Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 14 част

  • 61 812
  • 761
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 165
Благодаря ви и на двете. Сега ми светна както се казва  Laughing  Благодаря.  Hug

# 91
  • Мнения: 549
Момичета, ако правилно съм разбрала, от 1 септ. - днес, минималната заплата става 270 лв. Понеже става въпрос за новинарски сайт и много в кратце беше дадено, майчинството за втората година на детето /чл. 53. ли беше/ също ли се вдига?
Ако да, сигурно от октомври  newsm78 Понеже през септември плащат август, или как?

Ето я новината от нета:

270 лв. минимална заплата от днес

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Fall ,майчинството не е обвързано с МРЗ за страната.Но дано все пак го повишат



Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г.


Чл. 11. Определя се за 2011 г. размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване - 240 лв

# 93
  • sofia
  • Мнения: 409
Здравейте,
Имам следният въпрос:
Има ли дата до която се изплаща майчинството ?
От 16,07 до 30,08 имам издаден болничен за 45 дни . Дните от 16,07 до 30,07 ми ги изплатиха миналият месец. Вчера са ми превели и парите за периода 01,08-30,08 на което много се учудих . Определено ги очаквах да ги получа към средата на месеца. Това означава ли ,че оттук натам парите за предходният месец ще ги получавам в началото на другият ?

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Имам следният въпрос:
Има ли дата до която се изплаща майчинството ?
От 16,07 до 30,08 имам издаден болничен за 45 дни . Дните от 16,07 до 30,07 ми ги изплатиха миналият месец. Вчера са ми превели и парите за периода 01,08-30,08 на което много се учудих . Определено ги очаквах да ги получа към средата на месеца. Това означава ли ,че оттук натам парите за предходният месец ще ги получавам в началото на другият ?-не,не означава-ще ги получаваш като този болничен месеца за месец.като дните от месеца,в който започва болничния ще ти се бавят повече.а от следващия месец ще ги получиш в началото

# 95
  • На земята
  • Мнения: 215
Здравейте и от мен.
Моята ситуация е следната: Детето ми навърши 2год. юни месец и аз се върнах на работа. Но с тръгването на ясла започнаха и болестите. Не си бях ползвала платения отпуск и така когато боледуваше си пусках по малко от отпуска. Сега са ми останали 33 дни. Реших да ползвам останалата част от майчинството си, като преди това си взема платения отпуск. С бащата на детето нямаме брак. Колко майчинство имам да ползвам, защото днес счетоводителката ми каза, че са 6мес. аз и 6 - бащата. Което мен не ме устройва.  newsm78
 Друг въпрос - ако реша да напусна по взаимно съгласие (след ползване на майчинството), колко мес. имам на борсата?
  Притеснението ми е, че детето ми трябва да тръгне на градина, а не искам да започвам работа, преди да е свикнал за да не се налага да отсъствам често. По принцип работодателката ми е разбрана, но е доста ядосана, че сега искам да си взема майчинството. Мисля, че като изтече ще иска да ме освободи. Моля ви за отговор, защото ми е много притеснено. В понеделник трябва да й връча молбата за отпуск. После кога за майчинството?

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте и от мен.
Моята ситуация е следната: Детето ми навърши 2год. юни месец и аз се върнах на работа. Но с тръгването на ясла започнаха и болестите. Не си бях ползвала платения отпуск и така когато боледуваше си пусках по малко от отпуска. Сега са ми останали 33 дни. Реших да ползвам останалата част от майчинството си-майчинството ти е приключила юни месец.имаш неплатен отпуск, като преди това си взема платения отпуск. С бащата на детето нямаме брак. Колко майчинство имам да ползвам, защото днес счетоводителката ми каза, че са 6мес. аз и 6 - бащата. Което мен не ме устройва.  newsm78-ако нямате брак и не живеете в едно домакинство имаш 12 м неплатен отпуск
 Друг въпрос - ако реша да напусна по взаимно съгласие (след ползване на майчинството), колко мес. имам на борсата? 4 м по 120 лв
  Притеснението ми е, че детето ми трябва да тръгне на градина, а не искам да започвам работа, преди да е свикнал за да не се налага да отсъствам често. По принцип работодателката ми е разбрана, но е доста ядосана, че сега искам да си взема майчинството. Мисля, че като изтече ще иска да ме освободи. Моля ви за отговор, защото ми е много притеснено. В понеделник трябва да й връча молбата за отпуск. После кога за майчинството?-две седмици преди да ползваш неплатения отпуск пускаш молбата.нямат право да ти отказват ползването му,дори да се ядосват  Wink

# 97
  • Мнения: 1 427
Здравейте, има ли проблем ако по време на отпуска за отглеждане на дете до 2 год съм самоосигуряващо се лице в чужбина?

# 98
  • На земята
  • Мнения: 215
Много ти благодаря, Елфита!  bouquet

# 99
  • София
  • Мнения: 153
Здравейте и от мен! Laughing
Имам следния въпрос- на 17.08.2011 г. ми изтече и последният болничен  за раждане и вече е изплатен-сега, кога трябва да очаквам някакво майчинство и какъв е реда на изплащане-първо за остатъка от август или направо за цялото време от 17.08 до 17.09?
Другият ми въпрос е- имам ПИК и с него до сега следях в НОЙ ситуацията с болничните- майчинството отразява ли се там някъде в справки или няма къде да го видя предварително? newsm78

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте и от мен! Laughing
Имам следния въпрос- на 17.08.2011 г. ми изтече и последният болничен  за раждане и вече е изплатен-сега, кога трябва да очаквам някакво майчинство и какъв е реда на изплащане-първо за остатъка от август -да,първо за август през септември.целия септември до 5 октомври  и така докрая на 410 те дни. или направо за цялото време от 17.08 до 17.09?
Другият ми въпрос е- имам ПИК и с него до сега следях в НОЙ ситуацията с болничните- майчинството отразява ли се там някъде в справки или няма къде да го видя предварително? -не си в майчинство още ,а в обезщетение.да,ще видиш деклараията,която си попълнила за 135-410 дни

# 101
  • София
  • Мнения: 153
Много благодаря за отговорите-страхотна тема, страхотни момичета!  bouquet

# 102
  • София
  • Мнения: 153
Имам и още един въпрос-обезщетението,което очаквам е 90 % от брутния или от нетния ми доход за 18 месеца назад?

Последна редакция: вт, 06 сеп 2011, 21:17 от jenajena

# 103
  • Мнения: 549
Брутния, без да се облага с плосък данък от 10 процента, защото обезщетенията не се облагат. Но ще зависи от броя официални работни дни в месеца

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам и още един въпрос-обещетението,което очаквам е 90 % от брутния или от нетния ми доход за 18 месеца назад?

ти вече знаеш и получаваш размера на обезщетението си-от 45 дневния ти болничен преди термин през всичките 410 дни дневното обезщетение е едно и също
90 процента от брутото,но не повече от нетото
да,базата е 18 м назад

Общи условия

Активация на акаунт