Истанбул 5

  • 101 139
  • 732
  •   2
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 13 147
Wild_rabbit, погледни предвидената програма за последния ден. Ако е платена екскурзия, отиват само една част от автобуса и задължително се връщат до хотела. Ако е някой безплатен бонус се тръгва от мястото на бонуса. При нас беше Мол с Аквариум срещу заплащане и се върнаха да вземат останалите от хотела, въпреки че мола е по пътя към България. Бях гледала някакви екскурзии на Караджъ турс, където безплатно водят до мола, който иска заплаща само входен билет за Аквариума и после продължават директно за България.

# 661
  • Мнения: 434
Здравейте, следя тази тема от началото на годината. Тази пролет посетих за пръв път Истанбул с ваучери от Атлантис Тур и като всички тук и аз се влюбих в този уникален град. Естествено веднага след като се върнах започнах да правя план за следващото посещение. Четейки всичко, което сте написали си съставих маршрут за 4 дена/3 нощувки, запазих си стая през booking.com в хостел в историческия център /до парк Гюлхане/ и избрах да пътувам от Пловдив с автобусите на Алпар Туризъм /60 лв. е двупосочният билет/. Тръгва се в 22.30ч. от Пловдив, а от Истанбул тръгва в 20.30ч. На 2 септември рано сутринта след 7 часово пътуване пристигнахме на автогара Есенлер. Хванахме метрото, а след това трамвая до центъра. Оставихме си багажа в хотела и право към кв.Еюп. Слезнахме на сп.Шехитлик/Телеферик и двете имена са валидни. Качихме се на лифта до кафе Пиер Лоти, от където се полюбувахме на гледката на Златния рог с чаша чай в ръка. На връщане слязохме пеша покрай гробищата. Първият път нямахме време за Египетския пазар, но сега му се наситихме. Срещу депозит от 6 лири си взехме Истанбулкарт, защото вече не може да се плаща в автобуса. Пътуването беше 1.75, а като се прекачиш взимаше по 1 лира. По-дългите маршрути са по 3.50 лири. След обяд посетихме парк Ъхламур /наистина си заслужава да се види/ и от него пеша до модерния квартал Нишанташъ. Вървейки покрай лъскавите витрини забравящ къде се намираш. По план трябваше да хванем метрото от сп.Османбей до Таксим, но решихме да вървим пеша – беше приятно, но доста се изморихме като за първи ден и то след нощен преход.
Следващият ден беше отреден за Азия и тук взаимствах маршрут, за който Пина беше писала. До Бостанджъ решихме да хванем автобус от Таксим, дори беше двуетажен и празен и ние се качихме на втория етаж на първата седалка, от която се виждаше перфектно и можехме да снимаме по време на пътуването. Беше много приятно, така че го препоръчвам пред ферибота, защото по пътя може да видите много интересни неща, все едно сте на панорамна разходка. От Бостанджъ намерихме Баъдат джадеси и се наслаждавахме на лъскавите магазини и на жените без забрадки Simple Smile Съвсем различна атмосфера. И така зяпане и снимки до половината на Баъдат, тъй като се изморихме и хванахме автобус до Кадъкьой. Там, разбира се веднага видяхме статуята на бика и хванахме по пешеходната улица, по която върви носталгичния трамвай, качихме се и на него, за да видим и кв.Мода. От Кадъкьой се качихме на автобус за Чамлъджа. Е там вече баира ни взе здравето, но като се качихме горе разбрахме, че всяка крачка си е заслужавала. Невероятна гледка, прекрасен парк, няколко младоженци видяхме, хапнахме кумпир, наснимахме се и от там с автобус до Таксим и после пак с автобус до Еминьоню /само да кажа, че ако веднъж вече сте се возили на фуникуляра Кабаташ-Таксим няма смисъл всеки път от/за Таксим да хващате първо трамвай и после фуникуляр, а направо автобус от Еминьоню, така ще се придвижите само с 1 билет и има непрекъснато автобуси и се стига бързо/.
Третият ден сутринта се качихме на автобуса за Ортакьой. Джамията я реставрират, но пак беше много хубаво на фона на Босфорския мост. Хапнахме, разбира се, кумпири – много много вкусни бяха. От там пеша до парк Йълдъз, разгледахме го, Малта шале много ни хареса, пак попаднахме на сватба и там. После с автобуса до Емиргян. Разходихме се по брега на Босфора – такава романтика... аз и съпругът ми ръка за ръка, точно както в някой турски сериал. Вечерта я оставихме за площад Султан Ахмет. Не бяхме виждали Синята джамия и Св.София вечер целите окъпани в светлини. Минахме и по улицата на чешмичките до Св.София – бях много впечатлена от красивите къщи.
Последният четвърти ден от Таксим хванахме метрото до сп. 4.Левент. Целта ни беше небостъргача Сапфир – най-високата сграда в Европа. На върха му има панорамна площадка на 360 градуса, от която виждаш цял Истанбул. Е това беше неповторимо изживяване. Не бях влизала в небостъргач, камо ли да се кача на върха му. Още в асансьора ти заглъхват ушите от скоростта на изкачване. След като се насладихме на панорамата влязохме в 4D кино, където все едно си на борда на хеликоптер и с него посещаваш най-хубавите места в Истанбул, влизаш виртуално в Синята джамия, Топкапъ, СвСофия, Йеребатан, гледаш дервишки танци, летиш до осветения мост над Босфора нощем, и т.н. като всичко това е озвучено, столът ти се движи, усещаш пръски вода... просто не може да се опише с думи. Горещо ви препоръчвам да посетите Сапфир. Спирката 4.Левент е точно до него. А комбинираният билет за панорамната площадка и 4D симулацията е 25 лири. Ако искаш само панорамата 15 лири. На връщане от Таксим пеш по Истиклял, кривнахме до френската уличка – толкова китна, цветна и все още неизвестна за масовия турист. Уникален чар има. След това хапнахме профитероли в сладкарница Инжи /и ние също като някои я бяхме пропуснали и се връщахме сигурно 1 км/,  продължихме към кула Галата, по моста, Йени джами и гълъбите, взехме багажа от хотела към 18ч, качихме се на трамвая, после метрото и на автогарата /като предварително по телефона си бях запазила места за връщането и като отидохме там само ни поискаха двупосочните билети, за да впишат връщането/. И така изморени, но пълни с емоции си тръгнахме от Истанбул. Изпълнихме си целия план. Но естествено остана още за гледане. Догодина, може би...
Огромни благодарности на всички, които пишете в темата. Истанбул остана в сърцето ми завинаги.

