Съвети за Америка

  • 16 043
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 149
Здравейте, мами ! Предстои ни пътуване до Америка - от Ню Йорк до Сан Франциско и ви моля за съвети. Имаме подсигурени нощувки, но не и храна. Ще пътуваме с автобус или минибус със свободни дни в Чикаго, Ню Йорк, Лос Анджелис . Бихме желали да използваме това време и за шопинг. Интересува ни всичко - храна, магазини, забележителности...

# 1
  • Мнения: 6 304
Задължително си купи адаптор за ток, тук струвал стотинки, а там дъщеря ми даде 40 долара и не върши работа за всички уреди, а само за лаптопа. Цигарите също са много скъпи там - по 12 долара. Мисля, че трябва да питаш в темата на мамите, живеещи в САЩ, те ще ти бъдат по-полезни.

# 2
  • Мнения: 616
Аз мога да се включа само за НЙ. Колко дни имате там? Каква ви е насочеността като стават въпрос за забележителности, искате да видите най-известните, или предпочитате музеи на изкуството, или ви интересува история? Има страшно много за виждане в НЙ и предполагам времето ще ви е ограничено, за някой неща има и опашки по 1-2 часа, така че ще е добре да се отсеят тези, които ще са ви наистина интересни.



# 3
  • София
  • Мнения: 2 686
За Чикаго бих препоръчала тези, които са впечатлили мен - Cloud Gate, Shedd Aquarium, Sears tower през деня (която май вече не се казва така), бара на Hancock Tower през нощта (невероятно е да си пиеш питието до прозореца на 96-тия етаж!), Navy Pier, Музея на децата (задължително, ако сте с деца!), природонаучния музей Field Museum.

# 4
  • Мнения: 934
Мога да се включа за ЛА.
Като начало - разходка по Холивуд булевард, музея на мадам Тюсо, Kodak Theatre, Grauman's Chinese Theatre, мола...
Разходка по Сънсет булевард, Сънсет стрипа, по улиците на Бевърли хилс.
За кратко може да посетите Даунтаун. Интересни са Farmers market и комплексите The Americana в Глендейл - за шопинг.  За шопинг също - 3rd Street, Санта Моника.
Непременно посетете Санта Моника и забавленията на Santa Monica pier. Също и Venice beach, там можете да наемете колела и да направите по-дълга обиколка по алеите на плажа.
Интересен е и музея с парк Getty museum, обсерваторията в Griffith park, Universal studio.
Ако имате повече време - Малибу, Зума бийч, Санта Барбара, Newport beach....

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 07:51 от scorpios

# 5
  • Мнения: 149
Много ви благодаря за включването. Първо за Ню Йорк - там кацаме около 13 часа и имаме трансфер до хотела, който се казва Дабълтрий Челси в Манхатън. На другия ден имаме обиколка из Манхатън  Сохо, Гринуич Вилидж. На практика имаме свободен следобед в деня на пристигането и бихме изсали да се поразходим - или до Сентръл парк или да отидем до мястото, от което се вижда Статуята на свободата. Но нямам представа като разстояние какво е, на картата ми изглежда близо, но......
В Лос Анджелис също ще имаме обиколка на Бевърли хилс и още някои места в района и един цял свободен ден - за каквото решим. Хотелът се казва Airtel plaza - в близост е до едно летище. И в тази връзка, моля да ме ориентирате за шопинг центрове в района
Сещам се и за някои въпроси като например: Каква е цената на такситата и има ли особености при ползването им? В какъв тип заведения бихме могли да се храним /без ресторанти/ и евентуално да ме ориентирате за цени? Колко време ще отнеме трансфера от летище Кенеди до хотела и колко време трае преминаването през митническите власти?

# 6
  • Мнения: 149
Забравих да напиша за Чикаго. Имаме също цял свободен дена, като предния ден имаме организирана обиколка на някои места по крайбрежието. Хотелът се намира точно в района на Милениум парк и планирахме да разгледаме аквариума и планетариума. А Милениум парк предполагам е огромен и ще съм благодарна да ми кажете към  какво точно да се насочим.
Приемам и препоръки за лекарства, които да си вземем..
Адаптори съм купила оттук...на нас ни трябват само за лаптопа и мобилните. Оказа се, че някои от телефоните ни не работят на честоти, каквито са в Америка и следователно трябва да се снабдим с такива работещи на американски честоти

# 7
  • София
  • Мнения: 6 707
Надявам се, имате време да разгледате и Сан Франциско и околностите, от всичко видяно в САЩ това ми е любимият град, сигурно, защото донякъде прилича на европейски. Grinning
Ето тук може да видиш забележителности:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B … D1%81%D0%BA%D0%BE
от тях съм виждала:
моста Голдън Гейт, разходка по кейовете, особено Pier 39, обиколка с корабче, затвора Алкатрас, улица Ломбард, имат прекрасна японска градина, бяхме и в един парк с огромни червени дървета от рода на секвоите, май около час разстояние от Сан Франциско или по-малко. И основно шляене в града и похапване на прясна риба и морски дарове - там са невероятно вкусни, също и суши, ако обичате.
Относно пазаруване - навсякъде в САЩ има огромни молове, цените на дрехите /и не само/ са ужасно евтини, в сравнение с България и Европа. Simple Smile
Относно лекарства - вземете си най-важните - за темп., главоболие, хранителни разстройства - макар че там спокойно може да си купите аспирин, адвил и други дори в дрогерии и магазини за хранителни стоки, антибиотик ако ви потрябва, няма да може да купите без рецепта, в това отношение са ужасно стриктни.
И още нещо - в повечето големи градове имат организирани турове с автобус, който минава и спира по най-важните точки - лично аз открих, че е ужасно удобно да отделиш 1/2 ден и да се направиш на турист в началото, а после да отидеш специално на местата, които са те впечатлили.

# 8
  • Мнения: 149
Olive, а къде точно ядохте морски специалитети и горе-долу на какви цени? И тези туристически автобусчета с възможност за слизане и качване ли са, че ние имаме обиколка с такова в Сан Франциско и Ню Йорк

# 9
  • София
  • Мнения: 6 707
В Ню Йорк не съм била /е, само съм се прекачвала на летището на самолети/, но в Сан Франциско автобусчетата са със спирки за слизане, разказ на екскурзовода и обиколка на обекта.
Цени, честно казано, не помня, беше 2004 г. посещението ми, пълно е с ресторанти покрай алеята и кейовете на океана, също и в центъра на града, а, Италианския квартал беше много приятен /с хубави ресторантчета и църквата, където се беше омъжила Мерилин Монро за Ди Маджио.
Просто Сан Франциско е много различен от типичните американски градове, има трамваи, пешеходни улици, хора по улиците, които се разхождат, и т.н. Обичам го този град, как ми се доходи пак! Heart Eyes
Чикаго също е хубав в частта с езерото, но там съм била винаги през зимата - ужасен студ беше, и почти не може да излезеш навън. Помислиха, че съм луда, като поисках да се разхождам при минус 20-30 гр. Grinning

# 10
  • Мнения: 149
Току що влязох в сайта на зоологическата градина и в раздела  заведения за хранене са посочени менюта с цени, което ме ориентира по отношение на напитки и някои храни. На мен би ми се искало да се повозя на трамвай и да погледна отвисоко. Дано да ми се отдаде възможност Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 6 707
Спомням си, че за трамваите се извиваха едни огромни опашки от чакащи за билети и да се качат, повечето хора висяха и на стъпалата на трамвая, и реших, че мога да го пропусна това забавление, което за американци сигурно е интересно, май освен там и в Бостън другаде нямаше трамваи, но в София също има трамваи. Mr. Green
ето ресторанти на Pier 39, има менюта с цени:
http://www.pier39.com/Dining/Restaurants/index.htm

# 12
  • Мнения: 616
За НЙ:

МОже да напиша неща, които са ви известни вече, но не знам какво знаете, има много мънички подробности, които за много хора не са известни така че предпочитам за по-сигурно да ги кажа, аз съм от пътуващите, които искат да са застраховани с максимална инфо Grinning

Предвиди  час докато минете митница и си вземете багажа. Още  1 час според трафика да се доберете до хотела си. И двете неща са плаващи, случвало ми сее 2 часа да мина митница примерно, но давам някакви средни времена ако всичко е ок.

За да преценяваш разстоянията, ползвай гугъл мапс, задаваш начална точка и крайна точка, дава ти маршрута и ти изчислява колко е разстоянието. Времето за придвижване, което дава е за шофиране обаче.
Ето пример: Адреса на хотела ви е 128 West 29th Street, New York, NY 10001. Оттам до Таймс Скуеър например ви е 1 миля, т.е. 1.6 км, на нормален ход около 20-25, макс 30 мин. разходка.

цък карта до Таймс Скуеър

До най-близката точка на Сентръл парк ви е 1.8 мили (имай предвид, че Сентръл парк е огромен и ако искате да видите нещо конретно в него се променя драстично разстоянието)

ето карта то там

До парка откъдедо се вижда Статуята на Свободата, там е по-далече и трябва или такси, или метро.

цък

В НЙ е най-лесно придвижването с метро, а и най-бързо, защото няма задръствания. БИлета е 2.50, без значение броя прекачвания.

карта на метрото

Ако ще ползвате такси, а и по принцип съвет - не носете $100 банкноти, на много места няма да могат да ви върнат, на някой места и не приемат въобще такива банкноти. Заредете се с повечко дребни банкноти. АКо не можете да си вземете от БГ< помолете на регистратурата в хотела да ви развалят.
 Ето разбивка на цените на такситата, питай ако нещо не е ясно. Стандартно се добавя между 10 и 20 % бакшиш. Няма някакви особености.

Initial fare.............$2.50
Each 1/5 mile (4 blocks).$0.40
Each 1 minute idle.......$0.40
Peak surcharge...........$1.00 (after 4pm until 8pm Mon-Fri)
Night surcharge..........$0.50 (after 8pm until 6am)(пм обозначава след обяд, ам преди)
New York State tax.......$0.50
Tolls....................$extra (когато се минава мост или тунел има няколко долара такса за това, която се събира от щата)

Това ми напомни, НЙ е щат, в който има данък на стоките, нещо като ДДС предполагам, който НЕ е фактуриран в цената, която виждате обявена.8%е. Като пазарувате, правете си сметката че ще има добавена сума на касата, ако купувате примерно дрехи на стойност $100, ще платите съответно 108. Не е фрапантно, но да не се изненадате ако купувате нещо по-голямо, например техника. Не във всички щати има такъв данък. В ресторанти и други заведения за хранене го няма.

За атракциите:

Какъв тип е обиколката, само обикаляте с автобуса и екскурзовод, или имате и спирки някъде да разгледате определени места?Имате ли програма по-подробна какво ще разглеждате, за да не се дублират нещата?

Аз лично ви препоръвам да видите Таймс Скуеър вечерно време, много по-впечатляващ е, всички светлини и т.н, и е пълен с хора толкова, колкото и през деня. Кратка разходка ви е от хотела, която може да направите вечерта, има и доста места за хапване там така че може да комбинирате.

Качването на Емпайър стейт билдинг също си струва, билета е $20, има опашки в натоварените часове, но се вижда целия НЙ на длан, доста е впечатляващо. (ако не ви е включено в тура с автобуса), буквално е зад ъгъла от хотела ви, 10-15 мин. разходка.

За хапване:

ПОд 'без ресторанти', предполагам имаш предвид само заведения за бързо хранене или будки на улицата?

Задължително пробвайте НЙ пица, известна е. Ще намерите много места из Манхатън, които я предлагат, на парче, стандартните видове са обикновена (плейн, което е равно на маргарита) и пеперони, която е маргарита със леко пикантен колбас пепрони отгоре, и всяко място си има разни други с допълнителни нещица отгоре. Цените са $2-3 за обикновена, до $5-6 с повече топинги.
Иначе из Манхатън има навсякъде страшно много места за хапване, от всякакъв калибър. Цените почват от $1.50 за хотдог на улицата, и варират.  Ресторантите обикновено имат меню на витрината и може да си разгледате и да прецените дали ви е по джоба и дали има нещо, което ви заинтересува за хапване.

