Разумно ли е??

  • 7 083
  • 153
  •   1
Отговори
# 105
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
ГИЛ ГРИСЪМ, не става въпрос за децата, а за родителите - ако  родител не приема за редно нито едното, нито другото, то и детето не би поискало нито едното, нито другото, а и да поиска, с каквато лекота би се справил с едното желание, с такава би се справил и с другото (ако наистина разбиранията му и по единия и по другия въпрос са категорични).

# 106
  • Мнения: 55 044
ГИЛ ГРИСЪМ, не става въпрос за децата, а за родителите - ако  родител не приема за редно нито едното, нито другото, то и детето не би поискало нито едното, нито другото, а и да поиска, с каквато лекота би се справил с едното желание, с такава би се справил и с другото (ако наистина разбиранията му и по единия и по другия въпрос са категорични).

Не съм съгласна . Примера със секса е крайно неуместен и едва ли има родители , които да го правят .
Но , примерно ,  не искам детето ми да си ляга след 22 ч. Добре , аз също не си лягам след 22 ч.
Обаче личният пример не е достатъчен , за да има положителен резултат . ooooh!

# 107
  • Мнения: 84

Обаче личният пример не е достатъчен , за да има положителен резултат . ooooh!

Така е тъй като децата в тази възраст имат и други примери за подражание,различни социални кръгове и не можем да игнорираме това

# 108
  • София
  • Мнения: 1 946
Да, на тази възраст децата често се опитват да подражават повече на някои свои идоли (връстници или други)... и само личният пример на родителя едва ли е достатъчен  Rolling Eyes

# 109
  • София
  • Мнения: 4 349
Реално децата ни прекарват повече време в училище и с приятели, отколкото с родителите си. Така че определено личния пример минава на втори план. Примерът, който получават в училище, от ТВ и "обществото" по-силно се отразява на децата. Това обаче в никакъв случай не ни снема отговорността за личния пример и възпитанието.

# 110
  • Мнения: 85
Цитат
Всяка форма, която не противоречи на твоите възгледи е уместна, но най-ползотворна е тази, която не само не противоречи, но и отговаря на твоите възгледи.

Значи ако Хитлер учи детето си как да избива евреи, сакати, умствено изостанали и т.н. е уместно, защото съвпада с неговите възгледи? Добре поне, че е нямал деца.
Мисля, че има и родители, които не могат да преценят кое е уместно и кое не, така че техните възгледи не са най-подходящото възпитание.

# 111
  • Мнения: 442

[/quote]
Мисля, че има и родители, които не могат да преценят кое е уместно и кое не, така че техните възгледи не са най-подходящото възпитание.
[/quote]

     Напълно съгласна!

# 112
  • Мнения: 61
Уместно или неуместно според кого? Кой определя критериите?
14 годишният ми син през ваканцията играе на РС до 23:30-24 ч. Знам с кого, какво прави, какъв език използва и не го спирам. За мен това е уместно, но за майката, по-горе, която си ляга в 10 не е. /извинявайте само давам пример/
За мен не е уместно 12 годишно дете да пуши /и не само дете/, но за някои родители може да е нормално.
Нека не хвърляме камъни по хората.
Ако детето чати с приятели, а не с чичковци или лелички и ако го прави само през ваканцията не е проблем. Това е социалният живот на децата ни /а и на голяма част от родителите/. Няма място за паника. Когато започнат училище и им се налага да стават в 6 ще започнат да си лягат рано.
Не, че умаловажавам "професията" родител, но ако сте си свършили добре работата през първите 7 години детето Ви ще знае, как да подбере средата си по-нататък. От Вас ще се иска само леко побутване в една или друга посока.

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Цитат
Всяка форма, която не противоречи на твоите възгледи е уместна, но най-ползотворна е тази, която не само не противоречи, но и отговаря на твоите възгледи.

Значи ако Хитлер учи детето си как да избива евреи, сакати, умствено изостанали и т.н. е уместно, защото съвпада с неговите възгледи? Добре поне, че е нямал деца.
Мисля, че има и родители, които не могат да преценят кое е уместно и кое не, така че техните възгледи не са най-подходящото възпитание.

Ее, ти пък и Хитлер намееси! А за Сталин какви неща са казани, пък не само деца, ами и внуци е имал! Също и Мусолини, ей на, внучката му се появи преди време по тв-то, пък я гледаме жива и здрава, дори политическа кариера гони!

Кои са тези родители с неподходящите възгледи, според теб? Тези с различните от твоите боже би?

