Отговори
  • Мнения: 44
Здравейте, днес днес излязоха изследванията от гърлен и носен секрет на дъщеря ми /2.2 г./ В носа се изолира бактерия Streptococcus pneumonaire /Оксацилин резистентен/, която според антибиограмата е резистентна на Пеницилин, Ампицилин, Амоксацалин, Аугументин, Цефалоспорини. И е чувствителна само към един вид Клиндамицин. Изследванията ги пуснах заради честите отити, които прави.
Въпросът ми е някой сблъсквал ли се е с подобен вид бактерия, резистентна на толкова видове антибиотици, как се лекува има ли смисъл да правим пневмококова ваксина? Доста съм притеснена.
Благодаря за отговорите предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 12 689
Бадемов цвят Какво мисли лекарят на детето? Иначе се лекува по антибиограма с поне 10 дневен курс антибиотик с доза спрямо килограмите на детето. Близките също пускате по един секрет и лекувате също по антибиограма. Лошото е, че ако дъщеря ти ходи на ясла децата там също трябва да се изследват и лекуват, иначе пак ще лепне бактерията.

От ваксината има смисъл, защото предпазва от усложненията, не толкова от заразяване. потенциалните усложнения са тежки- белодробен абсцес, менингит, тежки отити и тн. Та ваксината си струва. Неприятното е, че в момента има такава срещу най- популярните 13 щама пневмокок, а те са почти 100 вида. И все пак, е някакво успокоение, че усложненията няма да са тежки, дава време да се изчака антибограмата при заразяване, например.

Вие пускахте ли кръвни изследвания с CRP?

ПП Не знам до колко е вариант да пуснете нови секрети в друга лаборатория. Понякога антибограмата се оказва коренно различна.

# 2
  • Мнения: 44
Благодаря за отговора.
Нашият педиатър, чието мнение много ценя, предпочита да изчакаме преди да започнем лечение с антибиотик, защото понякога организмът успява да се справи сам. Пускала съм преди седмица ПКК и СУЕ, всичко беше в норма, но явно в следствие на вируса се е активирала тази бактерия, която в последствие доведе до усложнение - отит.
При следващия преглед всички в семейството ще пуснем секрет, но за съжаление не мога да накарам всички в яслата, която посещава дъщеря ми, да го направят.
На контролния преглед ще обсъдя в педиатъра и възможността за ваксинация.
Най-вече ме уплаши фактът, че бактериата е резистентна към повечето от познатите ми антибиотици.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 689
Да, това с яслата е трудно. Поне можеш да им кажеш, че сте открили такава бактерия и е възможно някои да се изследват и лекуват. Най- лошото е, че привържениците на хомеопатията са много и не взимат никакви мерки, т.е. остават си носители. Поне вие се изследвайте, защото и при възрастните е опасно, ако при един вирус се активира и бактерията.
Не съм лекар, за да споря с педиатъра, но организма ми се струва невъзможно сам да се пребори с бактерията. По- скоро виждам логика да се чака с антибиотика в това, че бактерията е показала такава резистентност. Сигурно е по- добре да се пази антибиотика за случай на по- сериозна инфекция. Още повече, че детето пак ще зарази от яслата и пак ще трябва да пие антибиотик и така.

За ваксината съм чувала, че е по- добре Превенар 13, отколкото Синфлорикс, но педиатъра ще каже.

Не се притеснявай!  Hug И успех!  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 593
Благодаря и на авторката а най вече Бояна на теб тъкмо мислех да питам как дете с ваксина Пневмо 23 може да има това нещо.Но по отговора ти разбирам че са много видове и е  невъзможно да се обхванат всички  във ваксината така ли е? Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 12 689
Тези ваксини са срещу усложненията често, от които са смъртоносни. Съвсем възможно е дете, което има някоя от пневмо ваксините да се зарази с пневмокок. Важното е, че е много по- малко вероятно  да направи белодробен абсцес, сепсис, менингит и прочее.
А щамовете пневмокок са много, почти 100, не помня точната цифра. Най- разпространената част са обхванати в Превенар, а тази ваксина е въведена в САЩ и ЕС от доста години. Намалено е носителството на въпросните щамове и сред децата, и сред възрастното население във въпросните страни, но сега започват да се разпространяват останалите, непокрити от ваксината щамове. Това е, което успях да науча по темата. Възможно е и да бъркам за някои неща, защото не съм лекар.

Най- гадното на пневмокока са детски ясли и градини. Децата си го въртят, въртят го и близките им вкъщи. Не знам какво е решението. Нито върви бактерията да не се лекува, нито детето да пие по един антибиотик на месец.

# 6
  • Мнения: 44
Тази седмица ще се консултирам с педиатъра за ваксината. Не знам дали не е опасно да се ваксинира детето, при положение, че вече е носител на тази бактерия. И дали не трябва да се излекува преди касинацията.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 178
И при нас беше така- бактерия резистентна почти на всичко.
Клиндамицин, мисля, че го продават като Делацин, но се оказа, че в БГ не се внася формата за деца (сироп). Купихме за възрастни, но детето го повръщаше.
Накрая дадохме Клацид и детето се оправи (след пневмококата то направи бронхиолит(Simple Smile
За ваксина се отказах, защото първо е 100 лв и второ- ако то се излекува не придобива ли някакъв собствен имунитет? Пък и УНГ не я прпоръчаха нещо...

Общи условия

Активация на акаунт