Сещам се за този ресторант от верига, който е среден като цяло, и има голям точно на пъпа на Таймс Скуеър ( не че го препоръчвам непременно, за него се сетих да ти дам представа за цените на среден ресторант от верига)

http://www.olivegarden.com/Menu/Dinner/

Докато сте в Щатите като цяло, пробвайте суши, намира се често, не е скъпо и е много вкусно! Последните ми впечатления от БГ са че там сушито е не кой знае какво и сравнително скъпичко. Също бих казала хапнете чийзбургер, но не от Макдоналдс и разните такива заведения за бързо хранене, а в ресторант, разликата е огрооомна. В среден ресторант е обикновено 10-16$ с картофките. Посете и стейк хаус и хапнете дебели телешки пържолки както само американците ги умеят.
Имайте предвид, че в ресторантите порциите обикновено са огромни.

За пазаруването: в района, в който ще сте молове в стриктния смисъл на думата няма. Много марки имат магазини, и то флагшип магазини, и просто като се разхождате ще подминавате много. Блумингдейлс й Мейсис са два доооста големи магазина, първият има бутици на много дизайнерски марки. Мейсис е по-среден клас. Разгледай им сайтовете и виж дали ще са ти интересни. Има ли конретни марки или неща, които искате да си купите, за д а ви насоча към магазин?

Това се сещам набързо, питай ако имаш по-конретни въпроси. Времето ви е много, много ограничено. Последно когато развеждахме позната на туристическа обиколка из НЙ, имахме 4 дена, обикаляхме като луди от сутрин до вечер, имахме стриктен списък кога какво да видим и пак не стигна времето за много от големите атракции на НЙ (особено ако има и музейна обиколка). Съветвам ви да си прецените какво ви е важно да видите, да направите, и да се ограничите, и да имате план, за да не се ядосвате после, че сте изпуснали нещо, което ви е важно.









# 13
  • Мнения: 149
MissNellie и Olive, много ви благодаря, супер полезна информация.
Разгледах ресторантите по кея в Сан Фр. и вече се облизвам. За съжаление някои от нещата не мога да си преведа и ще пада чудене, затова молба - препоръчайте нещо морско, което не бива да изпусна - едва ли ще имам възможност няколко пъти до отида до въпросните ресторанти!
MissNellie, в НЙ атракцията с автобус е това: Панорамна обиколка на Ню Йорк: Times Square, Chrysler Building, Пето авеню с Empire State Building, китайския квартал, Soho и Greenwich Village. Свободно време. Нощувка.
Изобщо нямам идея дали само ще се возим или ще слизаме и въобще колко време ще продължи.
Картата на метрото е супер, но май ще ни трябва по-подробно упътване до Статуята. Не че не можем да питаме на място, но е по-добре да сме подготвени предварително.
Има ли някакви особености на митницата, за които трябва да знаем?

До колко часа вечер е безопасно да се разхождаме?
Как точно се наричат традиционните телешки пържоли?
По отношение на шопинга, мъжката част е ориентирана към спортни стоки - предимно Адидас, но може и други, както и към спортно-елегантни т-шърти. Детето иска някякви дрехи и кецове - стрийт мода и една странна шапка с квадратна козирка. За другото дете-раница за училище - за първи клас. Козметика на Виктория Сикретс, а може и бельо. И всичко това, ако може на супер разпродажба. Не знам дали нямаме прекалено големи очаквания, че ще намерим неща над кило под лев, както се казва Laughing
Май ви затрупах с въпроси. Оставям ви време за отговор  bouquet

# 14
  • Мнения: 149
Сетих се и още нещо. По принцип някои от хотелите предлагат само континетнална закуска, но имаме информация, че в близост до почти всички има закусвални, където можем да хапваме. Вярно ли е това?

Общи условия

Активация на акаунт