Купи,хвърли,купи...

  • 8 838
  • 83
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 627
но има ли смисъл се питам? Левче струва само ...
Има смисъл според мен. Счупената пластмасова дръжка или ще иде да гние на някое бунище, където няма да се разложи 150 години, а като се разлага ще натрупва отрови в почвата, или ще иде в някой завод за преработване, в който ще се използват разни химикали и ще се отделя отровен пушек през комина. /От РИОКОЗ ще кажат, че пушека е в рамките на нормалното, а като получават децата алергии и астми никой няма да изследва дали пък този пушек не е допринесъл.../
Та така, мисля, че не е зле да ремонтираш счупената дръжка. А хората, дето произвеждат дръжките ще се преквалифицират, не е нужно точно пък това да работят.

# 76
  • Мнения: 627
Преди 3 г. купихме пералня Канди, понеже човек, който ни е близък и разбира от това каза, че най-малко са го викали да ремонтира перални от тази марка.
Досега 3 пъти е идвал вкъщи да я ремонтира, защото тези от гаранционния сервиз са пълни шушляци.
Последния път човекът ми каза, че ако се повреди отново, няма смисъл да я отваря, понеже чарковете и са пластмасови и не позволяват много отваряне-затваряне. Сиреч, така е направена, че да се скапе. Close /Мъж ми естествено каза, че имам голяма заслуга за скапването, понеже пера маратонки и всичко, каквото мога в нея. И пера всеки ден. Ама нали е пералня все пак - затова служи, да пере!/
Другата ни пералня е Индезит. Няма такъв боклук просто. Дори за вторични суровини не съм сигурна дали става. Добре, че засега не ми се налага да я подменям. Стои като паметник, ще видим докога...

# 77
  • Мнения: 1 317
Значи за да върви икономиката, трябва да купуваме нова техника всяка година. За да върви по-бързо, да купуваме на всеки 6 месеца. А представете си как би се оправила не само китайската, но и индийската, индонезийската и нигерийската икономика, ако си купуваме нова техника всяка седмица. Но след време може би това също няма да е достатъчно, защото ще се наложи да мислим за хаитянската, сомалийската и мианмарската икономика. Колко техника ще се изкупи, за която няма да ни остане време да я погледнем, камо ли докоснем и ще трябва да я хвърляме, за да има с какво да си хранят семействата хората в някоя развиваща се държава. Колко води и почви ще са замърсени с токсични отпадъци, произведени и изхвърлени в името на развиващата се икономика и за да могат бедните да си позволят храна от магазина, произведена и докарана от другия край на планетата.
И аз пък какви ги приказвам  ooooh! Важното е да изкарваме много пари. Много, за да може с тях да си купим всичко, което ни хрумне. Нищо, че няма да имаме време да го използваме, понеже и без това не ни трябва. Голяма работа, ще го изхвърлим.
Браво!!!По-добре от това просто няма как да бъде формулирано! newsm10

# 78
  • Мнения: 353
Цитат
... а Ха Нъс работи за 2 евро надница
, а децата му пият вода замърсена от заводите по крайбрежието ... ...

Хеликаза-мрачно предсказание...ама и аз така си мисля  Cry

Лабрадор-те това е уловката.Мислиш си ,че ти си на далавера,ама дефакто не си.

Има една интересна книга -изследване върху човешката психика.Оказва се,че човекът е така устроен,че да запомня само ласкаещите го спомени,като за целта си ги и доукрасява,привлечен е неустоимо от далаверите,понеже започва да мисли за себе се си като за "оня оправния дето напипа бонуса" ...Ама не го прави нарочно-така е устроен  Wink
Книгата е "Свали розовите очила" на Джоузеф Халинан.

И аз съм в този капан-обичам като пазарувам да купувам и на синчето по някоя джунджурийка-количка за 1€-2€,топчици и пластмасови измишльотини-пак за толкова .Всякакви непотребни неща,които му задържат вниманието ден-два.И аз така се оправдавам-"...е-е-е ,нали струва едно -две евро,какво толкова?!"
Нищо толкова-в шкафа му има около стотина такива неща,поне толкова съм вече изхвърлила...Ето ги едни 100-200€ за нищо .Толкова струва един самолетен билет до БГ ,за да може същото това дете да прекара незабравима ваканция с баба си и дядо си,например.
А производството на тези глупости е замърсило въздуха,водата...
Ще кажете ,че Ха Нъс си е получил неговите 2€...Ама после най-вероятно си е купил кока-кола с аспартам,че да не пие замърсената вода...


