Невъзможност за плащане на потребителски кредит

  • 21 562
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 303
Здравейте на всички.
Бих искала да попитам, когато човек не може да си плаща кредита и най-вероятно му предстои пенсиониране по болест, този кредит прехвърля ли се върху сем-вото му?
Само да уточня, че кредитът е изтеглен без поръчител, в момента съм във временна нетрудоспособност и лекарката ми каза, че могат да ме пенсионират 3 група с право на работа.
Предвид диагнозата обаче, в момента изчакваме състоянието ми да се подобри, но аз пак няма да мога да си плащам кредита през следващите 7 год.
Нямам нищо на свое име и искам да обявя процедура по Фалит според новия закон.
Някой изпадал ли е в подобна ситуация и знае ли какво следва оттук нататък.

# 1
  • Мнения: 2 070
Леле, кой ти отпусна дългосрочен кредит без поръчители и обезпечаване?
Не съм изпадала в подобна ситуация, но според мен няма такъв филм,
да останеш длъжник на банка или кредитна компания

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
Съжалявам, че в момента си в такова положение.  Cry
Но "Безплатен обяд няма!".  Naughty
Със сигурност някой от семейството ти ще трябва да плаща,
ако ти не си в състояние за това.
Майка, баща, брат, сестра, съпруг, деца, роднини ......
Най-добре отиди в банката, от която си теглила кредита и го разсрочи,
за да не се окаже, че трябва да останете и без жилище,
ако кредитът ти е голям.
С всеки голям кредит има и застраховка "Живот".
Виж дали от там не може да се получи нещо.

Ей това и аз се чудя:

Леле, кой ти отпусна дългосрочен кредит без поръчители и обезпечаване?
  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 792
 Процедура за обявяване на  фалит за физическо лице в България, все още не ми е известно да има.
 Задължението Ви е непрехвърляемо /автоматично/ и неплащането на кредини вноски, единствено ще доведе до възможността, кредитната институция на която дължите да Ви осъди за дължимите суми. След това, ще се образува изпълнително производство срещу Вас и имуществото, което притежавате, дължимата сума ще нарастне и с всички лихви, държавни такси и такси към съдия изпълнител.
 Физическото и финансовото Ви състояние, към момента не може да бъде основание да отпадне съществуващо задължение по усвоен и използван кредит.
 Моя съвет е да търсите вариант, да погасите съществуващото задължение или поне да го обезпечите /т.е. да намерите начин да го плащате/, защото няма вариант автоматично да отпадне.

# 4
  • Мнения: 1 092
Всеки кредит има застраховка. Виж какво покрива твоята.

# 5
  • Мнения: 198
Ако имаш застраховка Живот и временна/трайна нетрудоспособност не би трябвало да има проблем. В случай, че нямаш нещата се развиват както е описано по-горе. При всички случаи преговаряй навреме с банката, провери си за застраховката каква е. Няма процедура по фалит в България, а ако се покриеш сумата ще нарасне. Роднините обаче не съм сигурна дали могат да бъдат отговорни, те приемат дълг само ако са наследници. Ще ги тормозят, но по закон не мисля, че има шанс да ги държат отговорни. Трябва да проверите това и най-добре със самата банка.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Те застрахователите само чакат някой да им каже плащайте и откликват веднага. Ще ти донесат от девет кладенеца вода, но ще намерят начин и вратичка, за да не плащат.

# 7
  • Мнения: 3 331
Не всички банки правят Застраховка. Ако правят, Застраховката е Живот т.е. по медицински причини не е застр.събитие, защото ти си знаеш, че боледуваш от нещо. В банката ще ти разсрочат кредита, но ще ти поискат обезпечение. Поръчител или имущество. Няма вариант да не плащаш. То ако е така, всеки останал без работа или с намалели доходи да му отпишат кредита.

# 8
  • Мнения: 198
Не всички банки правят Застраховка. Ако правят, Застраховката е Живот т.е. по медицински причини не е застр.събитие, защото ти си знаеш, че боледуваш от нещо. В банката ще ти разсрочат кредита, но ще ти поискат обезпечение. Поръчител или имущество. Няма вариант да не плащаш. То ако е така, всеки останал без работа или с намалели доходи да му отпишат кредита.
Зависи, повечето застраховки включват и различни болести поради които е налице нетрудоспособност. Аз имам не една, вътре ясно са написани заболяванията, при които не важи, например СПИН, някои много тежки хронични болести, които не може да се докаже кога са възникнали. Има обаче доста състояния, за които ще се признае застраховката, просто ще е по-трудно. Ако става дума за злополука пък е още по-ясно, че е застрахователно събитие и тогава няма да е голям проблем. При всички случаи ние не знаем нито дали има застраховка, нито каква, нито какво покритие има, нито за каква болест става дума, така че трябва да се провери на място в банката всичко по реда си.

# 9
  • Мнения: 293
Здравейте на всички.
Бих искала да попитам, когато човек не може да си плаща кредита и най-вероятно му предстои пенсиониране по болест, този кредит прехвърля ли се върху сем-вото му?
Само да уточня, че кредитът е изтеглен без поръчител, в момента съм във временна нетрудоспособност и лекарката ми каза, че могат да ме пенсионират 3 група с право на работа.
Предвид диагнозата обаче, в момента изчакваме състоянието ми да се подобри, но аз пак няма да мога да си плащам кредита през следващите 7 год.
Нямам нищо на свое име и искам да обявя процедура по Фалит според новия закон.
Някой изпадал ли е в подобна ситуация и знае ли какво следва оттук нататък.

Фалит не можеш да обявиш. Но банката няма да те остави, ще търсят всякакви варианти, за да си получат парите. Най-малкото ще се пробват със съдия изпълнител, който да опише имуществото ти, ако има такова. Също така зависи и от размера на пенсията ти. Ако ти остане един минимум от нея, не знам точно колко е, банката може да ти наложи запор над останалата сума и ще си ги взима автоматично. Мисля, че някъде около 300 и лева и нещо, но се консултирай.

# 10
  • Мнения: 303
Вноската ми по кредита е в размер на 175 лв. месечно, остатъка е от около 5500 евро. Аз съм самотна майка, нямам жилище на свое име, евентуалните ми доходи с пенсията ще бъдат около 300 лв. на месец.
Не могат да ми взимат по 175 лв с такъв доход за двама души.
Имуществото ми едва ли ще покрие и част от кредита.
Не знам какво да правя в този случай. Не си пазя договора, за да видя дали има Застраховка за нетрудоспособност.

# 11
  • Мнения: 4 300
Е как няма да си пазиш договора? Помоли за копие.
Първо, не всички кредити имат включена застраховка. Второ, не е ясно каква е застраховката и какво покрива. Трето, не е ясно дали заболяването съответства на покритието и дали полагащата се сума, която дай боже, бъде изплатена ще покрие задължението.
Принципно когато някой дължи пари кредиторът следва да си извади изпълнителен лист, с който може цял живот да го дебне да придобие нещо, което да послужи за погасяване на задължението.
Кредитът се "прехвърля" не върху семейството, а върху поръчителите. За сума от 11 000 лв съм почти убедена, че имаш поръчители.
До семейството се опира при наследяване.

# 12
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
........... Не си пазя договора, за да видя дали има Застраховка за нетрудоспособност.

Това е голяма грешка. Иди че докажи каквото и да било. Свекърва ми изтегли кредит и в застраховката ясно пише, че покрива трайна и временна нетрудоспособност, освен смърт (недай Боже, което и да е). Не покрива заболявания, диагностицирани 3г преди изтеглянето на кредита.

# 13
  • Мнения: 61
За сума от 11 000 лв съм почти убедена, че имаш поръчители.

Peace и аз така мисля

# 14
  • Мнения: 12 666
Говори с  кледитния си инспектор, да постигнете някакво съгласие.

# 15
  • Мнения: 3 621
За сума от 11 000 лв съм почти убедена, че имаш поръчители.
Peace и аз така мисля

Аз пък съм почти сигурна, че няма поръчители. До края на 2008 година повечето банки отпущаха до 15 000 лв потребителски кредит без поръчители и обезпечение. Мъжа ми изтегли 10 000 в края на 2007 година без поръчители.

# 16
  • Мнения: 198
До 2009та година кредити се отпускаха като топъл хляб, не е странно според мен. Сега също не искат поръчители за всеки кредит, повечето искат превод на работна заплата. Отделно вече никой не иска да става поръчител.

# 17
  • Мнения: 61
До 2009та година кредити се отпускаха като топъл хляб, не е странно според мен. Сега също не искат поръчители за всеки кредит, повечето искат превод на работна заплата. Отделно вече никой не иска да става поръчител.
Да,като се има предвид колко хора задлъжняват така,и трябва да плащат чужди задължения,нормално е да не искат

# 18
  • Мнения: 6
Мой познат работи в банка. От него съм чувала, че кредита има 5г. давност. Не съм наясно с банковите дела и какво точно означава това. Може да поразпиташ за какво точно става въпрос.

# 19
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Мой познат работи в банка. От него съм чувала, че кредита има 5г. давност. ........

Предполагам, че става въпрос за давност, ако 5г не си плащал. Искрено се съмнявам, че банката няма да потърси вноските за толкова време.

# 20
  • Мнения: 6 417
Какви 5 години?! Още на следващия ден, след като си забавил плащане, започват да изпращат есемеси, а след третия звънят.

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Какви 5 години?! Още на следващия ден, след като си забавил плащане, започват да изпращат есемеси, а след третия звънят.

Точно.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Имам позната, която е дала мой номер за връзка ако не могат да се свържат с нея.Тя тегли кредит, има 3 деца и няма мъж до себе си.Всеки месец ми звънят от банките, за да я търсят и да й предам да се обади, за да решат какво ще правят.Вариант е според мен, ако има възможност да се тегли нов за погасяване на стария или стария ако има възможност да стане на по-малки месечни вноски, но за по-дълъг период от време /трябва да се пита в банката/.
Съчувствам ти, защото никой от нас не е застрахован и всеки може да изпадне в подобно положение.Затова те съветвам, че е най-добре да питаш в банката, там ще ти дадат най-адекватния съвет според твоето състояние и конкретен случай!

# 23
  • Мнения: 520
остатъка е от около 5500 евро. - цитат

любимия ми въпрос в такъв случай е - Къде са парите?

5500 еврИ дори и на запад са си пари.

Та интересно ми е според подадените данни - самотна майка, какво е направила с тези 7 000 еврИ.

не вярвам /  не че не може/ да са похарчени всички.

# 24
  • Мнения: 303
Благодаря за съпричастността на всички-явно има Господ и той мисли за мен.
Днес получих предложение за работа в Германия, което ще ми позволи да си изплатя кредита предсрочно и да не се пенсионирам по болест.
Стискайте палци за мен!

# 25
  • Мнения: 198
Благодаря за съпричастността на всички-явно има Господ и той мисли за мен.
Днес получих предложение за работа в Германия, което ще ми позволи да си изплатя кредита предсрочно и да не се пенсионирам по болест.
Стискайте палци за мен!

Много се радвам! Стискам палци да се оправиш и да си работиш Simple Smile

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Браво, много се радвам.Стискам палци и нека Бог е с теб!:)

# 27
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 133
Всяко зло за добро! Успех!

# 28
  • София
  • Мнения: 7 992
Моят съвет е да се опиташ да предоговориш кредита за максимално дълъг период. Банката също е наясно с липсващата обезпеченост, та не вярвам да се откажат да влизат някакви пари на фона на никакви.
Късмет с новата работа! 

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поздравления.
Обаче нещо се обърках. Независимо къде, ти все пак си имала възможност да работиш, тогава защо обяви, че няма да можеш да си плащаш задължението? Че и фалит да обявяваш?

# 30
  • Мнения: 3 331
Поздравления.
Обаче нещо се обърках. Независимо къде, ти все пак си имала възможност да работиш, тогава защо обяви, че няма да можеш да си плащаш задължението? Че и фалит да обявяваш?


и аз това си помислих. Това, че евентуално ще те пенсионират и ще намалеят доходите ти, не те освобождава от връщането на кредита.

# 31
  • Мнения: 198
Може би ако си пенсионер по болест не можеш да работиш ? Пък не е имало добра оферта и сега жената просто няма да се пенсионира и ще бачка в чужбина за много повече пари и съответно ще върне кредита. Така аз го разбирам.

# 32
  • Мнения: 0
Много се извинявам, че ще пиша в тази тема но наистина се нуждая от помощ  Praynig Praynig Ще започна с това, че приятелят ми има кредит,фирмата му е ЕТ.Има лихвоточки от дядо му който почина,но те все още не са изплатени.Споменавам ги тъй като доста е закъсал с кредита и все още не са го дали на съд но се опасявам че вероятността това да се случи е огромна и понеже фирмата му е ЕТ до колкото знам отговаря с личното си имущество т.е с къщата.Това е единственото което има на свое име и единственото му жилище.Ако го дадат на съдия изпълнител и му вземат къщата заминават и лихвоточките с които той искаше да погаси просрочието си и да продължи да си плаща кредита.Веднъж консултантът при който е приятелят ми се изпусна че колата (кредитът е теглен заради кола- такси) е залогът за целия кредит, само че нещо не ми се вярва.Та това което искам да знам е могат ли да му вземат къщата при положение че няма къде другаде да отиде и възможно ли е да вземат само колата?Незнам даже какви точно въпроси да задам но ще съм ви наистина благодарна ако ми помогнете и ми изясните процедурата и какви са начините да се справим с проблема.Благодаря предварително!

# 33
  • София
  • Мнения: 7 992
Зависи от това какви обезпечения е предоставил по кредита. Ако жилището е ипотекирано, не му помага, че е единствено. Ако не е, най-вероятно ще се възползва от несеквестируемостта на единственото семейно жилище, но пак има условности.
Ако колата е на негово име, може да се вземе. Запорира се, след това кредиторът я взема. Ако не е налична, се издирва. 
Като ЕТ отговаря с цялото си лично имущество, да. Начин за справяне с проблема:
1. Среща с адвокат, който да прегледа изцяло документацията по кредита;
2. Контакт с банката за разсрочване.
3. Евентуално заем от близки, с който да се покрият просрочията.
4. Продажба на имущество.
5. Недопускане да се стига до изпълнително производство, защото само ще ви се увеличат разноските, а с нищо няма да се подобри ситуацията.
За лихвоточките не мога да коментирам, защото нищо не разбирам от тях. 
 

# 34
  • Мнения: 5 701

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.

# 35
  • Мнения: 2
Дами, искам да ви поздравя за страхотната тема и полезните коментари към нея. Дано на никого не се налага да изпада в такава ситуация, но наистина - моите уважения за дадените коментари. Изключително полезни!  Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 198

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.
При всички случаи в момента, в който почне да получава доход официално ще има запор върху него Също ако придобие имущество. Преди това ще се опитват да го накара да плаща на някакви вноски все пак.

# 37
  • Мнения: 5 701

И аз да попитам за случай на мой познат.
Взима голям кредит от банка,като ипотекира 2 жилища,едно негово и едно на родителите си.От три години вече е в затвора и не плаща задълженията си по кредита.Банката е предала случая на частен съдебен изпълнител и той взима и двете жилища,но продавайки ги на търг не може да се вземе нужната сума за да покрие кредита.(В провинцията са апартаментите и не е имало много желаещи за тяхната покупка)И сега има да плаща още пари.След един месец ще излезе от затвора,но едва ли ще почне работа и няма да има доход.Родителите му не могат да му помогнат,разведен е с 8 годишна дъщеря.
Въпросът ми е как,по какъв начин банката ще си вземе парите,след като той няма никакво имущество,няма доход,а сумата ще се увеличава непрекъсното и ще и текат лихви.
При всички случаи в момента, в който почне да получава доход официално ще има запор върху него Също ако придобие имущество. Преди това ще се опитват да го накара да плаща на някакви вноски все пак.
Знаейки това,той няма да почне работа с официален доход и няма да придобие имущество на негово име.
Близка съм с бившата му съпруга и тя се притеснява да не би да посегнат на нейното имущество.Или когато дъщеря му направи 18 години ,да не търсят от нея натрупаните суми.
Интересно ми е има ли някаква давност по кредитите,т.е.като минат години да се опрости.

# 38
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Много се извинявам, че ще пиша в тази тема но наистина се нуждая от помощ  Praynig Praynig Ще започна с това, че приятелят ми има кредит,фирмата му е ЕТ.Има лихвоточки от дядо му който почина,но те все още не са изплатени.Споменавам ги тъй като доста е закъсал с кредита и все още не са го дали на съд но се опасявам че вероятността това да се случи е огромна и понеже фирмата му е ЕТ до колкото знам отговаря с личното си имущество т.е с къщата.Това е единственото което има на свое име и единственото му жилище.Ако го дадат на съдия изпълнител и му вземат къщата заминават и лихвоточките с които той искаше да погаси просрочието си и да продължи да си плаща кредита.Веднъж консултантът при който е приятелят ми се изпусна че колата (кредитът е теглен заради кола- такси) е залогът за целия кредит, само че нещо не ми се вярва.Та това което искам да знам е могат ли да му вземат къщата при положение че няма къде другаде да отиде и възможно ли е да вземат само колата?Незнам даже какви точно въпроси да задам но ще съм ви наистина благодарна ако ми помогнете и ми изясните процедурата и какви са начините да се справим с проблема.Благодаря предварително!

Вероятно при тегленето на кредит "Автомобил" върху автомобилът е учреден особен залог по реда на ЗОЗ. ЗОЗ е слонски закон и не се конкурира с ГПК. ЧСИ ще образува изпълнително дело за изземване и предаване на автомобила, ако приятелят ви не го предаде доброволно, нещо за което го съветвам да направи. За остатъка ще се търси изпълнение върху друго имущество на длъжника, възможно е изпълнението да се насочи и върху жилището, без значение дали е единствено или не. Дано след продажбата по ЗОЗ приятелят Ви успее да покрие по-голямата част от дълга. Може да подпише и споразумение с банката за разсрочване на задължението и да помоли да му се спре начисляването на законова лихва до момента на издължаването. В момента длъжниците са в доста привилигировано положение пред финансовите институции, защото те (банките) имат сравнително малко доброволни постъпления по лоши кредити и са склонни на отстъпки.
Прочетете внимателно това, което Ви написах и действайте, за да не загубите жилището.

# 39
  • Мнения: 0
Изключително много Ви благодаря за съветите и обърнатото внимание!Дано се получат нещата. Praynig

# 40
  • Мнения: 1 520
Съжалявам, че в момента си в такова положение Cry Но "Безплатен обяд няма!" Naughty Със сигурност някой от семейството ти ще трябва да плаща, ако ти не си в състояние за това. Майка, баща, брат, сестра, съпруг, деца, роднини... Най-добре отиди в банката, от която си теглила кредита и го разсрочи, за да не се окаже, че трябва да останете и без жилище, ако кредитът ти е голям. С всеки голям кредит има и застраховка "Живот". Виж дали от там не може да се получи нещо.

