когато малкото дете посяга....

  • 4 353
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 351
 newsm78 Дъщеря ми е на близо 2 годинки и от известно време посяга на другите деца по детските площадки, понякога без причина, удря с лопатката, или иска да вземе чужда играчка, а съответното детенце се противи, дъщеричката ми я удря обикновено по ръката или по бузата, случва се и по главата. Посяга и на нас, на мен, на татко си, на баба си.Има моменти, в които, ако не и се угоди, се ядосва и плаче, все едно се е ударила, за да бъде на нейната. Често пъти не се дава на децата, дори на по-големите, 3-4-5 годишни и се отбранява.Трудно е да обесниш на детето си думички"мое" и твое", това не е твоята играчка, твоята кофичка или лопатка.... newsm78 Иначе е много общителна, контактна, обича да е сред децата, често сме навън и това вече е създаден навик. Има моменти на любвеобвилност и милувки, на гальовност и нежност спрямо непознати дечица или спрямо домашния любимец. Рядко е удряна, когато направи беля, но се е случвало, признавам си. Дали това е етап, който ще се изживее? Как да подхождам спрямо детето си? С убеждение и обеснения?..... ooooh! Моля, дайте ми съвет! Благодаря! Hug

# 1
  • Мнения: 2 132
С много обяснения и отстраняваш детето от играта като първо го предупреди, че ако удари още веднъж някой, си тръгвате.
Моето дете навън не удря никой, но от 2 месеца удря нас и я наказвам да седне някъде и докато не се извини, не може да ходи никъде. Освен това обяснявам, че така боли и понякога се преструвам, че рева след като ме е ударила. Прави го като не и се обръща внимание Simple Smile

# 2
  • Мнения: 14 654
Представи си твоето дете да е на мястото на удряното или дърпаното и много лесно ще се сетиш какво да направиш. Навън си длъжна, освен да пазиш собственото си дете, да пазиш и другите деца от него, щом е агресивно.
Като не можеш да й обясниш как трябва да се държи, можеш да й покажеш, че ако удря и дърпа, на нея ще й се случи абсолютно същото - ако удари дете по бузата, веднага и ти й удари един лек шамар - просто да усети какво е причинила. Или я дръпни на пейката и да не играе въобще, защото който разваля играта, повече не участва. Или я накажи да се приберете и всеки път като удари - веднага вътре. Ще се научи много бързо.
Имам чувството, че тези теми са с някаква фалшива загриженост, много лесно е човек да научи детето си да не бие и тормози останалите, стига ясно да показва позицията си, а не да обяснява до безкрай разни глупости, от които децата не се интересуват.

# 3
  • Мнения: 3 241
Като не можеш да й обясниш как трябва да се държи, можеш да й покажеш, че ако удря и дърпа, на нея ще й се случи абсолютно същото - ако удари дете по бузата, веднага и ти й удари един лек шамар - просто да усети какво е причинила.

Доколкото на мен ми известно - това няма никакъв педагогически резултат Sad

Моята дъщеря също посяга, но ако я ударя и аз, това почва още повече да я забавлява.  Confused

За мен по-скоро отдръпването би имало ефект, но със сигурност не трябва да спираш да обясняваш.

# 4
  • Мнения: 22 438
Не позволяваш в никакъв случай да удря някого от семейството.
Отстраняваш, обясняваш, хващаш ръцете и повтаряш докато те разбере, че хората не  се удрят.

На площадката, правиш абсолютно същото. Изкарваш от пясъчника, или от мястото на което е в момента, и я отстраняваш от детето, което е ударила. Преди това задължително да се извини.
Остава на място, докато се успокои.

# 5
  • София
  • Мнения: 9 517
Не позволяваш в никакъв случай да удря някого от семейството.
Отстраняваш, обясняваш, хващаш ръцете и повтаряш докато те разбере, че хората не  се удрят.

На площадката, правиш абсолютно същото. Изкарваш от пясъчника, или от мястото на което е в момента, и я отстраняваш от детето, което е ударила. Преди това задължително да се извини.
Остава на място, докато се успокои.
и моето мнение е такова  Peace само това с извинението не мисля, че върши работа - в един момент става автоматично - пляс, извинявай, пляс, извинявай Peace

# 6
  • Мнения: 351
Янечек тази тема не е с т.нар. фалшива загриженост. Просто поисках съвет.  Не смятам, че детето ми е агресивно. То просто удря, за да види от ответната страна какво ще стане, друг въпрос е, че не бива така. Никога не съм си и помисляла,че другите деца са просто даденост и че не трябва да биват пазени. Оставаш с погрешно впечатление.Малко е по-палава дъщеричката ми, закачлива, но не е агресивна. Ивентсе - права си, ако се удари детето, ефектът е то също да удари, много правилно. Обеснението има ефект, може да не се яви веднага резултатът, но с  времето пък  и търпение в повечко, ще се появи.
Жени В малчо е още малък, за да се извини, понякога ми се гушка, като и се накарам. Още си служим с бебешки думи, т.нар. "китайско-монголски".
Благодаря за изказаните мнения.  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 9 517
То просто удря, за да види от ответната страна какво ще стане, друг въпрос е, че не бива така.
това не е вярно и колкото и да е малко детето ти, ако сега не направиш необходимото да спре да удря, доста негативни емоции ще береш после - няма начин детето да удря в къщи или на вън - колкото по-рано го разбере, толкова по-добре.

и да - удрянето е агресия, после ще почне да хапе, да души и т.н.

# 8
  • Мнения: 3 241
Аз не разбрах, кое не е вярно?  newsm78
Авторката не казва, че е хубаво и не защитава детето, напротив търси съвет за да се справи с това.

# 9
  • Мнения: 4 555
При нас не помогна нищо от изброеното. Нито "ответен удар", нито обяснения, нито извеждания от площадката, нито наказания.
Единствено работа по изразяване на гнева по друг начин.
Да не казвам, че ответният удар много, ама много влошаваше нещата до степен да стане абсолютно невъзможно да й обясня защо не трябва да удря, след като съм я ударила. Даже го приемаше за игра и идваше да удря мен. Пълен нонсенс. Това е най-неправилният и неефективен начин за прокарване на каквато и да е идея. От тези, които включват някаква намеса, разбира се. Понеже например телепатията сигурно би била по-неефективна,  но пък и няма да има обратен ефект Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 132
То просто удря, за да види от ответната страна какво ще стане, друг въпрос е, че не бива така.
А, от къде е видяло това поведение? Моето дете на тази възраст играеше с още 10-тина деца и нямаше нито едно, което да удари другото, за да види реакцията Thinking Дърпане на играчки имаше, истерии, но едното да удари другото - не. Срещала съм деца, които удрят, но или майката/бащата ги пошляпва, или имат по-голямо братче/сестриче, което е научило тези номера от ясла/градина/тв.

Иначе обяснявай и отстранявай от игра. Когато детето види, че му се прекъсва играта и се прибира вкъщи, ще се научи, че не трябва да удря. Peace

# 11
  • Мнения: 4 555
Иначе обяснявай и отстранявай от игра. Когато детето види, че му се прекъсва играта и се прибира вкъщи, ще се научи, че не трябва да удря. Peace
И аз така си мислех и правех това упорито месеци наред, а резултат - никакъв.

# 12
  • София
  • Мнения: 5 079
Аз не разбрах, кое не е вярно?  newsm78
Авторката не казва, че е хубаво и не защитава детето, напротив търси съвет за да се справи с това.


И аз не видях "фалшива загриженост" или не на място поискан съвет.
Стига, моля ви вменявайте чувството за "перфекционизъм", защото перфектни родители и деца няма. Аман от нравоучения значи, никой не се е научил да бъде родител. Naughty
По темата: Всички преминават през този етап, няма дете, което да не е посягало и да не посяга. Няма общо с това (на тази възраст!) дали е било удряно и каква му е средата. Това е етап от развитието, през който преминават всички не-съвсем-вербални деца. Първична емоция, "жест", "маниер" или както искате го обяснете. Етап. Израства се, минава и заминава.
В никакъв случай не удряй детето, за да му покажеш, че боли и пр. Така ще започне при всяка драма да ви шамаросва у дома. Отстрани, обясни, извини се (ако трябва ти!) и го отведи от площадката. Ако недоволства - пак обясняваш защо. Спокойно и търпеливо. Ако усеща, че дори по този начин предизвиква безпокойство и внимание, и ги получава, резултатът ще е равен на 0.
Поведението на детето ти няма общо с твоя модел на поведение, както казах, период на "ужасните 2-3..." години. И на изнервения начин на живот и маниери, които сме придобили и ние, в частност. Rolling Eyes

# 13
  • загубено
  • Мнения: 6 499
По темата: Всички преминават през този етап, няма дете, което да не е посягало и да не посяга.

Има.

Обясняване защо не удряме и наказание
съобразено с възрастта на детето.

# 14
  • Мнения: 613
При нас не помогна нищо от изброеното. Нито "ответен удар", нито обяснения, нито извеждания от площадката, нито наказания.
Единствено работа по изразяване на гнева по друг начин.
Да не казвам, че ответният удар много, ама много влошаваше нещата до степен да стане абсолютно невъзможно да й обясня защо не трябва да удря, след като съм я ударила. Даже го приемаше за игра и идваше да удря мен. Пълен нонсенс. Това е най-неправилният и неефективен начин за прокарване на каквато и да е идея. От тези, които включват някаква намеса, разбира се. Понеже например телепатията сигурно би била по-неефективна,  но пък и няма да има обратен ефект Simple Smile

Нищо няма да има ефект, ако родителите нямат авторитет и думите им и действията им се приемат на шега и игра. Не мога иначе да си представя как ще се случи цитираното  в зелено, ако майката е сериозна и непоколебима в действията си. Друг въпрос е дали е уместно и задължително прибягването до удар в подобна ситуация.
 А телепатията вероятно би имала страхотен ефект ако разбира се имате добри телепатични умения. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт