Отговори
# 120
  • Мнения: 1 030
До колкото е моята информация, се подават документи в посолството в Берлин или в консулството във Франкфурт.
Следва да се има впредвид, че се налагат 2 ходения- веднъж да подаване на данните и веднъж за вземане на документа, така че не знам дали не е по-добре връщането до БГ, още повече, че Есен е близо до Дортмунт, а WIZZ имат добри цени през ноември.

# 121
  • Europe
  • Мнения: 548
Здравейте,

след 3 седмици пътуваме с УизЕър до Франкфурт за 3 дни. Целта ни е основно за пазаруване на свестни (качествени) дрехи, обувки, ски екипи и малко разходка. За пръв път ще стъпя в Германия (за кое от години бленувам) и имам едно питане. След като доста изчетох, разбрах че може Германия да се окаже не това, което очаквам  Confused, предвид заливането на големите немски градове с емигранти от арабския свят и Индия. Това значи ли, че и магазините, т.е. стоките в тях може да са със същия произход или пък китайски, както е в България. Т.е. със сигурност има и от двата вида, но много ми се ще като съм отишла в Германия да ни си губя времето по този тип магазини, както и по до болка омръзналите масовки - H&M, Zara, Beneton и т.н., от които отърваване няма и размерите са правени явно по манекени китайчета, защото моя мъж не се събира дори в XXXXL, а е с габаритите да речем на Слави Трифонов. Моля да ме посъветвате къде могат да се намерят истински немски марки. Моят мъж преди много години е ходил в Мюнхен и бил много впечатлен от някакви огромни техни магазини тип стария софийски ЦУМ, в които има магазин за сака нпр. и под съответния размер са събрани всички марки. Т.е. знаеш си номера на сакото и директно разглеждаш и сравняваш това, което го има в твоя размер. Много практично, естествено. Това ми е молбата, защото такава информация не може да се намери в нета а ще имам само 3 дни за всичко.

# 122
  • Мнения: 7 083
Моите наблюдения са, че пазарът им не е залят с индийски и китайски стоки, опасенията ти са излишни. Търсете магазини Karstadt   също така Galeria Kaufhof
Скрит текст:
Има  много вериги с качествени стоки, разбира се, не  евтини. Не знам кога им започват зимните намаления, тогава е изгодно да се пазарува.

# 123
  • Мнения: 336
Както навсякъде и във Франкфурт могат да се намерят качествени и некачествени стоки...
Pipi_ ме е изпреварила с препоръките за Галерия и Карщадт. Добавям и My Zeil - Bench., Napapijri са там. Има и други интересни магазини.
Според мен, ако тръгнете по главната търговска улица (Zeil се казва), ще намерите хубави неща. Също така по страничните улички има много прилични магазини - Jack Wolfskin e там, има и други... Но си отделете време, че е обикаляне...  Laughing
Sportarena (http://www.sportarena.de/) е също в центъра и мисля, че може да има ски екипировки там.
Goethestraße е скъпарската улица и е също наблизо.


# 124
  • Мнения: 1 144
И си носете пари в брой. Много франкфуртски търговци не приемат карти.  Rolling Eyes А тегленето от банкомат ти взема солидна такса.
Това не важи за Берлин или Мюнхен, обаче.
Приятно изкарване и да разкажеш като се върнеш.  Simple Smile

# 125
  • Мнения: 336
Wilian, ти сега ме изненада... в горепосочените магазини никога не съм имала проблем да платя с карта. Е, ако искаш да си купиш бретцел от 1 евро е добре да имаш някакви пари, но аз лично не бих носила огромна сума в кеш. Най-малкото е по-сигурно да са по сметка.
Единственото нещо, което бих посъветвала Алеина е да провери с банката си дали картата е ок за транзакции в чужбина...☺

# 126
  • Мнения: 7 605
След като доста изчетох, разбрах че може Германия да се окаже не това, което очаквам  Confused, предвид заливането на големите немски градове с емигранти от арабския свят и Индия. Това значи ли, че и магазините, т.е. стоките в тях може да са със същия произход или пък китайски, както е в България. Т.е. със сигурност има и от двата вида, но много ми се ще като съм отишла в Германия да ни си губя времето по този тип магазини, както и по до болка омръзналите масовки - H&M, Zara, Beneton и т.н.

