Отговори
  • Мнения: 654
Как ви се струва това
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=744146
Как приемате това,че държавата абдикира от своите задължения,а на нас остава дарителските кампании.
Дали разчитат на това,че човек до човека опира и гледаме да помогнем,за да има един ден и на нас кой да помогне.

# 1
  • Мнения: 654
Какъв човек трябва да си за да може да застанеш лице в лице с един родител и да му кажеш-няма пари.А същото време по новините шефът ти прерязва поредната лента или прави първа и последна копка на нещо си.

Ако намирате това за нередно,имали начин да го променим.

# 2
  • Мнения: 3 405
От темата за правителството:

Просто не се сдържах да върна темата и да дам линк към статията във вестник Сега с по-подробен анализ на решението.
Правителството сложи лимит за лечението на деца в чужбина

ето какво е било мнението на премиерът ни преди време:

Цитат
Фондът за трансплантации беше създаден през 2010 г. по настояване на премиера Бойко Борисов, който тогава каза, че му се къса сърцето, като гледа как болни хора събират пари по телевизиите. И се закани, че ако трябва, ще тегли заем от банка, за да има пари за тези пациенти.

Сърцето му дали се къса и след постановлението на Министерски съвет за таван при финансирането на лечение на деца!?

# 3
  • Мнения: 4 300
Фондът за лечение на деца в чужбина и фондът за трансплантациите не са ли две различни неща?

Иначе мнението си написах в другата тема. Против съм изобщо да съществуват такива фондове. Смятам, че усилията и средствата трябва да са насочени към осигуряването на медицинско обслужване в страната, а не да плащаме цени, включващи сестрински заплати от 1500-2000 евро и двойни докторски, парацетамол от 10 евро вместо от 2 лв и т.н..
Лечението на българи в чужбина трябва да се  управлява рутинно от НЗОК при невъзможност то да бъде извършено у нас. Точно така както е решен въпроса и в частните международни  здравни фондове.

# 4
  • Мнения: 654
От темата за правителството:

Просто не се сдържах да върна темата и да дам линк към статията във вестник Сега с по-подробен анализ на решението.
Правителството сложи лимит за лечението на деца в чужбина

ето какво е било мнението на премиерът ни преди време:

Цитат
Фондът за трансплантации беше създаден през 2010 г. по настояване на премиера Бойко Борисов, който тогава каза, че му се къса сърцето, като гледа как болни хора събират пари по телевизиите. И се закани, че ако трябва, ще тегли заем от банка, за да има пари за тези пациенти.

Сърцето му дали се къса и след постановлението на Министерски съвет за таван при финансирането на лечение на деца!?
Боже Shocked
Наистина няма срам на тоя свят,а само мъка.
Явно сами ще се справяме.
Но когато не мога да помогна?

Аз май ви подведох със заглавието..

# 5
  • Мнения: 3 405
Две различни са (били)
Статията продължава с обяснение и за фонда за лечение на деца.

Цитат
през май беше закрит фондът за трансплантации и дейността му беше прехвърлена към фонда за лечение на деца.

# 6
  • Мнения: 654
Аз все се чудя :защо събираме пари за да изпратим някой на лечение в Турция,а не да се закупи и ползва в България,,лазерен нож".
Не знам как се нарича точно,но има клиника в която се използва и доста хора не могат да стигнат до там.

намерих
http://bolgari.net/v_turskiia__dzhon_xopkins__vlizat_100_bylgars … _mesec-l-252.html
В турския "Джон Хопкинс" влизат 100 български пациенти на месец

# 7
  • Мнения: 4 300
Знам,че не е съществено, но понеже съм лично пристрастна по темата- ДжонС Хопкинс.

Иначе нашата работа е- скъпи на триците,евтини на брашното.

# 8
  • Мнения: 654
Знам,че не е съществено, но понеже съм лично пристрастна по темата- ДжонС Хопкинс.

Иначе нашата работа е- скъпи на триците,евтини на брашното.
Ако от нея има полза,защо да не го приложим.
Аз не бих могла да помогна с пари,но труд бих положила колкото мога.

# 9
  • Мнения: 18 009
Иначе мнението си написах в другата тема. Против съм изобщо да съществуват такива фондове. Смятам, че усилията и средствата трябва да са насочени към осигуряването на медицинско обслужване в страната, а не да плащаме цени, включващи сестрински заплати от 1500-2000 евро и двойни докторски, парацетамол от 10 евро вместо от 2 лв и т.н..
Лечението на българи в чужбина трябва да се  управлява рутинно от НЗОК при невъзможност то да бъде извършено у нас. Точно така както е решен въпроса и в частните международни  здравни фондове.

Рокси, от части съм съгласна с написаното от теб, но от всичко, което съм чела по тези болни въпроси оставам с убеждението, че нашите лекари не могат да се справят толкова добре, колкото в чужбина. Примери много. Изключения също може би има. Може би дори вината не е в лекарите, а в наличната база и техника, дано никога не ми се наложи да разбера  Praynig Бюрокрацията ни тук е ужасна, освен бедността, а  в такива ситуации минутите са също толкова ценни, колкото парите.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 370
Иначе мнението си написах в другата тема. Против съм изобщо да съществуват такива фондове. Смятам, че усилията и средствата трябва да са насочени към осигуряването на медицинско обслужване в страната, а не да плащаме цени, включващи сестрински заплати от 1500-2000 евро и двойни докторски, парацетамол от 10 евро вместо от 2 лв и т.н..
Лечението на българи в чужбина трябва да се  управлява рутинно от НЗОК при невъзможност то да бъде извършено у нас. Точно така както е решен въпроса и в частните международни  здравни фондове.

ами точно това е уж целта на този фонд - да управлява лечението на български деца в чужбина при невъзможност да бъде извършено у нас. смисълът да има отделен фонд, а да не се занимава НЗОК с това е, уж нещата да стават по-бързо и приоритетно, а и да има специално заделен ресурс. все едно е дали този ресурс ще бъде заделен "по програма на НЗОК" или ще е в отделен фонд. недостатъкът на управлението на такива случаи в НЗОК е, че става по-бавно и бюрократично.

друг е въпросът, че този фонд е връщал пари в бюджета без да ги усвои. а в същото време се търсят постоянно дарители за лечение на деца в чужбина. как става това - не е ясно.

не ми е ясно на мен и защо се търсят пари за извършване на трансплантации в чужбина, след като у нас тези неща се правят успешно и струват по-евтино. говорим за случаите с осигурен донор, но така или иначе, в чужбина никой не осигурява донор.

а заглавието на темата е некоректно и е редно да се промени.

# 11
  • Мнения: 654


а заглавието на темата е некоректно и е редно да се промени.
Заглавието не съм го измислила,а копирала.
И към кого е некоректно?

Просто ми е интересно какво мислят другите и дали го намират за редно.
Видяхте какво стана Емануела-парите са дадени от дарения.
Ами какво трябваше да стане,да стоим и да гледаме.

# 12
  • Мнения: 2 821
Понеже моят линк към статията е цитиран по-горе, да изкоментирам и аз...Звучи ми като /малко цинично може би/ много станаха желаещите за държавните пари, я да сложим ред....Косата ми настръхва - животът минава в оправдания, че няма пари в държавата и сме в криза...А и те са хора, и те деца имат...не знам

# 13
  • Мнения: 4 300
ами точно това е уж целта на този фонд - да управлява лечението на български деца в чужбина при невъзможност да бъде извършено у нас. смисълът да има отделен фонд, а да не се занимава НЗОК с това е, уж нещата да стават по-бързо и приоритетно, а и да има специално заделен ресурс. все едно е дали този ресурс ще бъде заделен "по програма на НЗОК" или ще е в отделен фонд. недостатъкът на управлението на такива случаи в НЗОК е, че става по-бавно и бюрократично.

По принцип колкото повече отделни структури има- толкова повече административни и съпътстващи разходи. За това смятам, че при толкова близка дейност съвсем спокойно дейността може да бъде поета от отдел или каквато там е подходящо структурна единица в НЗОК. Не е задължително да се увеличи времето за реакция или бюрокрацията.
Освен това мисля, че трябва всячески да се бяга от заделения бюджет, поне в сегашния му вид. Мисля, че е нужно гъвкаво управление,пренасочване на средства според приоритетите и изобщо поглед върху цялата картинка.
Добре си го написала за трансплантациите- защо трябва да е така?
Имам поглед върху цената на чужбинското здравеопазване, при нашето икономическо положение една голяма част от стойността на леченията е просто  безумна за плащане.

# 14
  • Мнения: 2 821
Не мисля, че поемането от НЗОК на тази дейност ще е по-гъвкаво. Бюджетът на НЗОК също е в рамки.

# 15
  • София
  • Мнения: 7 998
Бюрократичният апарат е толкова голям, раздут, че единственото, което се получава, е да се прехвърля отговорността като горещ картоф.
Не знам как са оценили човешкия живот на 90 000 евро, но за мен е подсъдно хем държавата да не прави нищо в посока подобряване на здравните грижи в България, хем да не дава пари за лечение в чужбина.
Получава се тупик и единственото, което ни остава, е да се молим да не сме в позицията на нуждаещите се. 

