лечение при диабет

  • 65 459
  • 129
  •   2
Отговори
# 90
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз съм с витилиго (което също се води автоимунно заболяване), и съответно е напълно възможно отключването на други заболявания с подобен произход.

Всъщност и аз се съмнявах в щитовидната жлеза, но лекарката още преди прегледа с ехограф заяви, че е абсолютно сигурна, че имам проблем с панкреаса, и се оказа права. Доколкото разбрах от нея - специфичен вид на кожата и корема в коремната област (тук не зная какво точно гледаше и търсеше, но като ми погледна корема, веднага заяви, че според нея проблемът е там), трудности при сваляне на килограми, проблеми със съня, с настроението, с либидото дори, постоянна умора. Това бяха моите симптоми, и тя потвърди, че съответстват на хиперинсулинемия, или ИР.

Аз въобще не се усъмних в диабет, защото кръвната захар никога не ми е била висока.

# 91
  • Мнения: 31 737
И аз така, но със съня нямам проблем освен лошия навик да лягам късно. Ама спя добре. С настроението също имам проблем. Сменям го като носните си кърпички, ама може и да е от зодията Laughing
Но и други лекари са ми казвали, че трупането на ханша и корема говори за проблем с панкреаса или със сърцето. А може и с двете.

# 92
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Пак ви благодаря!   bouquet

Аз сега започвам по пъти на лечението и промяната в хранителните навици.
Така да се каже, Метфогамм-ата ми беше бойното кръщене в овладяването на диабета. Но явно това не е моя пепарат. Ще пробвам други.
Освен всичко, от него (или си внушавам вече) ми изсъхва лигавицата към гърлото.
Аз карах грип, но там са други симптомите. Не ми е болно, а ми е лошо. На стомаха, на главата... и разтройство добих.
Натоварване с глюкоза не ми беше предложено от ендото. Направо, след КЗП и гликирания хемоглобин ми назначи Метфогаммата.
И аз си правих хормони на щитовидната по препоръка на същата ендокриноложка, но те са в норма, според реф. стойности дадени там. Освен това никога не съм имала оплаквания. Тя ме гледа и  мануално и отсече: не е увеличена, няма киста.

Колкото до стреса... То има ли хора, които не живеят стресово в сегашни дни?! Едва ли...
Аз реших да се заема сериозно с кръвната си захар, защото както споменах съм фамилно обременена. Дядо ми не се компенсираше никога с нищо и си замина от инсулт преди много години. Бях дете...
Но лятото татко направи жесток инфаркт (уж пиеше хапчета, но не стриктно. И диета не пазеше...) и сега майка ми не спира да ми говори, че всичко е от кр. захар.
С втората си бременност бях и с гестационен диабет. Всъщност от тогава осъзнах, че май няма да избягам от тази болест, но и нищо не направих за да опитам.
В последно време страшно се обездвижих и стресът покрай състоянието на баща ми, болниците и т.н. изиграха роля и за моето здравословно състояние.
Но това е. Няма какво да се тюхкам, по-добре да се взема в ръце и да действам.
Радвам се, че в тази тема си споделяме всичко около диетите, стойностите и т.н преживелици.
Поздрави, момичета  Hug

# 93
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, и при мен според мен се отключи по време на бременността (подозираха гестационен диабет, но след профила не се потвърди), впоследствие в рамките на една година - серия от проблеми и тежки моменти в рода, които реално ме изведоха от равновесие и явно доведоха до този обрат.

Така че пътечката горе-долу е такава и при мен: фамилна обремененост плюс стресови ситуации плюс обездвижване.

Сега трябва просто да се стегнем и сами да си помогнем.  Hug

# 94
  • Мнения: 31 737
И на мен Шани ми изсъхваше устата от глюкофажа. Даже на третия ден бях навън и се нааках.  Cry Сякаш от лекарството мускулите на ануса ми спряха да работят и не можех да стискам и добре, че бях на път за вкъщи.
Иначе в днешния свят без стрес няма как, но е по-важно как реагираме на него.
И не се обездвижвай. Защото ако пазиш само режим без някакъв спорт е почти безсмислено.
Ако ще минаваш на разделно, което за мен е най-доброто бих те посъветвала следното. Хапвай по-често ако си гладна, но не смесвай.
Примерно ако хапнеш леща със салата както аз днес. И не се чувстваш заситена. Първите дни е така.  Ако ми се случи да не съм се заситила хапвам пак малко леща за да не омеша. Ако ми се хапне сладко, то гледам да е максимално м/у храненията. Пиенето на топла вода сутрин също е хубаво.
Понякога два пъти в месеца /макар, че мои познати ме съветват да е всяка седмица, но не ми е удобно винаги/ правя разтоварващ ден. На вода, билкови чайове без захар или мед естествено и малко плодове.
Действа ми много благотворно на организма. Понякога обаче прегладнявам вечерта и или хапвам купа овесени ядки или салата от сурови зеленчуци с препечен хляб. Реално се събират 24 часа, защото от вечерта на предишния ден до вечерта на следващия са си 24 часа.
Някои казват, че гладуването не е подходящо за нас, ама на мен ми действа добре и организма мисля се разтоварва и прочиства.

