Куба

  • 53 306
  • 268
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 87
Върнахме се вече ние, през февруари ни беше пътуването. Беше прекрасно  Heart Eyes

За рент-а-кар, наистина няма смисъл - навсякъде може да се разбереш с таксита да те закарат, даже на цената на автобуса (наричат ги такси колективо и събират още пътници, за да напълнят колата, т.е. две двойки). По магистралите изкачат пешеходци, крави, колоездачи и какво ли още не, никой не се измества от лявата лента... на мен щеше да ми е притеснено като не им знам местните привички. Но пък по-права магистрала не съм виждала - все хоризонта напред и завой не идва (това от Хавана към Винялес). Има си дупки и неравности, но ние на такова сме свикнали Simple Smile

Мога да препоръчам casa particular в Хавана, Винялес, Консифуегос, Тринидат и Варадеро.

Първият ден като типични туристи се набутахме с 30 кука за едночасова разходка със стара кола, а после разбрахме, че има стари коли таксита за техни песота...за един кук двама човека могат да се качат и да си кажат дестинацията.

После и ни закараха до един туристически ресторант, където дадохме 90 кука за вечеря...въобще първи супер успешен турист-будала ден. После вече нямахме грам проблем да се ориентираме в цените и местата  Laughing

# 136
  • София
  • Мнения: 783
Nya, супер полезно мнение, много ти благодаря   bouquet
Може ли да разкажеш повече за маршрута ви и колко дни бяхте. Ние ще сме 16 дни и имам два плана засега Simple Smile Единият е, ако успеем да намерим по-сносни билети до Канкун, да идем до там и съответно обиколката в Куба ще е по-скромна, може тогава да ползваме само таксита. Но ако останем само в Куба, ми се иска да я разгледаме по-обстойно от Винялес до Гуантанамо и при този вариант се притеснявам да разчитам само на таксита и пазарлъци (с моя тегав испански  Laughing).
Сигурна съм, че нещата са много по-различни, от колкото аз си ги представям, та затова много разчитам на мнение от хора като теб, които имат реален опит  Hug

А да, и кажи от кои casa particular, сте останали доволни  Simple Smile

# 137
  • София
  • Мнения: 783
Повдигам малко темата и поствам един полезен сайт, който наскоро открих, с много карти и практична информация по региони  Peace

http://www.cubatravel.tur.cu/en

# 138
  • Мнения: 3 841
Здравейте! Върнахме се от Куба преди два дни. Ако някой има спешни въпроси, да пита. Иначе до няколко дни ще напиша нашите впечатления и ще ви покажа снимките! Peace

# 139
  • Мнения: 558
привет  Simple Smile
и аз се канех за по4ивка в Куба до средата на април, но на работа преместихме офиса последната седмица от март и не ми дадоха по4ивка.

Интересно ми е, ако се теглят пари от банкомат там, в каква валута ги дава? тяхното песо или конвертируемото?

Moharet, според мен 16 дни са малко да разгледаш Куба, да си по4инеш, 4е и до Канкун да ходиш. Отделно, 4е в Канкун няма нищо за гледане- хотел до хотел... сигурно като Сл. бряг, и с по-широка плажна ивица и прекрасно карибско море... Миналата година бяхме 1 седмица там и 1 в Плая дел Кармен. Ако все пак летите до канкун, вземете хотел в Плая. от там е по-къс пътят до разли4ните забележителности.

Последна редакция: сб, 11 апр 2015, 10:37 от Azalee

# 140
  • Мнения: 3 841
Аз май банкомат не видях.....

# 141
  • София
  • Мнения: 1 175
И аз не видях банкомати, нито в Хавана, нито в Тринидат, а във Варадеро изобщо не съм и търсила Simple Smile

# 142
  • София
  • Мнения: 783
Смърфиетка, добре си дошла! Ще чакам с нетърпение разказите ти   bouquet

Azalee, мерси за включването  Hug Може би не съм се изразила правилно, но ние само полета до Канкун ще ползваме, иначе идеята е да разглеждаме и ще имам предвид препоръката ти за  Плая дел Кармен  Peace Не знам дали има тема за Мексико тук, ама ще ми е интересно да рзакажеш  Grinning Най-верятно няма да ми се получи този план де, защото засега са много скъпи билетите за нашите дати 1200 лв Хавана-Канкун-Хавана за двама  #2gunfire

