Куба

  • 53 385
  • 268
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 841
Ето ме пак, снимките от Хавана са готови.
Лично ние останахме с доста противоречиви мнения и усещания за града, но който ходи там за първи път, трябва да му отдели поне ден, два. Повече не е необходимо... снимките сами говорят за това. Най-тежко за нас не беше да гледаме порутената архитектура, а да дишаме ужасния въздух на изгорели газове и масло от 70-годишните коли. А тази миризма е навсякъде, толкова силна, че само след няколко минути ни заболяваха главите. 
Посетихме Музея на рома (7 кука на човек), както и Фабриката за пури Партагас. Фабриката вече не се намира в оригиналната си сграда зад Капитолия, а е преместена в един квартал. Таксито до там е 6 кука на посока, а входът е 10 кука на човек. Вътре има екскурзоводи на няколко езика, но самата обиколка не е нищо особено. Не е разрешено да се снима, чантите и фотоапаратите се заключват в една стая. На тръгване, екскурзоводката се опитва да ти продава пури в тази стаичка. Казват, че работещите във фабриката имат право на 5 пури на ден, ама колко е вярно, не знам. Иначе цените на пурите е както навсякъде в останалата част на света. Имат си лицензирани магазини за продажба. На улицата винаги някой се опитва също да ти продава пури, дори има измислена схема, наречена Фестивал на пурите. Не се връзвайте, нищо не е оригинално.
Чейндж бюра (КаДеКа) има на главната пешеходна улица Обиспо, мисля че бяха 2, но винаги имаше опашки пред тях, затова ние си сменяхме в хотела. Курсът беше същият като в бюрата.
За храна през деня в старата част мога да препоръчам ресторант Европа, както и Dona Eutimia. Първият ресторант се намира на улица Обиспо срещу аптека Джонсън. Типичен ресторант тип Балкантурист, но много вкусен и цените са евтини. Най-скъпото от менюто беше лобстърът за 10 кука. За втория се нуждаете от резервация, типичен малък частен ресторант (паладар) с криолска кухня.
Избягвайте О'Райли, въпреки че е номер 1 в Трипадвайзор. Пилешкото месо в салатата беше динозавърско от праисторическата епоха, а мохитото повече от разочароващо.
За вечеря бяхме избрали страхотни ресторанти, които горещо ви ги препоръчвам:
El Cocinero (+537) 8322355 - Резервацията е направиха от хотела. Намира се заедно с FAC (http://www.fabricadeartecubano.com/about.html) в стара фабрика. За ресторанта препоръчвам да седнете на покрива, после влезте във FAC - различни сцени с музика и арт инсталации.
La Guarida - http://www.laguarida.com - Намира се в стара сграда, полуразрушена. Има няколко снимки в албума. Но уникална атмосфера и най вече - превъзходна кухня.
Otra manera - http://otramaneralahabana.com/en/ - модерен ресторант.
Да не се повтарям - кухнята и на трите ресторанта беше превъзходна, обслужването отлично. Вечеря за двама с предястия, основно, десерт плюс по няколко коктейла излизаха по 80-90 кука. Резервацията и на трите места е задължителна.
Най-голямото ми разочарование беше мохитото. Навсякъде го правеха по един и същ отвратителен начин, но пък благодарение на това преоткрих коктейла Пиня Колада. Цените на коктейлите беше 3-5 кука.
В общи линии, цените навсякъде бяха в Кук. Като опаковате багажа си, не забравяйте да си вземете всичко, защото иначе трудно се намира. Паста за зъби (малка) е около 4-5 кука.
Ако вземате кола под наем и пътувате в посока Варадеро, на 65-тия км. има един стоп. Казва се Bacunayaqua. След него е най-високият мост в Куба, а от него се открива прекрасна гледка към моста. Казват, че там правят и най-хубавата Пиня Колада на острова и май са прави.  Wink
Цената на горивото е между 1-1.20 кука за литър.

Ето и снимките:
https://plus.google.com/photos/106098581303095101293/albums/6144 … ey=CN70kv3B3fPCEg

П.С. В Хавана не забравяйте да посетите хотел Насионал и да изпиете на един коктейл в задния двор с прекрасен изглед към Малекон-а.

# 151
  • Мнения: 316
П.С. В Хавана не забравяйте да посетите хотел Насионал и да изпиете на един коктейл в задния двор с прекрасен изглед към Малекон-а.
Любимо място Simple Smile снимките са страхотни, Смърфиетка, върнах се благодарение на тях няколко години назад на брега на океана     bouquet

# 152
  • Мнения: 1 602
Смърфиетка, от къде наехте кола? Ако е онлайн може ли линк? Имахте ли проблеми с пътуването?
Ще съм благодарна и ако някой друг сподели линк за рент а кар.

