2880 лв накуп за майки студентки- 6

  • 49 287
  • 769
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 140
Здравей  forest_veil вземи си уверение от университета и отиди в социалните служби и от там ти дават образци,които да попълниш.На мен ми казаха кой ден да отида да си взема решението и  кога да си чакам паричките. Peace

# 61
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 361
Само да кажа, че аз вече се записах в магистратурата, дори ми казаха, че имам право на социална стипендия за майка с дете до 6 г., която е по 90.00 лв на месец. Документите за подават за 1 година, тоест като се подадат през зимен семестър 2011-2012 г., следващото подаване  е чак зимен семестър 2012-2013 г. Но през тази 1 учебна година не трябва да се прекъсва обучението, иначе спират стипендията. Необходимите документи са акт за раждане на детето, копие на акта и молба-декларация.

# 62
  • Мнения: 3 794
jivolinka, много благодаря   bouquet

Стискам палци всички да получим тази помощ  Hug

# 63
  • Мнения: 140
Здравей gadamer,били ми разяснила нещата за тези стипендии-кога се подават документи или е за всеки университет са различни сроковете? Ако подадеш документите си през зимния семестър и не успееш да си вземеш изпитите през сесията,и следователно прекъснеш се прекратява изплащането им след сесията ,нали така?Пишеш ,че не трябва да се прекъсва учебната година,да не би и там да има  така нареченото възстановяване на получените стипендии? Питам за това понеже никога не съм взимала  стипендия под каквато и да е форма и не съм наясно с тях . newsm78

# 64
  • Мнения: 32
Само да кажа, че аз вече се записах в магистратурата, дори ми казаха, че имам право на социална стипендия за майка с дете до 6 г., която е по 90.00 лв на месец. Документите за подават за 1 година, тоест като се подадат през зимен семестър 2011-2012 г., следващото подаване  е чак зимен семестър 2012-2013 г. Но през тази 1 учебна година не трябва да се прекъсва обучението, иначе спират стипендията. Необходимите документи са акт за раждане на детето, копие на акта и молба-декларация.
Може ли малко повече информация?Това за всички висши учебни заведения ли се отнася?Има ли значение дали си редовно или задочно?Има ли значение дали си платена форма на обучение?
Благодаря  bouquet

Последна редакция: пт, 30 сеп 2011, 21:49 от kremstef

# 65
  • Мнения: 162
За СУ е необходимо да си редовна студентка държавна поръчка. Размерът на социалната стипендия се определя от университета.

# 66
  • Мнения: 150
jivolinka, много благодаря   bouquet

Стискам палци всички да получим тази помощ  Hug

Ще стискаме палци  Hug
На мен ми я изплатиха, точно 1 месец след като подадох документите. Трябват ти уверение от унито и акта за раждане оригинал и копие.   Успех Simple Smile

# 67
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 361
jivolinka, kremstef стипендията важи само докато не си прекъснал, тоест от момента на прекъсването спират да я изплащат. Тя е месечна, така че със сигурност се получава през зимния семестър, ако след това се прекъсне, се спира изплащането за следващия семестър. Отнася се за всички университети, но не знам дали сумата е еднаква за всеки университет.

 Стипендии, получавани без ограничения (целогодишни) от следните категории учащи:

.....................
д) студентки с деца до 6 годишна възраст;

Срокове за получаване на стипендиите:
............
б) студентките с деца до 6-годишна възраст, когато правото е настъпило след началото на семестъра. Стипендията се отпуска на бащата-студент, когато майката не е студентка, починала е или на него е предоставено упражняването на родителските права. Те запазват правото си за получаване на стипендия до края на семестъра, в който детето навършва 6 години.

6.4. Студентите в последния семестър на обучение получават стипендия до края на месеца, в който се провежда първата сесия за държавен изпит (защита на дипломна работа) съгласно учебния план.

6.5. Студентките майки и студентите бащи с деца до 6-годишна възраст, които не са се дипломирали на първата сесия, получават стипендия до края на месеца, в който приключва втората сесия за държавен изпит (защита на дипломна работа) съгласно учебния план.

6.6. Студентите, които се дипломират предсрочно, получават стипендия за времето до първата сесия за държавен изпит по учебен план, но не повече от три месечни стипендии.


1. Стипендии за студенти, редовна форма на обучение - български граждани и чужденци, приети по реда за български граждани.

А.) 12-месечна стипендия (т.нар. „социална") - право за получаване имат редовни студенти - български граждани и чужденци, приети по реда за български граждани (с изключение на студентите магистри платено обучение - ПМС № 90 чл. 1, ал. 1, т. 1.) от следните групи:

• студентките с деца до 6-годишна възраст - за раждане или отглеждане на дете. Стипендията се отпуска на бащата студент, когато майката е починала или на него е предоставено упражняването на родителските права;
Студентите от гореизброените групи нямат право на стипендия, когато:

• прекъсват или повтарят учебната година, с изключение на повтарящите поради болест, студентките майки, повтарящи поради бременност, раждане и отглеждане на дете, повтарящите след прекъсване със заверени семестри и положени изпити поради промяна в учебните планове и програми;
• са се преместили от една специалност в друга, или от едно учебно заведение в друго, за учебните години (семестри), които повтарят поради преместването, ако през съответните години (семестри) са получавали стипендия.

Допълнителни условия:

• Студентките майки запазват правото си за получаване на стипендия до края на учебния семестър, в който детето навършва 6-годишна възраст;
• Студентките с деца до 6-годишна възраст, които не са се дипломирали на първата сесия, получават стипендия до края на месеца, в който приключва втората сесия за държавен изпит (защита на дипломна работа) съгласно учебния план;

Пише, че трябва да е редовно обучение, но никъде не се споменава дали трябва да е държавна поръчка или може и платено. Вече приемат документи за тази стипендия, макар, че разбрах, че в някои университети изобщо не изкарват тази информация. Така че звънете, питайте и не изпускайте паричките, че иначе ако чакаме някой да ни каже....

# 68
  • гр.София кв.Драгалевци
  • Мнения: 215
Здравейте момичета и аз съм студентка редовно обучение и ще следя темата,че Януари ми предстои раждане.Хубав ден!   bouquet

# 69
  • Мнения: 147
Да,моят въпрос беше такъв,радвам се,че се отвори дума за стипендиите,иначе щях да си остана с въпроса само.
Само че на мен пак не ми е ясно,след като март ми е термина,а държавните първа сесия май,а втора септември,ще взема ли някаква стипендия?В едната точка (6.4) пише до края на месеца,в който се провежда първата сесия за държавни изпити.По-надолу в допълнителните условиия пише друго...Някой ако може да разкодира моя случай,че положението е критично,оказа се,че ще трябва да живеем със 135 лева,таткото му се очертава закриване на фирмата и много зле.Та ако успея и за 2 месеца стипендия да взема,ще е чудесно!

# 70
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 771
На мен пак ми остана една въпросителна - ако детето е над 6 месеца, когато станеш студент, нямаш право на тези 2880 - така ли е?

# 71
  • Мнения: 150
Да,моят въпрос беше такъв,радвам се,че се отвори дума за стипендиите,иначе щях да си остана с въпроса само.
Само че на мен пак не ми е ясно,след като март ми е термина,а държавните първа сесия май,а втора септември,ще взема ли някаква стипендия?В едната точка (6.4) пише до края на месеца,в който се провежда първата сесия за държавни изпити.По-надолу в допълнителните условиия пише друго...Някой ако може да разкодира моя случай,че положението е критично,оказа се,че ще трябва да живеем със 135 лева,таткото му се очертава закриване на фирмата и много зле.Та ако успея и за 2 месеца стипендия да взема,ще е чудесно!

Мила аз родих юли месец и имах право на тази стипендия до края на септември за държавна поръчка и това се води за учебната 2010/2011. Като родиш живот и здраве с акта за раждане отиди в унито и подай молба и ще ги взимаш да септември. Препоръчвам ти да отидеш първо там преди да си дадеш акта на социалните, че го държат по 1 месец, а в унито искат само да го видят. Успех и лека бременност!   Hug Hug Hug

# 72
  • Мнения: 6
Може ли някои да ми каже дали е от значение че сам първи курс.Родих МАИ месец сега почнах да уча детето ми е на 4 месеца.Дали ще ми ги дадат тези пари.Четох някъде че на първокурснички не ги дават.

# 73
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 361
Да,моят въпрос беше такъв,радвам се,че се отвори дума за стипендиите,иначе щях да си остана с въпроса само.
Само че на мен пак не ми е ясно,след като март ми е термина,а държавните първа сесия май,а втора септември,ще взема ли някаква стипендия?В едната точка (6.4) пише до края на месеца,в който се провежда първата сесия за държавни изпити.По-надолу в допълнителните условиия пише друго...Някой ако може да разкодира моя случай,че положението е критично,оказа се,че ще трябва да живеем със 135 лева,таткото му се очертава закриване на фирмата и много зле.Та ако успея и за 2 месеца стипендия да взема,ще е чудесно!
Мила аз родих юли месец и имах право на тази стипендия до края на септември за държавна поръчка и това се води за учебната 2010/2011. Като родиш живот и здраве с акта за раждане отиди в унито и подай молба и ще ги взимаш да септември. Препоръчвам ти да отидеш първо там преди да си дадеш акта на социалните, че го държат по 1 месец, а в унито искат само да го видят. Успех и лека бременност!   Hug Hug Hug

desssika това, което дадох като инфо се отнася за СУ, не съм сигурна как е в другите университети. Пише, че стипендията се отпуска до втората дата за сесия, ако не си се дипломирала на първата. Според мен, ако се дипломираш през май, ще вземеш само дотогава, ако се дипломираш септември, ще взимаш до септември. Но правото ти за стипендия настъпва от момента, в който се роди детето, дори семестърът да е започнал - просто ще ти изчислят за кои месеци ти остава да вземеш.
Доколкото разбрах в университета, месечната стипендия от 90.00 лв за майки с деца до 6 г. влиза в сила от момента на раждане на детето, тоест, ако семестърът започва от октомври, а бебето се роди декември, започват да ти изплащат парите от декември, от месеца, в който вече имаш дете. Това е различно от помощта от 2880 лв, която не се изплаща пропорционално. Аз тъй като вече имам 1 дете на 5 г. подадох документите още от сега и ще взема социалната стипендия за всички месеци. А 2880 лв живот и здраве след като се роди бебето.

Последна редакция: сб, 01 окт 2011, 14:29 от gadamer

# 74
  • Мнения: 9 487
Четох някъде че на първокурснички не ги дават.

А бе к'во става?!?! Кой къде чете, и всъщност ЧЕТЕ ли?? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт