Майчинството счетоводно - 41

  • 33 095
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 530
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

# 31
  • Мнения: 173
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 530
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.- до 3 години стаж, имаш право на 4 месеца обезщетение.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?-ДА Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

# 33
  • Мнения: 173
2-те години майчинство водят ли се за стаж?При пенсиониране влизат ли тези години?

# 34
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
2-те години майчинство водят ли се за стаж?При пенсиониране влизат ли тези години?
Признават се за стаж-трудов и осигурителен. Времето с обезщетение в БТ се признава само за стаж при пенсиониране.

# 35
  • Мнения: 9 050
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

Само да вметна, че може и да не ви се получи това. Работодателят не може да Ви съкрати. Може да ви прекрати договора на основание подадено от Вас предизвестие или по взаимно съгласие. Вие имате защита като майка на дете до 3-годишна възраст. За да Ви съкрати работодателя Ви, трбява да получи разрешение от Инспекцията по труда.

# 36
  • Мнения: 9 050
Здравейте и аз четох ,но не открих отговор.....
Дъщеря ми на 25.05.2011г. навърши една година и сега не ми ясно през този месец,кога и за кой период да очаквам превод?
БЛАГОДАРЯ!

Навършването на 1 година на дъщеря Ви няма пряка връзка с обезщетението (освен ако не получавате социално майчинство). Важно е не кога дъщеря Ви навършва една година, а кога Ви изтича 410-тия ден от отпуска за бременност, раждане и отглеждане на дете.

А кога и за кой период да очаквате превод е нещо съвсем отделно, което зависи от това кога и за кой период работодателя Ви подава Декларация 1, което съвсем няма как да знаем.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте, толкова ли са затегнали положението с болничните, че моята АГ не иска да ми издава вече, а се водя рискова бременност?

# 38
  • Мнения: 2 382
Здравейте! Може ли да се ползва платен отпуск по време на 45 дневния болничен преди термин? Задължително ли е тези 45 дена да се ползват като болничен?

# 39
  • Мнения: 19
Здравейте!
Разгледах доста теми, четох и доста противоречиви мнения там относно вземането на отпуск по време на болничен по време на бременността.
Ситуацията ми е следната:
Първи болничен издаден на 27.12.2010 за 14 дни. Което прави до 09.01.2011 вкл.

Втори болничен от 10.01.2011 - издаден от АГ комплекс с 5 дни болничен престой и 30 дни домашен.
Но се случи така, че пак влязох и се застъпиха стария болничен с новия.

Дефакто третия (който застъпва) е издаден на 17.01.2011 и е за 15 дни + 30 дни домашен.

След това се наложи да ползвам 15 дни платен отпуск.

Четвърти болничен е издаден на 28.03.2011 за 30 дни

Пети болничен издаден на 27.04.2011 за 30 дни

Шести болничен издаден на 27.05.2011 за 30 дни


Това като инфо към въпросите ми:

1) Влизат ли дните болничен издадени от АГ болница в 180 дни?
2) Как повлиява това, че съм вземала отпуска след престоя в АГ болница?


Наистина се надявам да ми отговорите на въпроса и ще съм ви много благодарна.
  bouquet

# 40
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте, толкова ли са затегнали положението с болничните, че моята АГ не иска да ми издава вече, а се водя рискова бременност?- Зависи колко болнични имаш издадени до този момент. Може лекарката да няма право да ти издаде еднолично болничен.

Здравейте! Може ли да се ползва платен отпуск по време на 45 дневния болничен преди термин? Задължително ли е тези 45 дена да се ползват като болничен?- Не е задължително 45 те дни да се ползват като болничен.

tinkie,
 Всички дни се броят, само там, където имаш застъпване се приспадат.
По отношение на точка 2, не става ясно какво имаш предвид- на кое да повлиява това, че си вземала отпуска?

# 41
  • Мнения: 19
Пропуснала съм:
На майчинството.

# 42
  • Русе
  • Мнения: 530
Пропуснала съм:
На майчинството.
Върху сумата, която получаваш когато си в отпуска, се внасят пълни осигуровки. Все едно си на работа. Благоприятства за повишаване на  обезщетението.

# 43
  • Мнения: 44
Извинявам се че нахлувам така,но просто не знам към кого да се обърна......та въпроса ми е:

Майка ми е съкратена и в момента е на борса.Налага и се гинекологична операция.Може ли да прекрати борсата си и да ползва болничен?

Благодаря предварително!!!

# 44
  • Мнения: 19
Благодаря. Ще видим държавата какво ще ми осигури като майчинство. Все пак съм била винаги лоялна и съм си плащала всичко по закон.

Общи условия

Активация на акаунт