# 16
  • Мнения: 4 300
В момента например НЗОК се занимава с лечението на българи, които е трябвало да ползват спешна помощ в ЕС със здравните ни карти.
Да, не е същото, но е близко. Най малкото документооборотът е сходен.
Освен това е малко как да кажа, цинично, да се плаща само за лечението на деца. Ами някой на 22 ?

Вски бюджет е в рамки, но когато е вътре в една рамка първо, имаш цялостен поглед, и второ,можеш да проявяваш гъвкавост между отделните подчасти.
Това, естествено е мое лично мнение, странично. Нямам достатъчно информация, да за бъде аргументирано, така че мисля да спра дотук.
Не мисля, че поемането от НЗОК на тази дейност ще е по-гъвкаво. Бюджетът на НЗОК също е в рамки.

# 17
  • Мнения: 984
АЗ предлагам Рокси да  я издигнем за Везир на държавния Бюджет  -тя да казва за кое колко и къде да отиват парите. Все пак вижте колко мнения непоклатими и компетентни е изписала.

Джоджо, аз смятам, че новото ръководство ва Фонда си върши много добре работата с наличната номенклатура. Просто трябва първо да се отвори и да се прочете, да се види как се формира бюджета и защо се налагат лимити.

В крайта сметка ако имаш 100 лева и пет болни деца, е по-добре да подпомогнеш с по 20 всяко от децата, отколкото на съвестта ти да лежат четири от петте деца. Така го разбирам аз.
Доколкото знам се работи в посока сложни и висококвалифицирани дейности да се извършват от чужди специалисти в България и затова се налааг поне на няколко места в страната да има абсолютно новата и крайно необходимата апаратура, а за това трябват пари.

# 18
  • Мнения: 22 473
Всяко нещо си има някакви рамки. Нормално е. И не виждам защо се скача срещу това.
Ако държават даде да речем 200 000Е за едно дете, то няма да има за други 2деца примерно. Те какво, да мрат ли? Защото парите са отишли за едно?
Много по-добре е дадена сума да се раздели м-у повече деца, а останалата част от средствата да се търси с дарения.
Все пак хубавото е, че изобщо има някакви пари. Защото можеше и толкова да няма.

# 19
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Знаете кои са с най-големи бюджети - Мин. на отбраната и МВР.
Купуваме всякакви военни боклуци на старо, защото имат лоби сред депутати и министри и им плащат.

Днес гледах какво правеха МВР цял ден - играеха ролята на 5-ти храст по сфетофарите, заради поредно височайше посещение.

Решението на МС - не го намирам за справедливо и приемливо!

# 20
  • София
  • Мнения: 7 998
Колко деца на година имат нужда от наистина скъпи операции, от 100 000 евро нагоре? 10-20-30?
Не децата или хората, нуждаещи се от скъпоструващо лечение ще катурнат бюджета, а безумно раздутите щатове - на полиция, на МВР, на МВнР и прочие.
Достатъчно е да се направи проста сметка от бюджета кое е най-голямото перо и там да се мисли как да се съкращава. На 100% съм убедена, че това перо не е за здравеопазване в чужбина.

# 21
  • Мнения: 13 376
Иначе мнението си написах в другата тема. Против съм изобщо да съществуват такива фондове. Смятам, че усилията и средствата трябва да са насочени към осигуряването на медицинско обслужване в страната, а не да плащаме цени, включващи сестрински заплати от 1500-2000 евро и двойни докторски, парацетамол от 10 евро вместо от 2 лв и т.н..
Лечението на българи в чужбина трябва да се  управлява рутинно от НЗОК при невъзможност то да бъде извършено у нас. Точно така както е решен въпроса и в частните международни  здравни фондове.

Рокси, от части съм съгласна с написаното от теб, но от всичко, което съм чела по тези болни въпроси оставам с убеждението, че нашите лекари не могат да се справят толкова добре, колкото в чужбина. Примери много. Изключения също може би има. Може би дори вината не е в лекарите, а в наличната база и техника, дано никога не ми се наложи да разбера  Praynig Бюрокрацията ни тук е ужасна, освен бедността, а  в такива ситуации минутите са също толкова ценни, колкото парите.

