(Био) зеленчукова градина 10

  • 99 385
  • 756
  •   1
Отговори
# 150
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Днес взех листа от 5 растения и отидох в агроаптеката, тази с микроскопа. Пипера ми , както предположи Вили, е с бактериоза. Доматите са с вирусно заболяване, не е алтернария. Боба има странни жълти петна, но според аптекарката нищо му няма. С миниращия молец е късно да се боря, или си е направо невъзможно, пръскали с някакви хормонални препарати в промишлени количества при сигнал от Растителна защита (доколкото разбрах) , когато се появи пеперудата.Така като си поливаме тревата и цветята на големия следобеден пек, ще се наложи пръскане за мана и гъбични заболявания.  Та моята градина от утре няма да е био.  Confused

amica1 , харесва ми твоето напояване за дърветата. За всяко дърво ли си имаш пръстен или го местиш? А осите ти какво правят? При мен се трупат на езерото и така се спасява басейна Simple Smile Гледам, че наобикалят и образували се локвички.

# 151
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Пръстенът е един и го местя на 20 минути - време достатъчно да свърша някоя друга работа.

За оси става въпрос към август-септември, когато зрее гроздето. Аз съм до дере, водните кончета са невероятни хищници. Веднъж видях едно голямо, ама като птиче, в полет приклещи някаква оса, забиха се на един стълб на асмата и започна бавно да я яде от главата. Страшно звучи, но водните кончета са ни приятели.

А, да се похваля. Вчера един ежко шумеше из градината. Така се зарадвах, че се изпружих на два стола и пих бира.

Жалко за градинката ти. Поне бобът ти ще е био. Тези домати с вирусите не ги лекувай, направо ги скуби от корен. Трябва редовно да бориш въшките (летящите форми = черни мухички), че те са преносителите на вирусите. Аз също изскубах 2 корена преди 15-20 дена и често пръскам за въшки с био-илачи. Засега нещата са под контрол. Какво ти казаха в агроаптеката за вирусите?

Последна редакция: пт, 24 юни 2011, 08:35 от amica1

# 152
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Четох за вирусите, че скубането не помагало. Трябва да се обеззарази почвата - поне братята американци препоръчват това

# 153
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Внимавам да правя за доматите 3-годишно сеитбообръщение. Понякога преглеждам материали за соларизация, но после се отказвам. Тя е чудесно решение за по-южен климат.

# 154
  • Мнения: 66
Здравейте, имам нужда от помощ. По доматите ми има едни черни мушички, снощи пръсках с актара и ридомил голд, доста обилно ги напръсках, но тази сутрин все още има живи. С какво друго мога да ги третирам?

# 155
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Здравейте, имам нужда от помощ. По доматите ми има едни черни мушички, снощи пръсках с актара и ридомил голд, доста обилно ги напръсках, но тази сутрин все още има живи. С какво друго мога да ги третирам?
Това са летящите форми на въшките. Пробвай със следната рецепта: 1 с.л. зехтин смесваш с 1 с.л. течен сапун. Разбъркваш (най-лесно с пръсти) докато стане емулсия. Добавяш 1 литър вода. Аз оня ден си направих 3 пръскачки по 5 литра, за да не ми тежи прекалено и пръсках наред. За "черните мушички" действа безотказно. Обаче ефектът е временен и още едно "обаче" - можеш когато ти е кеф да повториш.

Аз научавам непрекъснато нови неща и едно от тях е, че при мен тези "черни мушички" са летящите форми на зелената прасковена въшка. При мен праскови бол и не съм се преборила с тази въшка, защото тя е хитра и свива листата на цигара, но догодина ще бъда по-упорита в борбата с нея.

Мисълта ми е, че трябва да се огледаш откъде ти идват въшките.

Зачетох се за Актара, но тя действа на зелената прасковена въшка по картофи. Съжалявам, но и аз наблюдавам същото - едни и същи въшки по различни култури (различна диета) реагират различно. В агроаптеките трябва добре да се чете, независимо от съветите на продавачите.  

Последна редакция: пт, 24 юни 2011, 10:50 от amica1

# 156
  • Мнения: 66
Благодаря ти много, със сигурност ще опитам с твоята рецепта. Наистина при някои корени на доматите наблюдавам такова завиване по върховете на листата.

# 157
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Рецептата я препоръчвам горещо за случая, но свиването на листа като цигара се отнася за прасковите. Завиването на листата на доматите е нещо различно, с различни проявления и ако се върнеш назад по темата, включително и постовете от миналата година ще прочетеш доста по въпроса.

# 158
  • Мнения: 66
Интересното при тези мушички е, че като ги погледнеш приличат на умрели, но всъщност не са, дори при допир не се опитват да излетят. А относно завиването на листата, като ги развия се вижда смукано(вероятно от тези гадинки) по жилката.

