КОЛЕДАТА май вече приближава,че студенко взе да става

  • 131 778
  • 759
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 411
RuVe, показаните сладки много приличат на шведските  Kanelbullar. По принцип те ги правят целогодишно, но по коледните празници освен стандартния пълнеж от захар и канела слагат инграм /коледна смеска подправки/ и стафиди.  Стандартно са глазирани с яйце и поръсени с едра дек. захар. при интерес това е сайт с рецептата и указание за направа стъпка по стъпка в снимки.
http://www.recepten.se/recept/kanelbullar.html

# 706
  • Мнения: 6 914
bebkakrasi, нямаш ли преведена рецептата за тези Kanelbullar?

# 707
  • София
  • Мнения: 3 090
шведски канелени рула
Покрай канелените рула намерих и нещо друго интересно - скандинавски коледни сладки

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 10:07 от krikri

# 708
  • Мнения: 11 816
Здравейте! Подозирам, че има страхотни нови предложения тази година, но имам да чета цялата тема, сега само надникнах на 1 стр. Нямам търпение да започвам, но по традиция първо да мине р.д. на дъщеря ми и тогава.. Ще повторя и потретя много от рецептите - задължително много меденки, линцерки, ванилените кравайчета (аз оформям и бастунчета), сухарчетата на Venetta, забравените сладки, макарони и още, и още сладки.. къщички.. поне 2 вида бонбони.. На мен основно това са ми подаръците затова правя количества. Simple Smile

Ще се радвам да обсъждаме пак и идеи за опаковане на сладките за подаръци! На мен ще ми трябват по-големи кутии, по възможност с коледни мотиви, или просто бели, червени или зелени, а аз ще ги доукрася..

И за да е и малко полезно включването ми, преглеждайки 1 стр. не виждам при предястията пингвинчетата на gaby_s, препоръчвам горещо на всички, които не ги знаят - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346653 Децата много им се радват, а и възрастните.. внасят красота на масата! Peace

Като ви прочета с удоволствие ще се включа отново!

# 709
  • София
  • Мнения: 1 139
Здравейте, минавам да ви почерпя с едни сладки с канела и орехчета, които за мен са много коледни, понеже майка ми ги правеше най-често точно тогава. Много бързо стават и не са трудоемки. Ако има интерес към рецептата, само кажете - ще я пусна веднага  Peace





Може ли рецептата- изглеждат вкусни  Simple Smile

# 710
  • Мнения: 411
bebkakrasi, нямаш ли преведена рецептата за тези Kanelbullar?
Ето я : За Тесто: • 25 г мая за сладко тесто; • 75 г масло; • 2 ½ чаши прясно мляко; • ½ чаша захар на пясък; • 1 щипка сол; • 1 ч.л. смлян кардамон; • около 7 чаши брашно;
 За плъване: • 50 г масло ; • ½ чаша захар на пясък; • 1 чаена лъжичка канела /може да се сложи и стафиди, коледна подправка, накълцани ядки/
 За глазиране : • 1 яйце
 Украса: • гранулирана захар
 • 25 бр хартиени формички за мъфи
Приготвяне: маята се разтваря в малко хладко мляко, следващите стъпки са както при месене на тесто с мая. След като тестото стане гладко се оставя да втаса за 30-тина мин. /Може да се направи и в машина за хляб, на програма тесто.  /
Готовото втасало тесто се разточва на лист 50 на  20 см. Върху готовия блат се разтиля предварително приготвената плънка, след което блата се навива на руло и се нарязва на парчета с дебелина окл. 1 ½ см. Резенчетата се слагат в формичките за мъфи и се оставя да втаса втори път за около 30 мин.
Втасалите „канелени кюфтета” се намазват с разбитото  яйце и се поръсват с дек. Захар.
Пекат се в загратя фурна на 225 за около 8-10 мин. или 220 за 10-12 мин.

# 711
  • София
  • Мнения: 2 658
Umbra, искрено и не съвсем благородно ти завидях за невероятната атмосфера.  Laughing
Нат, да, така и предполагах, този на Шварцтау явно е за директна консумация, защото е точно ронлив и със силен аромат, но и много подходящ!  Grinning

Аз корички ще си направя, купените не ми допадат особено. Започвам с подготовката им и утре ще направя два щолена.  Wink

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 13:28 от petia_tag

# 712
  • Мнения: 6 914
bebkakrasi, нямаш ли преведена рецептата за тези Kanelbullar?
Ето я : За Тесто: • 25 г мая за сладко тесто; • 75 г масло; • 2 ½ чаши прясно мляко; • ½ чаша захар на пясък; • 1 щипка сол; • 1 ч.л. смлян кардамон; • около 7 чаши брашно;
 За плъване: • 50 г масло ; • ½ чаша захар на пясък; • 1 чаена лъжичка канела /може да се сложи и стафиди, коледна подправка, накълцани ядки/
 За глазиране : • 1 яйце
 Украса: • гранулирана захар
 • 25 бр хартиени формички за мъфи
Приготвяне: маята се разтваря в малко хладко мляко, следващите стъпки са както при месене на тесто с мая. След като тестото стане гладко се оставя да втаса за 30-тина мин. /Може да се направи и в машина за хляб, на програма тесто.  /
Готовото втасало тесто се разточва на лист 50 на  20 см. Върху готовия блат се разтиля предварително приготвената плънка, след което блата се навива на руло и се нарязва на парчета с дебелина окл. 1 ½ см. Резенчетата се слагат в формичките за мъфи и се оставя да втаса втори път за около 30 мин.
Втасалите „канелени кюфтета” се намазват с разбитото  яйце и се поръсват с дек. Захар.
Пекат се в загратя фурна на 225 за около 8-10 мин. или 220 за 10-12 мин.


  bouquet Благодаря!

# 713
  • Мнения: 411
Едно уточнение: декоративната захар е бяла, едра, по несладка е на вкус. Не е от тези оцветените

# 714
  • софия
  • Мнения: 100
Момичета,много ми се иска да направя някой неща от този клип,но ще ми трябва вашата помощ,в началото на клипа правят едни кошнички  от  някакво тесто/прилича на пармезанова кошничка/,но тази е сладка ,какво би могло да е тестото newsm78,и тези кошнички от шоколад ,от къде да купя толкова бял и черен шоколад за да може да се натопят формите и после да се напълнят.Ако ще трябва да купувам млечен и да го разтопявам ,те ще излязат златни  Grinning

http://www.facebook.com/photo.php?v=56783522379&set=vb.73368 … ype=2&theater

# 715
  • Мнения: 11 816
Забравих да добавя, че ще повторя тази година задължително и шоколада на клечка на Umbra - http://alia.tropot.net/2010/12/10/%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%89 … 1%87%D0%BA%D0%B0/ Открояваше се в подаръчните пакети, но аз заедно с панделката бях закрепила и описание как да се ползва, че е възможно да се изяде.. Simple Smile Задължително люти при нас се харесват! Peace

# 716
  • Мнения: 1 243

май никой не е правил щолена на йоана, но аз пак да си попитам - някакви отзиви? мисля все пак да направя него тази година, понеже е с марципан!
Wink

# 717
  • Мнения: 0
Ето ме, ето ме, идвам с рецептата  Simple Smile Радвам се че ви допаднаха на външен вид, надявам се и на вкус да е така. bebkakrasi, наистина много приличат, но само на външен вид, иначе са си слаки или и курабийки може да ги нарече човек  Thinking

Сладки с канела и орехи  

1 яйце
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. масло / олио / мас или смес
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода или 1 п. бакпулвер
малко ванилия
и около 500 гр. брашно

като плънка:
малко захар
канела или какао, или и двете
орехи

Замесва се средно меко тесто. Разделя се на 2 части. Всяка се разточва на сравнително дълга, но по тънка кора с дебелина около 2-3 мм. Разточената кора се поръсва с малко захар, канела или какао и ситно нарязаните орехи, навива се на рулце и се нарязва на кръгчета с дебелина около 5 мм. Подреждат се в тавичка и се пекат при 200°C. Добър Апетит с резултата!!!


А имам и една изпитана рецепта за Kanelbullar, която правя от години и стават страхотни.

Кифлички с канела

за тестото:
150 гр. масло или 50/50 масло-олио
500 мл. мляко
50 гр. мая или 2 пакетчета суха
150 гр. захар
щипка сол
около 1 кг. брашно
по желание щипка кардамон

за плънка:
около 50 гр. масло
захар
канела

за покритие:
1 яйце
едра или ситна захар

Загрява се леко млякото. Маята се разтваря в него (ако е кубче, ако е суха се прибавя кум брашното). Разстопява се и маслото и заедно с останалите продукти се замесва средно меко и еластично тесто, като се започне примерно с 700 гр. брашно и постепенно се добавя още. Готовото тесто се оставя 30-40 мин. да втаса. След това разделяте на три. Всяка част разсточвате на правоъгълна кора. Намазва се с разтопено масло, ръси се захар и обилно канела и се навива на руло. От него се режат колелца с дебелина около 2-3 см, поставят се в тавата за печене и се оставят още 30 мин. да втасат още веднъж. След това мажете с яйцето и поръсвате със захарта и печете на около 250°C около 10-12 мин. Хубаво е през това време да сте си приготвили някаква кърпичка или салфетка, защото уханието от фурната, докато се пекат, води до слюнкоотделяне  Mr. Green
Да доуточня, че излизат към 30 някъде и не е никакъв проблем да се направи половината тесто  Wink

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 13:49 от RuVe

# 718
  • София
  • Мнения: 2 658
Момичета,много ми се иска да направя някой неща от този клип,но ще ми трябва вашата помощ,в началото на клипа правят едни кошнички  от  някакво тесто/прилича на пармезанова кошничка/,но тази е сладка ,какво би могло да е тестото newsm78,и тези кошнички от шоколад ,от къде да купя толкова бял и черен шоколад за да може да се натопят формите и после да се напълнят.Ако ще трябва да купувам млечен и да го разтопявам ,те ще излязат златни  Grinning

http://www.facebook.com/photo.php?v=56783522379&set=vb.73368 … ype=2&theater
тестото е маслено за кошничките. Иначе си купи шоколадов кувертюр и с него действай за кошничките. Не е толкова скъп и има качества подходящи за сладкарството. В по-големите магазини има различни и в разнообразни разфасовки. Като за проба можеш и от Лидъл да си купиш, казват, че бил много вкусен(аз самата не съм го пробвала още). Иначе има на ION, но 2 кила и белгийски за 63лв., пак две-три кила.  Grinning Това в Метро.

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 13:52 от petia_tag

# 719
  • Мнения: 60
Тези кифлички с канела изглеждат страхотно. Май ще добавя и тях към списъка за тази година Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт