Узбекистан- били ли сте там? А искате ли?

  • 5 781
  • 39
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 825
С моят съпруг сме в много начален етап на планиране на пътуване - екскурзия в Узбекистан и по пътя на коприната. Идеята ни се върти в главата от 2-3 години. Чакахме едното дете да поотрасне за да остава спокойно при баба, появи се второто.... Така или иначе не пристъпваме към осъществяване на идеята, но и не се отказваме. Живот и здраве следващата година може би ще го направим това пътуване.
От една страна много ми се иска да не тръгваме сами, а да е нещо организирано. Причините са ясни - много е далече, региона не е от най-спокойните, нравите и културата са съвсем различни. От друга страна, обаче, екскурзиите, които се предлагат в тази посока се броят само на единя ми пръст Confused (или поне аз успях да открия само една).
Та, ето.... вие сте: С радост ще прочета информация от всякакъв тип от хора които са били там на екскурзия, по работа или живеят в тази част на света. И ще задавам много въпроси Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
Наистина ли никой не е бил в тази част на света? А поне някой не си ли мечтае за пътуване по пътя на коприната?!

# 2
  • Мнения: 119
Звучи интересно , но мога да помогна само с един пътеводил за тази част на света.

http://www.megaupload.com/?d=M64RRJXD

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Благодаря Hug Дръпнах го. Със сигурност ще ни бъде полезен.

# 4
  • Мнения: 119
Как планирате да се придвижвате там ?
Това е страхотно полезен сайт за всяко кътче на света :

http://www.seat61.com/SilkRoute.htm#Moscow - Tashkent

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
Както споменах и в първия пост избора на организирани екскурзии е силно ограничен. Но все още не сме се изяснили дали ни стиска да пътуваме самостоятелно Confused Искаше ми се наистина първо да получа информация от хора, които са били там и са се докоснали до действителността на място.
Все пак, ако тръгнем сами изборът ни е полет до Ташкент от Москва или Истанбул. През Истанбул ми се вижда по-добрия вариант - по-близо ни е, полети има всеки ден, а и цените са една идея по-ниски от тези през Москва. А от Ташкент до Самарканд - влак. До там съм стигнала с плановете Embarassed Не знам дали съществува възможност за наемане на кола и дали е добър вариант Thinking

# 6
  • Мнения: 119
Все ще има някоя мама дето да е била там или да живее наоколо.
Само побутвай темата отвреме-навреме за да не се загуби.

Ако си добре с английския няма по-добър сайт за информация и всичко за организиране на самостоятелно пътуване от : 
http://www.tripadvisor.com/AllReviews-g293967-Uzbekistan.html

http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g293967-i9281-Uzbekistan.html

Поне аз не съм имала питанка на която да не са отговорили в тамошните форуми.
Винаги има и местни хора с инфо от първа ръка.

# 7
  • София
  • Мнения: 10 825
Благодаря, ще изчета Трип адвайзора Hug На мен винаги също ми е бил много полезен. Дори до сега не ми се е налагало да питам каквото и да било, отговорите вече са били написани.
Писах на 2 местни туристически агенции - те организират пътувания на място. Ще видя какво предлагат и ще постна информацията тук. Може да е полезна и за някой друг

# 8
  • софия
  • Мнения: 9 590
много силно ти препоръчвам да прочетеш пътеписа на димо от форума на офроуд, уникален е!
мисля, че тези дни приключи изложбата му във фотосинтезис от "неговия" път на коприната

п.п. завиждам ви за страхотната авантюра

# 9
  • София
  • Мнения: 10 825
много силно ти препоръчвам да прочетеш пътеписа на димо от форума на офроуд, уникален е!
мисля, че тези дни приключи изложбата му във фотосинтезис от "неговия" път на коприната

п.п. завиждам ви за страхотната авантюра

Невероятен пътепис! Четох до малките часове и сега ставам с нетърпение да продължа четенето. Благодаря че ми подсказа за него


Получих оферта от една от узбекските туристически агенци, на които писах вчера. Десетдневна обиколка на Ташкент, Самарканд, Бухара и Хива с автомобил под наем, наш шофьор и екскурзоводи в градовете е 1000 долара. Излиза че десетдневно индивидуално пътуване купено от тях е по-евтино от 6 дневно групово пътуване купено от българска агенция.  Confused Ако пък се организираме в група от 4 или 6 човека цените на узбеките падат още повече - почти 300 долара надолу.
Ако някой се интересува ще преведа подробната програма за пътуването.

Последна редакция: пт, 01 юли 2011, 08:49 от Чарита

# 10
  • Мнения: 501
Майка ми е живяла в Бухара. Невероятно място,за съжаление аз не съм била там. http://travelblog.bg/Drevniyat-grad-Buhara-id3631.html 

# 11
  • софия
  • Мнения: 9 590
пусни програмата, ще ми е интересно  Peace
а после прочети пътеписа на бойко и мони за африка и започвай да организираш и за там  Laughing

божее, толкова места по света ми се иска да посетя...
засега го правя само виртуално за съжаление  Sad
добре, че има хора с дар слово и дарба за снимане, които споделят своите пътешествия!

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
shhhh... , още веднъж ти благодаря за препоръчания пътепис на Димо. Изчетох всичко (докъдето е стигнал с описването де) и гледах, гледах,гледах снимки. показвах и на мъжа ми и описанието и снимките още повече ни надъхват да тръгнем. Ние не сме толкова смели, обаче. Смятаме да направим пътуване за двама ни, но организирано от туристическа агнеция и придружени от местни екскурзоводи.
Ето и офертата за десетдневна обиколка, която ми изпратиха от Advantour - узбекска туристическа агенция, за която в Трип ъдвайзор пишат добри неща:

Day 1: пристигане в Ташкент ипемане от екскурзовод и шофьор. Настаняване в хотел

Day 2: Ташкент - Ургенч - Хива
Самолетен полет и настаняване в хотел. Обиколка на Хива и разглеждане на защитенияот Юнеско замък Ichan-Qala . In Ichan-Qala fortress visit Mukhammad Amin Khan Madrasah, Mukhammad Rahimkhan Madrasah, Kalta Minor, Kunya-Ark, Juma Mosque, Toshkhovli palace, Pakhlavan Makhmud Mausoleum, Minaret of Islom-khodja.
Day 3: Хива - Бухара, (480 km, 7 hrs)
Спиране по пътя за да се види Аму даря
Day 4: Бухара
Обиколка на Бухара. Visit Ismail Samani mausoleum, Ark Fortress, Chashma-Ayub, Kalon Mosque and Minaret, Miri-Arab Madrasah, Magoki-Attori Mosque, Madrasah of Ulugbek and Abdulazizkhan, trade domes, Lyabi Hauz complex, Chor-Minor Madrasah. Overnight at the hotel.
Day 5: Бухара
продължава се разглеждането на Бухара -  Trip to summer palace of Bukhara emirs Sitorai-Mokhikhosa, Chor-Bakr and Bakhoutdin Naqshbandi mausoleum.
Day 6: Бухара - Шакризаб??- Самарканд, (290 km, 4hrs + 90 km, 1,5 hrs)
Разглеждане на Шакризаб (това дали така се изговаря newsm78) . посещаване на развалините на двореца Ак сарай, мавзолеите  на Джаконгир, Омар шах и  Dorut-Tilovat където е погребан бащата на Тамерлан и негов духовен водач. Следобяд - ътуване до Самарканд.
Day 7: Самарканд
. Visit Registan Square, ruins of Bibi-Khanum Mosque, Shakhi-Zinda necropolis, Gur-Emir mausoleum, Ulugbek observatory. Overnight at the hotel. 
Day 8: самарканд
Continue sightseeing Samarkand. Visit Afrosiyob museum, the tomb of Saint Daniel. Drive to Imam Al Bukhari complex, Muslim pilgrimage place (25 km, 30 min). The place is famous for its modern mosque built after the independence of Uzbekistan, mausoleum of Imam Al Bukhari, sufist and the author of second holy book Hadis after Qoran in Islam. .
Day 9: самарканд - ташкент, (297km, 4hrs)
Обиколка на Ташкент. Visit center of Tashkent, Amir Temur Square, Independence Square, Old City part of Tashkent with Khast-Imom Complex and Chor-Su bazaar, Applied Arts Museum. Overnight at the hotel.
Day 10: Заминаване


Очаквам оферти от още 2 агенции. Те първа ще се хвана да чета за забележителностите, които са ми предложили за разглеждане и ще се опитам да преценя дали да видим тях или да заменим с нещо друго.
П.П. Африка не ме изкушава много - знам че има невероятни неща, които да се видят там, но ми се струва че като че ли не е моето място. Ако всичко е наред и осъществим Узбекистан, следващите место, които бих искала да посетя са Иран, Индия, Китай и Грузия. Може би не в същия ред  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 119
пусни програмата, ще ми е интересно  Peace
а после прочети пътеписа на бойко и мони за африка и започвай да организираш и за там  Laughing

божее, толкова места по света ми се иска да посетя...
засега го правя само виртуално за съжаление  Sad
добре, че има хора с дар слово и дарба за снимане, които споделят своите пътешествия!


Малко офтопик , но ето ти още един пътепис за Африка и не само :


Лора и Евгени - на стоп около света !
http://sharingiseverything.blogspot.com/p/blog-page_04.html

# 14
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Искрено ти завиждам. От както се помня си мечтая за пътя на коприната. От скоро разбрах, че има и път на чая. Колкото повече филми гледам за тях, толкова повече ми се иска да си събера багажа и да тръгна на път. Дано един ден се сбъдне мечтата ми.
Успех в начинанието. И ще чакам снимки. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт