Какви книжки четете на 3г. дете?

  • 13 544
  • 66
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 209
Четем народни приказки, приказките на Ръдиард Киплинг (най-вече тази за носорога - много е впечатлен от това животно), приказките на Братя Грим и Андерсен, голямата поредица от по една приказка адаптирани за деца на тази възраст с илюстрации, цял арсенал от поредицата "Колите".Сам избира.Издателствата са:"ПАН", "Егмонт","Златното пате" и др.Хареса ли си книжка, понякога я четем цял месец преди да се спре на друга.Понякога се спира и на енциклопедии за деца.Имаме стари издания на детски енциклопедии, които разлистваме с интерес.

# 61
  • София
  • Мнения: 54
Любима книга ни е Непослушковци на Атанас Цанков и 23 български приказки с поука (ПАН) , иначе детето има много други книги. Много обича приказки и слуша внимателно, каквото и да й чета. Има си и любими приказки, естествено, но като цяло обича да й се чете.

# 62
  • Мнения: 411
"Престанете да натрапвате на днешните деца книжките, които са ви впечатлили най-много в детството! Те не се харесват на „новите” малчугани в повечето случаи, защото са прекалено архаични за тяхното мислене*. Оставете ги да си изберат сами какво да прочетат.
Не мога да се съглася с това мнение. Навика да се чете и добрия вкус към литературата се възпитават. Дали една книга ще се хареса на детето зависи не от това дали книгата е от отминали времена или не, а от това да се избере най-подходящия момент, в който да му се предложи. Има утвърдили се книги и автори, с които всяко дете трябва да се запознае.
Едно дете на 3 г. вече е достатъчно голямо за да го привлече в книгата текста, а не картинките. До към две и половина год. възраст дъщеря ми предпочиташе приказки за принцеси, любими й бяха Пепеляшка, Магарешка кожа, Дивите лебеди, Магьосника от Оз, Пинокио. Около третата си година се преориентира към Алиса в страната на чудесата, Пипи, Двойната Лотхен и Мери Попинс.       Едва сега, след като навърши четири, започна да и привличат вниманието приказките на Елин Пелин.

# 63
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Мисля, че тук ударението пада на "натрапвате", т.е. аз процедирам така - "запознавам" ги с класическите приказки и книги, както и с някои по-нови, а те показват кои представляват интерес за тях. Не бива да пренебрегваме и съвременните книги, измежду които има много, много добри.
И е съвсем нормално детето да има по-различен поглед от нас върху дадено произведение, но това проличава в по-голяма възраст. 

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Синът ми на 3г. предпочиташе римувани приказки "Лече буболече","Работна мецана", "Под гъбата". Също и тези на Мая Дългъчева:
"Как се лекува лъвски страх без пердах", "Как гъсеничката се събуди" и т.н

http://www.helikon.bg/search/?qstr=%D0%BC%D0%B0%D1%8F+%D0%B4%D1% … D0%B5%D0%B2%D0%B0


Дъщеря ми слушаше много по -дълги приказки  от него, четяхме й поредицата на Егмонт чародейства, преди да навърши 3.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
..Навика да се чете и добрия вкус към литературата се възпитават. Дали една книга ще се хареса на детето зависи не от това дали книгата е от отминали времена или не, а от това да се избере най-подходящия момент, в който да му се предложи....
Такова е и моето мнение. Споделям и мислите на Скубиду.
Аз съм разпределила наличните ни книги според предположението/ виждането ми коя, за каква възраст е подходяща. Периодично обаче внасям поправки, като виждам възприятието и интересите на детето.
Братя Грим и Андрерсен например съм отложила за сега.
Моята харесва това, което предлагам ... и четем за животни най вече.
Поредицата на Мая Дългичева - - за гъсеничката, петлето, цветовете и лъвския страх - най-най любимите ни, уникални са просто!!  Heart Eyes
Приказките на Беатрикс Потър също са ни любими.
"Къщичка под снега" - приказки за гората и животините на Емилиан Станев
Приказките на Леда Милева
Франклин
Римуваните - Работна мецана( почти цялата я знае наизуст), Медената пита,  Гъбарко ( много любими),  Дядовата ръкавичка и другите ..
Мечето Клепоушко
Поредицата Непослушковци
Приказки в картинки на В.Сутеев
Приятелите Горанчета
Тези в общи линии  в периода 3-4г.

От скоро четем и:
Дневникът на Пластелинко
Боско
На приказки с тигърче
Приказки на Ридиард Киплинг
Моливко и Сръчко/ Юрий Дружков
А следват:
http://www.helikon.bg/books/author/44581/
http://www.helikon.bg/books/author/103908/
http://www.helikon.bg/books/author/16972/
както и две книжки на Янош - за Тигърчо и Мечо,
Незнайко, Пчеличката Мая, Фердо мравката, Небивалици/ Доналд Бисет и т.н

Simple Smile

# 66
  • Мнения: 472
Най-любими са ни книжки на издрателство Фют- кратки стихчета с рима  от български автори с много приятни картиники. 
И не са скъпи -2,5 лв.

Общи условия

Активация на акаунт