Богородични пости 2011

  • 6 727
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 126
Мерси момичета Hug
Аз днес пъпеш хапвах и вечерта едно оризче си спретнах със зеленчуци,салатка Grinning

Дидолинка,и аз все си казвам да бъде по-смирени,не успявам много Rolling Eyes Blush

# 16
  • Мнения: 508
Благодарение на БубаЛина и аз съм тук. Този път сама не можах да намеря темата. Но както и да е. Този пост е пълен с много плодове и зеленчуци и това е чудесно, почти не ми се налага да готвя

# 17
  • Мнения: 232
Момичета и аз се включвам към вас.За пръв път ще постя мисля,че имам нужда от пречистване.Успех на всички. Wink

# 18
  • под дъгата
  • Мнения: 89
И аз се присъединявам към тайфата! Hug
Няма да постя,но ще ви следя,а и компанията ви е незаменима!
Лек и спасителен пост! Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 7 878
Бе дека е мома Бразилка та ни се чуе ни се види.

За крем супата - пълна импровизация, ама ако искане мога да напиша само как се прави, без точните пропорции щото аз съм дефектен готвач и не готвя по рецептата.

У нас днес пълнозърнеста баница с домати и лук (ако не ми скимне да туря и друго в плънката).

# 20
  • Добрич
  • Мнения: 958
А у нас салати всякакви - домати, марули, краставици, печен пипер. И не без пъпеш и диня.

# 21
  • Мнения: 2 126
дядо хаджия,пиши рецептите,всички ще искат.Ти все пуснеш някоя муха тука и бягаш,чудим се после кое,как,какво Crazy

# 22
  • Мнения: 324
Бе дека е мома Бразилка та ни се чуе ни се види.


Ами тя вече е мама Бразилка  Heart Eyes и сигурно не ѝ остава много свободно време.


Аз днес съм на салатка засега - моркови и червено цвекло.
Нещо не ми се готви и довечера най-вероятно "менюто" ще е доматки и краставички.

# 23
  • Мнения: 355
Здравейте,
Дядо Хаджия, каква е тази пълнозърнеста баница - да не са пуснали вече пълнозърнести кори.  Simple Smile
А Бразилка си гледа бебе Никола.  Heart Eyes да и расте здрав и послушен!
Аз тъкмо се върнах от едно кратко пътуване из Родопите и сега си почивам от тамошните манджи, та все на салатки и плодове ме избива.
Хазяйката ни от Триград все разправя, че гостите и като чуели цвилене на кон и си търсят телефоните - отвикнали са от звуците на село.  Laughing

# 24
  • София
  • Мнения: 7 878
Та ... значи почвам по ред на номерата.

Крем супата (по спомен) три нарязани тиквички - среден размер, три нарязани средни картофа, един голям морков и една средна глава лук се сваряват в зеленчуков бульон и една две лъжици олио (когато не постите не се туря олио а после при пасирането се прибавя краве масло на вкус - при мен около половин малко пакетче). Понеже в бульона понякога слагат натриев глутаминат затова сол не сложих. Като се сварят се вадят от водата и се пасират и после от бульона добавяте до необходимата гъстота. Подправките са копър, много малко индийско орхче и малко кимион. Ако обичате пикантното я поднесете поръсена с лют червен пипер. По желание може да добавите и доматено пюре (или настъргани на ситно домати или пък доматен сок - ако ще туряте домати обаче, копъра се замества с босилек и се добавя малко повече чесън). Според вкусовите си предпочитания, когато не постите при поднасяте мятате отгоре една две препълнени лъжици кисело мляко с пасиран чесън в него (да го не юрнете киселото мляко га приготвяте супата, че тя през лятото ще прокисне бързо). Когато пък постите чесъна може да го турите още при приготвянето или пък да си направите копърова или магданозена паста с чесън (а ако нямате крутони начупете на не много ситно орехи).

За пълнозърнестата баница. Не съм видял дали продават пълнозърнести кори, щото аз си ги правя. Тесто за баници знаете как се прави та няма го описвам, та вместо нормално брашно изцяло нали пълнозърнесто (аз добавих и ръжено и царевично ама то това е отделна тема и не е задължително). И ... една или две супени лъжици пшеничено нишесте, че инак корите се късат кога ги точите. Тия кори нали не могат да се теглят, а се точат. Като се разточат е хубаво на тиган с незалепващо покритие да се позапекат за минута две от двете страни (инак се сгнетват особено ако е рядка плънката). И след като ще са запечени корите е ясно че баницата е налагана, а пък плънката пожелание. При мен беше настъргани домати и лук (през есента и зимата праз), които предварително задуших. При синът ми пък ориз с гъби (ама то щото като му думам да не готви като за осми люлински полк, той неее аз ще си го изям).

Само за обща култура и информация, правил съм с такъв вид кори къпана баница, ама тя пък бие после на лазаня. А да и канелони стават. Бе всичко става.

Ай ся пак кажете, че само минавам като експресен влак през темата.  newsm62

# 25
  • Мнения: 107
Снощи щях да ви търся, но тук така загърмя, че интернета изчезна за дълго.
Днес благодарение на Буба Лина вече съм тук. Много го обичам този пост. Толкова плодове, толкова зеленчук... просто прекрасно и лесно!!!

 Wink Бубка, много ми харесва това отдолу...  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте приятели Hug

Още вчера видях темата, но така и не успях да пиша, защото малкото човече иска постоянно внимание Crazy

Дес, и аз ти благодаря за прекрасната темичка  bouquet

БубаЛина, и на мен много ми харесва лентичката ти Heart Eyes Желая ти лека и успешна бременност Hug

Мишанка, благодаря ти за пожеланията  bouquet Блазя ти за приятното пътуване из Родопите Heart Eyes А това с хазайката и коня така ме разсмя Joy

дядо хаджия, ох тази баница звучи невероятно, като ми се отвори повече време ще се пробвам да направя такива кори Crazy

Този пост наистина е много приятен с изобилието от плодове и зеленчуци Grinning

Вчера приготвих салата от печени червени чушки, защото имах няколко пакета във фризера, а идва сезонът на новите. Мотаеше ми си и една малка зелка, та сготвих и нея Laughing И от двете имахме и за днес Grinning 

# 27
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Привет банда  Hug Heart Eyes

С радост и здраве се присъединявам към вас и аз. Първо да честитя бебе Никола на Бразилка да ти е жив и здрав и само радост да ви носи!
Аз постя с Алекс у дома, тя стана на 7 год. и това и е първото истинско постене. Няма да я мъча и да я карам насила да пости целия пост, но колкото издържи ще е добре. За сега има интерес, не се оплаква, тя по принцип сладко и мляко не яде никак, та не й е трудно. Хапва си от моите манджи и кара на плодове и гевреци.

Днес пържихме тиквички, ядем плодове, препичаме филийки и така. За утре си мислех да направя гъби с ориз, но нещо манджи не ми се ядат много, много, та ще видим.

# 28
  • Мнения: 1 291
Дядо Хаджия, любима крем супа. Ще я направя днес! Аз я правя на око. И без мазнинка пак е вкусничка. Мммммм!

БубаЛина! Честито!!!

Бразилка, ето ви и вас с Никола.

И аз много обичам Богородичния пост!  И на фона на всички плодове и зеленчуци ме е срам да опиша как върви готвенето и нагласата за кулинарни подвизи през идните дни.

 картофи на фурна с повечко олио за засищане

  нещо като разядка или хайвер от орехи, чесън, копър, зехтин, лимон, сол и вода (в блендера) Много е вкусно!

Тези двете ги приготвих без мазнина, защото имаме домашен гръцки зехтин и предпочитаме суров да си го прибавим в момента на сервиране:
  на пара: пълнени чушки с ориз, тиквички, морков и лук
  гювеч в глинен съд
За следващите дни:
  сандвичи фалафел
  пирожки с картофи и лук
  картофени пирожки или кюфтенца
  бързо мариновани патладжани
  пилаф с патладжан
  варени гевречета
  постни сладки

Чак ме хваща срам. Уж е пост, пък само манджи и рецепти са ми в главата...

# 29
  • Мнения: 355
Дядо Хаджия, толкова ми е приятно да чета постовете ти, написани по твоя начин, че съм готова да те питам и за рецепта за пържени яйца. (хмм, убедена съм, че и за тях имаш собствена рецепта  Simple Smile)

Бразилка, радвам се да те "видя"!  Hug

Вчера ми препоръчаха един летен сладкиш и днес го издирих на сайта на Good food.

 http://goodfood.bg/recipes/yabalkov-sladkish-s-malini/

рецептата е с масло, което лесно може да се замести с маргарин.
  
 Crazy това да давам линкове към други сайтове си е направо копи и пейст - няма правене, няма печене, снимки, качване и т.н. Лесно и скучно.  Rolling Eyes Обаче от офиса е така.

Намерих и едни приятни спагети с подчеснени гъби -

http://goodfood.bg/recipes/aromatni-spageti-s-chesnovi-gxbi/


Мама Барба, тези пирожки с картофи хващат око. Може ли рецепта?

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 16:13 от Мишанка

Общи условия

Активация на акаунт