Невъзможност за плащане на потребителски кредит

  • 21 563
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 331
Поздравления.
Обаче нещо се обърках. Независимо къде, ти все пак си имала възможност да работиш, тогава защо обяви, че няма да можеш да си плащаш задължението? Че и фалит да обявяваш?


и аз това си помислих. Това, че евентуално ще те пенсионират и ще намалеят доходите ти, не те освобождава от връщането на кредита.

# 31
  • Мнения: 198
Може би ако си пенсионер по болест не можеш да работиш ? Пък не е имало добра оферта и сега жената просто няма да се пенсионира и ще бачка в чужбина за много повече пари и съответно ще върне кредита. Така аз го разбирам.

# 32
  • Мнения: 0
Много се извинявам, че ще пиша в тази тема но наистина се нуждая от помощ  Praynig Praynig Ще започна с това, че приятелят ми има кредит,фирмата му е ЕТ.Има лихвоточки от дядо му който почина,но те все още не са изплатени.Споменавам ги тъй като доста е закъсал с кредита и все още не са го дали на съд но се опасявам че вероятността това да се случи е огромна и понеже фирмата му е ЕТ до колкото знам отговаря с личното си имущество т.е с къщата.Това е единственото което има на свое име и единственото му жилище.Ако го дадат на съдия изпълнител и му вземат къщата заминават и лихвоточките с които той искаше да погаси просрочието си и да продължи да си плаща кредита.Веднъж консултантът при който е приятелят ми се изпусна че колата (кредитът е теглен заради кола- такси) е залогът за целия кредит, само че нещо не ми се вярва.Та това което искам да знам е могат ли да му вземат къщата при положение че няма къде другаде да отиде и възможно ли е да вземат само колата?Незнам даже какви точно въпроси да задам но ще съм ви наистина благодарна ако ми помогнете и ми изясните процедурата и какви са начините да се справим с проблема.Благодаря предварително!

# 33
  • София
  • Мнения: 7 992
Зависи от това какви обезпечения е предоставил по кредита. Ако жилището е ипотекирано, не му помага, че е единствено. Ако не е, най-вероятно ще се възползва от несеквестируемостта на единственото семейно жилище, но пак има условности.
Ако колата е на негово име, може да се вземе. Запорира се, след това кредиторът я взема. Ако не е налична, се издирва. 
Като ЕТ отговаря с цялото си лично имущество, да. Начин за справяне с проблема:
1. Среща с адвокат, който да прегледа изцяло документацията по кредита;
2. Контакт с банката за разсрочване.
3. Евентуално заем от близки, с който да се покрият просрочията.
4. Продажба на имущество.
5. Недопускане да се стига до изпълнително производство, защото само ще ви се увеличат разноските, а с нищо няма да се подобри ситуацията.
За лихвоточките не мога да коментирам, защото нищо не разбирам от тях. 
 

# 34
  • Мнения: 5 701

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.

# 35
  • Мнения: 2
Дами, искам да ви поздравя за страхотната тема и полезните коментари към нея. Дано на никого не се налага да изпада в такава ситуация, но наистина - моите уважения за дадените коментари. Изключително полезни!  Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 198

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.
При всички случаи в момента, в който почне да получава доход официално ще има запор върху него Също ако придобие имущество. Преди това ще се опитват да го накара да плаща на някакви вноски все пак.

# 37
  • Мнения: 5 701

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.
При всички случаи в момента, в който почне да получава доход официално ще има запор върху него Също ако придобие имущество. Преди това ще се опитват да го накара да плаща на някакви вноски все пак.
Знаейки това,той няма да почне работа с официален доход и няма да придобие имущество на негово име.
Близка съм с бившата му съпруга и тя се притеснява да не би да посегнат на нейното имущество.Или когато дъщеря му направи 18 години ,да не търсят от нея натрупаните суми.
Интересно ми е има ли някаква давност по кредитите,т.е.като минат години да се опрости.

# 38
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Много се извинявам, че ще пиша в тази тема но наистина се нуждая от помощ  Praynig Praynig Ще започна с това, че приятелят ми има кредит,фирмата му е ЕТ.Има лихвоточки от дядо му който почина,но те все още не са изплатени.Споменавам ги тъй като доста е закъсал с кредита и все още не са го дали на съд но се опасявам че вероятността това да се случи е огромна и понеже фирмата му е ЕТ до колкото знам отговаря с личното си имущество т.е с къщата.Това е единственото което има на свое име и единственото му жилище.Ако го дадат на съдия изпълнител и му вземат къщата заминават и лихвоточките с които той искаше да погаси просрочието си и да продължи да си плаща кредита.Веднъж консултантът при който е приятелят ми се изпусна че колата (кредитът е теглен заради кола- такси) е залогът за целия кредит, само че нещо не ми се вярва.Та това което искам да знам е могат ли да му вземат къщата при положение че няма къде другаде да отиде и възможно ли е да вземат само колата?Незнам даже какви точно въпроси да задам но ще съм ви наистина благодарна ако ми помогнете и ми изясните процедурата и какви са начините да се справим с проблема.Благодаря предварително!

Вероятно при тегленето на кредит "Автомобил" върху автомобилът е учреден особен залог по реда на ЗОЗ. ЗОЗ е слонски закон и не се конкурира с ГПК. ЧСИ ще образува изпълнително дело за изземване и предаване на автомобила, ако приятелят ви не го предаде доброволно, нещо за което го съветвам да направи. За остатъка ще се търси изпълнение върху друго имущество на длъжника, възможно е изпълнението да се насочи и върху жилището, без значение дали е единствено или не. Дано след продажбата по ЗОЗ приятелят Ви успее да покрие по-голямата част от дълга. Може да подпише и споразумение с банката за разсрочване на задължението и да помоли да му се спре начисляването на законова лихва до момента на издължаването. В момента длъжниците са в доста привилигировано положение пред финансовите институции, защото те (банките) имат сравнително малко доброволни постъпления по лоши кредити и са склонни на отстъпки.
Прочетете внимателно това, което Ви написах и действайте, за да не загубите жилището.

# 39
  • Мнения: 0
Изключително много Ви благодаря за съветите и обърнатото внимание!Дано се получат нещата. Praynig

# 40
  • Мнения: 1 520
Съжалявам, че в момента си в такова положение Cry Но "Безплатен обяд няма!" Naughty Със сигурност някой от семейството ти ще трябва да плаща, ако ти не си в състояние за това. Майка, баща, брат, сестра, съпруг, деца, роднини... Най-добре отиди в банката, от която си теглила кредита и го разсрочи, за да не се окаже, че трябва да останете и без жилище, ако кредитът ти е голям. С всеки голям кредит има и застраховка "Живот". Виж дали от там не може да се получи нещо.

С болднатото не съм съгласна. Ако кредитополучателят стане неплатежоспособен, от банката имат право да насочат принудително изпълнение само срещу съпруга му, и то ако кредитът е изтеглен по време на брака.
Роднините са отговорни само в случай на приемане на наследство.

Ако жилището е единствено, банката може да го вземе, ако кредита е ипотечен, а той не е такъв - без обезпечения и поръчители е, доколкото прочетох...
Така, че в това отношение авторката може да е спокойна.
Пожелавам й да се оправи по-скоро  bouquet

Последна редакция: пт, 09 сеп 2011, 15:25 от krem-karamel

# 41
  • Мнения: 198
И аз това писах по-горе, че роднините носят отговорност само в случай, че приемат наследство и отговорен може да е само съпругът/съпругата.

# 42
  • Мнения: 7
Здравейте! Моля за съвет и ако е възможно разясняване на ситуацията. През 2002 г. теглих заем от ДСК - 2500лв., за срок от 48 месеца, като в договора пише, че ще се изплаща на 47 равни вноски (месечни анюитети) по 72 лв. В договора е упоменато "месечните анюитети ще се изплащат чрез удръжки от касиер-платец" - в случая това е моята месторабота, държавно предприятие. Заема е погасяван всеки месец, без пропуск всичките 47 вноски. Последната е била август 2006г. (това го сверих от местоработата ми). Днес обаче, ми се обадиха поръчителите, че са получили писма в които се упоменава, че дължа 560 лв. - главница 273 лв. и съответно лихви. През всички тези години от банката не съм получила нито вест нито кост. Даже последната вноска ми беше надвзета и ми я върнаха (това го има в местоработата ми). При разговора със служителка от банката ми се каза, че тази сума я дължа. Та, питането ми е след близо 10 години какво търсят от мен? Има ли давностен срок този заем, а и къде мога евентуално да си търся правата, защото тази дама по телефона не може да ме упъти и не знае към кого да се обърна?????  Shocked

# 43
  • London
  • Мнения: 6 732
Принципно с  изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. Давността не се прилага служебно трябва ти да се позовеш на нея. Ти написа обаче , че си изплатила всичко до стотинка така че ми се струва абсурдно да те карат ''да платиш два пъти задължението си''. При всички случаи имаш разписки , документи , които са в подкрепа на думите ти. Вярвам , че си попаднала в някакво объркване , ако наистина си платила всичко и по-добре отиди на място да видиш как стоят нещата. Naughty

# 44
  • София
  • Мнения: 7 992
Бибка:
1. Виж писмата на поръчителите дали са от банката или от някоя фирма за събиране на вземания.
2. Поискай извлечение от сметката в ДСК, от която са теглели пари, за да погасяват кредита. Ще видиш какво се е случвало.
3. Пусни писмено искане до банката за обяснения за формираното задължение и от кога е.
4. Поискай информация от ЦКР за това дали имаш просрочени заеми на твое име. Като влезеш в централния салон на БНБ, пада се гишето веднага вдясно. Забравих кой номер е.
5. След като изясниш какво се е случвало и дали е платена последната вноска, ще прецениш дали имаш основание да се жалиш. Ако имаш основания, пишеш жалбата до банката/фирмата за събиране на вземания. Ако упорстват, следващата стъпка е БНБ, Управление "Банков надзор", с копие до банката или до фирмата за събиране на вземанията.
За давностен срок не мога да коментирам, не съм юрист.

Общи условия

Активация на акаунт