Поръчител за потребителски кредит на почти непознат

  • 15 610
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 134
Преди да се оженим с моя мъж, той станал поръчител на свой много близък приятел за 10 000 лева. Миналата седмица ни дойде известието от ЧСИ, че дължим 18 000 лева с лихвите и хонорара на съдебния изпълнител. Онзи няма нищо, няма и намерение да плаща. Сега ние ще изплащаме този кредит и умът ми не го побира как, като сме на една заплата. Ще станем кредитори на този и когато получи наследство или придобие собственост, или пък започне работа, ще му обявим запор и ще си поискаме парите, но това кой знае кога ще стане, може и след 10 години. Мисля, че и наследниците поемат дълга, ако почине.Щях да го убия моя мъж, това точно се нарича - "Направи добро, изяж л...о!" Сега ще продаваме нашите имоти и коли, за да плащаме. Никога, никога не ставайте поръчители и на майка си даже! Малко преди да получим известието, моя приятелка се оплакваше, че изплащат кредита на брата на мъжа й за 200 000 лева! Shocked

# 46
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
Никога и при никакви обстоятелства не бих станала поръчител на който и да било,с изключение на майка ми.Няма братя,сестри,лели и братовчеди,а камо ли познати  Naughty
Преди 2 години имах една клиентка,която изплащаше кредита на своя "много близка" приятелка.Беше бясна и съсипана,постоянно стресирана.А онази дори не си вдигала телефона...  ooooh!

# 47
  • Мнения: 2 171
Emily, това е ужасно Sad. Дано час по-скоро кредитополучателят стане платежоспособен и да ви отпадне тази тежест. Косата ми настръхва като чета такива истории. Радвам се, че се вслушах в разума си и не постъпих първосигнално.

# 48
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 703
Няма начин да клъвна на такава въдица. Такава опция за мен не съществува. Който иска да се сърди, много му здраве и хич даже и не ми е кофти да отказвам. Нагледах се на разни случки. В момента на моя много близка приятелка и се случи същото и има съвсем реална опасност скоро да и вземат жилището и да остане с детето на улицата. Малоумникът, заради който си ипотекира жилището, за да му помогне да развие бизнеса си и му стана поръчител и за още един кредит, спря да плаща вноските, покри се и не си вдига телефоните, а тя няма такива възможности да ги плаща. Малоумникът е бившият и. Човешката глупост е безкрайна ...

# 49
  • Мнения: 653
покри се и не си вдига телефоните
В подобна ситуация беше кумът ни. До скоро изплащаше кредит на свои близки, вече бивши колеги, семейство. Само че те му позвъниха в средата на драмата от чуждестранен номер с думите "Хей, Х! Изплащаш ли кредит? Изплащай, на нас ни екстра! Хаха!" и затвориха.
При него случаят не касаеше чак невъзможна, непосилна сума, изплати всичко за година и нещо. Сигурно поради тази причина, постоянно се шегуваме, че имаме нужда от поръчител и сме стегнали саковете.
Хората се променят до неузнаваемост, някои изперкват. Не си е работа да ставаш поръчител.

Колко пък са близки, близките приятели не ми е ясно. По принцип не обичам да говоря за пари и избягвам подобни теми. Попитах, обаче, приятелка преди време защо не качи във фб снимки от последните пътувания със семейството извън страната. Отговорът беше, че има в приятелската листа роднини на съпруга й, който им дължи пари от доста време, но те нямали възможност да ги изплатят (след достатъчно почивки, ремонти на жилища и пр.) и щели да злобеят. Не знаели, че използват намаления при пътувания.
Останах като тресната! Вече стоях срещу непознат човек.

# 50
  • Мнения: 5 710
Моят прадядо така е бил разорен. Станал е поръчител на едно лице, което в един момент заминава за Америка да си търси късмета и изчезва от картинката. Прадядо ми продава абсолютно всичко, и следващите години са били в пълна нищета. И до ден днешен от този човек няма един пръстен останал, а е бил заможен.

Моя приятелка, наивно момиче, стана поръчител за 60 хиляди лева мисля на гаджето си, който след няколко месеца изчезна от хоризонта, не вдига телефони, не е в София и т.н.  Търсиха го да го убеждават, бият, не знам какво стана, но май плаща още

И така нататък.
Поръчител бих станала само за много близки хора и то за здраве, образование или спасение от мизерия , някакви смислени неща.
Да стана поръчител на някой, да си купи кола например - никога.

# 51
  • Мнения: 4 300
Малко преди да получим известието, моя приятелка се оплакваше, че изплащат кредита на брата на мъжа й за 200 000 лева! Shocked
Сигурно нещо ти е спестила приятелката ти Thinking За толкова големи суми на граждани се иска ипотека, а не поръчителство, дори доколкото знам поръчителство изобщо не се изисква.

# 52
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
Абе и аз се шашардисах от тая сума,ама викам че не съм мн. светната,та си затраях... 200 000лв. са си доста пари,не знам как са му го дали.  Thinking

# 53
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 703
покри се и не си вдига телефоните
Само че те му позвъниха в средата на драмата от чуждестранен номер с думите "Хей, Х! Изплащаш ли кредит? Изплащай, на нас ни екстра! Хаха!" и затвориха.

Такава наглост е уникална  Shocked

# 54
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 134
Малко преди да получим известието, моя приятелка се оплакваше, че изплащат кредита на брата на мъжа й за 200 000 лева! Shocked
Сигурно нещо ти е спестила приятелката ти Thinking За толкова големи суми на граждани се иска ипотека, а не поръчителство, дори доколкото знам поръчителство изобщо не се изисква.



Доколкото помня, къщата има ипотека, но не е построена цялата и всъщност не може да се продаде. Банката си иска парите, не къщата! Има намесен и още един човек, който си е хванал дърмите за чужбина. Просто ми се струва ужасно голяма тази сума и се чудя на духа й. Аз щях да се гръмна сигурно! Те нямат никаква собственост и затова запорът е върху заплатата на мъжа й - взимат му по 350 лв на месец, а кредита е на брат му, който в момента не работи и няма откъде да плаща. Като откажеш на брат си - си лош брат, като направиш добро - виж какво ти се връща!!!

# 55
  • Мнения: 4 300
E, няма как да ипотекираш къща, която не е построена за 200 хил, пък и ако има ипотека ( а за 200 хил трябва да има) не се търси поръчител, ама както и да е. Не е по темата, просто ми стана интересно. На тази сума 350лв месечно само лихвите не й покриват, така че ако е верна историята приятелката ти е жива за оплакване.

# 56
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 134
За съжаление е вярна! Наистина е за оплакване, направо я съжалявам, такива добри хора са.Може и аз да не съм разбрала подробностите около това, но като чух сумата, спрях да чувам всичко  останало  Shocked, което ми се говори. Просто умът ми не го побира как е възможно да те прецакат така най-близките ти хора. Може да е бил нещо и бизнескредит или нещо подобно, не помня вече. Факт е просто, че те плащат вместо друг, както и ние ще го направим сега. Ако се стигне до опис на вещите вкъщи, какво могат да вземат от нас - кредитът е от преди брака, а повечето неща съм купила аз вкъщи - телевизора, например, пак преди брака, колата ми. Могат ли да ми вземат нещо?А могат ли да запорират част от моята заплата?

# 57
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
Ще запорират част от заплатата и ако не сте редовни с вноските,тогава ще взимат.Няма значение дали вещите са придобити преди брака.
Много съжелявам,че ви се е случило подобно нещо.Направо е страшно.  Sad Преди известно време,поради наивност,се разделихме с известна сума,не толкова голяма,но наистина бях на ръба на отчаянието..  Hug

# 58
  • София
  • Мнения: 1 609
Аз не бих станала поръчител никому. Патила съм си от най-близки хора и хич нямам намерение да пробвам отново доколко може да се разчита на еди-кого си, че ще си погасява задълженията - пък който ще да е.

Астарта, и аз мисля, че добре си постъпила като си отказала да ставаш поръчител.

# 59
  • Мнения: 2 032
Много ми е интересно как някои хора ги искат, а други ги предлагат, тези безплатни "услуги", ей така, по приятелската. Хем се слага главата в торбата, хем без никакво обезпечение.
 
Освен родител, който може би вижда като свой морален дълг и задължение да помогне на детето си за някакък кредит, не мога, ама наистина не мога да си представя ситуация в която приятелка ще ми каже, "искаш ли ако аз не мога, ти да ми изплатиш дълговете" и аз да кажа, "да, откога си мечтая да се заробя с чужди борчове". Откъде накъде, все пак? И какво, като гарантираш дълга на някой авер, не пропускаш във вечерната молитва да се помолиш да си плаща редовно ли? Ако не, как си сигурен, че ще си погаси дълга, все пак?

Общи условия

Активация на акаунт