Нашите"специални" деца с ДЦП-6

  • 101 284
  • 790
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 10
И аз се записвам да следя темата, с пожелание за хубави новини и напредък при всички дечица! Hug

# 31
  • Мнения: 1 040
Момичета дайте съвет моля ви сина ми вчера си навехна крака,колкото е нестабилен дърпаше една прахусмукачка и е паднал не го видях защото не бях до него,правихме му снимка няма нищо но е навехнат не е подут,изписаха ни мехлеми.В понеделник ни предстои да ходим да ни правят стелки в София и да постъпваме на рехабилитация в Банкя.Незнам какво да правя страх го е да си стъпи на крачето защото го боли! ooooh!

# 32
  • Мнения: 415
emа-диди, питах тука мъжа - съветва да го пазиш известно време да не стъпва, може и съвсем леко раздвижване да му правиш на навехнатата става. Какви мехлеми ви изписаха?

Моят вчера падна от една люлка на земята по гръб и ми причерня  Cry, не знам как стана, каза че някой го бил бутнал отзад; изглеждаше добре след това, поплака си малко и не искаше повече да се люлее.

# 33
  • Мнения: 1 040
Мерси Саманта за отговора,ами той и не иска и да стъпва на крачето сега съм го привързала с ластичен бинт.Мехлемите са травмотолога изписа Репарил-гел,който съответно го имам вкъщи защото все сме контузени,а другия е Хепароид Зентива който пък го изписа един кинезитерапевт.Други ме съветват да го заведа на чакръкчия мен ме е страх.

# 34
  • Мнения: 415
emа-диди, чакръкчия май се сещам какво е, аз се притеснявам от такива. Тези мазила били за разнасяне на хематоми, трябва да го облекчат.

# 35
  • Мнения: 98
emа-диди дано да мине бързичко крачето и днес малкото човече да е по-добре- явно  доста се е пооплашил щом неиска да стъпва.
Момичета имам едно претиснение от вчера - бяхме на консултация и забелязах, че обиколката на главичката ни не се е променял отдавна. Какво ли значи това - личната ми каза ,че обиколката на главата трябва да е равна на тази на гърдичките. При нас гърдите са 44см а главата 43см- мислите ли че може да има проблем.

# 36
  • Мнения: 415
orhid  Hug

Размерите на главата и гърдичките не ги знам, и нашите на бебето бяха нещо не в норма по едно време.

# 37
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Нашето краче така се натърти скоро,  отказваше изобщо да стъпи на него, слагахме лед ,и мазахме с крем с АРНИКа- в аптеката има различни. Едното мазило се казваше Траумил/съдържа разни билки/, и един немски крем с Арника. За няколко дни се оправи.
 Рехабилитаторката каза да слагаме лед , обаче не го търпеше много, не бива да се нагрява.
 За главичките какво да кажа ooooh! до един момент мерих и се тревожих, вече не я мисля, нашата е много по-малка от нормата при гърди 53 е 45.5 ,ама  сякаш функционира  нормално.

# 38
  • София
  • Мнения: 965
Полини, а колко голямо е детенцето? Ето тук има таблица за размера на главичката по месеци за момчета http://www.who.int/childgrowth/standards/second_set/hcfa_boys_0_5_percentiles.pdf. Първата колона е за възрастта, след това гледаш колоните за процентите, ако е между 5% и 95% не би трябвало да има проблем. За по-голямо отклонение е добре да се консултирате с невролога. Например 43.3 см е средната стойност за 6 месеца (т.е. 50%).Особено важен е темпът на нарастване, а не толкова конкретната стойност, т.е. трябва да има проследяване поне няколко месеца. Това е индиректен начин за преценяване на растежа на мозъка. Разбира се, трябва да се отчитат индивидуалните особености, генетично е обусловено някои хора да са с по-големи глави, а други с по-малки без влияние върху интелекта (затова се гледа темпа). Освен това самото измерване е много субективно, аз съм имала разминавания от сантиметър и повече с педиатърката, което е страшно много. Най-добре ти да го следиш - мери се над веждите водоравно, като трябва да обхванеш най-широката част на главата. В началото повтарях по няколко пъти, за да съм сигурна.
Моят син се върти около 15%-25%, много се бях ошашкала по едно време, защото и фонтанелата се затвори много рано, но темпът винаги е бил средният и се поуспокоих. Съотношението с гърдите мисля, че се изравняваше някъде около 5ти-6ти месец, но и това не е чак от такова значение.