Много могат да се справят отлично от нашите лекари, друг е въпросът, че по-младите кадърни лекари предпочитат да отидат в чужбина,против съм такива обощения,
Познавам семейство лекари /българи/, които до преди 2-3 години работеха в цитираната турска болница, сега са в Англия също работят като лекари-избраха Англия заради образованието на децата,
Проблемът е много по сериозен и донякъде мисля че няма дългосрочна стратегия в тази насока, прави се някакъв бюджет година за година, само някакви преструктурирания, само скандали, обвинения в корупция и прочие, а не се действа по конкретната цел-защо  е създаден фонда и намирането на начини за увеличаването на бюджета му, за да се помогне на повече хора.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 370
смисълът да има отделен фонд, а да не се занимава НЗОК с това е, уж нещата да стават по-бързо и приоритетно, а и да има специално заделен ресурс. все едно е дали този ресурс ще бъде заделен "по програма на НЗОК" или ще е в отделен фонд. недостатъкът на управлението на такива случаи в НЗОК е, че става по-бавно и бюрократично.
По принцип колкото повече отделни структури има- толкова повече административни и съпътстващи разходи. За това смятам, че при толкова близка дейност съвсем спокойно дейността може да бъде поета от отдел или каквато там е подходящо структурна единица в НЗОК. Не е задължително да се увеличи времето за реакция или бюрокрацията.

Рокси, дали ще е отделна структура или част от друга структура – няма значение за разходите. не и в България. един отдел в НЗОК може да е от 15 души като нищо, а личният състав на фонда може да е 5 души и да работи с външни експерти.
Аз имам наблюдения върху аналогичен случай. Навремето към НЗОК имаше програма за финансиране на инвитро лечение. за 1000 лв финансиране, се попълваха две кила бумаги, чакаше се по 3 пъти на огромните общи опашки в градския НЗОК, и парите се отпускаха след около 3 месеца. За 1 година, тая програма успя да отпусне по 1000 лв на не повече от 1000 жени.
Сега има фонд за лечение инвитро с 5 души постоянен персонал, който е много по-експедитивен в работата си, пести много време на хората и има по-голяма прозрачност в отпускането на средства, защото те се отпускат от обществен съвет, включващ и пациентски организации.
Сравнението в този случай определено е в полза на фонда и никой не иска и да чуе за връщане на програмата под шапката на НЗОК. От НЗОК всички бягат като дявол от тамян.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 370
а заглавието на темата е некоректно и е редно да се промени.
Заглавието не съм го измислила,а копирала.
И към кого е некоректно?

некоректно е към истината.

лимит се слага не на детското здравеопазване като цяло, а на държавните средства, отпускани за лечение на деца в чужбина. нерде Ямбол, нерде Стамбул...

# 24
  • Мнения: 2 821
Наистина заглавието на Дарик не е особено конкретно и коректно, но съдържанието на статията е достатъчно притеснително. Очевидно Обществения съвет към фонда няма комуникация с МС...

# 25
  • Мнения: 654
Не разбирам как го намирате за нормално.
Ако на едно дете се отпуснат примерно 100 000 евро,а трябват 150 000.
От къде семейството ще осигури 50 000 евро?
И ако имат късмет добри хора да помогнат,но не им достигнат някакви си 6 000-10 000?
Признавам си,че последната година освен да отправя молитва за късмет,не съм помогнала на никой.
Дори тук има толкова теми,но нищо не мога да направя.
Преди време имах възможност и помагах,но сега...
И доста мои приятели са в същото положение.
Все по трудно става...
Как ще стават неща?

# 26
  • Мнения: 2 821
Родители ще доплащат заради лимита при финансиране за лечение в чужбина

Парите за лечение на деца в чужбина ще свършат до края на месец септември, заяви пред Дарик Теодора Захариева от Български пациентски форум. Причината е, че до този момент фондът за лечение на деца е изразходвал 4,6 млн. лева за лечението на 170 деца, а през втората половина на годината ще разполага с около 1 млн. лева по-малко.
 Tired

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 20:14 от МамиБлю

# 27
  • Мнения: 4 300
От НЗОК всички бягат като дявол от тамян.
Да, и това ме тревожи. Без здравна каса никъде не се случват  нещата. Не обичам когато измисляме топлата вода, или се опитваме да запушим пробойна с пръст.
Освен това, както каза съфорумка в подобна тема наскоро, някакси  много удобно дарителските кампании и личната инициатива помагат на държавата да абдикира от задълженията си.
С изненада научих, че в Иван Рилски са правени трансплантации на стволови клетки, а сега вече не се правят. И за това ще плащаме луди пари, за да могат 100 деца да се възползват. Ами другите, ами тези, които вече не са деца  Rolling Eyes Иска ми се да се работи за генерално решение на проблема, а не да се лутаме по заобиколни пътища.

# 28
  • В.Търново
  • Мнения: 6 701


а заглавието на темата е некоректно и е редно да се промени.
Заглавието не съм го измислила,а копирала.
И към кого е некоректно?

Просто ми е интересно какво мислят другите и дали го намират за редно.
Видяхте какво стана Емануела-парите са дадени от дарения.
Ами какво трябваше да стане,да стоим и да гледаме.

