Светулки

  • 7 935
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 120
 Преди седмица видях в едно село до Варна, не бях виждала от години;) Исках да я хвана и да си я залепя на челото, като деца така правехме:)

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 379
Всяко лято виждам светулки в Златни пясъци, след полунощ!  Grinning Естествено не на оживени места.

# 17
  • Мнения: 836
О, тази година ги има много по морето. Морските градини вечер светят Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 555
Преди няколко дни хванахме една на Аязмото в Стар Загора. Голяма радост е за децата, наистина.

# 19
  • Мнения: 69
с. Искрец на около 50 км от София-преди около 2 седмици....ама си мисля,е където и в планината да отидете,ще има.

# 20
  • Мнения: 1 310
Искам да му сбъдна мечтата и ви моля да споделите къде за последно видяхте светулки. Благодаря!   Hug
Миналия месец косиха тревата около блока ни и вечерта имаше много светулки. Дори една беше влязла във входа ни. Grinning

# 21
  • Мнения: 445
Докога има май зависи от климата. Тук в града съм виждала най-много до началото на юли, но си спомням като дете на село, че имаше в разгара на лятото. Аз пък като дете никога не съм ги хващала, радвах им се отдалеше, страх ме беше да не умрат, ако ги пипна. Хайде да питам като сме се заговорили на такава тема какво означава кати лястовичките летят ниско и се събират по жиците? Цяла сутрин ги гледам летят в кръг в междублоковото пространство и се събират.

# 22
  • Мнения: 190
Докога има май зависи от климата. Тук в града съм виждала най-много до началото на юли, но си спомням като дете на село, че имаше в разгара на лятото. Аз пък като дете никога не съм ги хващала, радвах им се отдалеше, страх ме беше да не умрат, ако ги пипна. Хайде да питам като сме се заговорили на такава тема какво означава кати лястовичките летят ниско и се събират по жиците? Цяла сутрин ги гледам летят в кръг в междублоковото пространство и се събират.
Баба казваше  ,4е  дъжд  ще  вали .А  светулки  и аз  от  дете не съм  виждала Simple Smile  последно  във  Свиленград  ,  по   жътва  има  най-много

# 23
  • Мнения: 445
А дано завали, да захладнее малко.

# 24
  • Мнения: 2 759
                                В София, в южния парк. Но тази година не съм замръквала там, и съответно не съм виждала.

# 25
  • София
  • Мнения: 15 519
   Трън и околните селца!

# 26
  • София
  • Мнения: 2 079
инка62 , кое море, казвай!

На плажа на морето в Царево.
В петък вечерта видях и в Бояна, и в Симеоново,
но беше около полунощ, времето беше много топло.
По мои спомени светулките се появяват юни и юли месец.
По сенокос, при сухо и топло време се появяват.
Те живеят в храсталаците, ливадите и най-вече по хълмовете.
Светят само женските светулки и то когато трябва да привлекат мъжката.
Угасват щом се чувстват застрашени от нещо или от някого.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 079
... Хайде да питам като сме се заговорили на такава тема какво означава като лястовичките летят ниско и се събират по жиците? Цяла сутрин ги гледам летят в кръг в между блоковото пространство и се събират.

Очаква се лошо време, ще вали дъжд.
Източник: http://forum.kulinar.bg/viewtopic.php?f=3&t=3888

Лястовичките се събират по жиците "за да се строят за път", на юг,
но дотогава има още много време.
Това става в края на август или началото на септември.

# 28
  • Мнения: 80
Когато бях малка ме водиха на село. Там всяко лято имаше светулки. Ства въпрос за Врачанските села. Дано да видите!  Heart Eyes

# 29
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  В един от крайните квартали на Габрово . Всяка вечер преминават през двора ни . И аз много исках да покажа на сина ми , понеже там където живеехме досега нямаше. Вече ги видя.

Общи условия

Активация на акаунт