# 153
  • Мнения: 3 841
Не сме наемали кола, взехме такси да ни закара от Хавана до Варадеро. След 5 дни дойде да ни вземе. Поне в тази отсечка, пътят е магистрален в много добро състояние и не особено натоварен. Има табели навсякъде, хората карат нормално и спазват знаците. То те и да искат с тези стари коли не могат да карат бързо. При следващото ни ходене задължително ще наемем кола.  Peace

# 154
  • Мнения: 3 841
Сетих се нещо важно. Има изходна такса на летището в Хавана - 25 кука на човек. Плаща се само в кукове. Точно до гишетата за плащане на таксата има и обменно бюро, но там има опашка, защото много хора са "сюрпрезирани" от тази такса и нямат сумата в местна валута. Добре е да попитате дали таксата не е включена в самолетния ви билет (някъде четох за това), но на летището като ги попитах, ми отговориха, че няма авиокомпания с включена такса в билета. Но животът тук ме научи да проверявам по няколко пъти такиви информации. Peace

Интернет няма, само в определени хотели и е скъпо удоволствие, 4-5 кука за половин час. Ако имате възможност, чекирайте се за обратния полет. Служителите на летището не са от бързите и ще си спестите малко време във висене по опашки. Тъй като няма нет, хората не се чекират и на гишетата на различните авиокомпании за чекиране на багаж няма опашки.  Peace

# 155
  • Мнения: 255
Хубави снимки, цветна е Хавана и слънчева. Ние се разходихме с градския транспорт до музея на Хемингуей, култово място, особено за феновете на автора.

# 156
  • София
  • Мнения: 783
Смърфиетка, много хубави снимки и полезна информация   bouquet

Аз още не мога да наглася програмата. Със сигурност Мексико ще отпадне, защото няма да ми стигне времето, а и цените на билетите за моя период не мърдат  Laughing Намерих няколко компании за рент-а-кар в Куба, но не мога да се ориентирам как стоят нещата със застраховките. Дали блокират някаква сума за самоучастие по кредитна карта или трябва да се даде кеш, знае ли някой?

# 157
  • Мнения: 778
Привет и от мен!
Върнахме се преди седмица от двуседмична ваканция в Куба.
Бяхме с програма:
Хавана - 3 дни
Винялес - 2 дни
Тринидад - 2 дни
Кайо Санта Мария - 4 дни
Хавана - 1 ден
Ще кача и снимки - само да ги редуцирам, че са над 3 хил.
Впечатленията не са едностранчиви.
За пътуващите натам няколко съвета:
-много внимавайте с контактите си с местни, които срещате на улицата. Част от тях имат за цел да ви вземат пари за дадена информация, или да ви заведат в някое заведение или ако предните две не се случат директно да ви заведат в магазин да им купите нещо
-при нашето пътуване в края на април беше много горещо и слънцето много силно - слънце-защитен лосион е задължителен (ние бяхме с 50+)
-ние се придвижвахме с автобуси - автобусите за чужденци са добре климатизирани, чисти и редовни.
-карти Маестро не винаги се приемат от банкоматите (банкомати има при обменните бюра и на входовете на банките). Имайте пари кеш - случва се срив на системата, което блокира банкоматите за 2-3 дни. Имайте предвид, че 1 евро = 1.03 CUC(последни данни 23 април).
Това е за сега от мен, ако има въпроси - насреща съм.

# 158
  • Мнения: 1 602
тайна, няколко въпросчета :
- как се казват автобусите за чужденци
- къде спахте на Кайо Санта Мария и успяхте ли да обиколите плажовете там? Чудим се между Санта Мария и Guillermo.

# 159
  • Мнения: 778
Има две компании за автобусни превози за чужденци основно (в някой от тях се возят и кубинци, но за тях е малко скъпо като цяло) - Viazul и Cubanacan. За Viazul може да се запазят места и онлайн - http://www.viazul.com/, за Cubanacan - само на място (ако помолите хазяите от casa particular да ви запазят също става, ние така направихме).
На Кайо Санта Мария бяхме в хотел Плая Кайо Санта Мария - страхотен избор на хотел, без забележки. Уникален плаж, чисто, приятно, добро обслужване, перфектна анимация. Докарахме и добри цени на нощувка - резервирахме през Dertour.
Не сме обикаляли плажовете, защото на нашия страшно много ни хареса, а и имахме наситена програма Simple Smile - делфинариум, катамаран и то не остана време.

