Нашите"специални" деца с ДЦП-6

  • 101 283
  • 790
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 266
За равновесието са идеални,упражненията върху топка.Сяда нормално или като на конче и побутваш топката ,така че детето да се стреми да се задържи върху нея.И най-доброто наистина е ходенето,това и ние вече го знаем от опит Simple Smile.Сега обикаля като моторетка из вкъщи,та чак не мога да повчрвам.Пу,пу да не му е уроки. Grinning

# 46
  • Мнения: 75
За равновесие става и ходенето по бордюра на тротоара. За ръка, разбира се. Мисля, че всички сме се забавлявали така като малки.

# 47
  • Мнения: 75
Сетих се още нещо за равновесие - рехабилитаторите го правят, но може и вкъщи. Взимаш добрата стара точилка (дето е като тояжка), детето се държи за нея, а ти я лашкаш в различни посоки. Внимавай само да не я пусне изведнъж и да не го удариш с нея. Почни лекичко и с малка амплитуда. Когато схвана играта, моят син много се забавляваше и я приемаше като предизвикателство.  Постепенно започна с тялото да се справя с инерцията и да не разчита на точилката.

# 48
  • Мнения: 2 860
Благодаря на всички за идеите. Ще пробваме всичко. За Банкя засега отлагаме, защото малката толкова се стресира, че плаче само някой непознат като я заговори. Ще чакаме да се успокои. Нали в Банкя работят целогодишно?

# 49
  • Мнения: 75
Не работят целогодишно. Затварят горе-долу от ноември до февруари. Иначе по-добре да се успокои. 

# 50
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Равновесието може и да е сензорен проблем. Мен думата "упражнение" ме плаши, сигурно заради непрестанния рев. Играйте Simple Smile Добре се отразяват люлеене, премятания, търкаляния, всичко, което е движение на тялото в пространството.

# 51
  • Мнения: 2 860
Ние сменихме рехабилитатора във Виница, но пак същата работа. Дърпа се, натиска се в мен и не може въобще да се работи с нея. Както се вижда, ще я рехабилитирам сам в къщи. Забравих да кажа, че имаме още един проблем. Не си държи главичката хубаво изправена и кръстчето й е прегърбено, особено като седи. Аз днес питах рехабилитаторката за упражнения за главичката, но тя ми каза само едно. Така че, мили майчета помагайте.

# 52
  • Мнения: 75
Цитат
   

--------------------------------------------------------------------------------

Ние сменихме рехабилитатора във Виница, но пак същата работа. Дърпа се, натиска се в мен и не може въобще да се работи с нея. Както се вижда, ще я рехабилитирам сам в къщи. Забравих да кажа, че имаме още един проблем. Не си държи главичката хубаво изправена и кръстчето й е прегърбено, особено като седи. Аз днес питах рехабилитаторката за упражнения за главичката, но тя ми каза само едно. Така че, мили майчета помагайте.
 
 
 

Не се сещам нещо конкретно за главата, но би трябвало да помогне, ако й показваш нещо интересно (играчка или друго) и сменяш позицията. Изразих се неясно. Местиш предмета така, че тя да го следи не само с поглед, а с цялата глава. Ляво, дясно, горе, долу. Само не бързо и рязко. Ако има конкретен проблем, така няма да го решиш, но ще разшириш диапазона, ще заякнат мускулите на врата и ще забележиш, ако има някаква неудобна за нея  позиция - полезна информация за терапевтите. Може ли просто да е настинала и да й се е схванал вратът?
А за рехабилитацията, като че ли повечето деца работят по-добре и по-сериозно без родителите. Успех!

# 53
  • Мнения: 75
Обръщам се с молба за информация към родителите от София. Трябва да ходим на ТЕЛК, а не сме били от 3 години. Интересува ме
1. Още ли се подава на Иларион Макариополски?
2. Освен стария ТЕЛК какви документи се прилагат с молбата?
3. Горе-долу колко време се чака от молбата до датата за комисия (преди беше месеци)?

Ще съм много благодарна, ако някой, който е ходил скоро, ми отговори.

# 54
  • Мнения: 3 914
1.ДА
2.само това
3.месец,месец и половина

# 55
  • Мнения: 75
~Ина~ , благодаря за бързия и ясен отговор.

# 56
  • София
  • Мнения: 965
Гала, относно упражненията, много полезно е язденето или симулирането му в домашни условия, както за равновесието, така и за заякване на гърба. Ние ползваме физиоруло тип "бъбрек". слагам детето седнало, аз сядам зад него и друг човек му подава играчка отпред, за да вдигне ръцете и да изправи гърба (иначе той буквално ляга върху рулото, като се държи с двете ръце) . В това положение аз го "друскам", като го клатя напред-назад или настрани, държа го за бедрата . Естествено като му отместя равновесната точка се предполага той да се подпре с ръце.  За кръстчето и гърба (и нашите мускули са много слаби там) - правим наклони, държиш го през колената и я караш да се навежда и изправя, например да взима играчка. Също правим и едно упражнение на масата, но на Сами му е много трудно. Слагаш детето по корем, крачетата са на масата , като главата, торсът до кръста  и ръцете му висят надолу. Пак с играчка или нещо много интересно я караш да надига главата и гърба. Дано се разибра какво имам предвид  Embarassed.
Valito, много се радвам за Тишо. Сами, след първия устрем преди около месец, сега не иска да ходи  Sad. Научи се да пада, даже си слиза много внимателно, след 1-2 крачки, прикляква, после пуска ръцете напреди и си лази. Изобщо не мога да го накарам да ходи сам,  а правеше по 10-15 крачки. Дано по-бързо да отмине този период. А на Тишо след първите самостоятелни крачки, колко горе-долу му отне за "истинското прохождане"?

# 57
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не се притеснявай, това при здрави деца отнема по един-два месеца понякога, като се усети сигурен и разбере, че така е по-лесно, ще спре да пълзи. За моята щерка не се сещам колко отне, но като пълзенето е продължило около 9м, преходния период едва ли е бил по-малко от три. А ходенето дъълго време беше нестабилно, само на кратки разстояния се пущаше.То не че сега е много стабилно ....
В петък направихме операция за удължаване на сухожилието на бедрото, сега е с шина. Имах опасения, че ще я разкопчава, засега я търпи, не съм и предполагала, че шината може да е такова улеснение, с гипса беше кошмарно! Много тежко прие ограничението, наложи се два пъти да й дават успокоително, третия беше на косъм. Като се прибрахме, се успокои.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 266
То и нашето ходене още е нестабилно,и само на къси растояния не залита-т.е ходи навсякъде във вкъщи,прекрачва прагове,влиза в тоалетната която е със стъпало ,на моменти  залита.А навън съвсем в началото буквално се препъваше постоянно,но с всеки изминал ден ходене става все по добър.Даже се е научил да си пада на дупето и да се подпира с ръчички.Сега го уча да ходи до мен хванат,но не ми се отдава,защото си знае неговата-където той иска:).Отне му много малко време-може би месец като се замисля,но то при всеки е различно.Има една детска количка за кукли която му е любима,и заради нея проходи,защото му я поставях да я гледа иа не му я давах .Рева ,мрънка и накрая тръгна .Да не забравям и гимнастиките -рехабилитаторката го караше да става ,да сяда ,клатушкаше го на бубрека топка,караше го да губи равновесие и сам да се оправя.Вече има появили се малки мускулчета на бедрата:)такъв ми е клечо иначе.Всякакви ги измислям само за да ходи,а когато дойде време ще тича като кака си. 

# 59
  • Мнения: 154
Да се изкажа и аз за упражненията.Правим абсолютно същите упражнения,които annie13  е обяснила и отделно  я водя да язди пони и на плуване, там се научи да вдига главата, защото като я забие и гълта вода  Grinning.
Ljuboznatelna, казвах ти аз за шината, дано да издържи до края!Колко време ще е Наталия с нея?
Днес поръчах това на Мони http://www.telestar.bg/product.php?id_product=72 , не знам дали ще има полза от него,но ще пробваме.Чакам и една проходилка да дойде,но много се бави.

Общи условия

Активация на акаунт