Стана ми интересно за банкоматите. Всички ли си носихте парите в кеш в Куба? На мен ми е притеснено да нося много пари където и да съм и само се чудя къде да ги държа и постоянно проверявам дали са си на мястото (луда работа)  Laughing

# 143
  • Мнения: 3 841
Мохарет - цените на самолетните билети, и не само те, са доста скъпи в този регион. Дано намерите нещо по-разумно! Peace

Покрай празника не ми е останало време да седна и сваля снимките, но обещавам да е тези дни.
Пари носихме в брой, евра и долари, и навсякъде ги разкарвахме с нас, макар че и в двата хотела имаше сейфове в стаите. Курсът в момента към еврото е почти 1:1, тоест 1 евро=1.03 кука, доста от нещата ми се видяха скъпи. Особено на фона на бедния живот.
Такси от летището до хотела в старата част на Хавана - 25 кука. Приемат и евро, ако нямаш точно, ти връщат в кука. Цената не се договаря, толкова е и точка. В общи линии никой, никъде не иска да преговаря за цени. А говоря испански, не е да не може да се разберем.
От стара Хавана до Ведадо - 6 кука, до Мирамар - 10 кука. 25-35 кука е разходка един час с кабриолет. Коко такситата или искат като цената на нормална кола, или ти включват таксиметър и те разхождат из обиколни маршрути. Старите коли-таксита и те искат като новите.  Споделените таксита искат да возят или само кубинци, или само чужденци... С две думи, чужденец ли си, трябва да изстискат каквото могат от теб. Може би единствено използването на градски транспорт е евтино, но ние не сме и се и опитвали да се качим.

Такси от/до Варадеро е 100 кука на посока. Хранихме се в някои ресторанти, които наистина си заслужават, но ще пиша повече в следващия пост, заедно и със снимки. Peace

Редактирам се! Ще започна отзад напред първо с Варадеро. За нас това е късче от Рая. Имахме нужда точно от такава почивка и 4-те дни там бяха крайно недостатъчни. Ние избрахме 5 звезден хотел на ултра олинклузив. Остахме доволни, без храната да е нещо изключително. Стаите са по-стари, определено имат нужда от реновиране, но така е на целия полуостров. Но това не е най-важното, защото в стаята се прибирахме за душ и спане. Спокойствието на плажа беше много важно и съм доволна, че нямаше никой местен на плажа, който да ти продава нещо. Коктейли на корем, пури и хубава музика - какво му трябва на човек!  Wink
Определено обаче се върнахме в годините на Балкантурист с някои заучени похвати на обслужващия персонал или пък с някои вкусове, като например пастичката от сладкарница Роза преди 25 години, която модерно я бяха кръстили тирамису.  Laughing
Самото градче също е много симпатично. Има магазини, ресторанти, частни квартири. Плажът е много хубав, само не видях чадъри на него. Тоест човек трябва сам да си носи, иначе рискува изгаряне, но пък не видях и да продавах.

Ето снимки от нашите дни във Варадеро:
https://plus.google.com/photos/106098581303095101293/albums/6137 … ey=CN_0srOGoragHA

Тези дни ще продължа и с Хавана. Peace

Последна редакция: вт, 14 апр 2015, 04:26 от Смърфиетка

# 144
  • Мнения: 934
Смърфиетка, страхотно разказваш, а и снимките са разкошни!

# 145
  • София
  • Мнения: 783
Смърфиетка, страхотен разказ и снимки   bouquet Ще чакам продължението   Hug

Хареса ми твоя хотел. Вие през сайта на самия хотел ли резервирахте или от някоя агенция?

# 146
  • София
  • Мнения: 6 999
И аз не видях банкомати, нито в Хавана, нито в Тринидат, а във Варадеро изобщо не съм и търсила Simple Smile

Има банкомати навсякъде. Допълнително можеш да влезеш в банка и да изтеглиш пари с картата си на гише. Също и от Кадека - това са техните чейндж бюра. Има ги във всеки голям хотел.
Парите се теглят в КУК.
Допълнително на много места можеш да плащаш с карта. С изключение на Иран, никъде другаде не сме носили пари в кеш.  newsm78

Бяхме в Куба до преди 2 дни. В сравнение с преди 4 години - не ми хареса. Препълнено с туристи, цените са по 4, обслужването влошено...

