Майчинството счетоводно - 41

  • 33 117
  • 736
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7
Здравейте,искам да попитам ,тъй като не ми стигат 5 дни до излизане по майчинство,а вече си изразходих тези 180 дни, които ми се полагат за бтременност,ако си взема отпуска,ще ми повлияе ли това прекъсване на майчинството? И ако е да,какво  мога да направя или пък да си взема от личният лекар за настинка например или и това ще повлияее за по малко майчинство?Много съм объркана,дано разберете какво искам да кажа. Rolling Eyes

# 46
  • Русе
  • Мнения: 530
Извинявам се че нахлувам така,но просто не знам към кого да се обърна......та въпроса ми е:

Майка ми е съкратена и в момента е на борса.Налага и се гинекологична операция.Може ли да прекрати борсата си и да ползва болничен?

Благодаря предварително!!!
Зависи кога е съкратена. Би имала право на болничен, ако е издаден до 30 дни от прекратяване на трудовото правоотношение.


Здравейте,искам да попитам ,тъй като не ми стигат 5 дни до излизане по майчинство,а вече си изразходих тези 180 дни, които ми се полагат за бтременност,ако си взема отпуска,ще ми повлияе ли това прекъсване на майчинството?- Ще повляе само положително- за по- високо обезщетение. И ако е да,какво  мога да направя или пък да си взема от личният лекар за настинка например или и това ще повлияее за по малко майчинство?- не можеш да  си вземеш такъв болничен и да искаш. Всеки следващ болничен сллед 180 дни болничен, се издават с решение на ТЕЛК. Много съм объркана,дано разберете какво искам да кажа. Rolling Eyes
Вземай си отпуска и не се притеснявай.

# 47
  • Мнения: 2 382
Здравейте! Може ли да се ползва платен отпуск по време на 45 дневния болничен преди термин? Задължително ли е тези 45 дена да се ползват като болничен?

Въпросът ми се отнася за моя приятелка. Трябва да излиза в 45- дневния болничен преди термин, но има да ползва две седмици отпуска. Може ли вместо в болничен да излезе в платена отпуска, като естествено губи тези две седмици от болничните?
Също така има ли право да продължи да работи, вместо да ползва болничните до термин?

# 48
  • Мнения: 173
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

Само да вметна, че може и да не ви се получи това. Работодателят не може да Ви съкрати. Може да ви прекрати договора на основание подадено от Вас предизвестие или по взаимно съгласие. Вие имате защита като майка на дете до 3-годишна възраст. За да Ви съкрати работодателя Ви, трбява да получи разрешение от Инспекцията по труда.


Какво предизвестие, от къде се взима то?С подаването му ще изляза ли на борса(ако договора се прекрати)?А това разрешение за съкращение от Инспекцията по труда проблем ли е за работодателя?Може ли да ми откаже?Аз искам съкращение,за да изляза на борсата,а щом и майчинството се води за стаж-то ще ми се натрупат около 6г.(понеже имам 2 деца 1 след друго).Помогнете ми с съвет как да процедирам.

# 49
  • Мнения: 2 200
Здравейте,искам да попитам ,тъй като не ми стигат 5 дни до излизане по майчинство,а вече си изразходих тези 180 дни, които ми се полагат за бтременност,ако си взема отпуска,ще ми повлияе ли това прекъсване на майчинството? И ако е да,какво  мога да направя или пък да си взема от личният лекар за настинка например или и това ще повлияее за по малко майчинство?Много съм объркана,дано разберете какво искам да кажа. Rolling Eyes
Ако тези 5 дена са в месеца, в който започва 45дневния болничен няма никакво значение дали ще си в отпуск /платен, неплатен/ или на работа. Няма да повлияе на размера на обезщетението за бременност и раждане.

Здравейте! Може ли да се ползва платен отпуск по време на 45 дневния болничен преди термин? Задължително ли е тези 45 дена да се ползват като болничен?

Въпросът ми се отнася за моя приятелка. Трябва да излиза в 45- дневния болничен преди термин, но има да ползва две седмици отпуска. Може ли вместо в болничен да излезе в платена отпуска, като естествено губи тези две седмици от болничните?
Също така има ли право да продължи да работи, вместо да ползва болничните до термин?

Може да ползва отпуск.
Може да работи до раждането. Няма право след това на тези дни. Като й издават болничен носи бележка до коя дата е работила, за да и се приспаднат дните от 45.

# 50
  • Мнения: 228
Здравейте,
бихте ли ме посъветвали. В 6 г.с. съм. Ето как ме осигуряват в момента
                                бруто        нето
2010 Ноември           636.00   503.14
2010 Декември   636.00   503.14
2011 Януари           636.00   498.56
2011 Февруари   636.00   498.56
2011 Март           636.00   498.56
2011 Април           636.00   498.56

Бих искала да си вдигна осигуровките, за да взимам 1000 лв. майчинство. Колко трябва да доплащам и колко време ще взимам. Доколкото знам общо се вземат 13,5 месеца - 45 дни преди термина и 12 месеца след това 90%.

Благодаря предварително   bouquet

# 51
  • Мнения: 3 835
Въпросът ми се отнася за моя приятелка. Трябва да излиза в 45- дневния болничен преди термин, но има да ползва две седмици отпуска. Може ли вместо в болничен да излезе в платена отпуска, като естествено губи тези две седмици от болничните?
Също така има ли право да продължи да работи, вместо да ползва болничните до термин?
Може да ползва отпуск.
Може да работи до раждането. Няма право след това на тези дни. Като й издават болничен носи бележка до коя дата е работила, за да и се приспаднат дните от 45.

Много не съм сигурна, че може да е в платен отпуск. По-скоро трябва да работи. 
Толкова ли е наложително да си ползва тази отпуска - после може да й потрябва.

# 52
  • Мнения: 11
Здравейте, мами,
аз по принцип основно чета и рядко питам, но отговорите, които намерих са малко старички и се притеснявам дали са актуални  ooooh!
Казусът ми е следният:
Второто ми дете е на една година и почти един месец (на 7 юни става на 13 месеца). Първото майчинство ми се застъпи с второто. Т.е. не съм ходила на работа от кажи-речи 3 години. Работодателите ми търпеливо изчакаха да ми свърши отпуска по майчинство, но вече искат да закриват фирмата, поради липса на дейност. Фирмата още не е закрита, но документите са подадени! Не знам колко време има до ефективното закриване.
Отпускът по майчинство ми свърши и сега мислех да подам молба за отпуск за отглеждане на дете, но шефката ми отказа, тъй като иска да напусна, за да закрие фирмата.
Въпросът ми е:
1. Възможно ли е да подам молба по чл.53 от старата фирма (още не закрита) и да си получавам 240лв 1 година (дори след закриването на фирмата) или трябва да бъда назначена в нова фирма, където да работя 1 ден и да подам оттам молба за отпуск за гледане на дете?
2. Доколкото ми е известно по време на майчинство ми се трупат неизползвани платени годишни отпуски - мога ли да искам обезщетение за тях при напускане и как да разбера в какъв размер?
3. Кое е най-добре за мен - съкращение, уволнение или напускане по взаимно съгласие (с молба от моя страна)?
Много, много благодаря предварително!!!

# 53
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте,
бихте ли ме посъветвали. В 6 г.с. съм. Ето как ме осигуряват в момента
                                бруто        нето
2010 Ноември           636.00   503.14
2010 Декември   636.00   503.14
2011 Януари           636.00   498.56
2011 Февруари   636.00   498.56
2011 Март           636.00   498.56
2011 Април           636.00   498.56

Бих искала да си вдигна осигуровките, за да взимам 1000 лв. майчинство. Колко трябва да доплащам и колко време ще взимам. Доколкото знам общо се вземат 13,5 месеца - 45 дни преди термина и 12 месеца след това 90%.

Благодаря предварително   bouquet
1000 лв. майчинство? Това ще е фрапираща разлика, при положение, че досега си получавала около 500 лв. заплата. Тъкмо вчера съобщиха по новините, за две бременни, работещи в баничарница, които след като разбират, че са бременни, започват да ги осигуряват на 700 лв., при средно 300-400 лв. за всички останали. Оплаква се човек от фирмата, който се чувства в неравностойно положение. Понякога дърпайки дявола за опашката, си навличаме още по-големи беди. И аз искам 1000 лв. майчинство, но това  просто няма как да ми се случи.
Иначе на първа страница има калкулатор, въвеждаш си там сумите, за да видиш какво трябва да плащаш като осигуровки, за да получаваш майчинство.  Peace


