Дания?

  • 8 719
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 401
Пожелавам ти да се насладиш и изживееш престоя си там,а не като някои други персони да си записваш например през колко минути спират на спирките автобусите,кои номера са,на кои фирми са автобусите,от коя страна се продават билетите и на кой завой е с 1 стотинка по-евтино и после да се изтъкваш с това Laughing Laughing

# 31
  • Vildbjerg,DK
  • Мнения: 96
Със закъснение се включвам и както виждам вече са ти отговорили на повечето въпроси Simple Smile Първо за времето - след като ще идваш септември, наистина е добре да имаш връхна дреха и бих препоръчала удобни, затворени обувки подходящи за мокро време. Едва ли ще бъдете навън, но дори до близък магазин да се наложи да идеш или банка, ако вали и е гарнирано с вятър - подгизваш много качествено.
Austrian airlines - коректни и точни по мои впечатления. А що се отнася до багажа, мисля че зависи от това какъв билет имаш. Мисля че имаха някакви промени тази година. Най - добре както са те посъветвали звънни на авиокомпанията директно http://www.austrian.com/Contact.aspx?sc_lang=bg&cc=BG
Магазините вярно затварят около 17 - 18.00 часа, но не става въпрос за хранителните вериги. Те работят до около 19.00 - 20.00 ( но не и в неделя - тогава ако работи нещо е до 13.00 - 16.00 часа ). Цените съобразно тези в Бг могат да ти се сторят и ниски и високи Simple Smile Например хляб обикновен 600 гр струва 6 DKK в една от евтините верига магазини. Хляб подобен , със същият грамаж може да вземеш и за 17-18 DKK . В тези граници варира цената на хляба. Литър прясно мляко струва между 5 и 10 DKK  ( зависи от производител и процент масленост ).Кисело мляко за литър 10 - 15 DKK или 18 - 25 DKK за килограм. Плодовете - примерно 1 банан струва 2-3 DKK ( не е обвързан с тегло ). Водата от чешмата е хубава и напълно годна за пиене, иначе в магазина най-евтината е от 3 DKK  за половин литър и 7 DKK за 2 литра. Нагоре цените варират до 15-20 DKK за 2 литра.
Ето за справка един от най-често срещаните магазини седмичните промоции http://www.superbest.dk/tilbudsavisЗа справка на цените в BGL просто делиш на 4.
Ако се храните на вън сумата зависи от това какво предпочиташ и колко точно предпочиташ Simple Smile Прочетох че си на диета някаква - има изобилие от черен хляб ( с трици, с ленено семе, включително немски черен хляб ). След като си на диета отпадат бързите хранения от рода на хотдог ( 22 - 30 DKK ) или при китайците за средно 50 - 70 DKK хапваш каквото и колкото искаш докато се заситиш. НО за сметка на това почти на всякъде където продават сандвичи има и салатен бар - за 20 - 40 DKK пълниш едни пластмасови купи с различна големина. Зеленчуци различни и много. Но по ресторантите е по-скъпо.
За градчето чувам за първи път, но и аз съм тук от не много дълго време. От Google прочетох че е на Fyn - между Odense и Nyborg. Не знам дали ви е осигурен транспорт до там, но ако не е ще трябва да пътувате с влак до Odense или Nyborg и от там да продължите с автобус.
Да ти пожелая освен весело и приятно пребиваване на датска земя и дано времето бъде благосклонно към теб.
Дано с нещо съм ти била полезна  bouquet

Последна редакция: вт, 23 авг 2011, 22:46 от anideni

# 32
  • Мнения: 15
anideni, много ти благодаря за отговора! Hug
Ама да питам още нещо! Mr. Green Кои са типичните сувенири от Дания? Rolling Eyes Някой беше споменал за викинг в снежна топка. Какво друго? Ще ми се да взема на хлапетата нещо характерно... Та, някой, ако има идея... плиииийз! Praynig А има ли някакви характерни само за Дания сладки (нещо от типа на баклавата в Турция примерно)?
И, ако купя нещо за ядене, което си е в оригиналната си опаковка, ще мога ли да го пренасям в ръчния си багаж на връщане?

# 33
  • София
  • Мнения: 3 810
Най- типи4ният сувенир от Копенхаген е Малката русалка Mr. Green нея даже и на летището са си я сложили, ако слу4айно нямаш време да я видиш. За хлапетата задължително виж магазина на Лего. Той си е атракция сам за себе си!
Приятно изкарване там. Сигурна съм, 4е ще си о4арована.

# 34
  • Vildbjerg,DK
  • Мнения: 96
Ами за сувенири не знам честно казано за децата какво може да бъде. Има фигурки различни - на малката русалка, на викингски корабчета, на вятърни мелници ( аз съм им голям почитател - такива старовремски много са хубави ). Иначе има разни чаши за кафе с датски флаг и надписани, виждала съм и телета ( крави ) в цветовете на датския флаг с различни надписи по тях. Много неща има наистина. Но не знам колко време ще имаш да обикаляш по магазините - ако не успееш от града да си вземеш, на летището има много интересни, но и скъпи неща.
Колкото до храна или сладки - в ръчният багаж не може да имаш храна и течности, поне не такива с които да минеш проверка. Но след като ти проверят багажа и минеш проверката, можеш да си купиш почти всичко. Обикновено ти искат борд картата и ти казват може ли или не може да вземеш това което си избрал. Но това е май само за алкохола. За бонбони и други неща май няма ограничения. Иначе популярни са Wienerbrød,Hindbærsnitter, Kransekage, Brunsviger и много други. Мисля че имаше на безмитна зона в подходящи опаковки или от кафетата там могат да се вземат. Иначе лакрицови бонбони с различен вкус, шоколад и шоколадови бонбони Daim, Dumle.
Има ги навсякъде Simple Smile

# 35
  • Мнения: 401
Копенхаген е прашен и шумен
прашен наистина и доста мръсен Naughty Улиците са заринати в цигари например Naughty
Но шумен-не съм съгласен Naughty
Има много красиви и големи паркове в централната част.
Ще ме извинява "малката",че не съм си записал срещу кои улици са и как се казват тези паркове и колко декара са Laughing Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 6 315
мда, София е къде-къде по шумна!

за сувенири ние бяхме взели от някой от замъците, които последно посетихме (не помня имена, беше преди 8г.) интересни лъжички за кафе, мъжът ми също много хареса от тези малките бутилки, вътре с корабчета, дето ги има и по нашето черноморие. Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 3 887
странно, Копенхаген ми се видя изключително чист град.
и изобщо не ми се стори шумен.
явно прекалено много ми е харесало всичко в този град или де да знам...

# 38
  • Мнения: 15
Отново ще питам! Mr. Green
Реших, че ще пътувам само с ръчен багаж, та питанката ми е, мога ли да пренасям в него течности.
Четох доста, но се обърках! Blush За ръчния багаж ли важи количеството от 1 литър общо, като всяка опаковка да е не повече от 100 мл и всички да са затворени в самозапечатващ се плик? И мога ли да нося в този плик спирала за мигли, део-стик, паста за зъби,..? За вода - разбрах, че не може.
Зарядните за телефона и за батерията на фотоапарата, трябва ли да ги извадя преди чекирането, като самия фотоапарат?
Мога ли да слушам МР3-ка в самолета или не е разрешено?

# 39
  • Мнения: 119
Да  , само за ръчния багаж важи "1 литър общо, като всяка опаковка да е не повече от 100 мл и всички да са затворени в самозапечатващ се плик"

"мога ли да нося в този плик спирала за мигли, део-стик, паста за зъби,..? "Може - никакъв проблем !


"Зарядните за телефона и за батерията на фотоапарата, трябва ли да ги извадя преди чекирането, като самия фотоапарат?"Не не е необходимо дори за самия фотопарат. Единствено  ако носиш лаптоп трябва да го извадиш.


"Мога ли да слушам МР3-ка в самолета или не е разрешено?"
Може , дори може да гледаш филмче на лаптопа Simple Smile
Само GSM-a трябва да е изключен.

# 40
  • Мнения: 116
странно, Копенхаген ми се видя изключително чист град.
и изобщо не ми се стори шумен.
явно прекалено много ми е харесало всичко в този град или де да знам...

И на мен ми се видя чист. Самия факт, че голяма част от хората карат колелета... Но пък може да има и много по-чисти градове знам ли Simple Smile
Междудругото лакрицовите бонбони на малко хора биха се харесали. Не взимай големи количества Laughing Относно нещата за ядене се сещам за нещо смешно, първия път когато приятелят ми ходи там служебно го накарах да ми донесе от тези датските бисквитки в тенекиени кутии, тук тогава не се намираха. И той 5 кутии и на летището малко странно го изгледали докато вадели кутиите от ръчния багаж Laughing Все едно тия пък едни прости бисквитки ли си нямат Simple Smile

# 41
  • Мнения: 7
мен пък наистина ме интересува прекарване на море в Дания и като цяло Балтийско море Wink Винаги са ми били интересни северните морета Peace Ако може някой да сподали

# 42
  • Мнения: 401
мен пък наистина ме интересува прекарване на море в Дания и като цяло Балтийско море Wink Винаги са ми били интересни северните морета Peace Ако може някой да сподали
Ами аз вече споделих.Противно на някои незапознати тук,морето е много топло през лятото и е прекрасно за плаж,плуване и т.н.
Ние сме били края на юли-началото на август.
А и ни се стори чисто.
Има и хубав пясък.
За септември се съмнявам да става,въпреки че някои тук са писали,че било "елементарно",че септември е най-топла водата ooooh! Но това дори за България не е валидно-много погрешно е това мислене Naughty

# 43
  • Мнения: 119
Никъде не е писано " "елементарно",че септември е най-топла водата " , а че в края на август няма как още  да е изстинала толкова дори времето да е хладно.
Всеки знае , че в началото на юни дори да е 30 градуса навън водата е хладна за къпане.
В края на август ако ще и 25 градуса да стане водата е още топла.
Ясно е , че оптималния вариант е когато дните са най-горещи , но това за Скандинавия са две-три седмици в годината.
Вече ти казаха и хора дето са били точно в края на юли , че водата и в Северна Гермнаия-Рощок ,  и в Дания съвсем не е толкова топла.
Може да си хванал някакво изключение.
Какво повече трябва.
Mилиони скандинавци се изнасят към Южна Европа на море юли и август.




Aurora:

"точно в края на Юли и началото на Август бях и в Рощок/Варнемунде, и в Копенхаген и датска провинция (че и още няколко места по Балтийско и Северно море) и да ви кажа честно за тези 15 дни никъде не ми се видя топло морето, нито пък и кой знае колко топло времето като цяло (температурите бяха около 20-21 градуса)."


Момичето знае и къде е била , а не като теб несвързани приказки.
Как може изобщо да не помниш къде си бил  като си обикалял толкова,  а само  някъде в Дания и Копенхаген???


Как беше на Корфу ?

Последна редакция: вт, 30 авг 2011, 11:59 от mallkata

# 44
  • Мнения: 401
Всеки знае , че в началото на юни дори да е 30 градуса навън водата е хладна за къпане.
Никъде не съм говорил за юни Naughty Naughty Naughty Naughty

Цитат
Може да си хванал някакво изключение.
Едва ли Naughty

Цитат
Mилиони скандинавци се изнасят към Южна Европа на море юли и август.
Не съм казАл,че не го правят Naughty Naughty
Но и тУЙ,че тия морета съвсем не стават за къпане лятото също изобщо не е вярно Naughty
Не съм специализирал "климат и води на балтийско море през лятото",но дори и да са 3 топли седмици за къпане,не е толкова малко Naughty Naughty То и тук кат погледнем реално става за къпане само юли и август.Септември не го брОя Naughty
Тук ги привлича тУЙ,че е доста по-различно от тяхното крайбрежие във всяко отношение Naughty



Цитат
"точно в края на Юли и началото на Август бях и в Рощок/Варнемунде, и в Копенхаген и датска провинция (че и още няколко места по Балтийско и Северно море) и да ви кажа честно за тези 15 дни никъде не ми се видя топло морето, нито пък и кой знае колко топло времето като цяло (температурите бяха около 20-21 градуса)."
"Може да си фанАла....изключение"

Цитат
Как може изобщо да не помниш къде си бил  като си обикалял толкова,  а само  някъде в Дания и Копенхаген???
Успокой се вече,обЯсних ти,че не ме занимават подробностите като теб Naughty особено в странъ като Дания,гдето езикът не ми говори абсолютно нищо и не мога да прочетА и една дума Naughty Naughty Naughty Naughty Naughty И не съм  бил на ексКУРзия,гдето да са ни.....казАле 69 пъти где ще одим и кой къде си е забил..........сабята през 69 година Laughing
За мен тУЙ изобщо не е важно Naughty Важно е да ми ареса мястото Naughty Naughty

Общи условия

Активация на акаунт