Фотография за начнаещи - DSLR - устройство и принцип на работа

  • 94 206
  • 749
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 571
Шошинко, браво за идеята!
За мен как да го направя винаги е върво ръка за ръка със защо се случва и как работи, така че за мен тази тема е супер ценна.
Аз не се сещам с нещо, с което мога се включа адекватно засега. Ще предложа обаче, всички учебни постове да се оцветяват в различен цвят. За какво се отнася в зелено примерно и целия пост в червено, така ако набъбне темата, ще могат да се виждат лесно нещата и ще се отделят от моя спам да речем... Hug
Още един път БРАВО!

# 16
  • Мнения: 3
Записвам се и подкрепям Едира!
Харесва ми идеята за цветовете! Peace

# 17
  • Мнения: 0
Като заговорихте за бленда, не може да пренебрегнете скорост, експонация, светочувствителност и стойности на експонацията.  

Експонацията е количеството светлина, което попада върху светочувствителната повърхност. Чувствителността на повърхността се измерва в мерни единици АСА(ISO). Експонацията се измерва в стойности, които сте виждали изписани като EV.
Комбинацията от Бленда (f-number) и скорост на затвора (shutter speed) дава точно определена EV стойност при съответната чувствителност на филма или сензора.

Каква е зависимостта между всички тези параметри?

Посочените горе стойности на бленда отговарят точно на 1EV. Ако сте снимали на бленда 2.0 и я промените на 2.8, без да променяте скоростта на затвора и чувствителността на филма, сензора ще се освети с точно 1 EV по-малко.  Това се казва да недоекспонираш с 1 стоп. В резултат снимката ще стане по-тъмна.

За да запазите осветеността същата, трябва да коригирате чувствителността АСА (ISO) или скоростта на затвора с точно 1 стоп в обратна посока - т.е. ако скоростта на затвора е била 1/250 от секундата, за да получите същата осветеност трябва да намалите скоростта до 1/125.

Накратко, за да не е толкова объркващо - колкото повече f-number се отдалечава от 1 (1.4, 2., 2.8,...) толкова повече скоростта се приближава към 1 ( 1/250, 1/125, 1/60)...

Ако обаче искате да запазите стойностите за бленда и скорост без промяна, а кадъра е недоекспониран - трябва да увеличите чувствителността на филма / сензора. Т.е. ако комбинацията от f 1.4 и скорост 1/125 при ISO 100 е -1 EV, за да е коректно експонирана сцената, трябва да увеличите ISO на 200.

За по-точно експониране промяната на тези параметри се прави на стъпки обикновенно от 1/2 или 1/3 стоп. Затова и на екрана ще виждате стойности като 1.4, 1.6, 1.8, 2.0 и т.н. за стойност на блендата.

Промяната на всеки един параметър обаче си има и 'странични' ефекти, които могат да се експлоатират според идеите на фотографа.

Отворената бленда (малкото ф-число което  е по-близо до 1) определя размазването на фона и бокето, но също така и дълбочината на зоната на фокус. Колкото е по-малко това число, толкова по размазан е фона, но пък и по-малко неща са на фокус. Може да се окаже, че приятно омазания фон е довел до това, че само очите на човека са на фокус, но не и ушите или носа...

Скоростта на свой ред управлява размазването на движението. Колкото по-голяма е скоростта (число по-малко от 1 - например 1/1000) толкова по-малко размазани движещи се обекти ще има в кадъра. И обратно, колкото по-бавна е скоростта ( клони към 1) толкова повече ще се размазват движещите се обекти. Водопад сниман на 1/2000 от секундата ще изобилства на пръски и подскоци, застинали в кадъра като замразени. Същия водопад, сниман на скорост 1/15 ще има приятни бели млечни мъгляви струи, по каквито си падат всички...

ISO-то колкото е по-високо, толкова повече шум ще има в кадъра.

По време на снимане трябва да преценявате кое е по-важно за вас и да избирате подходящите настройки според случая.