С болднатото не съм съгласна. Ако кредитополучателят стане неплатежоспособен, от банката имат право да насочат принудително изпълнение само срещу съпруга му, и то ако кредитът е изтеглен по време на брака.
Роднините са отговорни само в случай на приемане на наследство.

Ако жилището е единствено, банката може да го вземе, ако кредита е ипотечен, а той не е такъв - без обезпечения и поръчители е, доколкото прочетох...
Така, че в това отношение авторката може да е спокойна.
Пожелавам й да се оправи по-скоро  bouquet

Последна редакция: пт, 09 сеп 2011, 15:25 от krem-karamel

# 41
  • Мнения: 198
И аз това писах по-горе, че роднините носят отговорност само в случай, че приемат наследство и отговорен може да е само съпругът/съпругата.

# 42
  • Мнения: 7
Здравейте! Моля за съвет и ако е възможно разясняване на ситуацията. През 2002 г. теглих заем от ДСК - 2500лв., за срок от 48 месеца, като в договора пише, че ще се изплаща на 47 равни вноски (месечни анюитети) по 72 лв. В договора е упоменато "месечните анюитети ще се изплащат чрез удръжки от касиер-платец" - в случая това е моята месторабота, държавно предприятие. Заема е погасяван всеки месец, без пропуск всичките 47 вноски. Последната е била август 2006г. (това го сверих от местоработата ми). Днес обаче, ми се обадиха поръчителите, че са получили писма в които се упоменава, че дължа 560 лв. - главница 273 лв. и съответно лихви. През всички тези години от банката не съм получила нито вест нито кост. Даже последната вноска ми беше надвзета и ми я върнаха (това го има в местоработата ми). При разговора със служителка от банката ми се каза, че тази сума я дължа. Та, питането ми е след близо 10 години какво търсят от мен? Има ли давностен срок този заем, а и къде мога евентуално да си търся правата, защото тази дама по телефона не може да ме упъти и не знае към кого да се обърна?????  Shocked

# 43
  • London
  • Мнения: 6 732
Принципно с  изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. Давността не се прилага служебно трябва ти да се позовеш на нея. Ти написа обаче , че си изплатила всичко до стотинка така че ми се струва абсурдно да те карат ''да платиш два пъти задължението си''. При всички случаи имаш разписки , документи , които са в подкрепа на думите ти. Вярвам , че си попаднала в някакво объркване , ако наистина си платила всичко и по-добре отиди на място да видиш как стоят нещата. Naughty

# 44
  • София
  • Мнения: 7 992
Бибка:
1. Виж писмата на поръчителите дали са от банката или от някоя фирма за събиране на вземания.
2. Поискай извлечение от сметката в ДСК, от която са теглели пари, за да погасяват кредита. Ще видиш какво се е случвало.
3. Пусни писмено искане до банката за обяснения за формираното задължение и от кога е.
4. Поискай информация от ЦКР за това дали имаш просрочени заеми на твое име. Като влезеш в централния салон на БНБ, пада се гишето веднага вдясно. Забравих кой номер е.
5. След като изясниш какво се е случвало и дали е платена последната вноска, ще прецениш дали имаш основание да се жалиш. Ако имаш основания, пишеш жалбата до банката/фирмата за събиране на вземания. Ако упорстват, следващата стъпка е БНБ, Управление "Банков надзор", с копие до банката или до фирмата за събиране на вземанията.
За давностен срок не мога да коментирам, не съм юрист.

# 45
  • Мнения: 7
Много благодаря за бързите и ценни отговори  Hug Вече пуснах заявление в работата ми и ще ми издадат служебна бележка за всички плащания по сметката на банката. Консултирах се с адвокат и той поема нещата. Но това за ЦКР ще го проверя задължително, защото аз през тези години имам и други заеми и покупки на изплащане, мисля си ако имаше проблем с този заем нямаше да ме одобряват и за следващите. За сега май всичко е на моя страна, стискайте палци да остане така  Praynig
Още веднъж много благодаря!