Не знам какво и къде си чела че да имаш такава представа за Германия, честно. Емигранти от Индия има много малко в Германия (да не би да бъркаш с Англия?) и от арабския свят също не са много (тук може-би бъркаш с Франция?). Повечето емигранти идват от Турция, Гърция, Испания, Италия, Сърбия - така наречените гастарбайтери. През последните 2 години има наплив от България и Румъния.

И тук градските центрове са пълни с филиали на изброените марки. ЦУМ - Карщат. Има и Кауфхоф но там имат и доста евтини, некачествени стоки.

За мъжа ти бих препоръчала една верига магазини за мъже, Ansons. Продавачите там са добре обучени и ще намерят нещо в правилния размер. Същото важи за Peek & Cloppenburg.

Може да отидете до Вертхайм Вилидж, това е аутлет център (на открито, като селце направено) към Вюрцбург, но от Франкфурт има бус до там. http://www.wertheimvillage.com  Там има един магазин за мъжка конфекция на немската марка Бракс, там би трябвало да има размери за мъжа ти.

Предполагам сте наясно че Уиз не летят до Франкфурт, а ще кацнете в Хан?

Вилиан ме изненада и мен, винаги плащам с карта.

# 127
  • Europe
  • Мнения: 548
Страхотни сте  Hug,

правилно сте ме разбрали, не исках да уточнявам за нашествениците с конкретни държави. Четох тук из форума за гарите в големите градове в Германия, а и виждам че това е тенденция като цяло във всички богати западно европейски градове. Скоро едни приятели бяха до Мюнхен и бяха стъписани от нашествието там, малко се разочаровах и реших да попитам ... но това си е направо за отделна тема ......

Много ви благодаря, точно от това имах нужда. Чудесна помощ ми оказвате. Веднага си преписвам всичко и директно в чантата още от сега за да не взема да го забравя на тръгване.

Още веднъж  Hug  bouquet за споделения опит.

Задължително ще разказвам като се приберем

Последна редакция: пт, 09 яну 2015, 13:37 от aleina

# 128
  • Europe
  • Мнения: 548
Да, скоро разбрах, че Хан е на 1 ч. и 45 мин.  ooooh!,

но пък то не може пълно щастие, за тези евтини билети  ... тъкмо ще се насладим на междуградска разходка.

Разбрах, че от Хан има редовни автобуси до града, ще ги търсим на място дано се справим. Всички ли спират на централната гара във Франкфурт. Ще отседнем на Wilhelm Leuschner Str., което е близо до нея и се надявам да е комуникативно място, поне както го дават на картата.

Последна редакция: пт, 09 яну 2015, 14:57 от aleina

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  Погледни официалният сайт на летището в Хаан, там транспортните връзки са описани. Иначе самото летище е в абсолютното нищо, нямо кой знае какво за гледане по пътя. Ако случайно имате проблеми с полета, за пренощуване препоръчвам хотел " Фортуна ".  Само на 200 метра от летището е и е много приятен.

# 130
  • Мнения: 1 144
Тази седмица бях 2 седмици лятото в Германия. Франкфурт неприятно ме изненада в началото на пътуването, по-късно теглих и пари с дебитна карта от банкомат срещу 2% такса.
Точно My Zeil магазин Saturn отказа плащане с карта за сума над 50 евро. Същото се случи и в Maintower. Ако искате да се качите горе, носете пари в брой. На разходките с корабче по Майн ми приеха картата, но платих допълнителна такса 1 или 2 евро. Както ми обясниха, всеки търговец сам определял политиката си за разплащане с карти. На посочените места без проблем вървяха немски карти, дискриминацията беше спрямо чужденците. Обяснението им бе, че трябвало да плащат такси на Мастъркард, бедничките ми те.
Оставам с впечатление, че тези ограничения са във Франкфурт, като изключим летището. В Берлин и Мюнхен и местата с повече туристи не е така, няма отказ за плащане с карта.

