Междуградски автобус - с колани или без пътуват децата?

  • 4 236
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Пускам си детето на море с детската градина /вече съжалих/. При моя лаически прочит на Закона за движението по пътищата, следва да са с обезопасителен колан. По думите на превозвача и директорката - в автобуса седалките са с облегалки и не е нужно да са с колани. Това не го разбирам, а и в закона нищо не се споменава за облегалки. Обадих се в КАТ, обаче от там ме пренасочват към ДАИ и чак утре евентуално ще мога да питам. Моля Ви за помощ...

# 1
  • Мнения: 862
Разбирам притеснението ти, но каква точно помощ очакваш?
ДАИ са наистина тези, които ще ти кажат кое е редно и кое не е. Облегалките обаче не би следвало да заменят коланите  Thinking

# 2
  • Мнения: 78
Правилно ли съм разбрала Закона за движение по пътищата - задължително ли е децата да са с колан

# 3
  • Мнения: 862
Ами четох, четох и доколкото разбрах може и без колани, но в такъв случай трябва задължително да заемат задни седалки  newsm78 (това за деца над 3 г. и с ръст над 150см).

# 4
  • Мнения: 78
 Чл. 137д. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Всички седящи пътници на възраст
три и повече години в моторните превозни средства от категории М2 и М3, когато са в
движение, използват системите за обезопасяване, с които моторните превозни средства
са оборудвани. Системите за обезопасяване на деца се одобряват в съответствие с чл.
137г.
      (2) Пътниците в превозните средства от категории M2 и M3 се уведомяват за
задължението да поставят обезопасителeн колан, когато са седнали и когато превозното
средство е в движение. Те се уведомяват за това по един от следните начини:
      1. от водача;
      2. от придружителя или от лицето, посочено като ръководител на групата;
      3. чрез аудио-визуални средства;
      4. с табели и/или пиктограма, поставени на видно място над всяко място за
сядане.


Аз мисля, че е това...

# 5
  • Мнения: 945
 Не си спомням да съм се возила в автобус, в който има колани newsm78

# 6
  • Мнения: 380
Аз съм се возила на автобус с колан, беше между Нюрнберг и Прага, пуснаха ни филмче и ни посъветваха да сме с коланите по време на цялото пътуване, около 3 часа.
В БГ съм виждала колани по автобусите, но често те на могат да се ползват, защото или заключващият механизъм е демонтиран, или самият колан е така скрит някъде около и под седалката, че е почти невъзможно да се ползва.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 079
В много и в продължителни пътувания на деца с автобус съм била участник,
но до сега никога децата не са били завързвани с колани.
И никога не съм чувала, че има такова изискване от Закона,
или от КАТ, или от ДАИ.
До колкото си спомням за автобусите за превоз на деца има специални изисквания.
Задължително е автобусът да е на най-много 2 години,т. е. нов,
да е със скорошен технически преглед (на-много отпреди 1 седмица).
Но за използването на колани от децата не съм чувала да има изискване.  Thinking

# 8
  • Мнения: 78
Благодаря на всички за мненията. Днес ще звънна в ДАИ и ще пиша какво са ми отговорили.

# 9
  • Мнения: 418

Не си спомням да съм се возила в автобус, в който има колани newsm78


Тази снимка е направена в България преди месец  Peace
Има автобуси с колани, но са изключително малко  Peace
 За около година и половина активно возене с автобус само този имаше колани  Peace
Автобуса не знам на коя фирма беше, но пътувахме в Южна България  Peace
С изключение на една голяма фирма в Северна България автобусите са "най-раздрънкани" сиреч, счупени  Peace

# 10
  • Мнения: 654
Не мисля,че нов автобус автоматично означава изправен автобус.
Има си фирми с лиценз за това.Има и администрация за това.
Само се чудя кой дявол ще ги принуди да си вършат работата?

# 11
  • Мнения: 48 255
Имам две деца, голямата е ходила на н-броя лагери и екскурзии- няма колани, а и да има- не им слагат.

# 12
  • Мнения: 12 696
Пътувала съм с автобус с колани, никой не ни е намекнал, че трябва да ги слагаме.

# 13
  • Мнения: 418
Пътувала съм с автобус с колани, никой не ни е намекнал, че трябва да ги слагаме.
Ми оставили са на пътниците да преценяват "риска" явно ... Аз сложих на детето и даже се чудих дали да не се закача и аз ...
Не мисля,че нов автобус автоматично означава изправен автобус.
Има си фирми с лиценз за това.Има и администрация за това.
Само се чудя кой дявол ще ги принуди да си вършат работата?
Това е вярно, но ако знаете как тресе стар автобус по "хубавите" български пътища, ще се надявате да се возите на нов  Naughty Whistling

# 14
  • Мнения: 1 860
Тук и пътищата са хубави, и автобусите нови, но все пак коланите за задължителни. Не разбирам хората които си намират всякакви оправдания да не ги ползват, особено ако ги има във въпросното возило.  Tired Слагам и на себе си, и на детето когато пътуваме с автобус, без значение в кой край сме се настанили.

Може ли да използвам темата да попитам, къде мога да проверя превозвачи и разписания Пловдив - В. Търново - Бургас?

Общи условия

Активация на акаунт