Едно малко правило, което трябва да запомните, когато снимате с нестабилизиран обектив е - скоростта трябва да е по-голяма от милиметрите на обектива за да нямате размазване.

Т.е. ако снимате с обектив 50мм, скоростта ви трябва да е минимум 1/60 за да няма размазване в кадъра.

Последна редакция: пн, 19 сеп 2011, 23:33 от rhyan

# 18
  • софия
  • Мнения: 9 590
rhyan, благодаря! супер човешки и разбираемо обясняваш.

# 19
  • Мнения: 19
Страхотна тема, с интерес ще я следя! Благодаря Шоши  Hug

# 20
  • Мнения: X
Здравейте! Не пиша много много, тъй като съм от начинаещите и често си задавам въпроси, но успявам на повечето за намирам отговор в Гугъл. Чета ви с интерес обаче, както и старите ви теми, където наистина има много полезна информация. И на мен ми хареса идеята за темата, а също и за цветовете, както предложи Едира.
Раян така хубаво си го обяснил, благодаря, за което  Peace Hug
Благодаря и на останалите за линковете и полезната информация Hug

# 21
  • Мнения: 702
Edira , благодаря за предложението  Hug
rhyan, разчитах на твоето включване  Hug

Искам само тези които се включват с обяснения да се предържат към заглавията на темите. Ако сега не може да се включите с информация в някой от следващите теми може да сте много полезни. Нека за обработки да говорим на малко по късен етап. Все пак става въпрос за начинаещи, които се учат да снимат  Wink

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 08:50 от шоши

# 22
  • Мнения: 718
Някой го беше пускал в предишните теми - съвети за снимане на портрети:
http://www.digital-photography-school.com/portrait-photography-tips

Знам, че не е точно по заглавието, на да не съм само "запис".

# 23
  • Мнения: 453
записвам се като ученик!
успех на новата тема! на новата учебна година! Simple Smile

# 24
  • Мнения: 6 039
От мен гол запис)

# 25
  • Мнения: 2 122
и аз се записвам да чета Simple Smile
благодаря за идеята и осъществяването й

# 26
  • Мнения: 702
rhyan е обяснил чудесно връзката между бленда, скорост на затвора и експонация , но за да не се чудите кое какво  давам обяснение на някой от термините, които той е използвал  Wink

Затвор на фотоапарата  e устройството във фотоапарата, чрез което се осъществява и контролира проникването на светлина през обектива до сензора.


Скорост на затвора е мярка за времето, през което затвора остава отворен. Скоростта определя колко дълго сенозора е изложен на светлина

ISO-то представлява светлочувствителността. Снимането с по-голямо ISO, ни дава възможност да снимаме при по-лоша осветеност, но в снимката ни се появява повече  шум. Винаги снимайте с възможно по-малко ISO, ако светлината ви го позволява


Шум произволни малки петна в дигитално изображение, които са нежелани, причинени от електрически сигнали, не успели да се превърнат в изображение.

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 11:42 от шоши

# 27
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Разрешете да вляза в час  Laughing   bouquet

# 28
  • Мнения: 702
експонация(експозиция) -общото количеството светлина необходимо за заснемането на една снимка, което минава през обектива на фотоапарата и достига до сензора.

Експонацията зависи от големината на блендата и скоростта, с която се заснема дадена снимка

Недоекспонираната снимка е тъмна т.е има недостиг на светлина

Преекспонирана снимка е прекалено светла



Ето тук може да видите примери

 http://howtophotography.info/exposure/


Компенсация на експозицията – Настройка позволяваща на снимащия да преекспонира или да недоекспонира кадъра, спрямо измерената от апарата стойност


Може да вземете фотоапаратите и да експериментирате  по обясненията на rhyan
Wink

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 15:29 от шоши

# 29
  • София
  • Мнения: 4 025
и аз се записвам да следя, мерси за темата, Шоши!

Общи условия

Активация на акаунт