Какви книжки четете на 3г. дете?

  • 13 548
  • 66
  •   1
Отговори
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Здравейте, тези дни изчетох няколко теми тук обсъждащи какви книжки четат децата или четем на децата и дали са подходящи за възрастта им или не,  и започнах да търся какви нови книжки да купя на детето си. Разкажете вие какво четете заедно или кое смятате че е подходящо за тази възраст. Последният път преди да отпътувам от БГ накупих доста приказки (изд.Грозното пате) и няколко сборни, но понеже ги поръчах от онлайн книжарница не можех да вида нищо друго освен съдържанието и се оказа в последствие че изобщо не са подходящи за детето (сборните). Много тънка хартия, малко и грозни рисунки. Дори на мен не ми харесаха, а какво остава да привлече вниманието на 3г. дете. На тази възраст според мен трябва да имат повече картинки (или текста да е сложен върху картинката) но не от типа 2 изречения на страница, и да е достатъчно увлекателно написана. Но в интернет няма как да се разгледат, а понякога като търся в книжарниците и нищо не мога да харесам, а друг път само за приказки оставям по 60-70лв. От книжките които съдържат само една приказка (Вълкът и 7те козлета, червената шапчица, грозното пате ....... поредицата Франклин) когато ги прочетем няколко  пъти, след това само детето сяда и чете (от това което е запомнило и което вижда по картинките) което много ме радва. Ще ми се да задържи този интерес към книгите, но докато е малко детето трябва да му се дават подходящите за възрастта. И тук идва вашата намеса. Очаквам предложенията ви.
P.S. в днешно време една книга/ приказка се издава понякога от няколко издателства, та ако сте харесали някоя книжка напишете и кой я издава.

Последна редакция: чт, 30 юни 2011, 17:40 от ronicat

# 1
  • София
  • Мнения: 39 764
Чела съм приказки. От малките книжки с картинки и по една приказка до големите от поредицата "77 приказки..".
"Мечо Пух", "Тигър", "Прасчо", "Франклин".
Но често много се разсейва. Започва да сочи картинките и да пита "Това какво е?" и т.н.

# 2
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
да, права си за това че изгубва интерес. Аз затова и пуснах темата за да видим кои са подходящите книжки за възраст 2-3-4г. Аз имам "Мечо пух" на изд. Народна младеж, където са събрани различни истории, но и става скучно (8-9стр. всяка история) и ме зарязва сама да я дочета а и няма много картинки и разбрах че не е стигнала тази възраст. Трябва да са кратко разказани. Имаме Мечо пух на изд. Егмонд, но и тя идва леко дълга. Трябва да могат да се прочетат за 10-15мин макс. После губи интерес. От няколко дни иска да и чета само "дядовата ръкавичка" на изд.Златното пате и много и харесва че си преправям гласа за всеки герой.
Аз ще препоръчам някои книжки които купих наскоро и се харесват на детето ми:
- Вълшебни приказки - изд. Пух - сбито съдържание и много красиви илюстрации, само трябва да се внимава със страничките че са тънки и не са много за малките пръсчтета http://www.mobilis.bg/articles/view/51330
-Да надникнем при Седемте козлета и вълкът - изд.Златното пате - http://www.mobilis.bg/articles/view/53079
-Бамби - изд.Пан - http://booktrading.bg/53931%20Приказно%20царство:%20Бамби?keyword=бамби
Миналата година любима и беше "Моите приятели животните" на изд. Хермес - http://www.book.store.bg/p47460/govoreshta-knizhka-moite-priateli-zhivotnite.html звуците са реалистични и падаше голяма забава

Последна редакция: чт, 30 юни 2011, 23:29 от ronicat

# 3
  • София
  • Мнения: 39 764
На дъщеря ми съм купувала книжки с приказки (по една приказка) с картинки и текст. Книжката е хармоника. Четат се бързо. Сега ще видя какво издателство са. Издателството е Пан.
В шкафа намерих и "Спящата красавица", същия формат, на същото издателство.

Порових се в Хеликон
http://www.helikon.bg/books/7/153801_chervenata-shapchitca-liubi … bni-prikazki.html

Във въпросният формат имам "Животните във фермата" на Софтпрес, но специално тази е за възрастова група 1 - 3 г.

