Невъзможност за плащане на потребителски кредит

  • 21 560
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7
Много благодаря за бързите и ценни отговори  Hug Вече пуснах заявление в работата ми и ще ми издадат служебна бележка за всички плащания по сметката на банката. Консултирах се с адвокат и той поема нещата. Но това за ЦКР ще го проверя задължително, защото аз през тези години имам и други заеми и покупки на изплащане, мисля си ако имаше проблем с този заем нямаше да ме одобряват и за следващите. За сега май всичко е на моя страна, стискайте палци да остане така  Praynig
Още веднъж много благодаря!

# 46
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте! Моля за съвет и ако е възможно разясняване на ситуацията. През 2002 г. теглих заем от ДСК - 2500лв., за срок от 48 месеца, като в договора пише, че ще се изплаща на 47 равни вноски (месечни анюитети) по 72 лв. В договора е упоменато "месечните анюитети ще се изплащат чрез удръжки от касиер-платец" - в случая това е моята месторабота, държавно предприятие. Заема е погасяван всеки месец, без пропуск всичките 47 вноски. Последната е била август 2006г. (това го сверих от местоработата ми). Днес обаче, ми се обадиха поръчителите, че са получили писма в които се упоменава, че дължа 560 лв. - главница 273 лв. и съответно лихви. През всички тези години от банката не съм получила нито вест нито кост. Даже последната вноска ми беше надвзета и ми я върнаха (това го има в местоработата ми). При разговора със служителка от банката ми се каза, че тази сума я дължа. Та, питането ми е след близо 10 години какво търсят от мен? Има ли давностен срок този заем, а и къде мога евентуално да си търся правата, защото тази дама по телефона не може да ме упъти и не знае към кого да се обърна?????  Shocked

Без да претендирам, че разбирам много, искам ти разкажа един сходен случай, но с друга банка. Изтеглен малък кредит преди осем години, вноски, удържани директно от заплатата и погасяван редовно, уж закрит през 2009 г. Миналата година се получава писмо от съдия-изпълнител забележи, че се дължат примерно долу горе 200 лв и начукани една камара такси за какви ли не услуги на съдия изпълнителя, които са кажи-речи толкова пари отгоре. Приятелката ми си мисли, че е грешка и отива да търси откъде дължи пари за изплатения вече кредит и се установява, че кредитът е бил уж някакъв преференциален за служители на точно нейната фирма, но за да вземе по-добрите условия през банката, от която е теглила кредита, трябва да й минава заплата и да се плаща една комунална сметка (май за мобилен телефон) през същата банка. Та когато е закрит кредита, банката е продължавала да й начуква някаква такса за плащането на комуналната сметка, за това, че й изпраща смс колко й е сметката и тези такси си ги дължи, защото забележи НЕ Е КАЗАЛА ИЗРИЧНО, че не иска да продължава да плаща сметката за телефон през банката. Съответно тя отдавна не е в тази фирма и никога след закриването на кредита не е внасяла по сметката в тази банка пари, с които да се плаща мобилния телефон. Не си пази и стария номер, на който са й пращали смс-и колко й е сметката за мобилен телефон
Разбира се преди съдия изпълнителя никой не й е казал, че дължи някакви пари. Май има и някакви подобни истории с уж закрити кредитни карти, по които още седят такси. Така че препоръчвам да си намериш договорите и да търсиш да няма някакви такива истории, макар че за ДСК не съм чувала

Последна редакция: чт, 30 май 2013, 23:20 от deny

# 47
  • Мнения: 76
Момичета ,не мога да повярвам за какви идиотщини на банките пишете..
Ами то да го е страх човек заем да вземе...

# 48
  • Мнения: 7
Дени, пазя си договора да, в него се упоменават само вноските - 47 на брой и никакви други сметки, такси и т.н. Не съм получавала известия за състоянието на сметката и кредита - НИЩО, едно голямо нищо  Shocked Ужасена съм направо, пък и това нещо е преди 10 години, както ми отговориха по-горе давностния срок би трябвало вече да е изтекъл. А най-странното е че от банката не могат да ми дадат история на заема - сружителката казва пред мен нямам нищо  Shocked. Най-добре ще е да отида в ЦКР и да проверя.
Много трябва да се внимава с тия заеми, имам и кредитни карти, но с тях проблеми не съм имала, тегля, плащам и накрая закривам, като искам документ. От ДСК обаче - шок. Ще пиша какво е направил адвоката ми и докъде стигат нещата.

# 49
  • London
  • Мнения: 6 732
Бибка шашкаш ме. ShockedНикой ли не те запозна с лихвите , неустойките , правата и задълженията по договора преди сключването му ? Как е възможно се питам. ThinkingПринципно преди тегленето на кредит се дава формуляр с информация по отношение на него. То този договор да не се окаже порочен без толкова важни и задължителни неща като лихвен процент , уловия за промяна на лихвен процент , броя на погасителните вноски , тяхната периодичност. Все пак договора си има форма и съдържание , не може някой си да пропуска каквото му е угодно.... ShockedТо си мирише на нищожност ( не е спазена формата). Искам да си погледнеш договора и да видиш всичко това дали го има налично в него...за тази цел разгледай чл.11 от ЗПК.

и след това , ако нещо не е спазено по този член следва недействителност на договора. От това , което написа смея да подозирам точно това. Разбира се провери. Успех.

# 50
  • Мнения: 7
да, в договора са упоменати вноските - 47 равни вноски по 72 лв. (за които имам документ от службата), които са изплатени до стотинка, даже последната вноска е надвзета и от банката са ми я върнали (имам документ). Лихвата е упомената в договора, като никъде не пише за промяна. Неустойка няма. Пащането е извършвано от касиер-платец, директно ми е удържано от заплатата, превеждано на сметка на банката, която те са дали. Питам аз  Shocked защо като имам главница са спрели да ми удържат пари, аз съм на същата работа до ден днешен  Shocked И още - защо 7 години след последното плащане по сметката никой не ме е потърсил  Shocked Редно ли е да имам за плащане по договара (което не мисля че е така) и да не ме уведомят своевременно, а след 7 години заедно с безумна лихва - няма ли давностни срокове?

# 51
  • Мнения: 3 331
Това да не са някакви такси за обслужване на сметка, които дължиш, ако не си си закрила разплащателната сметка. Банките вече ги прехвърлят и тях към фирми за събиране на задължения. Аз не разбрах ти ходи ли до банката, за да ти покажат по кой сметка ги дължиш /респективно там да внесеш/ и от какво са се формирали. Поискай си извлечение от движението по разплащателната сметка , обслужвала кредита.

# 52
  • London
  • Мнения: 6 732
да, в договора са упоменати вноските - 47 равни вноски по 72 лв. (за които имам документ от службата), които са изплатени до стотинка, даже последната вноска е надвзета и от банката са ми я върнали (имам документ). Лихвата е упомената в договора, като никъде не пише за промяна. Неустойка няма. Пащането е извършвано от касиер-платец, директно ми е удържано от заплатата, превеждано на сметка на банката, която те са дали. Питам аз  Shocked защо като имам главница са спрели да ми удържат пари, аз съм на същата работа до ден днешен  Shocked И още - защо 7 години след последното плащане по сметката никой не ме е потърсил  Shocked Редно ли е да имам за плащане по договара (което не мисля че е така) и да не ме уведомят своевременно, а след 7 години заедно с безумна лихва - няма ли давностни срокове?

Казах ти и преди , че общия срок е 5 години.Не може банката сама да си удължава давностния срок , това си е законово положение. Това , което ти трябваше да направиш е да направиш възражение за изтекла давност.  PeaceМой съвет към всички взимащи кредит е след издължаване да изисквате винаги удостоверение , че не дължите нищо и сте се изплатили по кредита. Дерзай , няма от какво да се тревожиш , едното възражение за изтекла давност и забравяш случая.

# 53
  • Мнения: 7
La Catrala точно това днес ще направи адвоката ми - пуска възражение. По принцип след този заем съм теглила още, имам и кредитни карти, стоки на лизинг, но както каза ти винаги изисквам документ, че не дължа нищо. С този заем от преди 10 години мислех, че всичко е приключило, но грешката си е моя. Исках да съм информирана за възможностите, които имам и да знам как да действам. Много много благодаря  Hug Hug

# 54
  • London
  • Мнения: 6 732
Ще кажеш после как е минало. Успех. Peace

Общи условия

Активация на акаунт