(Био) зеленчукова градина 9

  • 83 002
  • 738
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 17 425
И аз очаквах тези да опрашват доматите и слънчогледа ( имам си самопоникнал такъв), но не би. Наложи се одоматяване с клечка с памук. Сега гледам, че едни земни пчели помагат с тази дейност.
Поникнаха ми втората реколта краставички  Grinning до месеч предполагам ще сменят старите. Българските сортове домати не се чувстват комфортно на този климат - ще имаме обучение с мъжа ми - един съсед има ранчо и ни носи убийствени домати

# 121
  • Мнения: 9 047
Извинявам се, не следих внимателно диалога относно борбата срещу къртици и слепи кучета с помощта на електронното устройство с батерии, забито в земята.
Успяхте ли да уточните точно типа на тоя, с най-дебелите цилиндрични батерии, и откъде може да се закупи?

Вълк, моят уред също е с дебели цилиндрични батерии, но...сега загрях май. Дворът ни е с денивелация, терасиран е, и вероятно поради тази причина пази по-малка част от него. Забива се в земята и вълните, които се разпространяват са пак в земята. Да, ама аз съм го забила някъде в средата, т.е. за част от двора се явява доста над терена и е логично да не е ефективен за тази част.
От ТСМ е.
Намерих в мазето и един соларен такъв, миналата година съм го купувала и съм забравила. smile3555
Ако ме подсетят тези дни къртиците, ще го сложа и ще докладвам за ефекта.

# 122
  • Мнения: 1 295
Ние си имаме вече едно зелено доматче в лехата с ранните домати newsm44

# 123
  • Мнения: 26
Лошото е,че и досега са идвали пясъци и след дъжд колите стоят кални ,това съм го виждала и не ме е изненадвало.Но това стои вече почти ден на повърхността на водата като жълт мазен налеп и се е залепил дори за пластмасата на легена.Пипах го спръст,стои мазно и след това пак се залепя.Много е странно,не се случвало друг път.Дано е нещо безобидно!!!

valqq, дядо ми миналата година се оплакваше, че валял бял дъжд. Носело се слухове, че американската база в Ново село, Сливенско ги вършела някакви. Кой знае...
Тук миналата седмица, гръмна скандал с базите им на местна територия. През 70-те години, заровили тонове токсични хербециди останали от войната във Виетнам(там нали унищожаваха джунглата с отрови). И сега, 40 години по-късно, варелите започнали да изпускат и да замърсяват водите с диоксини. А онези герои, дори не желаят да кажат къде и какво са заравяли #Cussing out.

Веселчето, такава церевица съм виждал само в консерви - внос. Тук се яде обикновената.
Аз обичам царевица, но откакто разбрах за мутиралата - патептован инсектицид, които заразява много лесно и останалата, силно ограничих консумацията й. Освен това съдържа голямо количество Омега 6 мастни киселини, които блокират работата на клетъчните мембрани и създават куп проблеми. Индианците, за които е основна храна, винаги са я смесвали с други семена за да балансират вредните й ефекти.
Проблемът в днешно време е, че я лансират доста сериозно и я слагат къде ли не - брашна, хляб, зърнени закуски, за индустриално отглеждане на животни. Месото на последните е истински трепач(в буквалния смисъл на думата)!

Последна редакция: ср, 25 май 2011, 04:22 от manandy

# 124
  • Мнения: 86
Здравейте  Hug
Бяха чудесни дни,добре оползотворено време,спокойни вечери на терасата....не ни се прибираше в града снощи.
Градината се променя с часове и толкова ме радва http://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23598039.
Дъжд нямаше и капчица,но слава Богу ни пуснаха промишлената вода от язовира. Та спасихме положението Laughing
Ягодите зреят все по-усилено-най-рано разсадените тази пролетhttp://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597794.Старите имат да наливат доста-http://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597873
До дни ще късаме краставички и тиквички-http://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597811,http://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597916
gelikas, Hug-много си напред с развитието.Но краставичките ти имат вид на заразени с вируса на краставичната мозайка-само ми кажи имат ли скъсяване на горните междувъзлия и цвета на засегнатите по-тъмен ли е.Ако е така веднага отстрани болните и пръскай здравите с инсектицид-нямаш време за неконвеционални методи.Рискуваш да ги загубиш.И не е лошо да посееш нови за всеки случай.
Преди дни говорихме за змии-е едно смоче не успя да спаси кожата в битката си с котаракаhttp://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597942-ето го победителя http://wili66.snimka.bg/nature/dushata-mi-e-tam.595002.23597953

# 125
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 356
vili, чаровен победител и гаден неканен гост.
Ние също снощи се прибрахме. При нас градините са многооо назад в сравнение с вашите снимки. Хората още разсаждат. Валя  тих и напоителен дъжд две нощи. В разсадения ме пипер имаше пир на дъждовни червеи. Бая загуби имаше първата нощ, затова на следващия ден ги почерпих с Вениш. Две краставички и 4 тиквички-  изядени от охльови. Пресаждах. Така, че при нас е най- малко месец след Ани. Иванова.
 П.П Има снимки от GSM , но не са свалени още от половинката.

# 126
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Здравейте, чета с интерес кой как е прекарал празниците. Особено трогателен е постът на Вили_66 „Душата ми е там”. Ами и аз измолих още няколко дни да се връщаме да спим на вилата и сутрин с колата на работа.
Толкова много впечатления натрупах, че още не мога да започна да ги разнищвам.
Но конкретно за интересуващите се от „био”, докладвам, че извлек от цитрусови кори наистина бори акарите (паяжинообразуващ акар и лозов акар).
Реално два пъти тази пролет пръсках профилактично напосоки дървета и лози против акари (и другите животинки по рецептата), като ползвах рецепта с цитрусови кори, която може да се намери от следните линкове:
http://napravisam.net/?p=11387
http://www.farmer.bg/20109-Rasteniyata-mogat-da-badat-opazeni-s- … logichni-sredstva
Трябва да кажа, че корите ги рязах, a не мелих. Рецептата след като я упражних веднъж, разбрах, че количеството на водата е точно  колкото да покрие цитрусовата маса, така че и 1 портокал да имам пак ще си направя акарицид за цветята без да меря.
Второто е, че концентрацията на работния ми разтвор е произволна и съм стигала до 30-% цитрусов извлек без това да повреди с нещо растенията. Дадените 100 мл на 8-10 литра ми се виждат много слаби.
Второто пръскане беше преди 2 седмици.  Когато отидох сега в съботата помислих, че съм се объркала. Лозичката, която ежегодно боледува от краста си беше със съвсем здрави млади листа, а на някои от първите (старите) листа имаше от долната страна бежови завяхнали точки.
Днес като се върнах на работа поверих скоро напръскан босилек нападнат от паяжинообразуващ акар.
Гарантирано действа.
Друго важно е, че по моя опит този извлек НЕ ДЕЙСТВА НА ЛИСТНИТЕ И СТРИДОПОДОБНИТЕ ЩИТОНОСНИ ВЪШКИ, но там рецептата вече ми е ясна - зехтин и течен сапун.
С разтвор на зехтин и течен сапун омокрих появилите се черни листни въшки по прасковите и те за няколко часа умряха.
Довечера ще отчета резултата при доматките, защото (дали е свързано с окосяването на тревата под дърветата или не, но) те буквално за 1 ден „почерняха” от въшки.
И така в заключение, след като изцедите лимона върху пържената рибка, е добре да запазите остатъка за акарицид.

# 127
  • Мнения: 414
Здавейте!
И аз се сблъсках с "Жълтия" прах. В събота докато миех терасата , водата която се събираше пред сифона съдържаше на повърхността си такъв жълт прах. На другия ден се загледах по перваза на прозорците - прахоляка беше с жълт цвят. Изглежда точно като на снимката на gelikas. Първоначално реших че е нещо като цветен прашец от цъфнало дърво, но в последствие се осъзнах че липите все още нямат цвят. Така че си останах с чуденето откъде се е взел.