# 4
  • Мнения: X
Аз купувам книжки на изд.Посоки,има почти всички от популярните приказки-Дядовата ръкавичка,Медената питка,Маша и мечокът,Дядо вади ряпа....Освен това са написани в по-лек стил ,подходящ за 2-3 годишни деца.
Четем също приказки написани в стихотворна реч.
Взимаме и книжки с по 2-3 приказки.Преди няколко дни му купих книга-луксозно издание с 25 много хубави народни приказки,се отегчава нещо.
Имаме и Мечо Пух,прочетохме я 3-4 пъти и повече не я иска.
Въобще при моето дете забелязвам,че има предпочитания към български народни приказки.Страшно го увлича този шарен свят с Кума Лиса,Зайо-Байо и така.

# 5
  • Мнения: 27 524
На 3г четяхме едни малки, с много картинки и по два реда текст, в стихотворна форма, това му харесваше тогава. След това и досега любими са ни от поредицата Вълшебната гора  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 52
Препоръчвам ти поредицата "Приказки незабравими в рими" на изд. Златното пате
На Гого са му любими

# 7
  • София
  • Мнения: 2 060
От миналата година четем поредицата "Приказки незабравими в рими" и "Вълшебната гора". Още си ги харесва.
Напоследък търпи и немерена реч и харесва приказките от поредицата В страната на вечните приказки
Вълшебните приказки на "Пух" за мен са отвратително осакатени, много зле преразказани и единствено заради картинките съм ги купила.

# 8
  • Разград
  • Мнения: 377
Ние имаме всички книжки от горе посочената поредица, но вече са ни скучни. Сега купувам на дъщеричката си книжките от поредицата на Disney и прочитам по една книжка на един дъх. От вчера имаме Ариел и снощи беше прочетена. Зависи си от детенцето. Моята дъщеричка сама си избира вече коя книжка да и прочета и опредебено с животните не са и интересни, вече.

# 9
  • Мнения: 102
Освен изброените препоръчвам и:
Малки приказки за добри деца на Кристина Бътлър и Тина Макнафтън - уникални са книжките, някои са със светещи елементи или пухкави детайли
Книжките, които в момента се продават с Труд и 24 часа - има ги и по книжарниците в малко по - различен формат
Книжки за зайчето Флопси в Ориндж са по 6лв. бройката, а не по 10.90 както в линка, който съм дала

# 10
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Чета на Леда Милева в стихотворна форма, май е от тази поредица "Приказки незабравими в рими". Сборна с Хензел и Гретел, руска народна приказка, красавицата и звяра. Книжката е богато илюстрирана с големи букви, но и редактора си е свършил работата. Щом на мен ми харесва да ги чета. Търся му приказки за цар Салтан и Конче гърбоконче на Пушкин мисля, че ще са му интересни. В старите издания имаше много рисунки и са в рими.

# 11
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
от поредицата "Приказки незабравими в рими" имаме няколко и наистина се харесват, а и на мен ми харесват. Добре илюстрирани и с дебели странички. Тази за Флопси не съм я виждала. Миналата година купих целия комплект "Зайчето питър" на Беатрикс Потър, но избягвам да я чета често, че дъщеря ми е много нетърпелива, иска сама да отгръща станичките, а това издание си е леко луксозно. Иначе историите са страхотни и идеални за възрастта и.  В интернет и ги намерих разказани и и ги пускам да ги слуша докато си играе.
Азарея книжката за която говориш (сборната) нещо не я намирам.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 285
Моята е малко по-голяма, но само на ръст. Любими са и:
1. Цялата поредица на Disney, ние я събираме от около 4 години за каката;
2. Малките поредици за Франклин и Мечо Пух;
3, Вълшебната гора;
4. Приказки, но с повече картинки;
5. Книжки с прозорчета и въртележки, напр. за мечето Виктор;
6. Шишарко, Гъбарко, Лече-буболече са ми любими, невероятни. С голямата ги знаехме наизуст, сега ги знам само аз.

# 13
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
1. Цялата поредица на Disney, ние я събираме от около 4 години за каката;
Коя е тази поредица? Аз съм купувала на изд. Егмонд, но те имат много книжки на една приказка. Само малката русалка я имат поне в 5-6 вида, а и другите са така.