# 159
  • Мнения: 7
Банда,привет!Имам да ви дочитам,но спешно трябва да ви покажа проблема по домата #Cussing outhttp://www.prikachi.com/images/531/3488531u.jpg,http://www.prikachi.com/images/530/3488530O.jpg
Моля за СъВеТи!Пръскан е вече два пъти през 7 дни с Ридомил и Скор,но продължава да се появява...Вече имам тук-там и вързали доматки,но май всичко ще иде по дяволите #2gunfire
Чистя,скубя болните и пак излизат нови поражения Cry

# 160
  • София
  • Мнения: 1 223
И аз ги имам тези мушички по доматетУ. Моите досущ приличат на плодови "винарки" - черни, миниатюрни - това ли е "врага"? Ако да, първо мисля да пробвам с чаят от коприва /концетрат/, както четох в предишна тема  - поне я имам в изобилие.  Зехтин никой не яде у дома, но ако не стане с копривата, ще купя да пробвам рецептата.
Много ми е странно с доматите. 3-те корена, които оставих без да колтуча се развиват най-добре. Отрупани са с плод и цвят, а другите изостават. Явно пак нещо съм объркала.

Тиквичките дето ги преместих късно,  май ще оцелеят. Като ги жарне слънцето увяхват, листата се петносаха, а когато залезе - живват за няма и час. Взеха да цъфтят на поразия и даже имам  няколко "бебета".

Приключих с бодването, като за последно сях преди 3-4 дни бобеца. Не го знам какъв е - едър, шарен, червеникаво-кафяв и на бели пръски. Много ми се искаше да купя от този, дето са му жълти младите шушулки, но не намерих. Само се моля, да няма конци - живот и здраве, ще го видя що за стока е.

Само с босилека никак не ми върви - поне 3 пъти купувам и подменям и имам само 4 оцелели корена. Пак купих, но мисля да изчакам захлаждането та дано се хванат повечко.

ПП. Това с колтуците на доматите дето се захващали, явно не важи при мен. Преди 3 дни щерката я изпуснах за минутка и успя да се разшета по градинката. Отделих 5-6 дебели клонки с цвят, веднага ги натопих във вода, но вехнат все повече.

# 161
  • Мнения: 86
daniabc,колтуците не се киснат във вода,а направо се бодват в земята.
misisbg,това по доматите ти е жилкова некроза-вирус пренасян от мушиците,които според моите учебници нямат нищо общо с въшките-отделни класове насекоми са,но нейсе.Счупи едно почелняло стебло и ще видиш как е некротирала проводящата тъкан.Вече е абсолютно късно за реакция.Препаратите,с които си пръскала са за фунгициди-за гъбични заболявания.Трябвало е да използваш инсектицид за насекомите.Моята препоръка е да изкорениш болните,но преди това да напръскаш.И да се надяваш другите да не са заразени.Все още имаш време да сложиш семена за някакъв безколов домат с къса вегетация.
Любознателна,съжалявам че съм права,но има надежда да спасиш чушките.
Тези резки промени с температурите ще ни създават доста главоболия тази година.
Аз извадих червения лук за глави и зимния чесън-остава да го сплета и да го подредя на проветриво и сухо.

# 162
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
amica1 , за вирусите ми казаха само , че ги пренасят мушици и въшки и влагата благоприятства развитието им. Засега не мисля да скубя нищо, миналата година бяха със същите поражения, нищо не ги правих, след август доматите загниваха на черни петна. Не зная от вируса ли беше или друго, но дотогава ядох и консервирах много.

# 163
  • Мнения: 4 585
Вили, тия черни мушици не са ли белокрилки, чернокрилки и всякакви там крилки?
Приключих с ягодите, тая сутрин и с граха, всичко е прибрано, стъблата на граха са направени на мулч - нарязани на парчета по 15-20 см.
В понеделник влизам в зеления боб.
Трябва да оскубя зимния чесън, да съхне на сянка, докато му изсъхнат дръжките, и тогава на плитка. Не е много, за една плитка.
Почти всички оси са хищници. Ако видите оса да ръба с челюсти някоя стара дъска, най-вероятно си взима много тънки дървесни нишки да ги вгражда в питата. Това е съпроводено със звук, чува се хръп - хръп.  Mr. Green Пчелният вълк /осата/ носи пчела на малките си: Пчелният вълк се нарича и филант.

# 164
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Тин, ако мухичката изглежда така:
http://www.ozanimals.com/Insect/Green-Peach-Aphid/Myzus/persicae.html
говорим за крилата форма на зелена прасковена листна въшка и по доматите се цери със зехтиновата емулсия.

Общи условия

Активация на акаунт