Моля за съвет

  • 4 900
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Germany
  • Мнения: 8 005
Аз много се чудя на жените, които чакат мъжете им да подготвят всичко и тогава те да заминат, но всеки е различен. Може би съм от припряните хора, но не чакам на никого и това което смятам, че е моя работа си я върша.
И аз се чудя на жени, които веднага хукват след мъжете си. Нямат ли си работа, ангажименти, среда и приятели, а така с лека ръка зарязват всичко, променят коренно ежедневието на детето си защото виждаш ли на мъжът му хрумнало, че е по-добре да се реализира в чужбина или дори и друг град да е в Родината  newsm78 Но свят шарен, хора различни Wink  Peace

Момичета, нека не превръщаме темата в спор, защото хората сме различни и много често ситуацията ни принуждава да реагираме не точно така както ни се иска. В нашият случай аз точно в момента нямам много какво да губя тук /още се гледаме с малкия и шансове да се върна на работа нямам/, така че основното ми притеснение е за големият и как ще е най безболезнено едно местене за него. Той е чувствително дете, но вярвам, че ако се наложи, с общи усилия ще се справим. Без да имаме обаче сигурността на постоянния договор за работа на мъжа ми няма да тръгна, така че ще изчакаме поне изпитателния срок. Проблема в момента е, че официалното предложение се разминава доста от предварителните уговорки и обещания и ако не се споразумеем с фирмата терзанията ми ще приключат много бързо...
Още веднъж благодаря на всички за мненията и препоръките! Полезни ми бяха всички гледни точки и дори и да не заминем този път, ще знам какво и как за по нататък.

# 16
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Moni,  Hug не се притеснявай, нали в спора се ражда истината. Нормално е, ние сме различни и мислим различно.

Аз много се чудя на жените, които чакат мъжете им да подготвят всичко и тогава те да заминат, но всеки е различен. Може би съм от припряните хора, но не чакам на никого и това което смятам, че е моя работа си я върша.
И аз се чудя на жени, които веднага хукват след мъжете си. Нямат ли си работа, ангажименти, среда и приятели, а така с лека ръка зарязват всичко, променят коренно ежедневието на детето си защото виждаш ли на мъжът му хрумнало, че е по-добре да се реализира в чужбина или дори и друг град да е в Родината  newsm78 Но свят шарен, хора различни Wink  Peace

Ами то зависи дали на мъжът му е хрумнало или двамата са решили. Аз лично не намирам, че човек с лека ръка зарязва всичко. Колкото до приятелите, да са живи и здрави, но дори и през ум не би ми минало, да ги предпочета пред семейството. Среда, човек може да създаде винаги и навсякъде, стига да не е свит и неконтактен, а отворен и общителен. Аз работих две години в Кувейт и бях сама и знам как се чувстваше детето ми без мен, изобщо семейството ми. Затова за Австрия изобщо не стоеше вече въпроса първо сама или и детето. Така че аз го казвам от позицията на опита. За мен винаги е важила поговорката "помогни си сам, че и Господ да ти помогне", може би и затова не съм имала проблем, а винаги съм постигала това, което съм предприемала,  защото не съм чакала на никого. Но всеки както иска. Това е мое лично мнение и никой не е длъжен да го приеме. Аз го казвам, защото знам, че при мен функционира и че за детето ми беше много добре, защото така си спести загубата на една цяла година, пък всеки знае себе си. 
Колкото детето е по-малко, толкова е по-лесно за него. Децата винаги се чувстват добре когато са и с двамата родите и по-лесно се адаптират. Ако веднъж детето знае, че може да си остане без родителите там където се е родило и израсло до сега, после ще му е по-трудно, а ако остане при баба си и дядо си пак ще страда. Така че според мен най-добрият  вариант е да заминат всички заедно. Аз лично не бих искала да чакам, колкото по-рано аз също се реализирам, толкова по-добре и за мен, а когато детето е по-малко и аз съм по-млада е по-лесно. Освен ако жената е решила да бъде домакиня и да е през целия си живот зависима от съпруга си, то тогава може да си остане и за постоянно в България, а той да ходи да печели, цитирам "където му хрумне" за може да издържа семейството си.
Но както казах това е моето лично мнение и не виждам защо някои се дразнят от него. Не съм настоявала да се приеме.

