Отговори
# 30
  • Мнения: 654
Нямам думи  Shocked
И се срамувам,че някой може да постъпи така. Embarassed
И аз спрях да се занимавам с коледи и глупости,след като родители са споделяли.
Не казвам,че нищо не се прави.
Не казвам,че няма дарения към болници.
Но е глупаво това да се изтъква.
Институциите трябва да се погрижат за тези заведения за които отговарят.
Това им е работата.
Иначе става-дайте,да дадете.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 849
Родители ще доплащат заради лимита при финансиране за лечение в чужбина

Парите за лечение на деца в чужбина ще свършат до края на месец септември, заяви пред Дарик Теодора Захариева от Български пациентски форум. Причината е, че до този момент фондът за лечение на деца е изразходвал 4,6 млн. лева за лечението на 170 деца, а през втората половина на годината ще разполага с около 1 млн. лева по-малко.
 Tired


 В момента моя приятелка чака решение дали ще отпуснат пари за лечението на дъщеричката й в Германия Cry За мен това е пълна гавра, да седиш и да чакаш дали детето ти ще бъде избрано и ще има шанс да се лекува...

# 32
  • Мнения: 654

 В момента моя приятелка чака решение дали ще отпуснат пари за лечението на дъщеричката й в Германия Cry За мен това е пълна гавра, да седиш и да чакаш дали детето ти ще бъде избрано и ще има шанс да се лекува...
Туй пък хич не го разбирам Thinking
Какво и колко има да се чака?
Болестта сама да отшуми и да трябват по малко пари?
За една млада майка дори самото разрешение се бавеше.
И какво се получава накрая-дават ти нещо което не може да ти послужи.
Когато близка почина,едно момиче изкоментира-Не мога да повярвам,че е имала толкова приятели дошли да поднесат цвете,а не са могли да съберат пари за лечение.

# 33
  • Мнения: 1 988
За съжаление тези, които чакат да получат шанс за лечение в чужбина не боледуват от болести, които могат "сами да отшумят".

# 34
# 35
# 36
  • Мнения: 0
Подкрепям мненията на Рокси дотук в темата.
За мен те са най-зрели и обективни.


Смятам, че боричкането между и вътре в лекарските лобита много навреди.

Отдавна имаше опити и успехи в трансплантациите в България. Голямата битка - кой да ги "вземе" и то главно от хирургична гледна точка. Смятам това за неприемливо и опасно.

За стволовите клетки четох, че обвиняваха проф. Бусарски че е нарушил закон - паралелно имаше интервю с момичето, на което успешно бяха извършили трансплантацията и му трябваха още една или две манипулации.

Проф. Чирков бил направил незаконни 80 и кусур сърдечни операции, Гайдарски учил Спасов или обратното пък другия сега какво искал, пък Владов... - не зная вече.

Всеки се стреми да доминира, но гражданите трябва да са активни, не просто негативни.


Допълнително смятам, че гражданският ни натиск трябва да отиде в посока реформа на системата и увеличаване бюджета за здравеопазване.
За мен не е нормално да заделяме под 4% от малкия и без това номинал и да коментираме европейско здравеопазване. Страната ни е бедна, но ниския дял показва приоритетите.

Трябва да изискваме повече и да даваме повече.


Но публичните средства според мен трябва да се разпределят без такива очевидни несъответствия като дневен лимит в психиатрия 4.30 лв за храна и лекарства (и там има деца)
срещу стотици хиляди евро да проходи детенце.

Здравето е благо, но не е задължение на държавата да го осигурява на определени групи на всяка цена, особено на фона на многото неглижирани други граждани.

# 37
  • Мнения: 10

Преди две години говори едно:

Цитат
„...всеки българин трябва да знае, че изпадне ли в беда, държавата веднага ще го посрещне. И сега съм възложил на здравния министър до заседанието на МС следващата сряда да ми проверят колко пари струват всички трансплантации на чакащи хора - за бъбреци, дроб, сърце. Колко пари струва. Къса ми се сърцето на мен, като ги гледам по телевизията с банковите сметки. Майки, бащи с деца на ръце. “Чакаме, 20 000 евро нямаме, 10 000 евро събираме. Дадени 10 000 лева, трябват още 10 000.” И държавата седи и му гледа сеира. Казал съм да дадат цифрата. Аз ще отида в някоя българска банка и ще им кажа, ако нямаме пари, колкото струват всичките, вземам кредит и пращам да се лекуват хората...”

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=203105

А сега обратното:

Цитат
Самият Бойко се съгласи с МЗ и отсече - толкова пари има в държавата. И показа характерния симптом на властовата болест - управлението е добро, но народът не може да го разбере. Много от трансплантациите можели да се направят в България, но всички искали най-скъпия вариант, обясни Борисов и допълни, че Той например също можел да отиде в Щутгарт да си оперира коляното за 6000 евро, но избрал ВМА, където струвало 600 лв.