Не е редно.А парите ,които се дават за щяло и нещяло в плик на депутатите,които не се отчитат никъде,от къде идват?Нека им намалят тези пари,които днес по новините казаха,че на човек достигат до 8000лв. и увеличат парите за детското здравеопазване!Вижте за каква сума става въпрос и като се умножи по броя депутати в парламента,колко излиза сумата на месец....?!Просто дърпат шалтера на децата,за да има за техния джоб! Stop

# 29
  • Мнения: 599
джоджо, много хора са помагали за много неща, но са се отказали и то не, защото липсват средства, а защото се подиграват с помощта им.
Ще ти дам пример ( малко по-различен от серизните заболявания, но за хора с деца, изпаднали в беда ) как мои ( и не само ) пари бяха незнайно защо заминали в боклука.
Става въпрос за временно настаняване в приют на майки с деца, останали по една или друга причина без покрив и доходи.
Та 2009 срещу 2010г. разбирам за проблема от форума ( трябваше дьа се помогне на майка с две деца ), веднага се отзовавам с продукти, друга жена се занимаваше с уреждане на ведомствено жилище ..... евентуално, трети изпращаха колети с храна и дрехи ( знаете как е - включват се хора отвсякъде )
Да се върнем на приюта: Трябва храна за тези деца, Коледа е, идва и Нова година. Отивам пазарувам, с другата съфорумка занасяме продуктите на жената в приюта. Преди НГ - пак. Обаче се разбира, че и другите жени и деца имат нужда от помощ.
Началото на януари пак пазаря + друга съфорумка с бебе на два-три месеца отделила 100 лв. за памперси и НАН. Занасям всичко и заминавам със семейството си на почивка, прибирам се и съм получила ЛС:
Цитат
Две седмици след дарението  едва,те са им раздали кренвиршите, прясното и киселото мляко, яйцата и не си спомням още какво. След моето посещение преди 5 дена и по мое настояване са дали памперсите и адаптираното мляко  на една 19 годишна майка , а пилетата и каймата  все още не са им ги дали.  ...... ми каза , че ако не съм била отишла памперсите щели да ги раздават по бройка на закъсалите майки и после всяка е била длъжна да ги връща когато вземе някакви средства.Явно такива са правилата.Затова по добре е на всяка майка  да се дава  лично и то извън заведението, за да няма конфликти.Сега искам да ти кажа нещо за майките.Те са 5 за сега.....

Цитат
Здравей ....!!Аз на повечето мами съм писала на ЛС защо спрях да пиша в темата за .... и на теб мисля , че казах в общи линии как са там нещата.Това е временно докато се поуспокоят нещата.Социалните бяха много ядосани на ...., че ги принуди да дадат памперсите и млякото ,което беше им занесла ти.Просто бяха много скъпи и хубави и те искаха да си ги запазят за тях.Преди 10 дена с Пепо от форума им занесохме в големи количества картофи и ориз, но без да раэберат социалните. .... каза , че сега всички само това готвели, но твоите пилета и кайма още не са им ги дали и едва ли ще им ги дадат.Социалните твардят обаче , че всичко си имали и не се нуждаели от храна.Не трябва да се уронва престижа на институцията, това е важно , а не майките..В темата ще пиша за Любчо, прочети и ако нещо ти е останоло от твоя син ми пиши.



После се срещнах с жената, писала ми на лични, дадох й пари на ръка, да ги даде на жената и спрях дотук с помощите към когото и да било....

Представяте ли си - носим да храним едни хора, изпаднали в нужда и които са грижа на държавата, а някакви си чиновнички незнайно защо решават, че няма да бъде нашата. В същото време си сътрудничат с известна съфорумка и всичко се предава от нея тук.
Та по темата - даряват се едни мижави кайми, пилета и яйца, и не стигат до нуждаещият се, та за милиони левове ......
Извинете ме за дългия пост.



Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 23:20 от sunny day

# 30
  • Мнения: 654
Нямам думи  Shocked
И се срамувам,че някой може да постъпи така. Embarassed
И аз спрях да се занимавам с коледи и глупости,след като родители са споделяли.
Не казвам,че нищо не се прави.
Не казвам,че няма дарения към болници.
Но е глупаво това да се изтъква.
Институциите трябва да се погрижат за тези заведения за които отговарят.
Това им е работата.
Иначе става-дайте,да дадете.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 846
Родители ще доплащат заради лимита при финансиране за лечение в чужбина

Парите за лечение на деца в чужбина ще свършат до края на месец септември, заяви пред Дарик Теодора Захариева от Български пациентски форум. Причината е, че до този момент фондът за лечение на деца е изразходвал 4,6 млн. лева за лечението на 170 деца, а през втората половина на годината ще разполага с около 1 млн. лева по-малко.
 Tired


 В момента моя приятелка чака решение дали ще отпуснат пари за лечението на дъщеричката й в Германия Cry За мен това е пълна гавра, да седиш и да чакаш дали детето ти ще бъде избрано и ще има шанс да се лекува...

# 32
  • Мнения: 654

 В момента моя приятелка чака решение дали ще отпуснат пари за лечението на дъщеричката й в Германия Cry За мен това е пълна гавра, да седиш и да чакаш дали детето ти ще бъде избрано и ще има шанс да се лекува...
Туй пък хич не го разбирам Thinking
Какво и колко има да се чака?
Болестта сама да отшуми и да трябват по малко пари?
За една млада майка дори самото разрешение се бавеше.
И какво се получава накрая-дават ти нещо което не може да ти послужи.
Когато близка почина,едно момиче изкоментира-Не мога да повярвам,че е имала толкова приятели дошли да поднесат цвете,а не са могли да съберат пари за лечение.

# 33
  • Мнения: 1 988
За съжаление тези, които чакат да получат шанс за лечение в чужбина не боледуват от болести, които могат "сами да отшумят".

# 34
# 35
# 36
  • Мнения: 0
Подкрепям мненията на Рокси дотук в темата.
За мен те са най-зрели и обективни.


Смятам, че боричкането между и вътре в лекарските лобита много навреди.

Отдавна имаше опити и успехи в трансплантациите в България. Голямата битка - кой да ги "вземе" и то главно от хирургична гледна точка. Смятам това за неприемливо и опасно.

За стволовите клетки четох, че обвиняваха проф. Бусарски че е нарушил закон - паралелно имаше интервю с момичето, на което успешно бяха извършили трансплантацията и му трябваха още една или две манипулации.

Проф. Чирков бил направил незаконни 80 и кусур сърдечни операции, Гайдарски учил Спасов или обратното пък другия сега какво искал, пък Владов... - не зная вече.

Всеки се стреми да доминира, но гражданите трябва да са активни, не просто негативни.


Допълнително смятам, че гражданският ни натиск трябва да отиде в посока реформа на системата и увеличаване бюджета за здравеопазване.
За мен не е нормално да заделяме под 4% от малкия и без това номинал и да коментираме европейско здравеопазване. Страната ни е бедна, но ниския дял показва приоритетите.

Трябва да изискваме повече и да даваме повече.


Но публичните средства според мен трябва да се разпределят без такива очевидни несъответствия като дневен лимит в психиатрия 4.30 лв за храна и лекарства (и там има деца)
срещу стотици хиляди евро да проходи детенце.

Здравето е благо, но не е задължение на държавата да го осигурява на определени групи на всяка цена, особено на фона на многото неглижирани други граждани.

# 37
  • Мнения: 10

Преди две години говори едно:

Цитат
„...всеки българин трябва да знае, че изпадне ли в беда, държавата веднага ще го посрещне. И сега съм възложил на здравния министър до заседанието на МС следващата сряда да ми проверят колко пари струват всички трансплантации на чакащи хора - за бъбреци, дроб, сърце. Колко пари струва. Къса ми се сърцето на мен, като ги гледам по телевизията с банковите сметки. Майки, бащи с деца на ръце. “Чакаме, 20 000 евро нямаме, 10 000 евро събираме. Дадени 10 000 лева, трябват още 10 000.” И държавата седи и му гледа сеира. Казал съм да дадат цифрата. Аз ще отида в някоя българска банка и ще им кажа, ако нямаме пари, колкото струват всичките, вземам кредит и пращам да се лекуват хората...”

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=203105

А сега обратното:

Цитат
Самият Бойко се съгласи с МЗ и отсече - толкова пари има в държавата. И показа характерния симптом на властовата болест - управлението е добро, но народът не може да го разбере. Много от трансплантациите можели да се направят в България, но всички искали най-скъпия вариант, обясни Борисов и допълни, че Той например също можел да отиде в Щутгарт да си оперира коляното за 6000 евро, но избрал ВМА, където струвало 600 лв.

Това е логика на хора не само без сърце, но и без мозък

Първо - Бойко, ако иска, може да си оперира крака и на Северния полюс и това е негов проблем, защото въпросното лечение се предлага и в България и по тази причина навън той ще трябва да си плати сам. Огромната част от трансплантациите, за които хората кандидатстват в чужбина, не се правят у нас - например защото няма подходящи донори на стволови клетки или пациентът е с вече отхвърлен бъбрек, а у нас повторни присаждания не се правят. И изобщо не става дума за каприз, който да се плати с държавна пара, а за опит на родители да спасят живота на децата си.

Второ - фондът никога не е плащал лечение навън, което съществува и у нас. И е работа на фонда да отсява кандидатите, така че "капризите" да не се финансират.