# 14
  • Мнения: 51
На тази възраст не съм му чела книжки, разказвах му приказки по картинки. Съчинявах си ги сама. Примерно показвам му картинка на патица и измислях за живота на патицата и нейните патенца, за това на какво учи патенцата, добавях и някакви перипетии, за да е по-интересно. После преминавахме към друго животно и малкото му и т.н. Интересно и полезно за опознаване на всичко, което се сетиш за важно за детенцето ти.

# 15
  • Мнения: 4 555
Всички за Петсън и Финдъс, Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада, Франклин, Мечо Пух, Вълшебната гора (те са ни единствените стихотворни).
Преди 1-2 години голям хит бяха книжките за фермата Ябълково дръвче.

# 16
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Азарея книжката за която говориш (сборната) нещо не я намирам.

От поредицата Енциклопедия на златните приказки , издателство ГЕМА. Книжката е издадена 2002 год. и се казва СНЕЖАНКА  и други приказки. Ето намерих я, http://booktrading.bg/24376%20Снежанка%20и%20други%20приказки?ke …  и други приказки

# 17
  • Мнения: 2 478
Кратки приказки четяхме на тази възраст - Дядо и ряпа, Трите мечки, Маша и мечокът, Трите прасенца, Косе босе. С книжките "Мечо Пух" лягахме и ставахме.

# 18
  • Мнения: 199
Да добавя и една поредица от три книжки:
http://www.fiut.bg/catalog/series/lenard

Една приказка е горе-долу колкото Франклин. Има картинки, синът ми почти веднага се научи да разказва по тях. Много са му любими.

# 19
  • Мнения: 3 034
Не чета само с картинки, моят син е на 3 и четири месеца и си четем всякакви книжки. Според мен опира до интонация, да го направиш интересно. На тази възраст вече се задълбочава. Имаме си програма - следобяд четем кратките с картинки - Франклин, Дора, Каю, Мечо Пух - едни кратки има, не оригиналната книжка. Но вечер четем дебели книжки - досега сме ичели всичко на Астрид Линдгрен, кеото имам, Островът на съкровищата и дебелата Мечо Пух, оригиналната. Отделно едни сборници с дълги народни приказки. По Коледа пък четяхме коледни приказки от цял свят, пак в сборник. На него му е интересно, аз си преправям гласа, интонацията, и той слуша в захлас.  Grinning

# 20
  • Мнения: 2 478
Да, това с интонацията е изключително важно. Само така се привлича вниманието на малкото дете Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 779
Четем в момента всякакви книжки (имаме над 100 вече Grinning) и въпреки, че е много буен вече минахме на по-дългите. Имаме от най-късите по 10 странички адаптирани, но вече не са интересни. В момента най-актуални са поредиците на Франклин и книжките на Дисни, които продават с 24 часа - много хубави илюстрации и самата приказка не е нито много къса, нито много дълга.
http://www.vgb.bg/disney/
Любимата за момента е "Алиса в страната на чудесата", приказка, която така и никога не успя да ме грабне. Но вече сам си избира книгите Wink

Последна редакция: нд, 03 юли 2011, 10:22 от vesi21

# 22
  • София
  • Мнения: 63
Ние четем вечер по няколко пакости от "Патиланци", но доукрасявам и си измислям доста.Така му е по-интересно, иначе му доскучава само в рими  Laughing


simplyaven, харесва ли Астрид Линдгрен, нямам търпение, мислех, че са малки още за нея ?

# 23
  • София
  • Мнения: 39 764
talyyy, а как твоето дете приема "Патиланци"?
Моята дъщеря трябваше да я чете в 1ви или 2ри клас, но я спрях, защото трябваше много анархизми да обяснявам, т.е. почти всяка 2ра дума.

# 24
  • Мнения: 4 555
Какви анархизми?

# 25
  • Мнения: 1 473
Много книжки са любими на сина ми.
В момента четем „Приказки с поука“ и „Приказките на баба“ - намирам и двете издания за много сполучливи.
Периодично четем Мечо Пух, Питър Пан, Пепеляшка, Книга за джунглата, Русокоска и трите мечета, са семейство Барбарони, за животните в морето, за децата по света.

Отделно четем на немски език една поредица с истории за една мишка Лео Лауземаус - ето на пример една
http://www.amazon.de/Lausemaus-will-nicht-Z%C3%A4hne-putzen/dp/3 … 871812&sr=1-3

 истории с влакът Томас и неговите приятели - ето един пример
http://www.amazon.de/Thomas-seine-Freunde-Geschichtenbuch-Bd/dp/ … 871948&sr=1-2

също книжки от поредицата „Wieso? Weshalb? Warum?"
-  тази например му е една от любимите
http://www.amazon.de/Kindergarten-Wieso-Weshalb-Warum-Junior/dp/ … 871696&sr=1-3
Тази поредица е много интересна и богата на теми.

Не знам обаче дали последните три поредици книжки са издавани в България.

# 26
  • София
  • Мнения: 63
Boten Mary , затова писах, че доукрасявам-заменям направо някои думи и наблягам на нещо по-смешно.
Ако дъщеря ти я чете сама, ми се струва трудничко-тогава ли се дава от училище  newsm78

# 27
  • София
  • Мнения: 39 764
Думи, които тя не разбира, стари.

# 28
  • Мнения: 1 473
Думи, които тя не разбира, стари.

Това което имаш предвид не се ли казва анахронизми?

# 29
  • София
  • Мнения: 39 764
Това което имаш предвид не се ли казва анахронизми?
Муахахаха, извинявайте, чак сега се усетих какво съм написала по-горе.  hahaha
Влизам в онази тема веднага Simple Smile Можете да ме цитирате Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 юли 2011, 17:01 от Boten Mary

# 30
  • Мнения: 3 034

simplyaven, харесва ли Астрид Линдгрен, нямам търпение, мислех, че са малки още за нея ?


Моят харесва. Роня, особено. То аз направо му я изиграх, че ми е любима книга и на мен.   Heart Eyes На Пипи също се забавлява, повечето й щуротии вече ги разбира.  Grinning

# 31
  • Мнения: 2 149
Харесва всякакви книжки,любими са й на дисни,защото гледа и филмчетата Wink

# 32
  • Мнения: 265
Чета приказки, но ми прави впечатление че новите издания съдържат доста "хубави" думички, които се налага да прескачам. Tired

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами повечето са мои - т.е. от моето детство, тези, които на мен са чели, няма как да ги намериш, от новите - тези за Франклин... има издаденна "Станала рано зарана"... с илюстрациите на Лазаркевич...

Ето тази ми беше много любима, много любима е и на Малък Вряк сега...

Харесва Пипи. Поради необяснима за мен причина не проявява никакъв интерес към Емил и Румцайс. Харесва Патиланците. Разсейва се на Мечо Пух. Обича Мечо Клепоушко - но тя е от 70 и някаква година... издавана, де...
http://www.knijnomagazinche.com/knigi/displayimage.php?album=38&pos=199
http://www.stari-knigi.com/index.php?do=products&products=it … iew&view=1081

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 13:07 от katiABV

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Четем и препрочитаме книжките от поредицата за Франклин, приказките на Андерсен, Братя Грим и Шарл Перо, приказки за Кума Лиса, Кумчо Вълчо, Ежко Бежко.... Всички задължително с големи, цветни картинки.

 Hug

# 35
  • Мнения: 4 292
Кратки приказки четяхме на тази възраст - Дядо и ряпа, Трите мечки, Маша и мечокът, Трите прасенца, Косе босе. С книжките "Мечо Пух" лягахме и ставахме.
Такива чета в момента на почти три годишната си дъщеря. Заслушва се, но не кой знае колко внимателно и повече гледа картинките.
Забелязвам, че любимите и книжки са с животни, затова и напоследък купувам предимно такива. Абсурд да прояви интерес към приказки от сорта на Андерсен, да речем. Пробвала съм, малка е още за тях.