Здравейте, мами,
аз по принцип основно чета и рядко питам, но отговорите, които намерих са малко старички и се притеснявам дали са актуални  ooooh!
Казусът ми е следният:
Второто ми дете е на една година и почти един месец (на 7 юни става на 13 месеца). Първото майчинство ми се застъпи с второто. Т.е. не съм ходила на работа от кажи-речи 3 години. Работодателите ми търпеливо изчакаха да ми свърши отпуска по майчинство, но вече искат да закриват фирмата, поради липса на дейност. Фирмата още не е закрита, но документите са подадени! Не знам колко време има до ефективното закриване.
Отпускът по майчинство ми свърши и сега мислех да подам молба за отпуск за отглеждане на дете, но шефката ми отказа, тъй като иска да напусна, за да закрие фирмата.
Въпросът ми е:
1. Възможно ли е да подам молба по чл.53 от старата фирма (още не закрита) и да си получавам 240лв 1 година (дори след закриването на фирмата) или трябва да бъда назначена в нова фирма, където да работя 1 ден и да подам оттам молба за отпуск за гледане на дете?- След закриването на фирмата и прекратяването на трудовото правоотношение, нямаш право на майчинство. Затова трябва да бъдеш назначена в нова фирма, да си била в осигуряване поне 1 ден, и тогава да излезеш по майчинство отново.
2. Доколкото ми е известно по време на майчинство ми се трупат неизползвани платени годишни отпуски - мога ли да искам обезщетение за тях при напускане и как да разбера в какъв размер?- Неизползваната отпуска ще ти се изплати при напускане на фирмата. Само гледай в заповедта за напускане да са написани тези дни неизползвана отпуска. Сумата се изчислява, като за база се взема последният месец, в който имаш отработени поне 10 дни.
3. Кое е най-добре за мен - съкращение, уволнение или напускане по взаимно съгласие (с молба от моя страна)?- Съкращение е най-добре според мен, защото ако не намериш фирма, в която да те осигуряват, поне ще имаш право на обезщетение за безработица. Ако е по взаимно съгласие, обезщетението за безработица ще е минималното за срок от 4 месеца.
Много, много благодаря предварително!!!

# 54
  • Мнения: 2 382
Въпросът ми се отнася за моя приятелка. Трябва да излиза в 45- дневния болничен преди термин, но има да ползва две седмици отпуска. Може ли вместо в болничен да излезе в платена отпуска, като естествено губи тези две седмици от болничните?
Също така има ли право да продължи да работи, вместо да ползва болничните до термин?
Може да ползва отпуск.
Може да работи до раждането. Няма право след това на тези дни. Като й издават болничен носи бележка до коя дата е работила, за да и се приспаднат дните от 45.

Много не съм сигурна, че може да е в платен отпуск. По-скоро трябва да работи.  
Толкова ли е наложително да си ползва тази отпуска - после може да й потрябва.

Стики, благодаря, че се включи  bouquet!
От фирмата я натискат да си ползва отпуска сега, нали тази година има някакви промени в ползването на отпуските. А до края на годината ще е в майчинство, чак януари ще започва работа и няма кога да изчисти тези две седмици. Тя изобщо не се притеснява, че ще загуби част от болничните, проблемът е как да изчисти отпуска.

# 55
  • Мнения: 173
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

Само да вметна, че може и да не ви се получи това. Работодателят не може да Ви съкрати. Може да ви прекрати договора на основание подадено от Вас предизвестие или по взаимно съгласие. Вие имате защита като майка на дете до 3-годишна възраст. За да Ви съкрати работодателя Ви, трбява да получи разрешение от Инспекцията по труда.


Какво предизвестие, от къде се взима то?С подаването му ще изляза ли на борса(ако договора се прекрати)?А това разрешение за съкращение от Инспекцията по труда проблем ли е за работодателя?Може ли да ми откаже?Аз искам съкращение,за да изляза на борсата,а щом и майчинството се води за стаж-то ще ми се натрупат около 6г.(понеже имам 2 деца 1 след друго).Помогнете ми с съвет как да процедирам.

# 56
  • Мнения: 3 835
Стики, благодаря, че се включи  bouquet!
От фирмата я натискат да си ползва отпуска сега, нали тази година има някакви промени в ползването на отпуските. А до края на годината ще е в майчинство, чак януари ще започва работа и няма кога да изчисти тези две седмици. Тя изобщо не се притеснява, че ще загуби част от болничните, проблемът е как да изчисти отпуска.

в интерес на майката е да си ползва целия болничен
казах, че отпускът ще й потрябва - напр. ако детето тръгне на ясла преди да навърши 2 годинки, пък и по принцип

няма нужда да си чисти отпуска до края на годината - той може да се отложи (чл.176 ал.4 от КТ)
давността за ползването му няма да е 2 год (до края на 2013г.) а ще е 2 год. "от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му" (чл.176а ал.2 КТ) т.е. две години след като се върне от майчинство
 Hug

# 57
  • Мнения: 9 050
При свършването на майчинството-2г., ще искам работодателя да ме съкрати, за да се възползвам от борса.Въпросът ми е-колко месеца ще ми е борсата? И кой плаща осигуровките ми?

Зависи по кой член от КТ е съкращението, ако е по взаимно съгласие е 4 месеца, на минималното обезщетение. Месеците обезщетение зависят и от годините трудов стаж. Когато си  на бюрото по труда, никой не ти внася здравни осигуровки- водиш се неосигурено лице, здравни внася държавата.

Не искам по взаимно съгласие.Ще искам да ме съкратят.Имам 2 години трудов стаж до момента.Значи като изляза на борсата, работодателя спира да внася здравни осигуроки.Те се поемат от държавата така ли?Питам,понеже не сме в добри отношения с работодателя, и да знам какви са ми правата в случая.Благодаря ви много за отговорите.

Само да вметна, че може и да не ви се получи това. Работодателят не може да Ви съкрати. Може да ви прекрати договора на основание подадено от Вас предизвестие или по взаимно съгласие. Вие имате защита като майка на дете до 3-годишна възраст. За да Ви съкрати работодателя Ви, трбява да получи разрешение от Инспекцията по труда.


Какво предизвестие, от къде се взима то?С подаването му ще изляза ли на борса(ако договора се прекрати)?А това разрешение за съкращение от Инспекцията по труда проблем ли е за работодателя?Може ли да ми откаже?Аз искам съкращение,за да изляза на борсата,а щом и майчинството се води за стаж-то ще ми се натрупат около 6г.(понеже имам 2 деца 1 след друго).Помогнете ми с съвет как да процедирам.

Ами подавате си предизвестие за прекратяване на правоотношението. Обикновено е 1 месец. И след 1 месец ви се прекратява договора. Може и по взаимно съгласие. От днес за днес. Но само ако работодателя е съгласен. И в двата случая ще получавате минимално обезщетение за безработица за не повече от 4 месеца.
Да, разрешението е проблем. по принцип в 99% от случаите инспекцията по труда отказва разрешение. А без него не може да бъдете съкратена.

# 58
  • Мнения: 228
Фрапантно-нефрапантно... сега взимам толкова и искам и майчинството да ми е толкова. Проблем ако има ще е за работодателя, не за мен. Не че искам, говоря принципно. Въпросът е там, че повечето хора не ни осигуряват на реална сума, аз разбирам и работодателят - в моя случай, ако ме осигурява на реална заплата, трябва да фалира. Сложна е ситуацията... И трябва да се тръгне отгоре - от работодателите, но няма значение.
Знам, че има хора, които ги осигуряват на пълна заплата и те са си в правото да се сърдят, че плащат големи данъци и осигуровки, а ние само търсим начин да се "възползваме" само на момента, но работата ми харесва и това е положението. Всичко си има +/-.
Успех на всички!

# 59
  • Мнения: 9 050
Фрапантно-нефрапантно... сега взимам толкова и искам и майчинството да ми е толкова. Проблем ако има ще е за работодателя, не за мен. Не че искам, говоря принципно. Въпросът е там, че повечето хора не ни осигуряват на реална сума, аз разбирам и работодателят - в моя случай, ако ме осигурява на реална заплата, трябва да фалира. Сложна е ситуацията... И трябва да се тръгне отгоре - от работодателите, но няма значение.
Знам, че има хора, които ги осигуряват на пълна заплата и те са си в правото да се сърдят, че плащат големи данъци и осигуровки, а ние само търсим начин да се "възползваме" само на момента, но работата ми харесва и това е положението. Всичко си има +/-.
Успех на всички!

Харесва ти - не ти харесва, проблем ще има за теб най-вече. НОИ отдавна са се сетили за тоя номер. И правят проверки. Като си вдигнеш осигурителния доход сега, след изтичане на майчинството ще те проверяват дали продължаваш да се осигуряваш напо-високия доход. И ако не го правиш - ще връщаш всичко с лихви. Не работодателя ти, а ти лично. Защото ти си го получила. Вече има такива случаи.
Това е положението. Дали да излъжеш си е твое решение. Но и проблемите ще са за теб.

Общи условия

Активация на акаунт