# 17
  • Мнения: 258
Ние тръгнахме заедно.Детето започна първи клас, адаптира се бързо. Аз лично мисля, че е по удачно да сте заедно, но ти решаваш. Късмет.

# 18
  • Мнения: 4 916
... Среда, човек може да създаде винаги и навсякъде...

Това не е вярно. В чужбина винаги се съобразяваш с наличностите, а не с това, което ти се иска. В чужбина много често ти се налага да контактуваш с хора, които в Бг не би и погледнал.
Авторката е писала, че техният хоризонт в страната е много нисък - три години. За това време тя ще успее да създаде два-три, най-много четири дългосрочни контакта, казвам го от опит. След това ще заминат, ще търсят нова среда, нови контакти, ново училище и среда за детето. Ако е адаптивна и лесно се приспособява към новата среда - това е животът за нея. Ако не - лошо.

# 19
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
... Среда, човек може да създаде винаги и навсякъде...
Това не е вярно. В чужбина винаги се съобразяваш с наличностите, а не с това, което ти се иска. В чужбина много често ти се налага да контактуваш с хора, които в Бг не би и погледнал.

Argun това не е съвсем вярно. Всеки човек е различен. Аз много бързо се запознах с много хора и хора, които в BG не поглеждам, не ги поглеждам и тук. Подобни компромиси не правя и никога не бих направила.
Разбира се авторката писа, че ще са за три години само в Полша, но три години е много време. Както обаче казахме, всеки знае себе си, някои хора имат нужда от повече време, чувстват се несигурни, притеснителни са. Други са по-отворени към нови запознанства и контакти, всичко е много относително. Но нали затова авторката пита за съвет, аз и´ казвам моето мнение, друг казва своето и така тя ще може да отсее и избере правилното за нея и нейната ситуация решение, или ще се обърка още повече. Както казах, всичко зависи от човека, който има този въпрос да решава.

# 20
  • Мнения: 4 916
Три години са много малко време, повярвай ми. Този хоризонт е много нисък.
Познавам много хора, които се местят на 3-4, най-много на пет години, също и децата им.

Едно такова местене си има своите минуси, които вече съм посочила, но има и плюсове. Ако досега не са се местили, могат да погледнат с любопитство на фертата  Peace Не е казано, че три години извън Бг ще им нанесат някакви драстични вреди.

# 21
  • Мнения: 2 885
... Среда, човек може да създаде винаги и навсякъде...

Това не е вярно. В чужбина винаги се съобразяваш с наличностите, а не с това, което ти се иска. В чужбина много често ти се налага да контактуваш с хора, които в Бг не би и погледнал.

Подкрепям мнението на Вени. И аз не правя компромис с тези неща. Не ми се е налагало да контактувам с горепосочените. Само съм чувала...

Но не бих и помъкнала 2 малки деца без уредено предварително жилище, училище и пр. Не си представям картинката мъжът ми да работи, а аз да ходя на огледи и институции с децата. Това съм им го спестила, дойдоха си децата на уредено и подредено. Мъжът обикаляше кварталите в дадена част на града, докато избере мястоТО...чак тогава се зарови в сайтове за отдаване под наем. В днешно време си има видео по скайпа, не е трагедия няколкомесечното разделяне на съпрузите в едно семейство. Пък и в Бг си има документи за уреждане, договори, легализации...и ето, че времето минало неусетно.

Единственият минус за 3 г местене, които се сещам, е липсата на приятели на децата. Страдат си...

# 22
  • Мнения: 4 916
...
Единственият минус за 3 г местене, които се сещам, е липсата на приятели на децата. Страдат си...

Предполага се, че и родителите имат нужда от приятели. В общия случай.

# 23
  • Мнения: 2 885
argun. и какво за тях? Какво пречи да създадеш нови и да си поддържаш контакт със старите? При днешната интернет комуникация това е най-малкият проблем. Стига обаче да си социално същество. Но има една друга тема в този подфорум за това, нали?

