(Био) зеленчукова градина 9

  • 80 080
  • 738
  •   1
Отговори
# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
нова, не се сърди и аз го имах тоя проблем, така си и остана нерешен - седях и гледах как мравките в редичка ми изнасят семената  Mr. Green

# 2
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Има едни птички дето ядат мравки и пчели, новинка остава да ги завъдиш тях

# 3
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Малко да споделя свой опит за калинките, въшките и мравките. Миналата година десет пъти пусках калинки директно върху въшки, които обаче бяха обгрижвани от мравки (нали ги гледат като дойни крави заради медената роса). И какво става. Мравките нападат калинката и тя панически бяга да се спасява. Където пазят мравките калинки не помагат.

# 4
  • Мнения: 555
Да не си изпусна темата  Wink
По повод мравките ... не съм забелязала да влачат много семена ... просто сея да има за всички ; репичките и моичките страдат от разни буболечки .. ама докато започнат да стават на репички и една малка ръчичка си ги скубе ; мие си ги и си ги похапва сладко Mr. Green Wink
Нещо салтките не ми харесват на последък , че 3 вида въшки или някакви гадинки ми въдят .. пък аз си ги гледам години наред само .... "супер био" и на един маааалък участък от двора Лошото е, че между тях си сеем краставички..... и тъкмо си посях отгледани едни красиви леторасти на японски краставички живяли само под климатик ... и тогава като пекна едно слънце  Crossing Arms , като се втурнаха "ония мити въшки" щурмуваха ми нещастните растения (не без помощта на мравките) ... Точно в този момент се появи поста мисля на Вили ,която съветваше къдравост по прасковата да се пръска със СКОР. Ама понеже родителското тяло основно се занимава с пръскането , та той първо взел Би58, а после докупихме и фунгицида и така поокъпах и гъбките по прасковата и краставичките и красивите ми мини розички ведно с въшките, а последните горките вече няма да ни тормозят Mr. Green (за сега).
Иначе мравките от вкъщи ги гоня като им напръскам пътечките на терасата със силен парфюм  Joy (има и негативен ефект - намразваш си парфюма, но пък разхождащи се мравки няма)
И ние в събота си сложихме доматките ама понеже моите шантави сортове бях по- хубавки .. та баба ги набоцкала и ме съсипаха от подигравки със сортовете "ант джекинс пърпъл" и "марисиас пийкс" (сигурна съм , че не са им много точните наименования, но поне се доближават) . Та сега си гледаме "Дийп пърпъл и Джон Ленън"  Blush Joy и ще ходим със дълги спуснати коси (и да ми оскубят косите Thinking)
Да ви се похваля есента ми дадоха една храстовидна лятна ябълка и май ще им опитаме тази година плодовете . За първа година ще имаме ожба от едни кайсики, прасковки и круша; надявам се и една череша Зираат да задържи , за да видим каква е  Thinking
Има с още какво да се хваля, но стига съм писала че ще има се тормозите с моите .. писания  Thinking Blush Wink
Снимки ... ще ви метна след идната седмица , че ми е доста натоварено сега

# 5
  • DE
  • Мнения: 971
Против мравки ръся с бакпулвер. Изчезват моментално! Cтрахотно много имам в райграса и като поръся с един купен препарат остава жълто петно.
Проблема е че моето куче облизва бакпулвера и после се оригва с часове като дърт циганин.
Трябваше да учи нови забранителни команди Naughty

Това с заложената коприва зa 48h не е ли малко време?
Аз оставям поне 10 дни да се усмарди едно хубаво и тогава пръскам, но само късно вечер че вонята е страхотна. Главно само по цветята които са нападнати от листни въшки. Невен не садя покрай зеленчуците че растенията са винаги пълни с въшки. Забелязала съм че голите охлюви не обичат миризмата на тагетеса. Там където имам разсадени няма охлювци.

Последна редакция: ср, 18 май 2011, 01:19 от matze

# 6
  • Мнения: 26
Против мравки ръся с бакпулвер. Изчезват моментално! Cтрахотно много имам в райграса и като поръся с един купен препарат остава жълто петно.
Проблема е че моето куче облизва бакпулвера и после се оригва с часове като дърт циганин.
Трябваше да учи нови забранителни команди Naughty

Това с заложената коприва зa 48h не е ли малко време?
Аз оставям поне 10 дни да се усмарди едно хубаво и тогава пръскам, но само късно вечер че вонята е страхотна. Главно само по цветята които са нападнати от листни въшки. Невен не садя покрай зеленчуците че растенията са винаги пълни с въшки. Забелязала съм че голите охлюви не обичат миризмата на тагетеса. Там където имам разсадени няма охлювци.


В "БИОЛОГИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ"
http://www.euranek.com/alter-agro/pdf/unit8_bg.pdf

пише това

Чай от коприва – известно количество коприва се слага във вода в съотношение
1:5. Остава се да ферментира два дни, филтрира се и се пръска срещу листни
въшки. Този чай помага за повишаване на имунитета на растенията. Ако
оставите сместа да отлежи повече от 48 часа, тя добива характерен мирис и губи
свойствата си на инсектицид. За сметка на това може да се използува за торене
на растенията. В този случай сместа се разрежда с вода пак в съотношение 1:5 и
растенията се третират.

Аз не съм го пробвал, че тук не се намира коприва  Sad.

# 7
  • Варна-София
  • Мнения: 428
matze, аз миналата година се напатих със зле миришещи рецепти. Само си представи как мирише след 2 седмици настойка от водорасли, или след 4 седмици настойка от зеления от произволни плевели барабар със семената. От една страна асмата от "Дунавски мискет" живна (ползвах за течен тор за поливане), от друга получих ултиматум от благоверния повече с миризливи рецепти да не се занимавам.

Това за голите охлюви и тагетеса живо ме заинтересува. Смятам да пробвам за по-късни зеленчуци, че тагетесите ми са много малки още и не вярвам да изплашат охлювите.

# 8
  • Мнения: 4 585
За сега възприемам баклата като цветя, много симпатични цветове. Класика, матово бяло с почти черно.
Вчера сутринта един съсед вика - да ти подаря 5 салати жълт зимен цар, искам да освободя мястото им. Викам, става, и аз имам подарък за теб. Какъв, вика. Да ти подаря, викам, 50 къдрави салати. Mr. Green
При мен коприва да искаш. Разхождам се прав, късам върховете и ги пъхам в туба 10 л от минерална вода. Като стане, слагам тензух отгоре и го завързвам с връвка. Така наливам в пръскачката. Лошото е, че пустата му туба не ще да си поеме въздух и трябва да я стискаш, или да я изправяш и пак навеждаш.

# 9
  • Мнения: 1 296
Снощи при нас е валял ненормално много дъжд. Щом чак басейна е започнал да прелива навън и водата от езерцето... ooooh!
Имало много поражения и по китките и по зеленчуковите насаждения Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 8 567
Ама и за пръскане ли само връхчетата на копривата ползвате?
Аз си мислех тях на чорбичка, а останалото в пръскачката?

Това с охлювите и тагетеса ще го пробвам веднага след празниците. Сигурно не им харесва миризмата, и аз не я харесвам.

Садих летен шибой миналата година и на пакетчето пишеше, че може да се сади около доматите и така се опрашват по-хубаво.

А мравките ми наистина са голяма напаст тази година. Пристигат от всички посоки, много, мравуняците не са в нашия двор, поне до неделя не бяха, по празниците няма да сме там и се плаша какво ще заваря след това.

Интересно ми стана това срещу змиите, което се закача на оградата. Дали тук продават нещо срещу змии, че всяко лято срещаме по някоя.

# 11
  • Русе
  • Мнения: 11 917
 Фибичка, не се показва често,но е навреме.   bouquet

  И аз да се оплача от змиите. Две години не бях виждала около къщата, а тази събота и неделя - видях 3 змийчета. В ужас съм.  ooooh!

# 12
  • Мнения: 4 585
нова, бера връхчетата на копривата, защото ме мързи да се навеждам, защото имам много. Така само с дясната ръка, после два дена пръстите ми тръпнат, но май било полезно.

# 13
  • Мнения: 86
Аз си имам горчивия опит от торене с копривена вода от миналата година-рязкото избуяване на доматите,последвано от самозадънването им.В този смисъл подкрепям Ана.Иванова-не всичко чуто и прочетено е абсолютно валидно.И друг път съм казвала-пробвайте на няколко растения,вижте ефекта в собствената си градина,сравнявайте,наблюдавайте,не се доверявайте сляпо.Градинарстването е търпение преди всичко.И няма панацея-ако копривата примерно беше супер тор или инсектицид производителите на препарати щяха да фалират.Не отричам полезността и,но има тънки моменти,които променят състава на шербета и ефекта му.
Аз в събота сложих примамките от лепило за мишки-намазани електриково зелени закачалки Mr. Green в тунела с домати.На другия ден вече имаше налепнали цикади.Сега съм в чуденка-да се доверя ли на този метод и да не ползвам инсектицид и да рискувам с вирусните болести.Или да се презастраховам-загубвайки домашната реколта пак ще ядем промишлена пръскане незнайно с какво newsm78.
Друго мое наблюдение-охлювите вече опасоха разсадените тагетеси-и намек за страх или отвращение в гадините не виждам.Или в моята градина пълзят мутанти или и тази информация е невярна  newsm78

# 14
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Отрицателният опит е не по-малко полезен от положителния. Това прави още по-ценно нашето общуване.
Ако някой има опит за екологично справяне с гномониоза (гномония) по кайсията нека да вземе отношение. Тази дъждовна и студена пролет й разказа играта.

Общи условия

Активация на акаунт