Това е логика на хора не само без сърце, но и без мозък

Първо - Бойко, ако иска, може да си оперира крака и на Северния полюс и това е негов проблем, защото въпросното лечение се предлага и в България и по тази причина навън той ще трябва да си плати сам. Огромната част от трансплантациите, за които хората кандидатстват в чужбина, не се правят у нас - например защото няма подходящи донори на стволови клетки или пациентът е с вече отхвърлен бъбрек, а у нас повторни присаждания не се правят. И изобщо не става дума за каприз, който да се плати с държавна пара, а за опит на родители да спасят живота на децата си.

Второ - фондът никога не е плащал лечение навън, което съществува и у нас. И е работа на фонда да отсява кандидатите, така че "капризите" да не се финансират.

Трето - Борисов дава ли си изобщо сметка колко цинично е да сравнява счупения си крак и своя личен избор на лечение с избора на родителите на дете на 4 години с костни метастази на остра лимфобластна левкемия, които нямат нужните 200 000 евро?

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9612& … =5&id=0000901

# 38
  • Мнения: 6 636
Защо тези операции не си извършват у нас -липсва апаратура или специалисти ?

# 39
  • Мнения: 4 300
Специалисти си имаме- нашите лекари не са по тъпи от чуждестранните си колеги, нито по необразовани. И да не знаят нещо- ще се научат.
Скоро имаше тук конгрес на уролозите и понеже познавам  1-2 се видяхме, бг групата е от поне 10 човека.

# 40
  • Мнения: 599
Аз доколкото знам, операциите със стволови клетки у нас са забранени.
Приятелка замрази такива от второто си дете и каза, че ако се наложи ( не дай Боже ), пак трябва да се прави в чужбина, защото тук е забранено или поне липсва закон за такива операции. А защо, ако някой знае, да каже!

# 41
  • Мнения: 24 467
Защо тези операции не си извършват у нас -липсва апаратура или специалисти ?
Именно, това се питам. По- целесъобразно е за всички вместо едно дете навън- няколко у нас.
Специалисти си имаме- нашите лекари не са по тъпи от чуждестранните си колеги, нито по необразовани. И да не знаят нещо- ще се научат.
...
Ако някой можеше да гарантира и да заработи за идеята обучение и стаж на наши специалисти и закупуване на наша апаратура...
Имам две близки, които лекуваха онко заболявания у нас, и двете са успешно вече водени за излекуване /минал е периодът след операцията и химиотерапията/.

Аз доколкото знам, операциите със стволови клетки у нас са забранени.

Това е добре да се знае. Аз не съм ровила досега.Къде е разписана забрана?

Да си представим, че няма лимит /лимитът винаги е това, което означава- ограничение/, както бе досега. Добре, като няма средства как ще се гарантира, че всеки може да замине за там, за където смята, че ще му помогнат най- добре?

Искам да попитам и друго, понеже до сега не съм се занимавала с този въпрос, кой решава, че е належащо едно лице да замине за чужбина, ако има алтернатива и у нас?

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 13:12 от Judy

# 42
  • Мнения: 4 300
То не е нужно да има закон,който да разрешава всеки вид операции Thinking По скоро е нужен лиценз на конкретната болница и някаква друга обща регламентация.
Факт е, че са се правили, сега не се правят, а причините сигурно са следствие от липсата на пари, едва ли са законодателни.

Джуди,, доколкото знам ако въпросното заболяване има лечение у нас, не се покрива лечение в чужбина. Дори ако лечението у нас е по инвазивно или както там е точният термин.
Спомням си един отдавнашен репортаж, за офталмологичен случай. Та там се разказваше за комисии, в зависимост от заоляването, от съответните специалисти, които вземат решение.

# 43
  • Мнения: 24 467
О, но това не се преценява лесно.
Имали сме дори дела такива- помня беше за един очен тумор, например. У нас се лекуваше по един начин, в чужбина- по друг. Нашите тук не щяха да плащат на човека за лечение в чужбина именно поради това.
Да не е бил този, за който ти помниш? У нас предлагаха отстраняване на очната ябълка, а в чужбина- лечение, при което се избягва този ефект.
Каква е пречката да се овладеят новите технологии у нас? Това за мен е по- болният въпрос. Ще е по- евтино, ще се помогне за същите пари на много повече хора. Работата "на парче" според мен е нож с две остриета- помагаме на един случай, но се създават пречки за още няколко, за които средства няма- било с лимит въведен, било без такъв. Дали го има или не- средствата са винаги константа. 

# 44
  • Мнения: 4 300
Този, който аз помня, беше за един мъж, от Шумен ако не се лъжа. Било е преди повече от 3 години със сигурност. Със сигурност субективизмът при вземане на решение е огромен.
Каква е пречката да се овладеят новите технологии у нас?
Лично за мен пречката е в недостатъчното финансиране, комбинирано с други фактори- бягането от здравната каса, липсата на здравна карта на всички болнични заведения, лош мениджмънт, липса на стратегическо мислене, кърпенето на парче и т.н.,и т.н. Всички добре познати ни проблеми в здравеопазването.
Случаите на лечение в чужбина просто са върха на айсберга.

Общи условия

Активация на акаунт