# 128
  • Мнения: 3 475
amica1 веднага си добавих в предпочитани двата линка, ще пробваме твоят споделен опит. Heart Eyes
Тук при нас в разстояние от два дни в два съседни двора убиха слепоци - вярно малки, но тук от години не е имало змии по дворовете  newsm78
А явно и тук е минало рано напролет някой дъжд с екстри, защото много от дръвчетата и част от лозите са повредени. Sad

# 129
  • Мнения: 4 587
cecunka, слепокът е гущер със закърнели крайници, напълно безобиден. От поне 30 години е защитен вид.
То и смокът де, но отскоро и от друг закон - за биологичното разнообразие. Аз имам една котка на село, която изобщо не се респектира от дължината или вида на змията. Яде, и котетата ядат.

# 130
  • Мнения: 3 475
Вълкът с дълъг ник знам, че е гущер, но предпочитам да ги гледам вси змии и подобните на тях само на картинка. Mr. Green Изобщо да не смеят да ми припарват из дворчето  Twisted Evil Стигат ми кърлежите, къртиците и разни други гадинки. Навивам половинката да напръскаме тревата, че вече махахме няколко кърлежа. Последният се беше впил в ушенцето на дребосъка - избеснявам просто. #Cussing out

# 131
  • Русе
  • Мнения: 25
Ето малко снимки и от мен.
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607712  тиквичките, които вече имат малки тиквички
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607713  пипера вече има малки неотворени цветчета
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607716
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607812  доматите, цъфнали и завързали.
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607815
http://an65.snimka.bg/hobby/gradina-2011.566664.23607872  "море" от картофи също цъфнали
 Стига работа! Ето и малко релакс.
http://an65.snimka.bg/nature/selo.473018.23607982
http://an65.snimka.bg/nature/selo.473018.23608013

# 132
  • Мнения: 465
Ех,че ми харесаха ягодите на Вили,подали главици над сламата. Hug
Нали са ми болка тук-не могат да презимуват.Като ги разсадя пролетно време(то вече е почти календарно лято) те или не цъфнат или не вържат,на зелени листа вървят от влажното,горещо лято.
А в градината на Gelikas-не мога да се нагледам..не е само от топлата минерална вода-от градинарското умение и усет към земята е. Laughing
Брех,за пръв път виждам нахут как расте.От любимите ми ядчици е,бобчета .Препоръчвам го като сварен като добавка към кьопулото с патладжани.Вкусно!
Вълк,ние у СЗ Резерват викаме Слепок(сляпо куче) на едно животно като къртица.Завлича чесъна по-упорито и невидимо под земята от къртица.
В градинарските центрове тук може да се намерят книги за градинските насекоми,хубаво е човек да ги разпознава и да научи децата си.
Титина и на мен ми се прияде от вашия медец,аз го обичам нарязан с восъчните килийки.Сравни първата и втората реколта краставички,да споделиш опит.
Мананди-ужасни неща пишеш за последиците от войната.Тук се опитват да наложат някакъв държавен контрол сега в/у използването на царевичните продукти,особенно на сиропа като подсладител,но е ..загубена кауза за мен.Това е основна култура на поне 10 щата в Средния Запад.И без туй едвам крета американското земеделие,Китай го унищожава.Единствено идеята с био-бензина може да пренасочи полезното приложение на царевицата.Знам ли. Wink
Анн-ухааа! Hug
Да не забравим тази година да номинираме темата,ей!Истинска,жива,с дъх на благодатна почва...

# 133
  • Мнения: 86
За тоя змийчок на снимките сина ми вика-слепока има ли очи  Joy.Аз казвам-не.А той-значи котарака се бори със змия.И това става на пътната ни врата,в село пълно с постоянно живеещи и много гъсто населено.Мъжа ми си появи късно-кота беше сборил змийчето.И ни се накара,че сме го оставили да загине. Sick
Вес, Hug-ягодите бях ти обещала специално на теб.Но нека започнат да зреят старите растения.
Анн,  bouquet-водиш и по време,и по подредба,и по простор

# 134
  • Русе
  • Мнения: 25
vili__66, и твоята градина ми хареса и с картофите и ти си доста напред. Слагаш ли втора реколта картофи? Миналата година експериментирах и станаха. Сега съм решила като ги извадя да сложа на същото място пак.

Общи условия

Активация на акаунт