# 662
  • Мнения: 11 747
ivelina666   Hug  добре дошла сред нас! Много емоционален, интересен и полезен разказ! За небостъргача Сапфир и на ум не ми е идвало, а ето че и той бил интересна атракция. Мисля, че си първия човек в темата, който го споменава като опция и разказва за посещение в него.


Момичета (и момчета, които се мяркат понякога), тъй като идва време за нова тема (след 5 страници) а мен ме е обхванал мързел... дали има някой доброволец да подготви следващата? Не е въпроса само да се копира първия пост, трябва да се преработи. Поради изключителната динамичност на любимия ни град, половината информация не е актуална. Цената на градския транспорт е нова, акбилите залязват сериозно, плащането в автобусите отпадна... Спирката за Форум мол трябва да се редактира, защото не е тази, която съм споменала, както пише в сайта им, а е следващата и е далече. И така нататък. Та, някой с време и желание да се рови и да преработи първия пост, както и накрая да пусне новата тема?

# 663
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 357
Веднага включвам посещение на САПФИР ,но не успях да намеря кои дни са за посещение(може би всички?).Ако всичко мине както съм го запланувала-в неделя и аз ще се отчета.

# 664
  • Мнения: 256
ivelina666, много ми беше интересно и полезно, дано и ние успеем да повторим посещението си в Истанбул. Наистина досега никой не беше споменавал нищо за Сапфир.
Ще те помоля да дадеш по-подробна информация за хостела и за номерата на автобусите! Ако пък имаш и снимки...

