лечение при диабет

  • 65 455
  • 129
  •   2
Отговори
# 75
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Щом ти действат добре - не ги сменяй, може пък това да е по-добрия вариант. Но си мери инсулина поне на три месеца.

Пък аз след следващото "замерване" може да се осмеля и аз да ги видя как ще са ми...

# 76
  • Мнения: 31 737
А не. Абсурдно е през три месеца да го меря инсулина. Това натоварване с глюкоза е ужасно и много вредно за организма. Прави се рядко. То ако го правиш често ще се разболееш още повече. Даже ендото днес ми каза, че щом захарта ми е отишла на 4,02 от 5,25 значи и в инсулина има разлика и да не бързам. Даже каза, че през две години бива, но и това е много.
Ама е ужасно и друг път съм го казвала. Такова количество захар аз лично никога не съм поемала и е нормално да се вдигне инсулина до небето и то даже и при здрав човек ще има отклонения.
Ама си мисля след няколко месеца като си правя изследване за хашимотото, ще взема направление за диабет без натоварване с глюкоза и ще ги помоля отделно да изследват инсулина поне два пъти. На гладно, а после мисля да изям едно парче торта и след час пак да го направя да видя как се отразява това парче торта. Laughing

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичета, не зная как пиете метформина, може би откривам топлата вода  Mr. Green, но да кажа как на мен ми го предписаха: една седмица вечер по половин хапче. После една седмица по едно. После една седмица се добавя половин хапче на обяд. И така до нужната доза. Именно за да се намали въздействието върху стомаха.

Ами не ми го обясни/даде така.
Направо ми предписа Метфогамма от 850мг. Два пъти по 1 хапче на ден.
Аз малко на своя глава го почнах 3 пъти по 1/2 хапче. Но по принцип съм с чувствителен стомах и корем и вечер направо вия от болки.
Ще ходя другата седмица да ми го смени.
Чух за този препарат EUCREAS, който много добре се понасял.

Елора, може ли да напишеш подробности за хранителния си режим и тези хр. добавки, които пиеш.

Кой питаше с какво съм? И аз не знам вече (или не искам да се примиря с диагнозата), но съм си май-май с диабет, тип 2. Фамилна обремененост + още ф-ри, които не отчитах.
ГХ = 6.9%, без никаква компенсация. И ендо-то ми назначи Метфомамма. Ужасявам се, ако трябва да пия хапове до живот.

# 78
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, и на мен ми направи впечатление, че повечето ендокринолози направо предписват крайната доза, без адаптационния период, както и препаратът, който са си свикнали (или де да знам, получават пари ли за него, не знам). Явно не им се занимава, пък и нали не е на техен гръб...

Относно режима: ограниченията, предполагам, ги знаеш - без бял хляб, без сладко, без картофи и ориз. Много салати, нископроцентни млечни продукти, нискомазнени меса. Храненията - поне пет пъти на ден по малко. Спортуване поне три пъти седмично по един час. Аз не мога да ходя, затова въртя велоергометъра и при възможност плувам.

Елора, аз не говоря да правиш профил на три месеца. Пускай си серумен инсулин на кръвна проба. Не показва усвояването, но показва нивото на гладно сутрин, което си е все пак някакъв ориентир. А обикновено той е най-висок сутрин, казва моята докторка.

# 79
  • Мнения: 31 737


Елора, може ли да напишеш подробности за хранителния си режим и тези хр. добавки, които пиеш.

Кой питаше с какво съм? И аз не знам вече (или не искам да се примиря с диагнозата), но съм си май-май с диабет, тип 2. Фамилна обремененост + още ф-ри, които не отчитах.
ГХ = 6.9%, без никаква компенсация. И ендо-то ми назначи Метфомамма. Ужасявам се, ако трябва да пия хапове до живот.

Режима Рися ти го каза. И повече зеленчуци бих добавила. Разделно хранене също е важно и полезно.
Иначе аз питах с какво си. Преди пет години срещнах човек, който ми каза, че се е излекувал от диабет тип 2. Ама нали тогава уж нямах такова нещо или по-скоро не знаех и не запомних.
Но не забравяй, че аз съм с ИР, а не с диабет и затова си позволявам да спра лекарствата. Макар, че ако имах диабет пак нямаше да ги пия, а щях да пия всевъзможни други неща.
Пия гликоравнин сутрин на гладно, един хром вечерта, веднъж на ден след хранене една таблетка прим оил, сега почнах и мултивитамини да взимам. Иначе пиши в гуглето лечение на диабет тип 2. Излизат резултати не само за метформина.  Хубаво проучи вариантите.