# 131
  • Мнения: 7 605
Тази седмица бях 2 седмици лятото в Германия. Франкфурт неприятно ме изненада в началото на пътуването, по-късно теглих и пари с дебитна карта от банкомат срещу 2% такса.
Точно My Zeil магазин Saturn отказа плащане с карта за сума над 50 евро. Същото се случи и в Maintower. Ако искате да се качите горе, носете пари в брой. На разходките с корабче по Майн ми приеха картата, но платих допълнителна такса 1 или 2 евро. Както ми обясниха, всеки търговец сам определял политиката си за разплащане с карти. На посочените места без проблем вървяха немски карти, дискриминацията беше спрямо чужденците. Обяснението им бе, че трябвало да плащат такси на Мастъркард, бедничките ми те.
Оставам с впечатление, че тези ограничения са във Франкфурт, като изключим летището. В Берлин и Мюнхен и местата с повече туристи не е така, няма отказ за плащане с карта.

Изобщо не е дискриминация спрямо чужденци, а спрямо притежатели на кредитни карти. И аз ако желая да плащам с кредитна карта на такива места ще платя такава такса. Наистина е така че таксите за кредитните карти не са малки за търговците - ясно е че няма да ги плащат от собствен джоб, а ще ги търсят от клиентите, било то под форма на допълнителна такса или включена в по-високи цени, но за всички, вкл. клиентите плащайки в брой.

За таксата за теглене трябва да прочетеш условията на банката, издала дебитната ти карта. Аз имам карта с която тегля безплатно в чужбина, без значение в коя държава и от кой банкомат.

# 132
  • Мнения: 1 144
Tatiana, виждам, че живеете в Германия и вероятно ползвате местна карта без такса теглене от банкомат.
"Немалките" такси са 1-3процента от стойността според условията на Мастъркард. Като е чак такъв проблем това да ми вземат тази такса, да не ми отказват плащане с карта.
За сравнение в Швейцария никоѝ не отказва плащане с карта. ПОС терминали има и във високопланинската железница. Езикът на устройствата е български и това ме изуми.

# 133
  • Мнения: 7 605
Да, имам местна карта, но когато съм в чужбина също не плащам такса при теглене от банкомат защото условията на картата ми са такива. За това уточних че не Франкфурт е виновен че сте платили 2% такса за тегленето.
И такса за трансакция с кредитна карта винаги има за търговците. Въпросът е дали слагат надценка върху всички стоки/услуги независимо дали ще се плаща в брой или с карта, или дали калкулират цените без тази такса и я искат допълнитело от плащащите с карта. Но никой търговец, било то във Франкфурт или Берлин или Берн, не плаща таксата от собствения си джоб, бъди сигурна  Wink

# 134
  • Мнения: 1 144
Аз ли не мога да обясня, не знам. Никого не защитавам, никого не нападам.
Германия си я харесвам и ми е в топ дестинациите за пътуване. Просто във Франкфурт искат чужденците да плащат в брой. В други големи немски градове не е така, няма ограничения. Това е адски неудобно за чужденец на път. Дали това е дискриминация или не, всеки да си прецени. Според мен това е дискриминация или го кажете ограничение, ако дискриминация ви звучи зле.
Имам българска карта, с която се плаща при теглене В БРОЙ от банкомат. Идеята на картата е да се плаща с нея в търговски обект без такса, а не да тегля пари от банкомат.  Тоест, поощряват се безксови плащания, а не теглене на пари. Такава е политиката в бълг. банки.
Ако немската карта е без такса при теглене на пари в чужбина, това е явно в сила за страните от Шенген, но ние не сме сред тях.

Общи условия

Активация на акаунт