Февруарската дружина мина първата третина! - Тема 5

  • 25 141
  • 726
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 262
Ето и из НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА (Приета с ПМС № 87 от 5.05.20 …  от сайта на НОИ, че тук нямам Апис:

Цитат
Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една календарна година.

(2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.


(3) Когато болничният лист е издаден в нарушение на ал. 1 и 2, въпросът за временната неработоспособност се решава по реда на чл. 112 от Закона за здравето (ЗЗ).

(4) Когато съответната ЛКК установи, че е налице временна неработоспособност в периода, включен в болничния лист, издаден еднолично, тя го заверява, като:

1. вписва имената на членовете на ЛКК и техните подписи;

2. вписва дата и номер на решението на ЛКК по книгата за решенията на ЛКК;

3. поставя печат на лечебното заведение.


В общи линии, като се върне такъв неправомерно еднолично издаден болничен, се заверява от още 2-ма лекари (ЛКК) и се изпраща пак в НОИ.  Peace

# 61
  • Мнения: 3
Благодаря за бързите отговори.
Пепито аз бях като теб до преди седмица, но вече определено се чувствам много по-добре. Гадното беше и това, че аз също съм с ниско кръвно и по принцип пия кафе, но през периода на гадене кафето беше едно от нещата, които не понасях Grinning  
Спящата моята работа не е свързана с някаква физическа дейност, но определено е стресова на моменти (е сега е спокойно, но това е заради отпускарския период) и не мога да си представя да съм в обичайната за работата ми среда (всичко е със срок "вчера", отговорност, нямаш право на грешки, защото.....). Относно болничните и аз разбрах скоро, че се свиквала комисия и са платени. За военномедицинска академия било 60 лв. за един месец болничен, като не е много сигурно, дали ще те одобрят. Това мисля, че си е официална такса!
Относно прекъсването на болничните, какво имат предвид, като те съветват да не ги прекъсваш - да не се връщаш на работа и после пак да взимаш болничен ли???? Ще ми бъде полезно да ми драснеш на лични за комисията Peace

Редактирам се!!! Докато си напиша поста още 8 отговора Whistling
Сега ще се запозная подробно с казуса "БОЛНИЧЕН" Sunglasses

Последна редакция: вт, 16 авг 2011, 13:42 от Maninka

# 62
  • Мнения: 208
Elileni, аз мога да ти правя компания. Мисля да попримъквам и таткото, но ще видим. За сега си мисля за октомври, ноември, че ако сега тръгна ще забравя всичко, а пък в студовете не ми се иска също. Та мисля, че тия 2 месеца ще е най-добре.

Чакам с нетърпение Алекса да се включи....

А пък за болничните...точно за бременни не би трябвало да се заяждат...

# 63
  • София
  • Мнения: 6 262
Да, не трябва имаш прекъсв, т. е. след първия болничен, к. може да е еднолично издаден от гинеколога (при бременност), личен или служебен лекар, се ходи на комисия и не се връщаш за ден или повече на работа.  Peace Ако се връщаш, веднъж за работодателя е кофти, че при следващия болничен (независимо дали е еднолично издаден или от ЛКК, ако си минал 40 дена за календарната година), к. ще е първичен, първите 3 дена той ще ги изплаща (при това на 70%, к. пък е кофти за тебе). Отделно, ако се прекъсва болничния, пада и базата за изчислението му, защ. ако няма прекъсв., за база се взима периодът преди болничния, а ако има прекъсване се изчислява на база нов период, в който ще влиза и предишния болничен, представляващ 70% или 80% от брутното ти възнаграждение. Дано го обясних разбираемо!  Laughing

# 64
  • Мнения: 1 092
Здравейте момичета. Виждам, че обсъждате болничните, а и мен темата ме вълнува т.к смятам скоро да изляза за постоянно. Аз съм учителка в ДГ и е доста стресово и опасно за бременоста. Първият лекар с който говорих, още преди да си регистрирам бременоста ми каза, че ми се полагат 180 дни и толкова... За това се отказах от него и се ориентирах към друг лекар, който няма да ми отказва болничните. Нещо не мога да си сметна обезщетенията и майчинството т.к  имам промени в работното място и то не 1 през последната 1.5 г. А нали толкова се взема назад. Попитах в темата за майчино счетоводство, но ме отминаха и въобще  не ми отговориха...Както и да е, независимо от финансите за мен е по-важно здравето и живота на бебчето.

# 65
  • Мнения: 3
Спящата супер си, мнооого благодаря!   bouquet Щом го разбрах, значи си го обяснила не подробно, а перфектно!!!!! Аз малко трудно вдевам по принцип и трябва да ми се обяснява баааавничко и подроообничко Grinning

# 66
  • София
  • Мнения: 6 262
Женя 83, несправедливо си отрязала човека, наистина имаш 180 дена болнични годишно (календарна г.) като осигурено лице (това са 6 месеца).  Grinning За повече трябва да се мине вече не ЛКК, а ТЕЛК, к. при бременност няма как да стане. С последните изменения базата за болничните, мисля, че е 12 месеца (преди беше 6), само за майчинството е 18.  Peace

# 67
  • Мнения: 1 092
Да знам за ЛКК, но той твърдеше, че и с нея пак САМО 180 дни ми се полагат независимо от ситуацията...

# 68
  • София
  • Мнения: 6 262
Да знам за ЛКК, но той твърдеше, че и с нея пак САМО 180 дни ми се полагат независимо от ситуацията...

Да, де, така е.  Peace И с ЛКК - 180 дена.  Wink За повече - ТЕЛК, т. е. освидетелстват за инвалидност, к. при бременност няма как да стане. Пак казвам, че това е за календарна година, ама при нас почти цялата бременност е в една.

# 69
  • Мнения: 39
Спящата, не си права за изчисляването на прекъснати болнични. За база винаги се взима доходът, от който е изчислен болничния, а не самия болничен (70, 80%). Т.е. прекъсването на болнични не намалява последващия болничен.

# 70
  • Мнения: 11
Maninka аз съм в болнични втори месец мога да то обясня как стоят нещата със болничните поне което знам аз от моят лекар и моите приятелки , които и те искарват бременноста в болнични в Казанлък кадето живея аз гениколозите вкарват бъдещите родилки в болницата за 5-7 дена за да си опънат клиничните пътеки и като ги изпишат им дават 30 дена болничен като изтекат тези 30 дена минават комисия и им дават още 20 дена но след като изтекат тези 50 дена общо трябжа да прекъснат болничният с един ден отпуска и после пак на нова сметка аз ходя в Стара Загора там съм и регистрирана като бремена моят гениколог ми обясни че не ги вкарват бремените в болница и не съм и лежала де и така в Стара Загора имало две комисий едната е държавна , а другата е частна (20 лв. е частната) , а държавната кадето ходих аз е без пари но за сметка на тава е голяма галимация и ходене по мъкита първият ми болничен е 30 дена и продължението пак ми даде 30 дена. До колкото знам за заплащането на болничния връщат 6 месеца на зад и на  тази сума ти се изплаща болничният но не съм сигорна дали е на 80 % или на 100% при бременост маи е 100% така ми каза моята кумасептемри трябжа да си изтегля болничният за юли единственото предимство е че изчистват първо болничните на бремените и след това на другите а и забравих да ти кажа че имаш право на 180 дни болничен но не съм сигорна дали в тези 180 дена се включват и 45 дена преди термита които се издават вече от геникологат ти , а ти като говориш с него той ще ти обясни само не трябва да ги превишаваш че ще трябва да минаваш през риокоз а там е пълна галемация а за това че ако си прекъснеш болничният ти намаляват майчинствота са пълни глупости по закон имаш право на две години дали ще ги използваш двете години ти си решаваш надявам се , че бях изчерпателна надявам се , че не съм изпуснала нещо.

# 71
  • Мнения: 1 092
Спящата благодаря за информацията, полезна е. Може ли да се възползвам да те попитам? Част от месеците, които ще ми се вземат като база за изчисление на майчинството, а и на болничния (ако го взема от септември) съм се осигурявала като самоосигуряващо се лице (управител на ООД) има ли някакъв друг начин за пресмятане на това осигуряване или си е по редовния начин?

# 72
  • Мнения: 222
леле много пишете бе  Hug аз нямам много време за нет, защото подготвям детски рожден ден, ремонт и почивка...много задачи.Иначе съм добре, като изключим настиване, но се лекувам по бабешки...

# 73
  • Мнения: 14
Хей, върнах се от преглед. Молих се този път да не плача след видеозона, но пак си поревах.. е не като друг път де! Казаха ми че кистата е 8.9см, горе долу същата като миналия път или с няколко мм разлика. Лекарката очакваше да е намаляла, но мен ме радва това че не е пораснала почти.
Пита ме дали ме боли, аз и казах, че почти не, само като вървя много време или като се преуморя малко. Имаше друго момиче преди мен и то с киста и се гърчеше и охкаше и лекарката й вика
""Стига си охкала, стегни се, нито си бременна нито киста имаш 9см като това момиче тука, а ти с една 5 см киста ми се гърчиш, Виж момичето - нищо му няма, спри да си внушаваш"
 - и показваше мен и ми каза, че трябва да продължавам да не мисля за това постоянно защото при другото момиче било на психическа основа, сама си била внушила, че опъването е болка.
Незнам дали е така но и аз първите дни като внимавах много и само лежах и ме беше страх да се движа - имах чувството че ме боли много, а после като спрях да мисля за нея и да си излизам на разходки се почувствах като напълно здрава.
Видях си бебето, пораснало, този път по-кротичко, миналия път правеше кълбета, а сега само риташе с краченца хихихх Сладурче малко, искам да си го гушкам и да го цункам вече..  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Изледвания ще ми пускат чак на 1ви септември, струва ми се доста късно, ама лекарката каза тогава. Не ми каза колко е голям бебо нито колко тежи, а исках да знам. Тя пак ми вика да не мрънкам, и че най-важното било да наблюдаваме кистата апък бебето си му е наред всичко и нищо не ми каза друго.
Щастлива съм!!!!!! Трябва само още месец и полувина да избутаме и да ми махнат оперативно кистата апък ако изведнъж сама си намалее, още по-хубаво! Благодаря за стиснатите палци! Помогнахте с позитивизма си! Много сте  мили и ми давате много радост и подкрепа!

Последна редакция: вт, 16 авг 2011, 16:54 от Al3xA

# 74
  • София
  • Мнения: 1 250
Алекса,радвам се за добрите новини. Не я мисли тая киста и това е Hug Важното е,че бебочето си е добре Peace

Общи условия

Активация на акаунт