# 114
  • Мнения: 8 567
Не съм прочела всичко, но по темата, м/У 12 И 15-годишно дете определено има разлика.  Моето е почти на 12 и никога няма да му мине през ума да си чати в 2-3 ч. Когато стане на 15, не знам.
В стаята му няма нито телевизор, нито компютър. Както и в нашата спалня. Ние така разбираме нещата.
Компютърът е в кабинета и го ползва контролирано, сега, през ваканцията, определено почти не се сеща за него, все още го привличат игри с връстници навън. На него може да гледа и ТВ, включен е към кабелната.  Той може да е ваканция, но баща му е всеки ден на работа и никой не се подмотва до среднощ, освен аз, след като си легнат всички . Свикнал е така, проблеми няма,  поне засега, след 22 ч. си прави тоалета и си ляга с книга в ръка. 
Лаптопът стои в хола, ако иска може да го ползва  в стаята си, но в разумно време.
Всичко е до навик. 
Имаме приятели, които само в тоалетната нямат ТВ. Компютри във всички стаи, след вечеря всеки отива на собствения си компютър или пред собствения си телевизор.
На нас така не ни харесва.  Навиците на детето ни са всъщност копие на нашите навици.
Засега. В пубертета ако се наложи, ще отстояваме позицията си, но съм категорично против да се зомбира нощем.

# 115
  • Мнения: 442
    
      Според мен в това се крие целия проблем. Със сигурност критериите не се определят от нас. Те са вече определени. Винаги и за всяко нещо има правила и стандарти. Спомням си за един изпит по психология в университета. Трябваше да предам есе на тема : ''Моралните устои на съвременното общество'' . Доцента започна да чете и стигна до едни редове, които гласяха (не помня с точност, но все пак...) '' Всеки човек преценява сам за себе си какво е правилно, според собствените си разбирания. Всеки има своята истина, всеки е прав за себе си.'' Тогава имах предвид, че просто хората така са свикнали и така възприемат нещата, а не, че това е правилно, но изглеждаше точно така. А той се обърна и през смях ми каза: '' Ако всеки беше прав за себе си, ако всеки се водеше спрямо своите си разбирания и приемаше възгледите си за единствена истина, светът щеше да е пълен с луди хора.'' Потънах в земята от срам, но не исках да прозвучи така.
     В тази връзка- винаги има критерии, винаги има стандарт. Иначе всеки щеше да прави, каквото си реши, без въобще да се съобразява с някого или нещо. Затова смятам, че и родителите трябва да се водим по определени критерии, правила. Не винаги това, което ни е удобно или на което сме свикнали, е правилно... Или това, което смятаме за правилно. Променяла съм свое мнение, заради участия в дискусии, които са ми давали да погледна и от другата гледна точка...
     Иначе е ясно, че никой няма право да се бърка или критикува.

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
а според мен доцентът е идиот, а ти си го напиисала много добре! Написаното от теб се доказва съвсем лесно - разликите в културните традиции и поведение на хората. Дори в един конфликт, всеки от спорещите има своята истина и макар тази истина да е субективна, за индивида тя си е съвсем обективна, защото за него светът изглежда обективно. Вечният въпрос - дали действителността е обективна или субективна. Имаше нещо като дали има звук от падащо дърво, ако няма кой да го чуе.

# 117
  • Мнения: 8 567
Да де, но когато нещо е вредно за здравето е желателно да не се толерира от родителите.
В случая - нощния сън е незаменим за хората, да не говорим за децата.

 

# 118
  • Мнения: 741
 Tired  И тук темата пое друга посока  ooooh!
На въпросния доцент само мога да му се възхищавам!
Така, ученичка търси материал за учебен предмет чрез Интернет. Влиза в сайт за анализи на литературни произведения. Неволно попада на сайт за п.рно. Вглежда се. От там получава мила покана да се регистрира в сайт за запознанства. От там чичко я кани на среща. От там нататък не е трудно да се досетим как се объркват нещата ...  
Тъй, създателя на сайта е прав за себе си - ами, трябва да печели парички човека - без парички не може да се живее! Ученичката е права за себе си - какво да правиш, любопитството си е човешка черта - няма лошо! А пък и чичкото ще даде парички, а те й трябват! Чичкото е прав за себе си - иска любов - какво му е ненормалното?! ...
Няма такова нещо като всеки си е прав за себе си!  ooooh!  От където и да се погледне, каквито и примери да се дават...  

# 119
  • Мнения: 442
     Ти говориш за нещо съвсем друго. Аз говоря за неща, които от своя страна изискват наличие на правила и критерии ( или да го наречем стандарт). Естествено, че винаги има и различни гледни точки, но когато опира до избор. Все едно да кажем, че всеки сам може да прецени дали да спазва правилата за движение по пътищата или не. Разбира се, че при възпитанието има различни гледни точки, но те пак се въртят около стандарт, иначе дете, което пие, пуши и прави секс на 12, например, ще е с не по-лошо възпитание от другите деца и ще се смята за напълно нормално, защото родителите му не виждат нищо лошо.
     Разбира се, че и личните гледни точки играят важна роля.
     Andariel, какво ще кажеш да си отворим една отделна, само спамим на хората темите...  Grinning
     В кръга на шегата.  Simple Smile
     Иначе се извинявам на автора за отклонението!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт