Колко струва едно бебе?

  • 39 506
  • 413
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 653
Не знам кой е приел да не се купува нищо предварително у нас. Първата покупка за сина ни направихме, докато бях в 12 седмица.
Относно бейби шауъра - ние имаме погача. Не е преди, а след раждането; но това сме ние, това са нашите традиции. Които, между другото, забелязвам как все повече хора не отчитат. Предпочитат Хелоуин пред 3ти март. Защо не и бейби шауър пред погача.
А може и двете, за да ни струва нищо и половина. А ако може и друг да роди бебето, ехеее... Laughing

# 91
  • София
  • Мнения: 1 149
А какво е бейби шауър  Embarassed? Ха сега смейте се на моето невежество...  Laughing

# 92
  • Мнения: 22 549
Това с купуването или не, на дрешки предварително е голяма глупост.
Аз започнах да купувам към 4тия месец и добре, че го направих, защото в 7мия месец родих. И покрай тичането и лудницата с детето в кувиоз, ми беше точно до пазаруване.
Нито пък бих оставила на свекърва, мъж, майка и т.н. да ми избира нещата.

MelindaD, парти преди раждането на бебето, на което се събират приятелки на майката и дават подаръци. )

# 93
  • някъде
  • Мнения: 4 962
Корито/ваничка за къпане за препоръчване е анатомична- не беше анатомична и пак сме си го къпали Simple Smile
Бебешка количка + чанта - от едната баба
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)- от другата баба
Маса/шкаф за преобличане - не съм имала такава екстра Whistling
Стерилизатор не е задължително, но е удобство- не съм купувала
Кошница/столче за кола-не съм ползвала кошница
Бебефони- и такова не ми е било необходимо Peace

не си спомням колко ми е излязло, но не е било четирицифрено число Wink
 дрешки ползвах от племенника Wink

# 94
  • София
  • Мнения: 44 402
Кошница/столче за кола-не съм ползвала кошница
т.е. не си возила бебето в кола ли? да, ако хората нямат кола, тази покупка отпада...
ако има и кой да ти дава и купува вместо теб, също нещата  стават по-малка сума...обаче не винаги е така, дали защото няма кой, дали защото го намират нередно родителите...причини разни...
така или иначе дали бабите или ти си купила нещо обаче, то парите за въпросното са си дадени, бебето го ползва, така че редно е да влязат в сметката "колко струва бебето"

# 95
  • Мнения: 655
А какво е бейби шауър  Embarassed? Ха сега смейте се на моето невежество...  Laughing

Бебещко парти, което повечето пъти се прави преди да се роди бебето, въпреки че някои майки, вкл и аз ги правят след лаждането. На това парти идват гости, най-често други майки и приятелки на майката и подаряват подаръци за бебето. Може да се направи и като изненада за майката, може и да е органицирано от нея. Като всяко друго парти може да има тема, да са проеблечени гостите с маскировъчни костюми или специален код на облекло, но това не е задължително и са подробности.
Много е забавно! Мъничко е като погача, но без питката и лука. Laughing

# 96
  • Варна
  • Мнения: 709

Visible, аз лично месих питка и на двете си деца и каних орисници - защото това е българската традиция. Казах само, че има места където са възприели подходи за улесняване на майките. Няма нищо лошо в това. Традициите се развиват и променят спрямо развитието и промените в обществото. Преди 60-70 години примерно, по българска традиция венчавката е ставала в народни носии, но сега не е така. Няма нищо лошо в това да вървим напред. Както отричането на суеверията за неродения Петко, както изкарването навън на бебетата преди 40-тия ден и т.н. 

# 97
  • Мнения: 653
Разбирам те, Цанкова.
Не смятам, обаче, че тези партита са за улесняване на майката откъм пестене на пари по адрес на детето. Дори ми е странно възприемчиво, докато го пиша. Пресметливо и грозно ми е.
Сравнението с 40-те дни у дома и суеверия пък намирам за неподходящи.

# 98
  • София
  • Мнения: 44 402
всъщност да, наистина част от майките така ги приемат тези  партита... тук не еднократно е имало теми от типа - какво да си поръчам да ми подарят на погачата/кръщенето(това ми е още по-странно, сума ти хора са не вярващи, но си кръщават децата, щото ей така и да стане купона и да получат подаръци)...и се почват едни предложения - стол за кола, стол за хранене, чуесии.... все най-големите и скъпи покупки....то така погледнато, да едно бебе/дете доста евтино може да излезе Simple Smile обаче все си мисля, че друга им е идеята на кръщенета, погачи, прощапулници и т.н. Crazy

# 99
  • София
  • Мнения: 1 149
Аз погача не съм правила. Не харесвам тази традиция. И не виждам защо тогава да я спазвам. Идеята за бебешко парти преди раждането, на което идват приятелки да си поговорите и повеселите ми допада повече. Ама да събирам разни жени, които да се чувстват задължени да носят подарък за бебето, да го дондуркат (боже, дОндуркат или дУндуркат ли беше...  Embarassed ужас...) поред и да си говорим само за раждания, бебета и т.н. ...  Stop Е, сори за отклонението. Все пак си е мое виждане
Всичко за моето бебе сме си го купили сами с мъжа ми. От момента, в който разбрах, че съм бременна, започнахме да отделяме всяка възможна стотинка. За 8 месеца успяхме да съберем малко пари и според тях купихме каквото си избрахме. Само брат му (чичото на бебето  Simple Smile) се включи с известна сума

# 100
  • Мнения: 653
За мен пък беше приятно да видя любимите си жени на едно място.
Като цяло сме изявено женско семейство, по майчина линия за първи път от доста поколения се ражда момче. Освен това сме изключително, изключително близки.
Предполагам, че зависи най-вече от семейните взаимоотношения.
Повечето подаръци бяха практични, наистина страхотни, но не и кошница за кола или пък количка Crazy.

На кръщенето бяхме само с двамата кръстници. Подаръците от кръстницата бяха практични, дрешки за сезона, прекрасни. От кръстника си сина ни получи освен кръстче, подарък, който ще оцени след години и пак няма да "влезе в употреба".
След самото кръщене мама и татко подариха на сина ни подарък, защото така го усещаха и имаха желание за това. 

Преди да родя пък получихме също доста подаръци от моето семейство предимно. За всички беше невероятно удоволствие да пазаруват, постоянно звъняха да ме питат за цветове, материи и подобни, и всички се вълнуваха толкова силно!
Едната ми баба, пък, обожава да плете и това е нейният начин да изрази себе си и да се усеща полезна. Сътвори невероятни неща за внучето си Heart Eyes.
Винаги съм била благодарна и безумно щастлива от факта, че имам такова семейство, такива близки! Но никога не съм си мислила "Ааа, защо ще ми подари Х боди, вместо кошница за кола" Laughing.
Имам приятелка, която пък ми подари бебешка книжка за приятелството с прекрасно послание - толкова ми е ценна!
Мама ни подари и по-големи неща, но никога не е било с "Мамо, купи ни!", "Мамо, що не ни спестиш пари!?" или подобно обръщение. Всеки според възможностите си, разбиранията си, и с голямото си сърце, отворено към детенцето ни Heart Eyes.

Въобще това сметкаджийство намирам за голяма простотия.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2011, 15:50 от Visible

# 101
  • Варна
  • Мнения: 709
 Peace Не знам дали съм вярваща, но почти всяка неделя сме на църква, дори понякога децата изтърпяват да не закусват, за да вземат причастие. Погачата не е религиозен ритуал, а социален с -нея показваме дете пред обществото и жените го наричат с добри думи, за да стане добър човек. Кръщавката е въвеждане в тайнство, но това не е религиозна тема. А подаръци на нашето кръщене почти нямаше.
Не разбирам, защо се смята за пресметливо и грозно да кажеш от какво имаш нужда. В никакъв случай големите подаръци не са важни. За да съм честна, за малкото ми момче нямах нужда от почти нищо и почти нищо не са ми и подарявали.
Споделям опит. Събираме се около 4-5-6 семейства, близки сме много преди да имаме деца - някой от нас. Като практика се утвърди когато празнуваме личен празник да събираме по 10-20 лева и да купуваме приличен подарък. Това се пренесе и за децата ни. Обикновено половинката организира избора и купуването на подаръка. Купували сме китара, телефон, часовник, проходилка и т.н. Практиката е отлична, парите не са много, подаръците са хубави, получателите им са доволни.
Утре сме на рожден ден на момиченце. Събираме по 10 лв. за кукленска къща.
Сигурно изглеждаме много меркантилни, защото се съобразяваме с нуждите и желанията си.

# 102
  • София
  • Мнения: 44 402
tsankova - има хора и хора...да, ако вярваш, ако ходиш на църква и т.н.  кръсти си детето разбира се...няма лошо в това, само че наистина много хора го правят просто защото е модерно и защото после получават подаръци...

Да си кажеш какво искаш когато някой те пита също лошо няма(разбира се обаче пак казвам, за мен има едни прилични граници и има  нещо, които си е задължение на родителите да купят, а не по празници да събират)...да не говорим, че някои подготвят списъци и после без да са ги питали  просто казват какво искат да получат... мен лично винаги като ме питат какво да  купят на детето казвам - играчка. Той на това най-много се радва, другото , което са му ежедневните нужди, смятам е работа на мен и мъжът ми да ги покрием. Ако искат насоки, казвам какво го забавлява, знам, че нещата  могат да се намерят и за 5 и за 205 лв, който колкото иска и може в момента да отдели.

Това няколко човека да купите общ подарък също е много хубава практика, хем подаръка може да е по-голям и хубав, хем на вас ви е по-леко бюджетно Simple Smile

# 103
  • Мнения: 572
Здравейте да ви разкажа малко за моите разходи.
Аз за кревата съм дала 200лв и по 80лв на матрак. Да уточня че имаме двуетажен креват. Количките зимна и лятна ми струваха общо 90лв защото ги взех 2ра употреба. А за дрехи и принадлежности не съм бързала да купувам много защото когато бебето се роди познати приятели и роднини ни заляха с подаръци къде нужни и къде ненужни. Стерилизатора и помпата за кърма ми бяха подарък от приятелки кошчето за кола го взех от продавалника за 40лв А и стола за кола от 9-18кг ни е 50лв  Дрешки имаше много защото на сестра ми момиченцето е с една година по голямо от нас. И до се износваме от него. Аз и обожавам магазините втора ръка. Там има страхотни преоценени неща които са много изгодни цени. Примерно онзи ден взех 3 панталона 4 блузки 2 трика за 17,00лв
Така че едно бебе реално може и да не излезе много скъпо стига майката да може да се абстрахира от това че на нейното малко съкровище не всичко му е новичко. На мен ми беше много трудно и мъчително да се примиря с не толкова високите си възможности. Все още не съм успяла напълно.

И да си кажа че за нито един от подаръците не съм казала купи ми или подари ми това или онова. Когато ме попитат и до сега какво да купим отговаря Изненадай ме и искам да е от сърцето на човека отсреща. А не моя прищявка.

Последна редакция: вт, 04 окт 2011, 11:43 от ˙·٠•●СРАМЕЖЛИВКА●•٠·˙

# 104
  • Мнения: 676
Аз съм се стремила да не залитам в крайности. Но за всеки човек различни неща се оказват подходящи. Ще напиша някои от нещата, които си спомням като цени:

Количката си я взехме за 350 лв. от продавалника (нова струваше към 700) - чисто нова, повечето неща бяха още в найлоните и с гаранция (комбинирана + кош за кола). Не съжалявам, макар че й намирам някои кусури, които обаче са дребни подробности на фона на цената. Лека е, кара се лесно, не ми е създавала кой знае какви проблеми. Счупи й се рамата (някакъв фабричен дефект), мъжа ми я ремонтира и сега е като нова. Креватче - 400 лв. с повивалник и много чекмеджета - оказа се чудесно!
Помпа - 60 лв., скъсах я от ползване, после си купих и електрическа, но при нас нямаше как (иначе за много мами е излишно да се купува предварително). Стерилизатор - 40 лв. - удобство е, но спокойно може да се мине и без него с добрата стара тенджера Simple Smile
Бейбифон ни подариха, както и уред за затопляне на шишета. И двете абсолютно безмислени за нас. Бейбифона го ползвахме само първата една седмица и то понеже още бяхме много шашардисани. После се оказа, че имам доста развит слух, за разлика от този на мъжа ми.  Joy Уреда съм го ползвала доста, но не за друго, а защото ми беше жал да е поредната неизползвана вещ.
Ваничката със стойка за нас се оказа най-голямата грешка. Малката не спираше да пищи в нея. Сменихме я с кофа, после ни подариха анатомична кофа, а като умаля и тя взехме голям леген, който ползваме и до днес с голям кеф.
Дрехи ни подариха много, да съм дала не повече от 60-тина лв. лично аз. За мен масово се изпада в огромно и ненужно разточителство по отношение на козметиката. Освен ако детето няма някакъв проблем с кожата не виждам никакъв смисъл от 1000 вида мазила, които дори не ми е ясно за какво служат. Залагам на био козметиката и качеството е важно, но единственото, което ми трябваше за новородено беше шампоан, сапун, бадемово масло и крем за подсичане. После купих някакъв крем за зимата, който се оказа излишен. Пак казвам - говоря за дете с нормална и безпроблемна кожа. Наскоро разбрах, че имало дори парфюм за бебе  #Crazy #Crazy #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт