По рецепти ли готвите?

  • 1 722
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 241
Отговорих с "да", но е доста условно. В общи линии рецептите ми служат по-скоро като ориентация, винаги променям и нагаждам нещо по свой вкус Simple Smile

Но си има и неща, които готвя без рецепти, разбира се.

# 16
  • Мнения: 5 577
Отговорих с ДА, макар, 4е за някои неща е НЕ.   chef

# 17
  • Мнения: 1 271
Само десертите правя по рецепта. Затова гласувам с не

# 18
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Според мен с 'не' Simple Smile
Под 'да' имам предвид да не можете да готвите, ако не гледате кое как, а под 'не' се включва инцидентното готвене по рецепти, все пак.
след това пояснение гласувах с НЕ.

# 19
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Рядко готвя точно по рецептата, основно ако е нещо ново прочитам я и в процеса на готвене импровизирам понякога. Но печиво и сладкарски изделия-  почти винаги по рецепта, макар , че повечето ги знам наизуст, но ги спазвам точно.

И аз така Peace

и аз така прявя.

# 20
  • Мнения: 2 700
За да изляза от ежедневието ми се случва да ровя за рецепти, но никога не спазвам дозировките, подправките, включително и някои от обработкате. Иначе казано, всяка рецепта става "а ла мама".

# 21
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
По принцип готвя по рецепти, zащото постоянно правя нови неща. Не обичам да се повтарям. Иначе когато ми дойде муzата, готвя и нещо беz рецепти.

# 22
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Не. Доверявам се изцяло на ръцете, очите и носът си. Случвало ми се е да почна да готвя едно, а в процеса на готвене да се трансформира в нещо съвсем различно. Готвила съм даже само по цвят - няма майтап.
Мъжът ми мърмори - ти няма ли да направиш най-накрая две еднакви манджи, щом нещо е станало вкусно, вземи го запомни и го наготви следващия път по същия начин, че да знаем какво ще ядем.
Е да, ама на мен ми е скучно, пък и забравям. А и като ме обхване едно вдъхновение как дас се спра.
Единственият минус на това - не мога да давам рецепти, т.е. мога но само на близки. Просто трудно се описва колко слагаш, как трябва да изглежда и т.н. Не бих рискувала да препоръчвам на непознати и после да отнеса нечие мърморене, че не се е получило.
Освен това за мен няма забранени комбинации. Чувала съм - ама как ще сложиш едикаквоси, когато готвиш едикаквоси. Ами ей така, като стой та гледай. Като се получава добре - що не.
А рецептите са само за фундамент - да ти дадат общи насоки, да те научат на "стилистика" и да те вдъхновят. Както не можеш да напишеш разказ без да си чел други, така и не можеш да сготвиш нещо, без да си чел рецепти Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 722
По принцип готвя по рецепта всичко тестено и сладкишите /сладките/.Страх ме е да не би да не станат иначе.  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 11 315
Не помня кога за последно съм готвила по рецепта
Общо взето я карам като Тинкербел и гледам да импровизирам и да пробвам уж несъвместими неща
Обаче как съм го направила - помня Laughing

# 25
Основно не карам по  рецепти.
Само новите и неизпитани неща, но и там карам на око, че и в повечето случаи изменям и добавям  Crazy Whistling
После много ми е трудно като кажат напиши точна рецепта Crazy Tired

# 26
  • София
  • Мнения: 8 282
След един разгорещен спор с мъжа ми защо готвя, без да ползвам рецепти реших да проуча как стои въпроса с мнозинството. Той горещо защитаваше тезата, че ако не готви човек по рецепта, яденето не става - противно на живото доказателство в мое лице. На него му е почти невъзможно да готви, ако не следва някоя рецепта - поне мислено, ако не на хартия. Аз обратното - почти никога не следвам определен план за готвене, освен ако не правя нещо ново и неизпробвано до момента. Моята лична теза е, че готварските книги и рецепти са за хора, които не умеят да готвят и имат нужда да се ръководят по нещо.
Класически манджи (картофи на фурна, боб и прочие) готвя, разбира се, както си се готвят, другото - фантазе.
Удава ми се добре, но искам да знам колко от вас не могат да готвят, ако не четат какво да направят следващо?

е човека поне готви, моя като ме няма кара ан плодови млека Simple Smile
иначе и аз не спазвам рецепти може да погледна нещо ама колото за съставките и ак онещо не ми хареса пропускам/заменям... даже като се старая да спазвам пропускам Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 330
Много обичам да си преписвам рецепти и да ги събирам в тефтери, тетрадки, папки и в компа. Но...стигне ли се до готвене, винаги правя нещо не по рецептата. Или основно гледам какво има в нея, но или добавям нещо, или пък махам. Особено подправки..
Меко казано сьм като теб Grinning Но си мисля, че това че всички ние изчитаме на ден десетки рецепти(поне аз го правя от дете Wink) формира в нас доста опит и който остава само да го приложим- затова гласувах с да!

# 28
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Рядко готвя по рецепти, защото се е случвало по рецепти да имам провал, а на усет - не. Готвя по рецепта само сладкиши, защото това се случва много рядко и там няма как да улуча пропорцията. Вече не помня как е било в началото, то беше преди 16г., но сега определено разчитам на опита си.

# 29
  • София
  • Мнения: 378
Не ползвам рецепти само за сладкишите и то които не правя често Simple Smile .Отначало опитвах по рецепти ,но никога нямах точен грамаж от продуктите и затова готвя така да се каже на око Grinning

Общи условия

Активация на акаунт