Трето - Борисов дава ли си изобщо сметка колко цинично е да сравнява счупения си крак и своя личен избор на лечение с избора на родителите на дете на 4 години с костни метастази на остра лимфобластна левкемия, които нямат нужните 200 000 евро?

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9612& … =5&id=0000901

# 38
  • Мнения: 6 624
Защо тези операции не си извършват у нас -липсва апаратура или специалисти ?

# 39
  • Мнения: 4 300
Специалисти си имаме- нашите лекари не са по тъпи от чуждестранните си колеги, нито по необразовани. И да не знаят нещо- ще се научат.
Скоро имаше тук конгрес на уролозите и понеже познавам  1-2 се видяхме, бг групата е от поне 10 човека.

# 40
  • Мнения: 599
Аз доколкото знам, операциите със стволови клетки у нас са забранени.
Приятелка замрази такива от второто си дете и каза, че ако се наложи ( не дай Боже ), пак трябва да се прави в чужбина, защото тук е забранено или поне липсва закон за такива операции. А защо, ако някой знае, да каже!

# 41
  • Мнения: 24 467
Защо тези операции не си извършват у нас -липсва апаратура или специалисти ?
Именно, това се питам. По- целесъобразно е за всички вместо едно дете навън- няколко у нас.
Специалисти си имаме- нашите лекари не са по тъпи от чуждестранните си колеги, нито по необразовани. И да не знаят нещо- ще се научат.
...
Ако някой можеше да гарантира и да заработи за идеята обучение и стаж на наши специалисти и закупуване на наша апаратура...
Имам две близки, които лекуваха онко заболявания у нас, и двете са успешно вече водени за излекуване /минал е периодът след операцията и химиотерапията/.

Аз доколкото знам, операциите със стволови клетки у нас са забранени.

Това е добре да се знае. Аз не съм ровила досега.Къде е разписана забрана?

Да си представим, че няма лимит /лимитът винаги е това, което означава- ограничение/, както бе досега. Добре, като няма средства как ще се гарантира, че всеки може да замине за там, за където смята, че ще му помогнат най- добре?

Искам да попитам и друго, понеже до сега не съм се занимавала с този въпрос, кой решава, че е належащо едно лице да замине за чужбина, ако има алтернатива и у нас?

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 13:12 от Judy

# 42
  • Мнения: 4 300
То не е нужно да има закон,който да разрешава всеки вид операции Thinking По скоро е нужен лиценз на конкретната болница и някаква друга обща регламентация.
Факт е, че са се правили, сега не се правят, а причините сигурно са следствие от липсата на пари, едва ли са законодателни.

Джуди,, доколкото знам ако въпросното заболяване има лечение у нас, не се покрива лечение в чужбина. Дори ако лечението у нас е по инвазивно или както там е точният термин.
Спомням си един отдавнашен репортаж, за офталмологичен случай. Та там се разказваше за комисии, в зависимост от заоляването, от съответните специалисти, които вземат решение.

# 43
  • Мнения: 24 467
О, но това не се преценява лесно.
Имали сме дори дела такива- помня беше за един очен тумор, например. У нас се лекуваше по един начин, в чужбина- по друг. Нашите тук не щяха да плащат на човека за лечение в чужбина именно поради това.
Да не е бил този, за който ти помниш? У нас предлагаха отстраняване на очната ябълка, а в чужбина- лечение, при което се избягва този ефект.
Каква е пречката да се овладеят новите технологии у нас? Това за мен е по- болният въпрос. Ще е по- евтино, ще се помогне за същите пари на много повече хора. Работата "на парче" според мен е нож с две остриета- помагаме на един случай, но се създават пречки за още няколко, за които средства няма- било с лимит въведен, било без такъв. Дали го има или не- средствата са винаги константа. 

# 44
  • Мнения: 4 300
Този, който аз помня, беше за един мъж, от Шумен ако не се лъжа. Било е преди повече от 3 години със сигурност. Със сигурност субективизмът при вземане на решение е огромен.
Каква е пречката да се овладеят новите технологии у нас?
Лично за мен пречката е в недостатъчното финансиране, комбинирано с други фактори- бягането от здравната каса, липсата на здравна карта на всички болнични заведения, лош мениджмънт, липса на стратегическо мислене, кърпенето на парче и т.н.,и т.н. Всички добре познати ни проблеми в здравеопазването.
Случаите на лечение в чужбина просто са върха на айсберга.

# 45
  • Мнения: 2 821
Позиция

Инициативата "Спаси, дари на...", Български дарителски форум, Федерация ”Български пациентски форум” и Център за защита правата в здравеопазването изразяваме своето категорично несъгласие с приетото на 06.07.2011 год. Постановление за актуализиране бюджета на Център „Фонд за лечение на деца”, с което се въвежда горна граница от 180 000 лв. за финансирането на всеки отделен случай...........

Абсолютно съм съгласна с позицията и призива.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 998
Проблемът, който Рокси и Джуди дискутират, се състои в по-дълбоки причини, поне според мен.
В България има огромен отлив на лекари, които предпочитат да работят в чужбина. Преди да се стигне до новите технологии, болниците и извършването на скъпоструващи операции, трябва да се помисли как да се задържат и стимулират тези лекари да останат тук. Нископлатени, с лошо заплащане, трудно да останат тук. Говоря за младото поколение, за което се предполага да ходи в чужбина, да се обучава на нови технологии и т.н.
Здравеопазването запада поради тежка и безумна бюрокрация. Ако не се направи сериозна реформа, ще го доближим повече до фелдшерската грижа, отколкото до напредналата медицина в цивилизованите страни.

# 47
  • Мнения: 599
"...изразяваме своето категорично несъгласие с приетото на 06.07.2011 год. Постановление за актуализиране бюджета на Център „Фонд за лечение на деца”"

Фондът за лечение на деца, няма общо с фонда за трансплантации. Поне досега нямаше.
Така, че точно тези не са засегнати в случая, за да недоволстват. Техните пари нямат ограничения.
Вече почвам да си мисля, че им се плаща на някои, за да мрънкат и вдигат пара  ooooh!
Преди като не се отпускаше и лев за лечение, никой не надаваше боен вик. Сега се употребяват до стотинка, че и отгоре по предназначение и са недоволни. Това българинът не престава да ме изумява  ooooh!

# 48
  • Мнения: 3 405
Двата фонда са се слели в един. Т. е. вече фондът е един. Така прочетох в една от статиите, и по-напред в темата го цитирах.

Цитат
през май беше закрит фондът за трансплантации и дейността му беше прехвърлена към фонда за лечение на деца.

Инфото е от тук: http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9597& … 16&id=0000101

# 49
  • Мнения: 599
Анджи, знам и затова написах "поне до сега"

# 50
  • Мнения: 2 821
Вече почвам да си мисля, че им се плаща на някои, за да мрънкат и вдигат пара  ooooh!

О, да, Яне плаща да се недоволства срещу Бойко Joy

# 51
  • Мнения: 10
"...изразяваме своето категорично несъгласие с приетото на 06.07.2011 год. Постановление за актуализиране бюджета на Център „Фонд за лечение на деца”"

Фондът за лечение на деца, няма общо с фонда за трансплантации. Поне досега нямаше.
Така, че точно тези не са засегнати в случая, за да недоволстват. Техните пари нямат ограничения.
Вече почвам да си мисля, че им се плаща на някои, за да мрънкат и вдигат пара
 ooooh!
Преди като не се отпускаше и лев за лечение, никой не надаваше боен вик. Сега се употребяват до стотинка, че и отгоре по предназначение и са недоволни. Това българинът не престава да ме изумява  ooooh!

Съжалявам, че трябва да го кажа, но пишеш наизуст и злонамерено. Дълго време се борихме /безплатно  Laughing/ да има регистър на молбите, хода им и отпуснатите пари. Е, има го. Всеки може да погледне и види, че има случаи, които не са трансплантации, но също струват доста пари. От началото на годината 6 деца са одобрени за лечение над 180 000 лв.:

- Десностранен нефробластом и белодробни метастази;
- Сарком на Юинг;
- Остра лимфобластна левкемия - Б-клетъчна, ранен костно-мозъчен рецидив;
- Синдром на резицирано късо тънко черво;
- Много ранен, изолиран костно-мозъчен рецидив на пре-В Остра лимфобластна левкемия;
- Мозъчен тумор.

Приятна вечер!   bouquet

# 52
  • Мнения: 5 710
Не бива изобщо да има такива фондове.
Щом не може да се извърши една операция или лечение у нас се изпраща болния където може, и се плаща от здравната каса. И така, докато се създадат условия у нас.
Здравеопазването е конституционно и човешко право и не може да има лимити.
Като се поставят принципните основи, после натам следва само да се гради система.

Българска Коледа бих подкрепила само за подпомагане на социално слаби деца да учат и да се изхранват. Но тогава няма да е "Коледа", защото Коледа означава и 'чудо',  нали.
Кампанията ме е дразнила винаги именно от тази гледна точка - приравняването на елементарни  нужди, като 3 кувьоза и 5 инвалидни стола до магично коледно сбъдване за болни деца.

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 19:12 от 10 c's

# 53
  • Мнения: 599
Йордан Петров, най-малко в злонамереност можеш да ме обвиняваш, ама всеки си има мнение.

Общи условия

Активация на акаунт