За храните- митове и легенди

  • 45 126
  • 790
  •   1
Отговори
# 690
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Интересно ми е след като родната земя е била облъчена след аварията в Чернобил и тогава консумацията на плодове и зеленчуци е била опасно заради радиационния облак минал над България, възможно ли е дори днес вкусните селски домати и краставици да имат някакви изменения? Защото никой не може да ме убеди, че радиацията попаднала в почвата за 27 години магически се е "изчистила". И вероятно заради това има бум на алергии, които преди тази авария ги е нямало или са били много по-рядко срещани. Някой по-компетентен по този въпрос? newsm78

Да, изчезнала е, не напълно, но достатъчно. Дъждове, вятър, разместване, изпаряване и т.н.
Почвата не е асфалт все пак.

Ако не ядеш плодове от вековни дървета- не виждам особен проблем.

# 691
  • Мнения: 6 214
Всичко в нормални граници не вреди. Само ако има излишни килца или заболяване, които налагат режим, трябва за известно време да се поограничи човек от някои вкусотийки.

Моето мнение по темата е същото.  Peace + организмът има нужда от всичко (говоря за истинска храна).

# 692
  • Мнения: X
Само че, кой и как определя нормалните граници?
Колко бисквити с маргарин например са безвредни, и от коя бройка почват да тровят организма?
Или, колко грама салам/кренвирш на месец няма да ти повлияят на здравето, и от колко грама нагоре ти затлачват тялото?
Или ще ядеш всичко, докато се разболееш, и тогава ще се "тестваш" коя точно вредна храна те е разболяла?
Това
"Всичко в нормални граници не вреди"
според мен е самоуспокоение на съвестта, че ни мързи да направим нещо съществено за нашето и на близките си здраве.

# 693
  • Мнения: 24 467
Нищо полезно няма в колбаса от магазина, в сладкиша оттам, натъпкан със захар и/или бяло тесто, в белия хляб с набухватели, в газираното безалкохолно и т.н. Въпросът е в количеството вреда, която носи всеки подобен продукт, в това, доколко е натрупан боклукът вече в организма с годините или количествата, приемани редовно /пък уж по малко/. Няма друга причина, освен навикът и лакомията, да се поемат доказани отрови и/или напълно безполезни неща. А те вредят, няма как да не вредят.

# 694
  • Мнения: 6 214
Аз казах, че лично аз говоря за истинската храна, в която не включвам почти нищо магазинско.

На мен друго ми става интересно - как така, консумирайки само определени храни и напитки, има "опасност" да живееш 200-300 години  Laughing Laughing

А реално храна без вредни съставки няма, може съзнателно да не са употребяване химикали при производството и, но те почвите, въздухът и водата са достатъчно замърсени. Само в някои девствени планински селца може да не е така.

Последна редакция: нд, 21 юли 2013, 08:28 от REAL_WOMAN

# 695
  • Мнения: 4
Така е, дори българските зеленчуци и плодове варират в качеството. Никой не меоже да ме убеди, че зеленчуците-масово производство, които се продават по борсите и съответно по пазарите са толкова вкусни като онези от дворчето на някое балканско селце. А на практика дребният производител на плодове и зеленчуци трудно може да се вреди на тези борси и на пазарите (и там е мафия), освен ако не си ги продава сам на сергия. Най-малкото едрите земеделци ги пръскат с химикали и дори и по-вкусни от гръцките и турските има разлика с истински домашните. За тях е важно количеството, а за дребния производител - качеството. Peace

# 696
  • Бургас
  • Мнения: 360
За мен е Мит ,че млечните продукти са полезни за възрастни хора.

Млякото на животното(което и да е то)е храна за неговото малко,което суче,за да израсте.Така е и при хората - майката кърми своето бебе определено време и то расте.Човекът е единствения биологичен вид на тази планета,който използва ''кърмата'' на друг биологичен вид,когато вече е възрастен организъм!!!

Аз лично употребявах всекидневно мляко и млечни продукти.После ги намалих и почти спрях/Не го правя насила,вече не ми се ядат(като се сетя за горе-написаното,и като погледна от-страната на майка,която е кърмила,макар и малко).Мъжът ми не консумира млечни продукти от 3 годишен.В началото, аз му обяснявах
колко е полезно и как трябва да опита да яде мляко и производните му,а сега той ми се смее,че вече съм на негова страна  Mr. Green
Месо ям,но приветствам хората ,които не ядат.Не е изключено един ден да го спра. Simple Smile

# 697
  • Мнения: 6 214
За мен е Мит ,че млечните продукти са полезни за възрастни хора.
Полезни са - заради калция най-малкото. Но не всеки човек има нужда от мляко. Щом не ти се преяждат, най-вероятно нямаш нужда от тях. Или веществата, които биха ти дали млечните продукти, ти си ги набавяш от други храни, които аз например не консумирам. Всичко е много индивидуално. Както не всеки има нужда от месо. Аз например, ако не видя месо няма и да се сетя, но млечните са ми основна храна.

# 698
  • София
  • Мнения: 12
Към горния коментар: Преди да пускаш коментари, четеш темата. За млякото, че не е полезно за възрастни бяха изказани няколко мнения, подкрепени със статии.

# 699
  • Мнения: 6 214
Майката му е статии Wink. Очаквах да пише модератор. А то - регистриран.
А и в темата пише, че не е за преброяване на орторексиците.

Последна редакция: нд, 21 юли 2013, 16:33 от REAL_WOMAN

# 700
  • Бургас
  • Мнения: 360
Забравих да поясня ,че думите ми за млякото са от статия,която съм чела отдавна(не са мои умозаключения) и съм запомнила няколко изречения ,които са ми направили най-голямо впечатление и в които открих логика за себе си.Затова и ги споделих  Peace
Започнах коментара си с думите ''За мен....'' т. е. според мен - не ангажирам никого с моето мнение!Хапвайте си каквото пожелаете  Peace

# 701
  • Мнения: 6 214
Забравих да поясня ,че думите ми за млякото са от статия,която съм чела отдавна(не са мои умозаключения) и съм запомнила няколко изречения ,които са ми направили най-голямо впечатление и в които открих логика за себе си.Затова и ги споделих  Peace
Започнах коментара си с думите ''За мен....'' т. е. според мен - не ангажирам никого с моето мнение!Хапвайте си каквото пожелаете  Peace
Peace

Всичко е много индивидуално.

# 702
  • Мнения: 86
За мен е Мит ,че млечните продукти са полезни за възрастни хора.

Подкрепям.
Това
"Всичко в нормални граници не вреди"
според мен е самоуспокоение на съвестта, че ни мързи да направим нещо съществено за нашето и на близките си здраве.

Както и това.

# 703
  • Бургас
  • Мнения: 360
Относно орторексиците - незнаех ,че са обявили хората,които се хранят здравословно за ''болни''   Thinking  Crazy 
Може и да съм малко ''болна''  Laughing затова няма да коментирам повече,но ще следя темата с интерес  Peace  Peace  Peace

# 704
  • Sofia
  • Мнения: 26 580
Ако млякото и млечните продукти са от село,от здрави животни,не мисля,че ще е вредно...Иначе калций се набавя и от ядките,най-вече бадеми,сусам и сусамов тахан

Общи условия

Активация на акаунт