# 95
  • Мнения: 822
Е, значи и аз имам от почти всички симптоми, които изброихте - фамилна обремененост от всички страни, гинекологични проблеми, наднормено тегло /най вече талията ми е огромен проблем/ и ниска двигателна активност, съчетани с потресаващо хранене. Но преди много години все пак се съмняваха за диабет и тогава си спомням, че правих натоварване с глюкоза, но или не са стигнали до край с изследванията или не са обърнали внимание. Имах и толкова много стрес последните 2-3 години...не искам да мисля за това. Добре - вече се движа, килограмите са ми в норма /но ще трябва да сляза под нормата/, храня се правилно. Но от стрес няма как да избягам, а знам до какво може да доведе, защото ги видях с очите си.  Sad

# 96
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Елора, не, не е добре за нас гладуването. Напротив, необходим е режим на често хранене, за да работи жлезата нормално, а не с редуване на режим на складиране и режим на изхвърляне на инсулин. Аз не мога да го обясня много добре, но когато докторката го обясняваше, звучеше мноооого логично.  Mr. Green

eldass, симптомите са много подобни на доста заболявания, основно се доказва с кръвни изследвания, така че не бързай да се вкарваш в излишни филми. Но не ти пречи да си пуснеш кръв и инсулин (без натоварване) като ориентация, ако ти се занимава.  Peace

# 97
  • Мнения: 31 737
Ох това гладуване. Ама то не е гладуване, а разтоварване за един ден. Хапвам малко плодове и пия топла вода и чайчета. Но не го правя често. Когато усетя, че вътрешно имам нужда от разтоварване. А при такова разтоварване не мисля, че се отделя инсулин и да се складира. Толкова лекари смених - толкова и мнения. Едната вика, че може, другата че не било желателно, третата пак може, но вечерта да хапвам нещо леко:crazyeyes:
Но като бях тийнче и доста по-слаба, но пак пухкава правих големите гладувания. С дни. И то без захранвания. Без да се посъветвам или да питам лекар или близък. На своята глупава глава. След време разбрах и едното ендо каза, че при подрастващ организъм гладуване с дни води до големи нарушения на метаболизма. И след пет години нещата почнаха да се влошават.

# 98
  • пак там
  • Мнения: 2 885
От моя опит (понеже правих и 90-дневната диета, а там има един ден на плодове) - много ми беше лошо в тези дни с плодовете. Затова и се съгласих с лекарката. На десетия такъв ден го промених на зеленчуков (без нищо друго), и си бях прекрасно. Та затова ти го казвам. Но от организъм до организъм разлика голяма, знаеш. Ако ти се чувстваш добре в такива дни - прекрасно.

А за диетите - като обяснявах на докторката как съм се опитвала да отслабна, какви диети съм правила, тя възкликна: "Абе момичета, повечето ви проблеми с килограмите идват точно от тези диети, вие сами отваряте пътя на диабета към себе си."

# 99
  • Мнения: 31 737
Абе права си. Диетите не струват. Просто хр. режим до живот. Човек трябва да яде това което му се яде, да е разнообразно и да не прекалява. Е за нас със сладкото макс. ограничения.

И все пак наистина аз си се чувствам добре като го правя и не го правя често. Един или два пъти. А и не е глад това. Защото хапвам плодове и пия топли напитки. Но ще те послушам и ще включа и зеленчуци. Примерно моркови и краставици.

# 100
  • Мнения: 3 410
Много е важно алкализирането на организма - трябва да се хапват повече храни от тази група и добавки, които алкализират. Няма такава болест диабет тип 2, това е състояние, твърдо вярвам в това, каквото и да ми говорят ендокринолозите.

# 101
  • Мнения: 31 737
Много е важно алкализирането на организма - трябва да се хапват повече храни от тази група и добавки, които алкализират. Няма такава болест диабет тип 2, това е състояние, твърдо вярвам в това, каквото и да ми говорят ендокринолозите.
Мда, четох за това скоро. А какви добавки за алкализиране знаеш?
Иначе не те разбрах как така няма такава болест диабет. Тя примерно бременността е състояние, а  не болест, но за диабета се съмнявам.

# 102
  • Мнения: 822
Аз пия сутрин на гладно сода и веднага спря влагалищното течение, нямам гадни сърбежи от кандидата. Отдавам го точно на алкално-киселинния баланс и храните, които го променят, а аз съм прекалявала точно с тях.

# 103
  • Мнения: 31 737
Как я пиеш? С вода или така с лъжичка гълташ?

# 104
  • Мнения: 31 737
Иначе аз наскоро пробвах да пия, но нещо ми стана некомфортно после на стомаха.

Общи условия

Активация на акаунт