# 24
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
В конкретния случай бих изчакала да мине изпитателния срок и тогава да отидем при съпруга.

# 25
  • Мнения: 4 916
argun. и какво за тях? Какво пречи да създадеш нови и да си поддържаш контакт със старите? ...


Много неща.
Новите контакти не компенсират старите..
Но за да стигнеш до този извод, трябва да си имала хоризонта на авторката.

# 26
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Всяко едно местене има своите минуси и плюсове. На никого не е било лесно, все пак обаче ако човек иде с нагласата, че ще му е трудно, то наистина ще му е трудно.
Немирница, както казваш има Интернет и човек може да получи информация, може да има контакт. Но човек може и чрез Интернет да си намери жилище и т.н. Документите могат да бъдат приготвени и преди заминаването. В днешно време всеки знае какви документи са му необходими, а много от тях могат да бъдат поискани и чрез посолството. Както казах аз не правя компромиси с нищо. Понякога и на близките ми им е трудно, защото не правя компромиси дори и със себе си. Ако нещо трябва да се направи се прави. Понякога подобно нещо е досадно и трудно, но въз основа на моя опит съм се убедила, че е въпреки всичко най-лесният вариант и спестява много бъдещи проблеми. Последното го казах по принцип, не се отнася до конкретния случай. Иначе във всяка една ситуация има разбира се няколко варианта за реализация и всеки човек е добре да избере тази, която на него му е най-удобна и смята за удачна.

Argun, по мое мнение когато родителите са заедно, е по-лесно без приятели, отколкото ако единия е сам. Ние обичаме и уважаваме приятелите си, но както казах, те не може да са причина да си нагласям живота така, че да съм с тях. Но както вече споменах, това е мое лично мнение. Мога само да кажа, това че взех дъщеря си с мен, беше най-доброто решение за нас. Позволявам си да го кажа, защото и тя е на това мнение.

# 27
  • Мнения: 4 916
...
Argun, по мое мнение когато родителите са заедно, е по-лесно без приятели, отколкото ако единия е сам. ...

Кой твърди обратното?  Много е ясно, че ще предпочетеш познатото пред непознатото.
Но за разлика от теб аз имам поглед върху семействата, които често сменят държавата.
Тук няма много потребителки, които да имат по-близки впечатления за честото сменяне на държавата.. Какъвто всъщност е въпросът на авторката на темата.

# 28
  • Мнения: 407
Всеки има нужда от приятели и среда извън семейната. Съпругът не би могъл да замени изцяло всичко това. А и не всички двойки са така превързани един към друг, много просто си съжителстват и всеки от съпрузите си има така да се каже свой собствен кръг от приятели и своя собствена среда изън семейството.
Аз лично не смятам, че честата смяна на средата би могло да има много положително влияние върху родители или деца, колкото и адаптивни да са те. Лично аз не бих си правила такива експерименти с моите деца. По принцип не вярвам в прекалено честите промени, било на работа, приятели, съпрузи, държави, училища и т.н. освен ако наистина не си много добре материално обезпечен имам предвид смяната на държавите.
А и специално в конкретния случай с конкретно зададения въпрос на потребителката може и да не и е много лесно, ако се озове в Полша, без приятели, без да знае езика и без големи възможности поне в началото да почне някаква работа или да има реализация извън дома. Такова едно положение може да те докара до лудост.

# 29
  • Germany
  • Мнения: 8 005
Всъщност Аргун засегна едно от най-силните ми вътрешни притеснения - липсата на приятели за нас и децата. Три години ми се струват адски малко за създаване на трайни контакти, особено след като отиваме без да знаем езика... но идеята на цялото ходене е да си постелем добре за след това. Ние затова не искаме да пуснем детето в полско училище. Ако ставаше въпрос за държава, като Германия, Англия, Австрия или Белгия, хич нямаше да го мисля толкова. Пускаме си го в местното училище, учи си съответния език и това е. Сега обаче ще се сблъска с 2 нови за него езика и ще му е доста трудно... Аз също ще се наложи да го играя домакиня през тези 3 години, което не ме радва особено, но пък то без жертви не може.  

Общи условия

Активация на акаунт