Анкета - как родихте близнаци - нормално или секцио?

  • 14 913
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 638
Идеята за тази анкета ми дойде от въпрос в темичката на бременните мами и всъщност много често във форума обсъждаме как сме родили близнаците си. Simple Smile Ще е интересно да разкажем и нещо повече за самото раждане, мисля, че ще е от полза за бъдещите двойни мами.

Аз родих нормално в чужбина - Холандия, бях на 35 години, девойките бяха и двете главично и ми предизвикаха раждането в 38-а г.с.


Включвам и опция и за родилите в чужбина, защото по мои скромни наблюдения там се ражда повече нормално, да видим дали и анкетата ще го потвърди.
 Peace

Последна редакция: чт, 25 авг 2011, 21:45 от fata ®

# 1
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Нормално в Норвегия  Grinning
Двамата бяха главично, не са ми предизвиквали раждането. Родих в 38 г.с.

# 2
  • Мнения: 418
Нормално в България Simple Smile
Бебетата бяха главично, също не са ми предизвиквали раждането. Родих в 36 г.с.
Разказ има тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=581956.390

# 3
  • Мнения: 849
Секцио в България. Нямам време сега, но по-късно ще се опитам да споделя впечатления.

# 4
  • София
  • Мнения: 5 742
Секцио в България!
Исках нормално но ...... бебетата тръгнаха много рано да се раждат и бяха освен това седалищно крачни!  Peace

# 5
  • Мнения: 151
Секцио в България.

Първото ми раждане пак беше сецио, а забременях с близнаците относително скоро след това и лекарите не искаха да рискуват с нормално раждане. А и бебетата не бяха в подходяща позиция - някакси диагонално и едното седалищно.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 186
Секцио в България.  Peace Девойката беше напречно разположена, а и имам предишно секцио.

# 7
  • Мнения: 7 803
секцио в чужбина, щото първата дивачка беше седалищно. много ми се искаше да се обърне в последния момент, но уви

# 8
  • София
  • Мнения: 1 847
Нормално в Бг.
При мен се получи точно обратното - бяха главично и двамата, но една седмица преди да родя единият се обърна седалищно. Въпреки това родих нормално, много леко и бързо раждане, бях само 45 минути в предродилна зала  Simple Smile

# 9
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Родих секцио в България. Като причината за него беше прекаран в началото на бременността инсулт, за вагинално раждане при това положение при мен не може да се говори и едно бебе да е  Naughty Иначе и двете си бяха главично още месец преди раждането.

# 10
  • Мнения: 488
Нормално в България  Peace
Първата главично, втората-седалищно. Около 20-ина минути в родилна зала Simple Smile
38 г.с. Не е предизвикано.

# 11
  • Мнения: 26
Нормално, родих в36г.с ,много исках и накара се съгласиха и двамата бяха с главичките на долу .

# 12
  • Мнения: 285
Секцио в БГ по медициндки причини плацента превия която нямаше никакъв шанс да се вдигне защото госпожиците бяха една над друга . Иначе след цяла бременност на легло + серклаж и всеки месец курорт в болницата дочаках плановото си секцио 1 ден на 36 г.с. Всички ме познаваха от престоите ми и много се радваха за мен в операционната се шегувахме и смяхме докато ме приспят в 8,50ч и в 9,00 и 9,01 на 19,03,2009г станах горда мама на две Мадлен 1980г и 45 см Никол 2210г и 45 см Mr. Green Първите думи който ми казаха като ме събудиха бяха " Честито мамче имаш две моми" / така и нямаше точни предположения за пола все се криеха/ За следващите два часа помня точно преместването ми на леглото и понеже неонатоложката ме чула как съм викала че искам да си видя децата/ това не го помня/ влезе и каза " Аз ще и ги покажа ама тя няма да го запомни това " е парадокс но помня думите и и двете колички с мъниците. Към 11 и нещо след като излезна упойката вече нямаше болка единстнетия дискомфорт беше катетъра към 18 часа ме раздвижиха На другата сутрин ми махнаха катетъра и по мое желание Ники си я взех при мен Мади беше на системи и затова ми я дадоха на третия ден Изписаха ни на 13 дни заради Мади .Раждах в частна болница

# 13
  • Мнения: 4 589
Секцио в България по медицински причини. Бебетата тръгнаха много рано, а и бях с инфекция. Водите ми изтекоха в 01.30, родих в 11.05 Мартин и в 11.06 Йо

Предният път родих нормално, с много болезнени контракции, повече от 24 часа от 1 контракции и изтеклите води. Но да ви кажа, че за мен секциото този път беше и по-добър вариант, не бих преживяла болезнени контракции никога повече.

# 14
  • Мнения: 45
Моята опция я няма  Confused, макар и изключително рядко такова раждане се случва.
Петър и Стефан се родиха на 07.03.2011г. в България на  прага на 38 г.с. (терминът ми беше 29.03.2011г.). Петър - 2,670кг, 47см, вагинално раждане, 21:03, а Стефан  - 2,720кг, 48см, спешно секцио, 21:45.
Баткото е роден нормално.

# 15
  • Мнения: 3 638
Съжалявам за пропуска, който вече няма как да поправя.  Peace

Наистина си преживяла един от неприятните варианти на близнашко раждане Sad А защо се получи така, ако искаш да споделиш, разбира се.  Peace

Последна редакция: нд, 28 авг 2011, 13:02 от fata ®

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Секцио в Бг. И двамата бяха напречно, така че нямаше друга опция. Иначе и аз и доктора бяхме за нормално раждане, но не пожелаха да се обърнат.

# 17
  • Свищов
  • Мнения: 209
Секцио в БГ т.к. едната беше напречно,а другата седалищно разположена.

# 18
  • Мнения: 39
Здравейте!И аз съм от мамите родили нормално близнаците си,за което съм много горда.Когато разбрах,че съм бременна с близнаци много се шокирах,защото самата аз имам сестра близначка.Още от самото начало на бременноста бях решила,че ще раждам нормално.Така и стана!Юнаците от 7 месец на бременоста се бяха разположили главично,така си и останаха до раждането.Родих 14 дни преди термина,предизвикано раждане.Момчетата се родиха по 2870 и 2850,раждането мина леко и бързо.

# 19
  • Мнения: 1
Здравейте!
Анна се роди нормално но след като излезна моите показатели спаднаха и спря да се чува сърцето на бебето затова прибегнахме до спешно секцио.

# 20
  • Мнения: 43
Секцио, за съжаление без особени причини за това, и двете бяха главично разположени, но лекаря ми не пожела да "рискува". В резултат от 29.08.2011  си имам две прекрасни момиченца, едното от които беше леко "белязано" от лекаря, тъй като бързал, за да нямам голяма кръвозагуба от един изкървял съд и явно направил малко по- дълбок разрез. Слава на Бога драснатото от скалпела беше високо на челцето, точно до косата, но все пак имаше 4 шева. При мен едната госпожица-първата беше с увита пъпна връв около вратлето, а след като я извадиха, другата се завъртя напречно. Та си мисля за добро или за лошо, че бях секцио, поне съм благодарна че и двете са ми живи и здрави.

# 21
  • Мнения: 3 638
krasito_ , за малката ти душичка Hug

# 22
  • Мнения: 283
Нормално в чужбина Simple Smile Още от 6-7 месец се бяха настанили главично и нямаше никакви причини за секцио. Раждането ми го предизвикаха в 37 г.с., за мен не мина никак нормално, нямах разкритие, водите ми не бяха изтекли, трябваше да спукат мехура, за да започне раждането. Какъв зор имаха, така и не разбрах  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 17
Секцио в България, отнаало всико вървеше за нормално, имам нормално раждане преди 2 г. и то с доста голямо бебе и аз и доктора ми бяхме твърдо за естествено раждане, а и бебетата бяха главично от 6 месец, но в края на осмия нещо стана в куремами една веер имаше такава война, е си помислих ето раждам, но не бебчовците решиха, че трябва да се обърнатс главите нагоре и доктора реши, е няма какво да чакаме и да ги вади. Родиха се в 36 г.с, Михаил - 3.500 кг., а Борис - 3.050. Сега сме едно 5 члено семейство!

# 24
  • Мнения: 3 638
Какви големи бебета! Комплименти за мама! Да са ви живи и здрави и да ви носят много радост!   bouquet

Искаш ли да отговориш и в долната темичка  Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=526905.0

Последна редакция: нд, 30 окт 2011, 00:31 от fata ®

# 25
  • Мнения: 263
секцио в българия. единият мехур се спука и изтекоха водите в 32 седмица. лекарите не искаха да рискуват не само с нормално раждане, ами даже и спинална упойка ми отказаха. приспаха си ме напълно. лина беше 1950 кг., а кольо - 1780 кг. изписаха ни след месец. единственият ми късмет беше, че отделението за недоносени деца в пловдив има майчински сектор и майката може да остане там с децата. така успях да ги кърмя, а не точно когато имат най-голяма нужда от кърма да са на ам.

# 26
  • Мнения: 8
Секцио в България, планирано, бях на 40 г. и докторът го препоръча

# 27
  • Мнения: 733
Секцио, в България. 37 г. с. - младежът се роди 3050, а момата - 2870. Много лежане, болници, шепи хапчета на ден, имах доста усложнения след това, някои от които боря и до днес, но си заслужава всяка секунда...  newsm51

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 561
Секцио в България, в 37г.с.

Първия близнак беше разположен напречно и затова се наложи секцио.

# 29
  • Мнения: 46
Природата ни поднася какви ли не предизвикателства... Мен пък до последно ме подготвяха за секцио, но докато ми поставят упойката / след 4-5 часа чакане в пред родилна зала с изтекли води и контракции на 2 мин. / раждането започна, първото бебе родих сравнително лесно, но с второто беше по-трудничко защото беше доста високо и не искаше да излиза, тогава започнаха да му се губят тоновете, доктора само спомена секцио, но акушерките се намесиха и "поизбутаха " второто бебе .... и за 15 мин. ги родих и двамата в 30г.с. Първият - 2кг, а вторият 2,150.
Останах безкрайно щастлива от факта, че така се стекоха обстоятелствата, защото чувствах че трябва да родя нормално, а всички ми казваха, че няма шанс, защото съм била ниска и с много тесен таз и много ме беше страх от секциото. Тъй че за статистиката - нормално в БГ  Party

# 30
  • Мнения: 3 638
*Di*, голямо преживяване  Hug И много добро тегло за 30-а г.с.

# 31
  • Мнения: 46
Аз в началото мислех, че са най-малките бебета на света, но след като видях едно 660-грамово бебенце...а в неонатологията ги наричаха "слончетата"  Laughing

# 32
  • Мнения: 3 638
Съвсем заслужено!  Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 10
Аз родих планирано секцио в 37 г.с. в България. Единия беше седалищно, а другия главично. Резултата беше Даниел 2.880 кг и Христо 2.450 кг  Simple Smile Бях изключително радостна, че всичко мина перфектно. Трябва да кажа, че аз предварително се бях подготвила какво ме очаква при секциото, колко е важно възможно най-бързо да се раздвижиш и възстановиш. Според мен е много важна психическата нагласа. Разбира се екипа от лекари беше безупречен, за което съм безкрайно благодарна  Hug

# 34
  • Мнения: 111
Планово секцио в БГ, 37ма седмица

# 35
  • Мнения: 6
Не ми разрешиха нормално, защото бебета бяха ин-витро. Водели се трудно постигнати бебета и лекарите не искали да рискуват. Може би щях да ги родя нормално, защото като отидох в болницата в 34 г.с. ми казаха, че имам 7см разкритие, но ..... ме отрязаха по бързата процедура!

# 36
  • Мнения: 3 638
Много често секциото е "задължителен" изход след ин-витро, не защото не може да се роди нормално, а защото лекарите наистина предпочитат да се презастраховат. Има и мами родили нормално обаче, така че не е невъзможно Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 209
спешно секцио в България, в 36 г.с., няколко часа преди плановото, изтекоха ми водите и ме вкараха за операция, по медицински показатели /имам тахикардия, очила с диоптри и т.н. екстри/. В бонус ми беше белодробен емболизъм на шестия ден след раждането, слава Богу, преживях го.  Резултатите от секциото - дъщеря, родена 2500 кг и син, роден 2250 кг.  Heart Eyes Понастоящем хуни от класа  Laughing

# 38
  • Варна
  • Мнения: 91
Родих нормално в България - АГ Варна при д-р Георгиев.
Точно на първия ден от 9 месец (18.01.2012) в 06:30 ч ми изтекоха водите и докато отидем до болницата вече бях с 10 см разкритие. Родих нормално като в 08:00 се появи Хрисито - 1840, а в 08:10 Катито - 1850 и двете по 44 см. Всичко стана много бързо и за радост мина чудесно.
Не бях планирала как ще раждам, защото доки ми каза, че мога и нормално и то така и стана.
Сега съм щастлива мама на две принцеси Христина и Катерина.

# 39
  • Мнения: 71
Родих с планово секцио на шестия ден от деветия месец. Бебките се бяха обърнали вече с главичките надолу и много се надявах да родя по естествен път, но лекарят не пожела да рискува с нормално раждане заради тесния ми таз и, ако съм разбрала правилно, "преразтягане" на някои органи. Девойките се родиха дребнички, с тегла 2.410 кг и 2.300 кг, но слава Богу, доносени и не лежаха в кувьоз нито ден.

# 40
  • София
  • Мнения: 7 277
Моите близнаци се родиха със секцио по спешност в 33 г.с., след изтичане на околоплодните води на единия близнак. Интересното при мен е, че докторите ме питаха как предпочитам да родя - естествено или с операция, въпреки че знаеха, че имам ниско разположена предна плацента, граничеща с "плацента превия", което не позволява раждане по естествен път  Crossing Arms . Тъй като си следих бременността в различна болница от тази, в която родих, някак в болницата, в която родих, им се появих изневиделица, не познаваха добре моето състояние и съответно не заживяха много бързо с мисълта за ниско разположената плацента. Причината да не родя в болницата, където следих бременността, беше, че там нямаха отделение за интензивни грижи за новородени, а на мен ми трябваше такова, защото раждането беше преждевременно. Извинявам се за дългия пост, но бих посъветвала всички бъдещи мами на близнаци да имат за всеки случай (ама само за всеки случай  Praynig) вариант, ако тръгнат да раждат преди 36 г.с., за болница с прилично неонатологично отделение, където да се познават с доктора, при когото ще раждат. Аз пробвах още в 28 г.с. да се запозная с докторите в болницата, в която после родих, но не се получи, защото периодът съвпадаше с летните отпуски Rolling Eyes - просто не се получи. Та, според мен  е важно, докторът, при когото ще се ражда, да ви е видял поне веднъж преди това, а не в последния момент да водите разговори дали да е естествено раждането или секцио .

# 41
  • Мнения: 15
Аз родих секцио моите близна4ки 38 седмица планово секцио едната беше седалишно и затова решиха така една седмица преди секциото тоест 2 седмици преди термина.
Михаела 2980 кг 50 см
Виктория 2620 кг 49 см тя беше седалишно бе6е отдоло а Михаела отгоре варху нея

# 42
  • Мнения: 275
И мойто раждане беше планувано секцио за 01.09.2006 (терминът ми беше 20 септември), но стана спешно понеже ми изтекоха водите на 24.08.2006г.Родих при др.Дяволов в Майчин дом. В последствие разбрах че съм можела и нормално , но така определиха лекарите тъй като второто било седалищно. Дарина 2,460кг и 46см с кестенява и права коса и Елина 2,300кг и 44см с къдрава и руса коса

# 43
  • Мнения: 2 259
Спешно секцио,защото Калоян бе решил да излиза по-рано.
В 32г.с. господинът бе взел пъпната връв между пръстите на кра4ето си  и тръгнал смело напред.
Имах и контракции,но д-р Георгиев реши по най-бързия на4ин да им даде глътка въздух.
Серклажът не ги спря.

# 44
  • Мнения: 95
Моите момичета се родиха в последния ден на 38г.с със спешно секцио в деня на плановото, защото 3 часа преди плановото ми изтекоха водите. Резултатът беше Калина 2240г, 44см и Ивайла 2870г, 48см. Бяха достатъчно зрели и не стояха в кувиьоз.

# 45
  • Мнения: 1 902
Изобщо не смятах да раждам, когато тръгнах на преглед в Майчин дом. Бях започнала 34г.с. Като отидох в болницата казаха, че съм с 4см разкритие. Банки разтвори за задържане, какво ли не, но не успяха да спрат раждането. Като ми се пукна мехура в 0-15-00.20ч бях с 8см разкритие. Лекарите на смяна се събраха, обсъдиха набързо състоянието ми. За мен всичко беше много бързо и неочаквано. Настаниха ме в родилна зала и все идваха да ме питат имам ли контракции. Цяла бременност лежах заради контракции, когато трябваше да ги имам изчезнаха Simple Smile Докараха видеозон, видяха бебетата как са разположени. Пуснах ми система окситоцин (ако не бъркам веществото) и малко след това почнаха напъните. Стана много бързо. Имаше и болка, но тя беше кратка, след нея проплака момченцето ми. Бях толкова щастлива да чуя гласчето му. След това стана сложно. Пукнаха мехура на Ралица и тя се завъртя с крачетата, но благодарение на професионализма на лекарите с 2 напъна се роди и тя. Малкото ми момиченце не искаше да излиза Simple Smile
Бяха мънички - 1800гр Явор, а Ралица 1480гр, затова доста време прекараха в неонатологията. Явор - 28дни, а Ралица 35дни.

Лекарите, при които родих не ги познавах, даже в болницата не бях ходила, но това не оказа влияние. Винаги ще съм им благодарна, че ми помогнаха да родя съкровищата ни.

# 46
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Родих близначките с  планирано секцио в 37 г.с в чужбина,като и двете бяха разположени главично. На 18-тия час след секциото и трите си бяхме вкъщи.  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 3 638
Родих близначките с  планирано секцио в 37 г.с в чужбина,като и двете бяха разположени главично. На 18-тия час след секциото и трите си бяхме вкъщи.  Simple Smile

 В първия момент прочетох на 18-я ден след секциото си бяхме къщи и се шашнах  Laughing Къде си раждала ако не е тайна?

# 48
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Не е тайна   Flutter, Дамаск-Сирия.

# 49
  • Мнения: 3 638
Брей, да им се ненадяваш!  Simple Smile

# 50
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Да така си е,бременността ми мина изключително спокойно,докторът ми се оказа невероятен специалист,секциото също беше направено професионално, а бебетата ме чакаха в стаята ми,не сме били разделяни въобще. Heart Eyes

# 51
  • Мнения: 3 638
Да така си е,бременността ми мина изключително спокойно,докторът ми се оказа невероятен специалист,секциото също беше направено професионално, а бебетата ме чакаха в стаята ми,не сме били разделяни въобще. Heart Eyes

ех, тук има да се поучат не само българските болници...  Peace

# 52
  • Мнения: 2
Аз родих секцио, а силно се надявах на нормално раждане, каката родих нормално. Едната мацка беше тръгнала с краката напред, другата - с главата, и лекарите прецениха, че е рисковано за нормално раждане. Родих в България, Сандански при страхотен екип професионалисти, на които съм много благодарна!

# 53
  • Мнения: 1 902
Аз едното бебе го родих с крачетата напред  Rolling Eyes Беше 2-ра малката, напречно и се завъртя с крачетата.

# 54
  • Мнения: 26
Родих с планово секцио поради седалищно краково предлежание на първия близнак.

# 55
  • Мнения: 11
Секцио в Испания-едната госпожица беше седалищно,иначе щеше да си е нормално раждане-тук се предпочита.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 552
Родих нормално еднояйчни момчета в Б-я. Една седмица не ми достигна да вляза в 9-я месец.
Всичко се случи страшно бързо. Някъде 19ч ми изтекоха водите, спокойно се изкъпах и приготвих.
20,30 бях вече в болницата. Докато ме приемат и приготвят мина малко време. В 21,30 ми поставиха системата. В 22,15 се появи първия, в 22,20 втория. Докато оправят първия, акушерката подпря корема ми да задържи за малко втория, че много бързаше да излиза. Доктора беше сигурен, че ще е нормално и аз се надявах да е така.
Така на финала имах Стефан и Иван с еднакво тегло 2,850 и 50 см.
Сега са на 10г.
Дъщеря ми родих нормално 6г. преди това- 4кг-52см

# 57
  • Мнения: 59
Родих със спешно секцио в Норвегия в 40-та г.с. Не можах да ги родя естесттвено, за съжаление. Там раждат само нормално-така им го спускат отгоре, каза доктора. Simple Smile. В последния момент застанаха и двамата с главите напред и никой не даде път на другия 3 дни Simple Smile.

# 58
  • Мнения: 3 638
В последния момент застанаха и двамата с главите напред и никой не даде път на другия 3 дни Simple Smile.

Още ли се борят така за първото място във всичко?  Grinning

# 59
  • Мнения: 232
България, София, Майчин дом  Peace
Планово секцио 36-та седмица заради напречно предлежание  Wink
Две момченца с еднакви мерки- 2700кг, 48см  Party
Чувствах се в сигурни ръце, бях спокойна за себе си и бебетата, напуснах болницата с искрена благодарност.  Heart Eyes

# 60
  • Мнения: 59
Да, все още са така! Simple Smile Също така едното бебе отиде в интензивното, но това, което беше добре веднага са го дали на таткото да го гушне гол, защото аз съм била в операционната все още. Това също е задължително тук.

# 61
  • Мнения: 4
Здравейте Simple Smile
Родих с планувано секцио (т.е. беше планувано за 37 седмица, но ми изтекоха водите в 36 сед 3ден и бе6е изненада). Малкият господин беше седалищно и като по-ниско лежащо бебе трябваше да излезе прав и за това се наложи секциото. Маклият се появи в 8:36 сутринта 3000 50см, а госпожицата в 8:37 2500 50см Simple Smile Раждах в Щатите.

# 62
  • Мнения: 82
Здравейте, бебовците ми се родиха  в 37 г.с. и 3 дена секцио, дъщеря ми беше първа главично разположена , а сина ми минута по-късно напречно .Родих в България , София .

Общи условия

Активация на акаунт