елора,темида,нети   bouquet



ПС -Като казах,че нямам развалени уреди всъщност не съм била точна.Имам досадни грижи с домашните телефони-трудно издържат дори година.За 4 и нещо години сме сменили 5 от най-различни марки.

Последна редакция: ср, 14 сеп 2011, 12:03 от Ветинари

# 79
# 80
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Лабрадор-те това е уловката.Мислиш си ,че ти си на далавера,ама дефакто не си.

Има една интересна книга -изследване върху човешката психика.Оказва се,че човекът е така устроен,че да запомня само ласкаещите го спомени,като за целта си ги и доукрасява,привлечен е неустоимо от далаверите,понеже започва да мисли за себе се си като за "оня оправния дето напипа бонуса" ...Ама не го прави нарочно-така е устроен  Wink
Книгата е "Свали розовите очила" на Джоузеф Халинан.
....
ПС -Като казах,че нямам развалени уреди всъщност не съм била точна.Имам досадни грижи с домашните телефони-трудно издържат дори година.За 4 и нещо години сме сменили 5 от най-различни марки.

Защо да не съм? Този живот носи удоволствие. Бачкаш за да консумираш и имаш някакъв живот който е по-добър ако не бачкаш и не консумираш така.
На практика ние сме наркомани. Пристрастени сме към всичко което което носи удоволствие. И по-лошото е, че ни трябва разнообразие иначе спира да ни действа.

# 81
  • Мнения: 694
Филмът не прави обстоен анализ, провокира обаче. Има и конкретно  послание - ха познайте от първия път какво е то. Коя услуга рекламира?
Коя?
А защо никои не поставя въпроса "Мога ли да си позволя да участвам в тази игра?" ...във всеки Техно.. нещо си магазин, хората предлагащи "пари на заем" са в пъти повече от продавачите в магазина..
Аз не виждам логика в това "Стоката е с ниско качество, за да има прогрес"  newsm78
Когато почнах да правя сокове на дребното си купих модерна и скъпа сокоизтисквачка.Счупи се.Купих следващата УЖ по-качествена.Не ми беше удобна и не правеше добри сокове, пускаше парченца.Прабабата на мъжът ми като разбра "изкопа" от тавана някаква руска сокоизтисквачка/леле колко бях против и какво "избълвах"/ но........до сега я ползвам, няма чупене, сока е такъв какъвто трябва да бъде!!!!!Видът и е потресаващ, но работи безотказно.
Явно вече се получава обратното ..Искам да си купя нов и съвременен уред, но...не мога затова карам със сокоизтисквачката на баба  Tired
Смисъла на "Купи,хвърли,купи..." не е измислен за да си по щастлив и да бута икономиката на горе, а да ставаш все по-беден за сметка на "малък" брой хора трупащи печалба на твои гръб..

# 82
  • Русе
  • Мнения: 11 922
 
Смисъла на "Купи,хвърли,купи..." не е измислен за да си по щастлив и да бута икономиката на горе, а да ставаш все по-беден за сметка на "малък" брой хора трупащи печалба на твои гръб..
   И на мен така ми изглежда. Не успях да се убедя в обратното.
Между другото доста от големите фирми в конфекцията намалиха работата си за Китай.

# 83
  • Мнения: 335
Тю, че философска тема  Laughing
Екология, надници, пенсионни осигуровки, научен прогрес...   Laughing Какви разтърсващи причини за феномена, поставен на обсъждане от авторката. Ще рече човек, че никой тука не е чел баш  философия, където е отговорено преди десетки години още: http://philosophy.log.bg/article.php?article_id=13627

Има го и в преразкази: Коренът на капиталистическата система е частната собственост върху имуществото. Капиталът е богатство от всякакъв вид. Пролетариатът не притежава капитал. От къде тогава идва капиталът? От принадената стойност на труда на пролетариата. В този вид икономика работникът превръща своя труд в капитал, който обаче се печели от собствениците на средствата за производство.

Що им било трябвало на собствениците на средствата за производство да им се купува стоката, пита авторката. Заради печалбата на собственика? Или зарад надницата на китайския работник, научния прогрес и световната еволюция :lol ? Тю, как се двоумя, дее!

ПП
В следващото включване ще разгледаме въпроса кога, за разлика от капа,  средствата са насочени към производството на неща, които да задоволяват потребностите на хората, а не печалбите на собствениците и техните големи нужди ( Бугати, личен самолет, едно-друго...). Шегувам се.

Последна редакция: чт, 15 сеп 2011, 11:00 от Холограма

Общи условия

Активация на акаунт