За храните- митове и легенди

  • 45 139
  • 790
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 300
Пускам тази тема, тъй като напоследък ми прави впечатление колко митове царуват из форума по отношение на храните. За страшните мазнини и захар, за обикновените 'обикновени' бисквити, за фрешовете, за неограниченото консумиране на полезни храни, за кафявата захар, за пълнозърнестото брашно.
Всички вече се интересуваме как да се храним правилно, какво да даваме на децата си, но очевидно този стремеж води и до изпадане в заблуди.
Много ми се иска темата да не се превръща в отчетна на орторексиците и преброяване на светците. Не целя набиване на канчета и отправяне на порицание, искам просто да споделим информация на достъпен език.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Напоследък чета доста по темата и мога да обобщя накратко основният принцип, който ми прави впечатление, че се налага: Колкото по- малко животински продукти, толкова по- добре. Колко е вярно не се наемам да оценя, но намирам известна логика.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 217
Всичко в нормални граници не вреди. Само ако има излишни килца или заболяване, които налагат режим, трябва за известно време да се поограничи човек от някои вкусотийки.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 099
Напоследък чета доста по темата и мога да обобщя накратко основният принцип, който ми прави впечатление, че се налага: Колкото по- малко животински продукти, толкова по- добре. Колко е вярно не се наемам да оценя, но намирам известна логика.

Но от друга страна се оказа, че за термичната обработка най-подходящи са животинските мазнини (масло, мас...  Sick).  Tired

# 4
  • София
  • Мнения: 3 474
Не е зле да разграничим различните хранителни групи.
Въглехидрати, мазнини, белтъчини, витамини и минерали.
АКо съм пропуснала нещо, допълвайте.

Много хубава тема.

# 5
  • Мнения: 1 788
Единственото, което най-често правя е да избягвам разни вредни консерванти, оцветители, подсладители и подобни.
Както и модифицираните съставки.
Където може - може, опитвам се да не се вманиачавам.
Като цяло - всичко е проста химия и елементарни познания помагат много.
Ако не съм сигурна за нещо, винаги проверявам в и-нет и решавам дали е по вкуса ми или не.
Не се "страхувам" от нищо естествено - животински мазнини и т.н., когато се приемат в умерени количества...

# 6
  • Мнения: 654
Аз, лично за себе си и семейството си съм приела-от всичко по малко.
Приемам за вярно твърдението,че всичко е в дозата.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 474
Аз вярвам в качеството на продуктите от различните хранителни групи, както и начина на обработка на храната.
Пържено и панирано, газирано, бяла захар, бяло брашно и сол не употребявам.
Морска сол ползвам. В много малки количества.
Мазнините- студено пресован зехтин, олио от ядки- орехово, сусамово и от ленено семе.
А и суров сусамов тахан, изобщо сурови ядки.
Масло за термична обраборка също ползвам. Олио рафинирано слънчогледово не ползвам от години.
Както и риба студеноокеанска.
Въглехидратите основно пълнозърнест хляб и разни мюслита.
Кафява захар, мед.
Белтъчините са млечни продукти- бяло сирене, кисело и прясно мляко, риба, птици разни- пиле, пуйка, основно. А и яйца.
Плодове и зеленчуци, естествено.
Топлинната обработка е варено, печено на скара и на фурна.
Май простичка се оказах в хранителните си навици.

Ограничавам се само временно, ако съм на диета, основно повишавам белтъчната храна, за сметка на въглехидратите.
Но само временно, обикновено след разни празници.

Последна редакция: пн, 09 май 2011, 12:32 от Azzy

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Напоследък чета доста по темата и мога да обобщя накратко основният принцип, който ми прави впечатление, че се налага: Колкото по- малко животински продукти, толкова по- добре. Колко е вярно не се наемам да оценя, но намирам известна логика.

Но от друга страна се оказа, че за термичната обработка най-подходящи са животинските мазнини (масло, мас...  Sick).  Tired
Така ли се оказа?   newsm78
Аз живея с мисълта, че само зехтина издържа на високи температури без да търпи канцерогенни промени.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 099
Напоследък чета доста по темата и мога да обобщя накратко основният принцип, който ми прави впечатление, че се налага: Колкото по- малко животински продукти, толкова по- добре. Колко е вярно не се наемам да оценя, но намирам известна логика.

Но от друга страна се оказа, че за термичната обработка най-подходящи са животинските мазнини (масло, мас...  Sick).  Tired
Така ли се оказа?   newsm78
Аз живея с мисълта, че само зехтина издържа на високи температури без да търпи канцерогенни промени.

Напротив! Той пък е най-неустойчив.

# 10
  • Мнения: 4 300
Защо се избягва рафинирано слънчогледово олио?

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Ти ме разби ivonska! Дай нещо да прочета и да се ограмотя. Що така съм се заблуждавала?

# 12
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Напоследък чета доста по темата и мога да обобщя накратко основният принцип, който ми прави впечатление, че се налага: Колкото по- малко животински продукти, толкова по- добре. Колко е вярно не се наемам да оценя, но намирам известна логика.

Но от друга страна се оказа, че за термичната обработка най-подходящи са животинските мазнини (масло, мас...  Sick).  Tired
Така ли се оказа?   newsm78
Аз живея с мисълта, че само зехтина издържа на високи температури без да търпи канцерогенни промени.

Напротив! Той пък е най-неустойчив.

Абсолютно. Наистина има зехтин специално за готвене, но той също не е подходящ за пържене. Температурната му устойчивост е най-ниска от всички мазнини.

# 13
  • Мнения: 4 892
Аз много искам да следя темата и пак ще кажа, кое ме впечатли.
Роски веднъж ме подтикна да се замисля за заместителите на някои продукти. Тогава за захарта ставаше дума, но да речем, че там нещата са ясни.,но за останалите?

За заместителите на месото - соеви продукти? Мазнините и прочие.
Ще следя с удоволствие!

# 14
  • Мнения: 4 916
Аз вярвам в качеството на продуктите от различните хранителни групи, както и начина на обработка на храната.
Пържено и панирано, газирано, бяла захар, бяло брашно и сол не употребявам.
Морска сол ползвам. В много малки количества.
...

Солта в умерени количества има добър ефект при справянето със стреса. Съжалявам, че в момента не мога да намеря материал по темата от достоверен източник, все попадам на някакви клюкарски и съмнителни сайтове. Но проучването беше публикувано миналия месец в почти всички всекидневници, може някой да го е чел.

Общи условия

Активация на акаунт