Елора, аз не говоря да правиш профил на три месеца. Пускай си серумен инсулин на кръвна проба. Не показва усвояването, но показва нивото на гладно сутрин, което си е все пак някакъв ориентир. А обикновено той е най-висок сутрин, казва моята докторка.


А за инсулина е идея. Не съм се сетила да видя поне на гладно колко е.

# 80
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Да, наличието на зеленчуци на всяко ядене - по възможност сурови, е задължително.

Елора, аз след първия профил се зарекох повече да не правя такъв - беше ми ужасно гадно (аз толкова захар ям за около седмица, по дяволите!), ендокриноложката го знае и по възможност (досега) ми го спестява.

# 81
  • Мнения: 31 737
Ами Рися нищо чудно и с такова натоварване и здрав човек да се изкара болен. След това натоварване при мен инсулина беше страшен, но както казах аз сладко съм яла, но такова нещо не съм яла. Мисля скоро да си направя експеримент като си правя изследване пак. Първото на гладно, отивам в кафето пия си кафенцето и си хапвам плодчето - било ябълка или портокал. Ще си го нося. След час пак боцкане, отивам пак в кафето купувам си малко форнети и след час пак боцкане.  Laughing
Това за мен ще е реално изследване, защото аз така се храня. Без форнетите разбира се. След плода сутрин хапвам често овесени ядки.
Иначе за избягването на плодовете не съм съгласна с лекарите. Явно не са наясно, че рафинираната захар няма нищо общо със захарта в плодовете. А в повечето плодове е в повече наличие фруктозата. Само извлечената фруктоза която се продава като подсладител е вредна.
Впрочем въглехидратите се усвоявали разбрах най-бъро и лесно сутрин и до обед ми казаха. Заради метаболизма и затова вечерта по възможност да се набляга на белътчини.

# 82
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
мерси, момичета   bouquet
много ми е хубаво, че си говорим на един език с вас  Hug

пак ми е зле, лежа и дори главата ми бучи... кръвното ми играе също.
спирам лекарството, но не знам дали днес ще имам сили да отида до ендо-то.
отдавам се на стриктна диета.
боб и леща може ли?
а хляб бонус?

ще ми трябва време да се нагодя по режима, но няма как. после ще е рутина, надявам се.

# 83
  • Мнения: 31 737
На теб лошо ли ти е от лекарствата? И сигурно ли е че имаш диабет тип 2? Ендото ли ти го каза? Колко ти е захарта и инсулина?
Иначе друга по подходящо също е диабекан.
Иначе боб и леща може, но не ги яж с хляб. И грахът е полезен. Яж ги със салата. Аз чат пат и ориз и картофи ям, но пак ги папам със салата само. Хляба вече го ям единственно ако нямам готвено и имам само сурова салата. Като съм навън пак гледам максимално по-полезни неща да взимам. Пици вече не ям, но ако съм навън и съм гладна примерно взимам фалафел като им казвам да махат картофите и повече зеленчуци да слагат. Ама тия неща са инцидентни. Примерно сега е зима и върви зеле с моркови и магданоз. Аз слагам понякога праз, а понякога ситно накълцана скилидка чесън.
Впрочем празът, лукът и чесънът - сурови де, помагат за нормализирането на кръвната захар.
Ако искаш не ги спирай от раз да не стане беля. А ги намаляй постепенно. Но си говори и с ендото.
Избягвай колбасите, абе направо ги махай. То в тях има всякакви глупости, но не и месо. Кучето ми вече не ги обича. Ако ядеш месо го яж само със салата пак без хляб. Аз рядко ям месо, но като ми се яде ям риба, пилешко или си взимам от магазина кюфтета. Тези които ги правят на момента на скара, а не опакованите. Личи си, че са по-читави.
В началото ми беше странно да не ям примерно манджите без хляб, но всъщност установих, че пак се наяждам и то повече се засищам и не ми е тежко.
Щом ти е висока захарта пиши в гугъл смъкване на кръвна захар. Също така мисля, че имаше и лекарства, които не са на метформинова основа за диабетици, но съм ги забравила.
Ядките също са полезни и то много, но сурови. Много рядко си позволявам печени фъстъци. На три месеца си взимам по 100 грама да се поглезя и ги ям на два пъти. Чат пат хапвам суров слънчоглед. Накисвам го във вода за 12 часа и после омеква. Много е вкусен и полезен и не е вреден като печения. В началото ми беше странен такъв мокър, суров и набъбнал без сол, но пък пак си е вкусно.