# 36
  • Мнения: 337
На три години започнахме да четем приказките на Андерсен, Алън Милн-Мечо Пух/особено любима и до денс/, Приказка за джунглата, тогава ни бяха интересни и някои от приказките на братя Грим/подчертавам някои, защото има и такива които не стават за малки деца/, Карло Колоди- Пинокио, има и много хубави сборници от Български народни приказки  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 5 475
За тази възраст най-подходящи са приказки в които участие имат животни

vici ,добре правиш че подбираш,действително има приказки,които не са писани изобщо за деца,но днес се приемат като детски.
За мен най-фрапираща е приказката за "Синята брада" ужасна ми е!

# 38
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Думи, които тя не разбира, стари.

Това което имаш предвид не се ли казва анахронизми?

Архаизми  Wink.

Не мога да изброя всички книжки, защото има над 100бр Wink.
Франклин, Големите книжки за Мечо Пух, Тигър, Прасчо, Слонбалон, Бамби 1 и 2, Вълшебната гора, Митовете на Езоп и др.
Книжките с твърди корици и по ред текст четяхме на 1г.

# 39
  • София
  • Мнения: 39 764
Това го уредихме на предната страница  Laughing

# 40
  • Мнения: 458
Руский словарь с картинки. Така научи и думите

# 41
  • София
  • Мнения: 23 096
Тъй като не мога да изброя всички книжки, които имаме, ще дам последните две, купени преди 3 дена.
Приказки за най-малките Книгата определено не спада в графата за най-малките, тъй като е с приказки от по 6-7 страници, плътно изписани и е оскъдна откъм илюстрации.
Приказна гора - приказки с чудесни илюстрации за Зайо Байо, Кума Лиса, Кумчо Вълчо и т.н.

Едва сега виждам, че са на едно и също издателство, при това досега не съм купувала от него книжки. Уважавам издателство "Златното пате" - имат хубави поредици с приказки, а и илюстрациите ги бива.

Прави ми впечатление, че макар и на три годинки и два месеца, дъщеричката ми вече не се впечатлява от "бебешките" книжки с малко текст и много картинки. Иска си сюжетна линия детето, че даже и разказва криво-ляво приказките после.

# 42
  • Мнения: X
Тази книжка "Приказна гора",я купих преди 1 месец ,страхотна е.
Вътре има 30-тина приказки,коя от коя по-хубави,а голяма част от тях са още от нашето детство.
Моето дете много я хареса,първите две седмици ме караше да му я чета всяка вечер цялата.

# 43
  • София
  • Мнения: 3 249
Събираме поредицата Приказки незабравими в Рими на издателство Златното пате, както и Франклин...Време е и да извадя архивите от моето детство  Laughing

# 44
  • Мнения: 4
Приказна гора, Мечо Пух,Български народни приказки, Лукчо Франклин, Четем и приказки:Пепеляшка,Червената шапчица, Маша и мечокът, трите прасенца и т.н.

# 45
  • Мнения: 7
Приказки,  Франклин и имаше една поредица книжки с аудиодискове - много ги харесваха. Не мога да намеря линк, за да видите как изглеждат, ако по-късно открия ще пусна.

# 46
  • Мнения: 7
Ето това е поредицата, има още много други:


https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png

# 47
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Да добавя още две подходящи книжки "Български народни приказки" на СофтПрес - с много приятни илюстрации http://www.book.store.bg/p46324/bylgarski-narodni-prikazki.html и "Български народни приказки" на издателство Пух http://www.book.store.bg/p29679/bylgarski-narodni-prikazki.html.

# 48
  • Мнения: 808
На тази възраст четяхме книжките за Франклин, образователни книжки с животни и др. Има една много хубава поредица от 4 книжки на издателство "Златното пате" само със стихотворения и песнички. 

# 49
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Най-вече приказки за животни - Мечо Пух, Котаракът в чизми, Трите прасенца, Грозното патенце и много други, стига да с подходящ текст и картинки за възрастта. Особено му харесват изданията със стикери, които лепим заедно. Sunglasses

# 50
  • София
  • Мнения: 2 672

Има една поредица на "Пан" - енциклопедии - "Енциклопедия на гората", "Енциклопедия на Земята", "Енциклопедия на животните", "Енциклопедия на изкуствата" и още няколко, които още не съм купила . Малка скъпички идват - 18 лв., но , изданието е луксозно, с дебели корици с дунапрен, а пък е много ценна не само за малките. Но уверявам ви нашият мъник иска само от тях да четем, особено за животните.

Тази година съм решила да набавя останалите от Панаира на книгата, където цената ще бъде по-ниска, надявам се.

# 51
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Франклин и приказки в рими, напр. на Леда Милева за козичката Маричка.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас книжките за разглеждане и книжките за четене са различни. Тези за разглеждане са с много картинки, с по-здрава хартия. Като по-малки много обичаха учебните картонени книжки с картинки за назоваване - поредица "Думите". Страшно красиви картинки има една поредица приказки на Хермес.
За четене им е все едно дали има картинки, защото четем само докато са в леглата и заспиват. Вече сме минали на романи - Пипи, Лукчо и др. подобни. Мислех че са малки, но за Пипи страшно им хареса.

# 53
  • Мнения: 1 263
Моето дете страшно се забавалява с такива книжки, в които и то може да вложи труд, идеи, игра.

1. Детска книжка с куклен тетър
http://multimedia.kolko.bg/image/200x200/ik-fyut-kotarakat-v-chi … 68.jpg?1270103238
http://multimedia.kolko.bg/image/200x200/ik-fyut-trite-prasentsa … 78.jpg?1264797974
http://www.novobebe.com/media/5c8d0c6f5885c6b83a13a927541c0ed8.gif

2.Книжка с магнити
http://shopix.bg/img/products/thumbs/361/product_7058250.jpg
http://ozon.bg/2237-2845-large/magnitnata-princesa-magi.jpg

3. Подобна книжка, но с части от залепящ се плат, част от страниците, които също са платнени.
http://www.ebooks.gr/assets/products/images/b/241229.jpg
http://www.ebooks.gr/assets/products/images/b/241227.jpg
(не можах да намеря подобни български)

4.3D книжка ( и за оцветяване)
http://www.moetodete.bg/fun/p3_7511_0.html
http://www.moetodete.bg/fun/p3_6888_0.html


5. Книжка за правене на животни от балони.
http://www.toytownbg.com/uploads/products_pic/product_pic1_1297.jpg

6.Книжка за правене на животни от пластелин.
http://www.book.store.bg/prdimg/26827/goliamata-kniga-za-syzdava … e-na-izkustvo.jpg

7. Книжка с нанизване на цветни връзки за обувки. Wink
http://www.ianos.gr/images/titles/0169169.jpg
(не намерих бг варинт)


ПС. Можеш да следиш и тук за нови български детски книжки:  bouquet
http://www.facebook.com/detskiknigi

Попаднах на едно интересно мнение което в известна степен е и самата истина, поне според мен :
"Престанете да натрапвате на днешните деца книжките, които са ви впечатлили най-много в детството! Те не се харесват на „новите” малчугани в повечето случаи, защото са прекалено архаични за тяхното мислене*. Оставете ги да си изберат сами какво да прочетат.

За да могат да си изберат, заведете ги в библиотека или книжарница. Обсъдете заедно тази или онази книжка, а ако детето си избере четиво, което е за по-малки – примирете се. Така малчуганът се чувства по-сигурен в себе си и ще му е ИНТЕРЕСНО да чете.

Не превръщайте четенето в досада и задължение. Не предлагайте приказки до втръсване, особено ако детето не си пада много по тях. Потърсете някой от съвременните автори, които със сигурност стигат по-лесно до сърцата на дечицата, защото живеят в нашия свят!"


 

Последна редакция: нд, 23 окт 2011, 08:40 от basis

# 54
  • Мнения: 1 420
Книжките за Франклин и всякакви приказки за животни  Peace Също имаме стихчетата на Леда Милева - много ги харесва  Peace Към енциклопедиите отскоро започна да проявява интерес. Мога много да похваля тази енциклопедия на Ларус за деца  Peace

# 55
  • Мнения: 510
Детето ми е на 3 и четем много книжки- приказки или приказки в рими (Работната мецана, Дядовата ръкавичка) В момента на дневен ред е една "тухла" - "100 Класически приказки", която дори няма много картинки. Но малкия слуша с голям интерес, има приказки, които предпочита и ме кара да ги четем по няколко пъти. И дори ги наизустява  Laughing По едно време за заспиване и на обяд и вечер четяхме или разказвахме "Чарвената шапчица".
Според мен зависи от интереса на детето. Ако не му представлява интерес, не мисля, че хубавите картинки ще го спечелят.
И не знам защо, но изобщо не възприем книжки с магнити, пъзели и лепенки. Ако искам да реди пъзел ще му всема пъзел (не, че не съм се лъгала да му купя и книжка- пъзел)

# 56
  • Мнения: 2 090
Римуваните приказки са на особена почит.

Детето ми е на 3 и четем много книжки- приказки или приказки в рими (Работната мецана...)
В момента това е и любимата книжка вкъщи. Grinning

И двете ми деца (на 2 и половина и и на 5 и половина години) обожават панорамните книжки с приказки.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 060
Попаднах на едно интересно мнение което в известна степен е и самата истина, поне според мен :
"Престанете да натрапвате на днешните деца книжките, които са ви впечатлили най-много в детството! Те не се харесват на „новите” малчугани в повечето случаи, защото са прекалено архаични за тяхното мислене*. Оставете ги да си изберат сами какво да прочетат.

За да могат да си изберат, заведете ги в библиотека или книжарница. Обсъдете заедно тази или онази книжка, а ако детето си избере четиво, което е за по-малки – примирете се. Така малчуганът се чувства по-сигурен в себе си и ще му е ИНТЕРЕСНО да чете.

Не превръщайте четенето в досада и задължение. Не предлагайте приказки до втръсване, особено ако детето не си пада много по тях. Потърсете някой от съвременните автори, които със сигурност стигат по-лесно до сърцата на дечицата, защото живеят в нашия свят!"


 

Не мога да се съглася с това мнение. В по-късна възраст сигурно ще предпочитат книгите на Юлка пред братя Мормареви, но книгите на Астрид Линдгрен и Ерих Кестнер (например) са класика, която всяко дете трябва да е прочело.
Така и в най-ранна възраст - срамота е да не опитате да прочетете с детето си класическите български и световни приказки, защото внушават ценности, които са просъществували във времето.

# 58
  • Мнения: 25
Поредицата на Трейси Мъроуни :"Когато съм щастлив,тъжен,самотен ...",или  поредицата на Усбърн : "Тръгвам на училище, градина, на зъболекар,на доктор, когато пресичаме ,когато ме на театър,когато имаме ново бебе,нов дом ....и т.н.".
Те са изпълнени с житейски и реални ситуации,които учат детето д комуникира,какво да очаква при големи промени,как да се държи на различните места и най-вече как да изразява емоциите чувствата си .

# 59
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
В момента любими са й всеизвестните приказки като Червената Шапчица, Снежанка, Вълкът и седемте козлета, Трите прасенца, Дядовата ръкавичка и т.н. Може да ги слуша и без книжка, стига да има кой да й ги разказва.

Много харесваме (и аз, и тя) книжките на издателство "Златното пате" - хубави са им картинките.
Освен това, обича историите за Франклин, Мечо Пух и Красавицата и Звяра. Последният хит е Аристокотките, от която вече ми се изприщи езикът.  Crazy
Ето тази е:
http://egmontbulgaria.com/knigi-3/iljustrovani-knigi-120/prikazn … stokotki-982.html

# 60
  • София
  • Мнения: 209
Четем народни приказки, приказките на Ръдиард Киплинг (най-вече тази за носорога - много е впечатлен от това животно), приказките на Братя Грим и Андерсен, голямата поредица от по една приказка адаптирани за деца на тази възраст с илюстрации, цял арсенал от поредицата "Колите".Сам избира.Издателствата са:"ПАН", "Егмонт","Златното пате" и др.Хареса ли си книжка, понякога я четем цял месец преди да се спре на друга.Понякога се спира и на енциклопедии за деца.Имаме стари издания на детски енциклопедии, които разлистваме с интерес.

# 61
  • София
  • Мнения: 54
Любима книга ни е Непослушковци на Атанас Цанков и 23 български приказки с поука (ПАН) , иначе детето има много други книги. Много обича приказки и слуша внимателно, каквото и да й чета. Има си и любими приказки, естествено, но като цяло обича да й се чете.

# 62
  • Мнения: 411
"Престанете да натрапвате на днешните деца книжките, които са ви впечатлили най-много в детството! Те не се харесват на „новите” малчугани в повечето случаи, защото са прекалено архаични за тяхното мислене*. Оставете ги да си изберат сами какво да прочетат.
Не мога да се съглася с това мнение. Навика да се чете и добрия вкус към литературата се възпитават. Дали една книга ще се хареса на детето зависи не от това дали книгата е от отминали времена или не, а от това да се избере най-подходящия момент, в който да му се предложи. Има утвърдили се книги и автори, с които всяко дете трябва да се запознае.
Едно дете на 3 г. вече е достатъчно голямо за да го привлече в книгата текста, а не картинките. До към две и половина год. възраст дъщеря ми предпочиташе приказки за принцеси, любими й бяха Пепеляшка, Магарешка кожа, Дивите лебеди, Магьосника от Оз, Пинокио. Около третата си година се преориентира към Алиса в страната на чудесата, Пипи, Двойната Лотхен и Мери Попинс.       Едва сега, след като навърши четири, започна да и привличат вниманието приказките на Елин Пелин.

# 63
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Мисля, че тук ударението пада на "натрапвате", т.е. аз процедирам така - "запознавам" ги с класическите приказки и книги, както и с някои по-нови, а те показват кои представляват интерес за тях. Не бива да пренебрегваме и съвременните книги, измежду които има много, много добри.
И е съвсем нормално детето да има по-различен поглед от нас върху дадено произведение, но това проличава в по-голяма възраст. 

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Синът ми на 3г. предпочиташе римувани приказки "Лече буболече","Работна мецана", "Под гъбата". Също и тези на Мая Дългъчева:
"Как се лекува лъвски страх без пердах", "Как гъсеничката се събуди" и т.н

http://www.helikon.bg/search/?qstr=%D0%BC%D0%B0%D1%8F+%D0%B4%D1% … D0%B5%D0%B2%D0%B0


Дъщеря ми слушаше много по -дълги приказки  от него, четяхме й поредицата на Егмонт чародейства, преди да навърши 3.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
..Навика да се чете и добрия вкус към литературата се възпитават. Дали една книга ще се хареса на детето зависи не от това дали книгата е от отминали времена или не, а от това да се избере най-подходящия момент, в който да му се предложи....
Такова е и моето мнение. Споделям и мислите на Скубиду.
Аз съм разпределила наличните ни книги според предположението/ виждането ми коя, за каква възраст е подходяща. Периодично обаче внасям поправки, като виждам възприятието и интересите на детето.
Братя Грим и Андрерсен например съм отложила за сега.
Моята харесва това, което предлагам ... и четем за животни най вече.
Поредицата на Мая Дългичева - - за гъсеничката, петлето, цветовете и лъвския страх - най-най любимите ни, уникални са просто!!  Heart Eyes
Приказките на Беатрикс Потър също са ни любими.
"Къщичка под снега" - приказки за гората и животините на Емилиан Станев
Приказките на Леда Милева
Франклин
Римуваните - Работна мецана( почти цялата я знае наизуст), Медената пита,  Гъбарко ( много любими),  Дядовата ръкавичка и другите ..
Мечето Клепоушко
Поредицата Непослушковци
Приказки в картинки на В.Сутеев
Приятелите Горанчета
Тези в общи линии  в периода 3-4г.

От скоро четем и:
Дневникът на Пластелинко
Боско
На приказки с тигърче
Приказки на Ридиард Киплинг
Моливко и Сръчко/ Юрий Дружков
А следват:
http://www.helikon.bg/books/author/44581/
http://www.helikon.bg/books/author/103908/
http://www.helikon.bg/books/author/16972/
както и две книжки на Янош - за Тигърчо и Мечо,
Незнайко, Пчеличката Мая, Фердо мравката, Небивалици/ Доналд Бисет и т.н

Simple Smile

# 66
  • Мнения: 472
Най-любими са ни книжки на издрателство Фют- кратки стихчета с рима  от български автори с много приятни картиники. 
И не са скъпи -2,5 лв.

Общи условия

Активация на акаунт