Отговори
# 75
  • Мнения: 820
Разбира се, че трябва да ходиш на работа. Вие нямате ли някой ръководител при вас?
Опитай се да вършиш нещо, попитай какво трябва да правиш. Човекът, който те замества би трябвало да е с трудов договор за заместване, т.е. неговият трудов договор трябва да се прекрати с твоето завръщане.
Съкращението става чрез документи, като трябва да бъде искано разрешение на Инспекция по труда, но те няма как да съкратят теб, а някой да остане на това работно място.
Не подписвай нищо, за което не знаеш какво е, какво означават членовете и алинеите.

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Благодаря ти. Колежката, която ме замества съвместява двете длъжности, след това станаха промени - част от моята работа се пое централно от Сф и сега двете се "припокриваме". Знам, че шефовете искат тя да остане, но не са предприели нищо. Така, че аз освен да идвам не виждам какво друго бих могла да направя.

# 77
  • Мнения: 139
Здравейте! В края на ноември ми изтече 2-годишното майчинство. Подадох молба за ползване на 40-дневен платен отпуск, след което за още 6 месеца неплатен. Аз лично нямам никакъв контакт с изпълнителния дирекор, а само с управителя на местно ниво. Досега не ми е показана Заповед за ползване на нито един от отпуските ми, а мисля че трябва. Също така не са ми платили!
И ето днес - друг проблем! Този месец трябва да подам декларация за детските, но управителят ми каза, че са отказали да ми издадат справка за доходите. Ясно е, че не само не са ми изплатили отпуска, но не са ми  плащали и  осигуровките.
Нямам представа какво да направя. Моля за съвет, нали все пак имам право да вземам детски!

# 78
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте! В края на ноември ми изтече 2-годишното майчинство. Подадох молба за ползване на 40-дневен платен отпуск, след което за още 6 месеца неплатен. Аз лично нямам никакъв контакт с изпълнителния дирекор, а само с управителя на местно ниво. Досега не ми е показана Заповед за ползване на нито един от отпуските ми, а мисля че трябва.  - Нормално би било да ти връчат заповед за отпуск, за да я ползваш. Ти на какво основание си в къщи? Намери начин да се свържеш с човек, който отговорно да ти даде информация за положението, в което си в момента, защото то ми прилича на безтегловност.Също така не са ми платили!
И ето днес - друг проблем! Този месец трябва да подам декларация за детските, но управителят ми каза, че са отказали да ми издадат справка за доходите. Ясно е, че не само не са ми изплатили отпуска, но не са ми  плащали и  осигуровките.  - Не могат да ти откажат подобно нещо. Пак ще пиша - потърси някаква обратна връзка, а ако няма ответен отговор можеш да се жалваш в ИТ, но как ще докажеш кога си подала молбите си за отпуск?
Нямам представа какво да направя. Моля за съвет, нали все пак имам право да вземам детски!

# 79
  • Мнения: 139
Точно така и направих преди 2 дни. Около час заедно с управителя се опитвахме да се свържем с две от служителките, които би трябвало да внесат яснота в положението. Но никой не си вдигна телефона! Междувременно разбрах, че лично изпълнителният директор е питал за мен - знае, че съм си пуснала платения отпуск. Пристигнали са също така и ведомости, според които аз съм получила една заплата! Нищо подобно! Опасявам се обаче, че някой ме е разписал, след като аз не съм (случвало се е и преди)!
 За съжаление нещата отиват към по-зле. Справка за заплати не могат да ми дадат, защото вече нямали счетоводител, а разчитали на частен такъв и според колегите ми и на него не му е плащано!
Аз като подам жалба в ИТ как ще я получа тази справка! Фирмата ще се закрие, то е ясно вече. Просто не знам аз как ще си получавам детските надбавки. А ако отида в НАП дали от там не могат да направят справка?
Благодаря много за вниманието!

# 80
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
kattrin няма кой и как от НАП да ти даде служебна бележка за доходите.
ИТ няма също да ти издаде бележка. Ще направят проверка и ще напишат предписания.
Как да си получиш бележката не мога да ти кажа.

# 81
  • Мнения: 139
Lady Brinne, благодаря!

# 82
  • Мнения: 1
zdraveite,za sujalenie.ne pro4etoh celiq forum do tuk,no imam strahoten problem s rabotodatelite mi,i neznam o6te kakvo da pravq, po vreme na bolni4ni poradi bremennost 2010g se opitaha da me uvolnqt,oburnah se kum noi,okaza se 4e pomognaha,posle rodih na 01.10.10g i izleznah v mai4instvo,6efovete mi trqbva6e da mi zanesat deklaraciq 51,sled dosta zaplahi i tormos ot tqh nai nakraq pak s pomo6ta na noi q zanesoha tazi deklaraciq,na 16.02.11g polu4ih pismenno uvedomlenie 4e firmata ve4e e zakrita po chl.328,al.1 t.1 s mokur pe4at i dva podpisa ot tqx v dva ekzemplqra,i 4aka6ti moq podpis,estestvenno az ne podpisah i zapazih ekzemplqrite za sebe si, pak im pratih,noi i agenciq po zaetosta,napraviha proverka i qvno gi bqha hvanali v ne6to za6toto az ne bqh prilojila org. im dokument s koito s koito firmata uj bila zakrita estestveno te sa objalvali,no vkraina smetka pak mi zansoha deklaracita po chlen 53 i 54 problema mi sega e 4e,ot 17.10.11g zapo4na mai4instvoto mi do vtorata godina deteto mi,,deklaraciqta po 4len53 i 54 be6e zanesena 4ak dekemvri za6toto tq ne mie vkarvala prilojenie 1 za osigorovki i mai4instvot mi vurvi s dva meseca nazad kakto i da e doide qnuari,mina fevruari,ve4e be6e do6ul mart mai4instvo nqma,,zvunnah im po tel na moite rabotodateli i te mi kazaha 4e firmata e zakrita i az ve4e ne sum narabota nikude, da sme se sre6tnali nqkude po ulicite za da mi vru4at trudovata knijka,az estestvenno poludqh,i pusnah jalba v inspekciqta po truda,no prilojih tozi put org. im dokumenta ot minalata godina,okaza se 4e magazina ima trudova deinost,samo kudeto imeto na firmata e smenena s imeto na drugiqt im magazin,demek imat ve4e dva magazina s edno i su6to ime,a v noi nqma nito vkarani osigorovki nito isplateno mai4instvo ot 01.01.2012g do sega  problema e 4e neznam imat li pravo da go pravqt tova,a az ve4e edin mesec 4akam otg ot inspekciqta po truda,,,z suj s tezi rabotodateli nikoi ne moje da se razbere s normalen razgovor dori i po tel..nqkoi moje li da mi pomogne da menaso4i gore dolu kakvo da o4akvam kakvo da pravq dokato 4akam otgovor i t.n ve4e 6te stanat 4 meseca bez mai4instvo!!!!!!!!!!!!!mislq 4e me razbirate...blagodarq predvaritelno

# 83
  • Мнения: 1 889
Здравейте! Натрупания платен годишен отпуск по време на майчинство се изплаща при напускане на работа, но въпроса ми е как : брутната сума или върху тази сума се дължат данъци и от работник и от работодател?

# 84
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте! Натрупания платен годишен отпуск по време на майчинство се изплаща при напускане на работа, но въпроса ми е как : брутната сума или върху тази сума се дължат данъци и от работник и от работодател?

Дължи се само данък 10% върху брутното възнаграждение от последния месец, в който имаш отработени поне 10 дни.

# 85
  • Мнения: 52
Здравейте !Имам слeденото питане и ще бъда безкрайно благодарна,ако някой ми отговорите!В майчинство съм,което изтича май месец.Работех в ресторантската част на хотел,в момента ресторанта не съществува,ще искам да ме съкратят,но не по взаимно съгласие.По кой чл.трябва да ме съкратят и при стаж около 8 години колко време ще получавам обезщетение от Бюрото по труда?
Благодаря!

# 86
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте !Имам слeденото питане и ще бъда безкрайно благодарна,ако някой ми отговорите!В майчинство съм,което изтича май месец.Работех в ресторантската част на хотел,в момента ресторанта не съществува,ще искам да ме съкратят,но не по взаимно съгласие.По кой чл.трябва да ме съкратят и при стаж около 8 години колко време ще получавам обезщетение от Бюрото по труда?
Благодаря!

Съкращение по чл.328 т.3(може и 2) .Обезщетение от БТ ще получаваш 8 месеца.

# 87
  • Мнения: 52
Благодаря ти pantera за отговора!Много ми помогна.Успешен ден!

# 88
  • Мнения: 139
Здравейте! Аз отново съм с въпрос  Praynig От февруари съм в 6-месечен неплатен отпуск. Колегите ми са решили да напуснат по чл. 327 за неизплатени трудови възнаграждения. В понеделник се събираме, но аз не знам как да постъпя, за да мога да използвам максимално полагащото ми се обезщетение от БТ.
 Фирмата в момента е даже без счетоводител, т.е. възможно е имайки предвид моето положение, да ме мотаят. А аз искам да ме съкратят възможно най-бързо, за да мога да си запазя оставащите ми 2 месеца от отпуска.
Въпросът ми е мога ли и аз да искам съкращение по чл. 327?
Благодаря ви!

# 89
  • Мнения: 139
Разбрах, че не мога! Посъветвах се с адвокат и в момента пиша молби до работодателя, за да ме съкратят по чл. 328.

Общи условия

Активация на акаунт