# 39
  • Мнения: 1 040
Здравейте момичета след навехналия крак моя син на другия ден вечерта  вече почна да стъпва и да си ходи само където аз се изплаших много.Правих му компреси с кърпи  престояли в фризера и мазахме глезена с Хепароид.Благодаря за отговорите Hug

# 40
  • Мнения: 415
emа-диди, радвам се че се е оправило вече  Peace

annie13, благодаря! много хубаво си го обяснила  Hug

Аз се връщам да чета понякога предните ви теми...
Когато имам време, като поприключа, ще пиша и аз по някои въпроси за нас.
Опитах се да отворя някои линкове от първа страница не ми работеха, но ще разгледам другите.
Имаше и един линк в предната тема http://www.cpcentresof-bg.com/pdf/cerebral_palsy_consensus_9_2_end.pdf - който вече го няма, много исках да го видя.


Да ви попитам и един глупав въпрос - как е ДЦП на английски?

Последна редакция: ср, 29 юни 2011, 11:00 от Саманта Упс

# 41
  • Мнения: 3 914


Да ви попитам и един глупав въпрос - как е ДЦП на английски?

cerebral palsy ,съкратено и в разговор се казва просто CP

Аз чак сега разбрах че има нова тема ooooh!

# 42
  • Мнения: 2 860
Здравейте на всички. Малко новини и от нас. Отидохме при Литвиненко заради проблема с премигванията. Той като видя ЕЕГ-то, което правихме във Варна и което беше лошо, каза, че при този начин на ссвързване на електродите били възможни много грешки. Накара ни да направим ново. Беше нормално, но аз като знам как преди година и нещо детето правеше гърч след гърч и ЕЕГ-то му постоянно беше нормално, не мога да се успокоя.Литвиненко написа заключение "тикова невроза" и ни пита дали е имала някакъв стрес. Ние казахме, че изживя голям стрес на рехабилитацията. Карам мъжа ми да отидем при Божинова за още едно мнение. Другото лошо е, че двигателно почти не се е подобрила. Все още е със залитане и много нестабилна походка, почти не може да ходи сама, а и не иска. Някой знае ли упражнения които да са много ефективни за равновесието? Май няма да може да я водим на рехабилитация и ще трябва да се занимаваме сами.

Ема-диди, радвам са за героя. Весело изкарване в Банкя. И да има голяма полза за малкия.

# 43
  • Germania-Pleven
  • Мнения: 39
Гала,Литвиненко абсолютно ли ви забрани рехабилитацията?А за упражненията за равновесието знам,че гимнастиката е най-доброто,смятам че физиотерапевт трябва да каже кое е най-доброто за вас и да ти покаже как да я правите във къщи.Това което от личен опит знам е,че трябва максимално повече детето да се движи и по възможност сама.

# 44
  • Мнения: 75
Здравейте,
За вас съм нова, но съм на същия хал от години. Ние ходим редовно в Банкя. Ако имате въпроси, питайте, но постът ми е главно към
Гала. Там рехабилитацията не е толкова стресова за децата, които вече ходят. Рехабилитаторите не ги работят "на конвейр". Имат индивидуално отношение и целят сприятеляване с децата. Така става като на игра, а резултатите са си резултати. Понякога идват по-бавно, понякога по-бързо.
С 2 думи, щом идвате в София за прегледи, нищо не ви коства да изкарате 1 пътека там и да видиш как ще й се отрази на малката.

Общи условия

Активация на акаунт