# 160
  • София
  • Мнения: 783
*тайна*, екскурзиите предварително ли ги букнахте или на място в хотела? Разкажи повече за тях, моля те, че ММ иска с катамарана Simple Smile

# 161
  • Мнения: 778
Мохарет,

Екскурзиите букнахме в хотела на Кайото - имаше различни възможности
-посещение на делфинариум - 15 CUC
-посещение на делфинариум и плуване с делфини - 75 CUC
-еднодневна екскурзия с катамаран, включващ обяд и шнорхелинг - 99 CUC
-разходка до Тринида и Сиенфуегос
Другите не си ги спомням Sad
Като можеш да букнеш един ден предварително най-малко.
Иначе от хотела имаха на разположение на гостите - катамаран, който обикаляше за около 20 мин., кану, сърфове - кайт и уинд - абсолютно безплатно (е, бакшишите не се броят).

А, още един съвет - носете си термоси (с по-голяма вместимост), така можете да си вземате от плажните барове студени напитки и те да стоят студени по-дълго време. Всички канадци са снабдени с такива "баки", в които наливат мохито, куба либре, бира и т.н. Ние минавахме с пластмасовите чаши, в които напитката се стопля за по-малко от 2 мин.

# 162
  • Мнения: 3 993
Впечатленията не са едностранчиви.

Напиши повече за впечатленията си, моля и каква е оценката ти за Куба като ваканционна дестинация.

# 163
  • Мнения: 778
За ваканционна дестинация - перфектна. Сега вече не се учудвам на канадците (които всъщност съставляват около 80% от туристите в Куба), защо те кацат на Санта Клара и директно се отправят към морските курорти - Кайо Коко, Кайо Гилермо, Кайо Санта Мария и Кайо Бланко, разбира се - за него кацат в Хавана.
Хотелите - добре поддържани
Персоналът - подготвен, внимателен и отзивчив
Храната - прекрасна
Плажът - невероятен, бели пясъци и кристално чиста тюркоазена вода, топла и без водорасли
Забавления - анимация, екскурзии - каквото предпочита туриста.

Относно останалата част - екскурзионна - тук впечатленията са различни. Шарени.
Разкошни колониални сгради - някой от тях с риск от срутване всеки момент.
Цветни, цъфнали градинки, насред прашния център.
Горди кубинци - готови да помогнат ако е необходимо, да разкажат нещо допълнително и такива, които ще ви преследват, за да ви питат сто пъти от къде сте и да се опитат да получат някой друг кук срещу информацията, която ще ви дадат.
Тъжно ми стана, че навсякъде се срещат революционни билбордове и плакати, но самите кубинци нямат търпение да дойде промяната в лицето и доларите на САЩ.
Разликата между пълните "корекоми" за чуженците и празните магазини за кубинците.
До криминално-смешни Simple Smile - още първия ден попаднахме на семейство тарикати - заговориха ни на улицата, сигурно от 100 км. личи, че сме новодошли, искаха да ни покажат къщата на Че - заведоха ни в заведение, в което имаше само кубинци и ни показаха една пишеща машина, според тях принадлежала на Че. Настояваха да пием мохито там (аз не, че съм особено гнуслива, но честно казано не посмях да поръчам) след като решихме да не оставаме, а да следваме нашата си програма, нашите нови приятели споделиха, че имат две малки деца, и че млякото е много скъпо, и тръгнаха да ни водят в магазина да им купим мляко и от каквото имат нужда друго (сигурно при равни други условия щяхме да го направим, но при положение, че нямахме кук налични, а само евра, и то едри-нямаше как да стане). Тази случка много ме стресна и от там нататък само при изречение "Where are you from" заставах нащрек. Друга случка - последен ден в Хавана, преди заминаването, на стоянка за таксита се пазарим за такси до летището, искаме за 20 кук (при положение, че всички возят на 25 кук). Съгласява се един от тях - качва ни, докато товарят багажа шофьора ме пита в колко трябва да сме на летището, казвам в 6. Тръгваме. Летим из улиците на Хавана, над дупките, по кръстовищата... Газ до дупка. Малко преди летището шофьорът се опитва да обясни на испански, на англоговорящите клиенти, че не трябва да му подаваме парите навън, а дискретно, в колата и да се правим на приятели... Нелегално такси. На слизане шофьорът се усмихна и си показа часовника - точно 6 Simple Smile Навреме! И ни изпратиха толкова сърдечно и с благопожелания и усмивки, както най-добри приятели...
И още много Simple Smile

# 164
  • Мнения: 3 841
Тайна, абсолютно споделям вашите впечатления. Peace Разбира се, че Куба не е само бели плажове и тюркоазено синя вода, но градският туризъм там може да бъде доста изморяващ от това да си некрекъснато нащрек в комуникацията с местните. Както и преди писах, имах усещането, че всичко се прави единствено да се измъкнат кукове от чужденците, а не толкова защото са мили и приятелски настроени.

Общи условия

Активация на акаунт