# 665
  • Мнения: 11 747
Ето официалния сайт на Сапфир, има английска версия

http://www.istanbulsapphire.com/en/index.html

И аз не намирам информация за работно време, а все някакво трябва да има  Thinking И цени на билетите не намирам, пък сайта им награден иначе Simple Smile

# 666
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Приятелка, която живее в Истанбул ми беше пращала снимки от горе, много бях впечатлена.
Истанбул от  птичи   поглед .

# 667
  • Велико Търново
  • Мнения: 245
Момичета, пак за транспорта ще питам, съжалявам, знам, че 100 пъти сте го обяснявали, но аз пак се обърках.
Останах с впечатление, че ако си взема Истанбулкарт, ще си реша проблема с таксуването (ще ползваме трамвай и автобус).Значи, ако си взема Истанбул карт, с нея мога да си плащам и в Трамвая и в автобусите? И с една карта мога ли да таксувам двама човека?

п.п. Не съм руса, просто утре тръгваме и треска ме тресе, акъла ми изхвърча...

# 668
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Да , можеш да таксуваш двама човека. Просто прокалкулирай приблизително колко пари ще ти трябват и зареди малко повече  в картата . Тя е и за автобус, и за трамвай.

# 669
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

И аз пак с въпрос - Еминьоню - Маслак наистина ли е 40 км.   #Crazy   Май започвам да схващам големината на града  ooooh!

Истанбулкарт важи ли за фериботи, метро или....само за трамвай и автобус.

# 670
  • Велико Търново
  • Мнения: 245
...  Embarassed ... и после навсякъде, където я продават, там мога и да я върна, нали?

# 671
  • София
  • Мнения: 13 147
Истанбулкарт важи ли за фериботи, метро или....само за трамвай и автобус.

Да, но май на някои фериботи до скоро нямаше машинки за четене. Вече може и да са сложили. Идеята е след време и музеите да могат да се плащат с нея.

...  Embarassed ... и после навсякъде, където я продават, там мога и да я върна, нали?

Да, но ако е на някоя будка за вестници може да ви върнат по-малко пари. Добре е да знаете точно какъв е депозита и да си го търсите. Ако има заредени неизползвани пари се губят.

# 672
  • Мнения: 11 747
Истанбулкарт със сигурност важи и за метрото. За фериботите - първо не важеше, защото нямаха монтирани четци по пристанищата. После започнаха да се появяват такива четци и може би към настоящия момент има четци за Истанбулкарт на всички пристанища. ( това е по периодично донасяна информация от завръщащи се съфорумки). Да, картата може да се върне там, откъдето е купена или всяка подобна будка на градския транспорт. Да не се бърка с това, че може да се зарежда на всяка будка за вестници, но там не се купува и не се връща Истанбулкарт, а само във фирмените будки на градския транспорт.

Не зная точно колко са километрите от Еминьоню до Маслак, но да, далечко е. Все пак, с автобуса от Еминьоню до Таксим е 10мин (ако няма голямо задръстване) и после с метрото до Маслак (нали стигаше вече до Маслак?) е много бързо - предполагам 15-тина минути.
Аз минах през Маслак тази година, но с маршрутка от Саръйер до Бешикташ - Маслак е нейде посредата, смятайте Саръйер колко е далече  Simple Smile

# 673
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Да, навсякъде. Споко.
Покрива автобус, трамвай, метро, фуникулар, морски автобуси ( фериботи). На теория би трябвало да може да покрива и таксите за паркинг, но не сме смели до сега да го пробваме този вариант. Идеята е да служи за в бъдеще и за вход за музеите. За сега обаче е само транспортна карта.
Зайо, на мен и 40 км ми се виждат малко от Еминьоню до Левент...

# 674
  • София
  • Мнения: 13 147
Пина, почти на всяка будка за вестници предлагат Истанбул карт. Установихме го докато търсехме Акбил. А Акбил, като изчезващ вид, го имаше само на специалните будки.

Общи условия

Активация на акаунт