# 46
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте! Моля за съвет и ако е възможно разясняване на ситуацията. През 2002 г. теглих заем от ДСК - 2500лв., за срок от 48 месеца, като в договора пише, че ще се изплаща на 47 равни вноски (месечни анюитети) по 72 лв. В договора е упоменато "месечните анюитети ще се изплащат чрез удръжки от касиер-платец" - в случая това е моята месторабота, държавно предприятие. Заема е погасяван всеки месец, без пропуск всичките 47 вноски. Последната е била август 2006г. (това го сверих от местоработата ми). Днес обаче, ми се обадиха поръчителите, че са получили писма в които се упоменава, че дължа 560 лв. - главница 273 лв. и съответно лихви. През всички тези години от банката не съм получила нито вест нито кост. Даже последната вноска ми беше надвзета и ми я върнаха (това го има в местоработата ми). При разговора със служителка от банката ми се каза, че тази сума я дължа. Та, питането ми е след близо 10 години какво търсят от мен? Има ли давностен срок този заем, а и къде мога евентуално да си търся правата, защото тази дама по телефона не може да ме упъти и не знае към кого да се обърна?????  Shocked

Без да претендирам, че разбирам много, искам ти разкажа един сходен случай, но с друга банка. Изтеглен малък кредит преди осем години, вноски, удържани директно от заплатата и погасяван редовно, уж закрит през 2009 г. Миналата година се получава писмо от съдия-изпълнител забележи, че се дължат примерно долу горе 200 лв и начукани една камара такси за какви ли не услуги на съдия изпълнителя, които са кажи-речи толкова пари отгоре. Приятелката ми си мисли, че е грешка и отива да търси откъде дължи пари за изплатения вече кредит и се установява, че кредитът е бил уж някакъв преференциален за служители на точно нейната фирма, но за да вземе по-добрите условия през банката, от която е теглила кредита, трябва да й минава заплата и да се плаща една комунална сметка (май за мобилен телефон) през същата банка. Та когато е закрит кредита, банката е продължавала да й начуква някаква такса за плащането на комуналната сметка, за това, че й изпраща смс колко й е сметката и тези такси си ги дължи, защото забележи НЕ Е КАЗАЛА ИЗРИЧНО, че не иска да продължава да плаща сметката за телефон през банката. Съответно тя отдавна не е в тази фирма и никога след закриването на кредита не е внасяла по сметката в тази банка пари, с които да се плаща мобилния телефон. Не си пази и стария номер, на който са й пращали смс-и колко й е сметката за мобилен телефон
Разбира се преди съдия изпълнителя никой не й е казал, че дължи някакви пари. Май има и някакви подобни истории с уж закрити кредитни карти, по които още седят такси. Така че препоръчвам да си намериш договорите и да търсиш да няма някакви такива истории, макар че за ДСК не съм чувала

Последна редакция: чт, 30 май 2013, 23:20 от deny

# 47
  • Мнения: 76
Момичета ,не мога да повярвам за какви идиотщини на банките пишете..
Ами то да го е страх човек заем да вземе...

# 48
  • Мнения: 7
Дени, пазя си договора да, в него се упоменават само вноските - 47 на брой и никакви други сметки, такси и т.н. Не съм получавала известия за състоянието на сметката и кредита - НИЩО, едно голямо нищо  Shocked Ужасена съм направо, пък и това нещо е преди 10 години, както ми отговориха по-горе давностния срок би трябвало вече да е изтекъл. А най-странното е че от банката не могат да ми дадат история на заема - сружителката казва пред мен нямам нищо  Shocked. Най-добре ще е да отида в ЦКР и да проверя.
Много трябва да се внимава с тия заеми, имам и кредитни карти, но с тях проблеми не съм имала, тегля, плащам и накрая закривам, като искам документ. От ДСК обаче - шок. Ще пиша какво е направил адвоката ми и докъде стигат нещата.

# 49
  • London
  • Мнения: 6 732
Бибка шашкаш ме. ShockedНикой ли не те запозна с лихвите , неустойките , правата и задълженията по договора преди сключването му ? Как е възможно се питам. ThinkingПринципно преди тегленето на кредит се дава формуляр с информация по отношение на него. То този договор да не се окаже порочен без толкова важни и задължителни неща като лихвен процент , уловия за промяна на лихвен процент , броя на погасителните вноски , тяхната периодичност. Все пак договора си има форма и съдържание , не може някой си да пропуска каквото му е угодно.... ShockedТо си мирише на нищожност ( не е спазена формата). Искам да си погледнеш договора и да видиш всичко това дали го има налично в него...за тази цел разгледай чл.11 от ЗПК.

и след това , ако нещо не е спазено по този член следва недействителност на договора. От това , което написа смея да подозирам точно това. Разбира се провери. Успех.

# 50
  • Мнения: 7
да, в договора са упоменати вноските - 47 равни вноски по 72 лв. (за които имам документ от службата), които са изплатени до стотинка, даже последната вноска е надвзета и от банката са ми я върнали (имам документ). Лихвата е упомената в договора, като никъде не пише за промяна. Неустойка няма. Пащането е извършвано от касиер-платец, директно ми е удържано от заплатата, превеждано на сметка на банката, която те са дали. Питам аз  Shocked защо като имам главница са спрели да ми удържат пари, аз съм на същата работа до ден днешен  Shocked И още - защо 7 години след последното плащане по сметката никой не ме е потърсил  Shocked Редно ли е да имам за плащане по договара (което не мисля че е така) и да не ме уведомят своевременно, а след 7 години заедно с безумна лихва - няма ли давностни срокове?

# 51
  • Мнения: 3 331
Това да не са някакви такси за обслужване на сметка, които дължиш, ако не си си закрила разплащателната сметка. Банките вече ги прехвърлят и тях към фирми за събиране на задължения. Аз не разбрах ти ходи ли до банката, за да ти покажат по кой сметка ги дължиш /респективно там да внесеш/ и от какво са се формирали. Поискай си извлечение от движението по разплащателната сметка , обслужвала кредита.

# 52
  • London
  • Мнения: 6 732
да, в договора са упоменати вноските - 47 равни вноски по 72 лв. (за които имам документ от службата), които са изплатени до стотинка, даже последната вноска е надвзета и от банката са ми я върнали (имам документ). Лихвата е упомената в договора, като никъде не пише за промяна. Неустойка няма. Пащането е извършвано от касиер-платец, директно ми е удържано от заплатата, превеждано на сметка на банката, която те са дали. Питам аз  Shocked защо като имам главница са спрели да ми удържат пари, аз съм на същата работа до ден днешен  Shocked И още - защо 7 години след последното плащане по сметката никой не ме е потърсил  Shocked Редно ли е да имам за плащане по договара (което не мисля че е така) и да не ме уведомят своевременно, а след 7 години заедно с безумна лихва - няма ли давностни срокове?

Казах ти и преди , че общия срок е 5 години.Не може банката сама да си удължава давностния срок , това си е законово положение. Това , което ти трябваше да направиш е да направиш възражение за изтекла давност.  PeaceМой съвет към всички взимащи кредит е след издължаване да изисквате винаги удостоверение , че не дължите нищо и сте се изплатили по кредита. Дерзай , няма от какво да се тревожиш , едното възражение за изтекла давност и забравяш случая.

# 53
  • Мнения: 7
La Catrala точно това днес ще направи адвоката ми - пуска възражение. По принцип след този заем съм теглила още, имам и кредитни карти, стоки на лизинг, но както каза ти винаги изисквам документ, че не дължа нищо. С този заем от преди 10 години мислех, че всичко е приключило, но грешката си е моя. Исках да съм информирана за възможностите, които имам и да знам как да действам. Много много благодаря  Hug Hug

# 54
  • London
  • Мнения: 6 732
Ще кажеш после как е минало. Успех. Peace

Общи условия

Активация на акаунт