# 84
  • Мнения: 31 737
Сега видях, че си писала за глюкозата, че е 6,9, ама инсулина не си казала.
6,9 си е вече над допустимите, но не толкова високо. Аз бях с 5,25, но инсулина беше висок. Сега ми вече на гладно 4,02. Което си е прогрес, ама инсулина ще го меря след няколко месеца пак. При ИР знам, че няма как да се получи висока кръвна захар заради многото инсулин при нас, освен че ще се вдигне ако прекалим със сладки и други въглехидрати. Преди време едното ендо ми каза, че за да се смята, че човек има диабет трябва да е доста над 6 на гладно. Има хора с 18 при първо боцкане на гладно.
А знам, че при диабет тип 2 вече има понижено производство на инсулина съчетано с невъзможността на клетките да го възприемат, демек стадия ИР вече е минат.
А диабет тип 1 си е най страшния. Там вече панкреаса не дава инсулин и хората си бият инжекции.
Явно факта, че съм свалила кила, почнала съм спорт и смяна на режим вече е повлиял.
Стресът също може да докара диабет и на здрав човек. Гинеколожката ми за месец го е развила, защото е заварила мъжът си починал. А преди не е имала никакви проблеми.
Тъй, че също е важно да избягваме стресови ситуации и да не се ядосваме за глупостти. Ама има моменти не могат да се избегнат.

# 85
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, Елора е изброила много хубаво какво може и не. Ще добавя само:
- никакви газирани напитки, дори газирана вода;
 - пълнозърнест хляб - ама наистина пълнозърнест, по половин филийка максимум, когато много ти се прияде, задължително със зеленчуци;
- ако пиеш кафе - опитай един два-пъти седмично по половин чаена лъжичка канела в кафето, или в чаша кисело мляко, или в нещо подобно (това, между другото, сваля и кръвното, така че внимателно)
- от плодовете избягвай банани, грозде, круши, наблягай на ябълки, изобщо на киселите плодове.

И да, знам, че звучи тъпо, но избягвай стресовите ситуации, доколкото можеш. Наистина е много важно.

# 86
  • Мнения: 31 737
На мен ендото вчера ми каза, че може черен хляб по две тънки филии. Ама аз и без това рядко го ям. Всеки лекар различно казва. Иди разбери на кой да вярваш. Laughing

Я вижте тук за  чесъна какво пише

http://eruditabg.com/?pid=7&NewsID=523

Но скоро ми казаха, че като се яде трябва да се маха жилото в средата, защото дразни стомаха.

# 87
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Чесън, коприва, боб... Доста са храните, които подпомагат лечението, просто трябва да си отворим очите за тях.  Peace

# 88
  • Мнения: 822
А как разбрахте, че сте с диабет или нарушиенята преди него?

# 89
  • Мнения: 31 737
Е аз още не съм с диабет, а ИР което си е предиабетно състояние. Иначе дълго време ми трябваше да стопля, че съм с ИР. Просто попаднах на една гинеколожка, която ме разпита за проблемите ми и ме посъветва да си изследвам захарта и инсулина и тъй като нямаше време да говорим ми каза в гугъл да прочета. Също така съм със синдром на хашимото и в началото мислехме, че той е причината за напълняването и цикъла, но дори и след взимането на хормоните резултат нулев.
Иначе винаги съм била пухкавелка слабо казано едва ли не от петгодишна възраст. И винаги съм имала проблеми с цикъла. Имало е периоди с години съм спортувала - баскет, бягане и плуване и никакъв ефект. Стягане да, но не отслабване. Ефекта дойде с промяната на хр. режим и добавките. Сега съм на тае бо докато взема велото, петте тибетски и чат пат каланетика.

Общи условия

Активация на акаунт