Отговори
# 15
  • Мнения: 330
В ЦКР се отразяват като кредити "под наблюдение" кредити с просрочие над 30 дни. Просрочия до 30 дни не се отразяват.
ЦКР срещу писмена молба представя справка на лицата за техните задължения. Съветвам авторката да го направи и да установи за кое точно задължение е отбелязването - нищо чудно ( а  и много вероятно) да се окажа за нещо различно от лизинга.
В случай, че е така , както казва - вътрешните правила на сяка финансова институция я задължават при подадена жалба и установено несъответствие да промени подадената в ЦКР информация.

# 16
  • Мнения: 130
Говирх със служителка в ЦКР току-що. Каза, че това зависи от преценката на финансовата институция.

# 17
  • Мнения: 2 479
А справка направи ли дали е от лизинга? Щото и на мен не ми се вярва за една седмица закъснение да отразят просрочие.

# 18
  • Мнения: 2 479
Всъщност с лизингите някой може да е по-наясно от мен как стоят нещата. Нямаше погасителен план, на този който изплащах, а запис на заповед newsm78. Вноските бяха май упоменати, но само колко на месец, без конкретни дати. Там на какъв принцип биха начислили просрочие?

# 19
  • Мнения: 130
А справка направи ли дали е от лизинга? Щото и на мен не ми се вярва за една седмица закъснение да отразят просрочие.
Да, имам писмена справка от ЦКР. А и от Райфайзен никога не са отричали, че те са ме рапортували като нередовен платец, даже са доворни от факта. Всъщност, в ЦКР все още виждат, че лизингът не е погасен и това е последната информация, която имат. А и аз друг заем или лизинг нямам никъде и никога не искам да имам.

# 20
  • Мнения: 198
В ЦКР се отразяват като кредити "под наблюдение" кредити с просрочие над 30 дни. Просрочия до 30 дни не се отразяват.
ЦКР срещу писмена молба представя справка на лицата за техните задължения. Съветвам авторката да го направи и да установи за кое точно задължение е отбелязването - нищо чудно ( а  и много вероятно) да се окажа за нещо различно от лизинга.
В случай, че е така , както казва - вътрешните правила на сяка финансова институция я задължават при подадена жалба и установено несъответствие да промени подадената в ЦКР информация.

Кредитите започват да се клацифицират след 30 дни, но всичко е много индивидуално и зависи от институцията. Някои банки и финансови институции подават информация веднага след деня на падежа ако има закъснение и това се вижда в колона остатък просрочена главница - там се записва сумата от вноската равна на главницата. В същото време кредитът е в категория редовен. Това показва, че има закъснение по вноската, но не е стигнало 30 дни.
Всеки кредитен експерт може да види това и да прецени дали е проблем или не. Повечето банки не се впечатляват ако цялата експозиция е ок. Обаче няма да те заличат, почти сигурна съм.

# 21
  • Мнения: 24 467
Преди 4 години на съпругът ми бе дадена кредитна карта от Пощенска банка, от която той не е усвоявал нито стотинка. Върнахме я. проверихме дали дължим нещо- нищо нямаше като задължение на негово име.
След няколко месеца той трябваше да си подпише документите за овърдрафта, но се оказа, че ПБ го била предоставила като неизряден длъжник с дължима сума, равностойна на кредита, на който е имал право по тази карта, но който никога не е бил теглен. Имаше грешка, не са спорили.
Да, от банката нищо не можеха да направят вече, след като информацията била подадена, писахме до кредитния регистър и за 2 седмици /по спомени/ нещата се оправиха. Вярно, че банката ни създаде главоболия с писмото и със забавата за овърдрафта, но поне си решихме проблема. От ЦКР изискаха служебно информация за този т.нар. кредит и вероятно са им обяснили положението, но не банката се засили да си оправи грешката, не.
Иначе какво точно сега означава "лоши кредити", не са ли необслужваните над 6 месеца? Така чух, не всяка забава прави кредита "лош", в крайна сметка може да попадна в болница, да се забавя по съвсем обективни причини седмица.

# 22
  • Мнения: 2 479
...
Иначе какво точно сега означава "лоши кредити", не са ли необслужваните над 6 месеца? Така чух, не всяка забава прави кредита "лош", в крайна сметка може да попадна в болница, да се забавя по съвсем обективни причини седмица.
Всичко, което не е редовна експозиция, говори зле за теб. Независимо от причините.

# 23
  • Мнения: 130
Е, след толкова драпане има някакво положително развитие при мен. Обади ми се г-жа Силвия Милкова от Райфайзен, която водеше лизинга ми и каза, че проверяват какво се е случило и защо и ще ме информират и съдействат за решаване на проблема. Надявам се да е така. Но стана след като писах навсякъде, дори и в господари на ефира, а днес ги предупредих, че ще дойда до подам оплакване с копие до БНБ. и ще го направя, ако проблемът не бъде решен. а, и имали да ми връщат 40 лв, които съм надвнесла. ситуацията е направо комична.

# 24
  • Мнения: 24 467
...
Иначе какво точно сега означава "лоши кредити", не са ли необслужваните над 6 месеца? Така чух, не всяка забава прави кредита "лош", в крайна сметка може да попадна в болница, да се забавя по съвсем обективни причини седмица.
Всичко, което не е редовна експозиция, говори зле за теб. Независимо от причините.

Говоря за срока за забава. Вчера или тази сутрин чух, че се обсъждаше определянето като "лоши" за кредити, които имат по- дълго месечно просрочие, от БНБ. Не съм търсила справка. Затова и питах.
Иначе, ако не съм умряла, за тези месеци все ще намеря начин да си платя, освен ако нещо не ме тегли към издължаване.  Grinning

Ние с оплакването успяхме. А, забравих, сигнализирах и лубимата си КЗП, и тя им бе писала на въпросната банка.

# 25
  • Мнения: 130
о и в кзп писах. тоу-що говорих и с колеги от телевизията, които ще изчакат все пак да видят дали проблемът няма да бъде разрешен по мирному. изхабих много нерви и енергия, но се надявам да не се случва и с други хора.

# 26
  • Мнения: 2 479
Според мен по-скоро субективно всяка банка си преценя дали да отпусне кредит, ако имаш някакви просрочия. В ЦКР, обаче, за срок от 5 години се съхранява информация как си погасял. В този смисъл, не виждам как БНБ би могла да повлияе на преценката, определяйки по-дълъг срок. Освен ако не удължат 30 дневния срок Thinking.

# 27
  • Мнения: 24 467
Понятието "ЛК", ако не е нормативно определено като значение, не следва да води до неблагоприятни последици само на тази база, че определен кредит е бил определен от някой субективно като такъв. От къде- накъде ще се поставят на равно просрочилите със седмица с просрочилите с месеци?

Намерих това, което слушах:

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/FinancialNews/koi-kredit … a4285bd00b9858a7/

"Има две статистики на БНБ по повод на това, което се нарича разговорно "лоши кредити". Едната е стандартната тримесечна надзорна статистика за "необслужвани кредити", а другата е месечната статистика за "лоши и преструктурирани кредити" от паричния отчет. Месечната парична статистика за "лоши и преструктурирани кредити" се цитира по-често (най-вече защото излиза всеки месец), обаче както показва и името й, тя не включва само лошите, а и преструктурираните кредити. А преструктурираните кредити не са непременно лоши, дори обратно. Ако един преструктуриран кредит се обслужва редовно, той очевидно не е проблем, но въпреки това той ще се отчете в месечната статистика за "лоши и преструктурирани кредити". Поради тази причина е погрешно използването на статистиката за "лоши и преструктурирани кредити" като индикатор за "лоши кредити".

Всъщност, надзорната тримесечна статистика е по-добрият индикатор за "лоши кредити". Това са кредити със забава от над 90 дни, при които има влошаване на финансовото състояние на длъжника и риск за загуби. Именно на база на надзорната статистика банките заделят провизии и обезценки за покриване на риска от необслужваните кредити. Качеството на тази статистика се контролира от БНБ, включително чрез проверки на място."

# 28
  • Мнения: 2 479
Judy , линкът не се отваря, но това, което си написала също е интересно. Понеже ми е на дневен ред, като отида до банката ще се информирам какво точно гледат. Случаят на Asioula е много неприятен и все още не успявам да си обясня защо е попаднала в графата "нередовен платец", при положение, че е пресрочила само с около 7 дни.

# 29
  • Мнения: 24 467
На мен ми се отваря и от тук. Не знам защо имаш проблеми.
Можеш да потърсиш по ключови думи в нета, ще откриеш цялата статия. Цитатът е от нея.
Аз го слушах пътьом, докато домакинствах, по някоя ТВ. "Гледам" основно новини, т.к. те гледане не щат.  Laughing Ама не помня кое бе предаването, въпреки, че бе прясно. Помня му съдържанието, обаче. Все тъй правя, пусто.

Общи условия

Активация на акаунт