# 147
  • Мнения: 3 841
Хареса ми твоя хотел. Вие през сайта на самия хотел ли резервирахте или от някоя агенция?

Moharet -
Скрит текст:
Хотелът е Paradisus Varadero, част от испанската Melia.
http://www.paradisuscuba.com/varadero-luxury-resort/paradisus-varadero
Както всички останали хотели на Варадеро, и този е ниско строителство и от снимките се вижда, че се състои от къщи с по няколко стаи. Стаите, както писах, са по-стари, но са големи и удобни. Имат флат тв с около 40 канала, в банята има тоалетни принадлежности, климатик, ютия, дъска за гладене, сейф, халати за баня, както и кърпи за плажа. Матракът беше много комфортен. В цената беше включен минибара в стаята и всяка сутрин го зареждаха (местни безалохолни и вода). Имат и много хубав спа център срещу заплащане. На плажа проблем с шезлонги нямаше, а за чадъри използвахме сянката на палмите. На басейна винаги имаше нахвърляни кърпи по шезлонгите, но можеше да се намери някой друг свободен шезлонг. В коплекса има един голям бюфет ресторант, 5 а-ла карта, 24-часов снек бар, както и барбекю ресторант на обяд на плажа. За а-ла карта ресторантите трябва предварителна резервация, както риза и дълъг панталон. Тези ресторанти са включени в цената. В бюфет ресторанта храната е еднаква и за обяд, и за вечеря. Но пък има пица бар, паста бар, барбекю бар, бар със сирена и кашкавали (много богато зареден), топла кухня, салатен бар, рибни неща, десерти. Сервират бира, вино, вода (включено в цената). Има няколко бара, в т.ч. и на плажа. Вечер има един оркестър, който пее в лобито и това е горе-долу цялата анимация. Иначе има на плажа волейбол, йога и някакви гимнастики. Алкохолът, който е включен в цената, е до 12 годишен, например 12 годишен Гленливет, по-старите са с някакво доплащане. Има магазин, тип кореком, пазарува се с кук.
Резервирахме оттук: http://www.ab-in-den-urlaub.de
Това е немски сайт, който обединява всички оферти от туристическите агенции. Резерворането, купуването и плащането, което беше поетапно, нямаше никакъв проблем. Три дни преди пътуването трябваше да получим ваучерите, но ги нямаше. След като се свързахме с кол-центъра им, ни заявиха, че според тяхната система са изпратени, ама ние има репликирахме, че според нашите мейли не са. Уж се ангажираха отново да ги изпратят. В деня преди пътуването, след като не бяхме получили нищо, се обадихме директно на агенциите, чиито оферти избрахме (Дертур и Майерс). Още по време на разговора, операторът ни изпрати ваучерите и ни посъветва следващия път да си ги купим директно от тях, защото този сайт бил много развалил обслужването, а цената е еднаква. Иначе от хотела излизаше с 15% по-скъпо.

# 148
  • София
  • Мнения: 3 771
Здравейте! Върнахме се от Куба преди два дни. Ако някой има спешни въпроси, да пита. Иначе до няколко дни ще напиша нашите впечатления и ще ви покажа снимките! Peace

Смърфиетка
Радвам се, че сте изкарали добре, страхотни разкази и точни.
Относно банкоматите, ИМА...
В нашите хотели, в два от тях имаше. На Аерогарата също.
Ние също не обичаме да носим пари кеш, и много разчитаме на това.
Интересното беше, американците масово имаха проблеми, картите им не вървяха.
Защото са издадени в САЩ, от американски банки. Не ги признават, сега може и това да се промени.
С нашите нямаше проблем.
В провинцията, банкомата или го няма, или много рядко, там не разчитайте.

# 149
  • Мнения: 628
Вчера се върнах от Куба. Бяхме в Хавана и Варадеро. За да не повтарям вече казани неща, ще споделя за едно заведение във Варадеро - "Calle 62". Намира се на 62-ра улица. Вечер затварят уличката и става страшен купон. Иначе самото заведение е нищо особено. Има група, която прави шоу и става "fiesta". Имахме и много добър екскурзовод в Хавана, който въпреки че имаше ангажимент да говори на руски, за нас и още една двойка, говори и на италиански и английски. Много информация даде.

Общи условия

Активация на акаунт