Истинска боза

  • 14 690
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 001
hahaha hahaha hahaha hahaha
Хващай ме,колкото си искаш.... Hug Нали сме тук за да си помагаме....
Идеята на закваската е,че това ти е маята......
Не се завива както киселото мляко...Просто като се остави и шупва.....Появяват се повече млечнокисели бактерии.....Това е идеята на закваската(маята)...

Ползвам бяло брашно,но закваската ми е с ръжен хляб....Както е описано в линка...

Да добавя....Бозата става резлива с всеки изминат ден....Така,че ако искаш да е сладка и нерезлива трябва да я пиеш бързо Mr. Green

Последна редакция: вт, 27 сеп 2011, 21:11 от TheNMaster

# 16
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
ами защото пише, че трябва да се остави на топло да ферментира. Значи оставяш я просто така в стаята? И как разбирам кога е ферментирала? Или пък още, като я направя и добавя закваската трябва да я пия, ако искам да е прясна?

# 17
  • Мнения: 5 001
ами защото пише, че трябва да се остави на топло да ферментира. Значи оставяш я просто така в стаята? И как разбирам кога е ферментирала? Или пък още, като я направя и добавя закваската трябва да я пия, ако искам да е прясна?
Да на стайна Т се оставя и то шупва изамирисва на боза....Тогава е готова закваската да се добави в общата боза....Трябва да се остави 1 ден поне за да започне да става...Иначе мирише на сурово не знам как да ти го опиша......След като мине един ден без да е резливозапочва да си мирише на боза.....Тогава вече може да се пие....

# 18
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
аха, т.е. след, като сложиш закваската, трябва да мине 1 ден, за да почне да мирише на боза, така ли? И без да е кисела? Що ми се върти, че навремето по баничарниците ги правеха сутрин и веднага ги пускаха за продажба?

# 19
  • Мнения: 5 001
Не знам как е ставало по баничарниците едно време,а и каква им е била Т в цеховете или сладкарниците Rolling Eyes newsm78....Говоря от наблюдения от вкъщи......Може да има и по-лесен начин,ама не го знам....

# 20
  • Мнения: 166
*starlet*, виж този линк:http://harmonica.bg/blog/vsichko-za-bozata/

Някоя мацка го беше постнала май в друга тема.Надявам се това да е истинска боза, ще пробвам и ще кажа, но ако ме изпревариш, не забравяй да споделиш мнението си:)
ей, много ти благодаря!  Hug Имаш ли идея къде ще се продава? някакъв Биомаг...

http://biomag.bg/magazini/
Ето тук са адресите на БИОМАГ. Иначе и аз съм 100% за домашно приготвената боза! Не знам кога ще е, но и аз мога да се пробвам за приготвя боза. Благодаря на TheNMaster за инфото!

# 21
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
ами аз да кажа... Купих я тази бозичка Хармоника, от Биомаг и е наистина страхотна. Беше съвсем прясна и сладка. Даже синчето призна, че е много хубава, а то милото до сега не беше пил истинска боза през живота си и смяташе, че тя е нещо гадно. Дставят я в понеделник, сряда и петък. Т.е. ако човек дързи на прясна боза е хубаво в някой от тези 3 дни да отиде. А иначе, като купим в петък мисля да пробвам с нея да заквася и да направя дом. боза. Сигурно наистина е по-хубава, а и същата да е, ще е по-евтина, защото тази струва 1,27 лв за 0,5 л.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 687
hahaha hahaha hahaha hahaha
Хващай ме,колкото си искаш.... Hug Нали сме тук за да си помагаме....
Идеята на закваската е,че това ти е маята......
Не се завива както киселото мляко...Просто като се остави и шупва.....Появяват се повече млечнокисели бактерии.....Това е идеята на закваската(маята)...

Ползвам бяло брашно,но закваската ми е с ръжен хляб....Както е описано в линка...

Да добавя....Бозата става резлива с всеки изминат ден....Така,че ако искаш да е сладка и нерезлива трябва да я пиеш бързо Mr. Green

Може ли да споделиш по коя точно рецепта правиш бозата, че аз срещам няколко такива в нета и коренно се различават в съотношението вода-брашно-захар?

  bouquet

# 23
  • Мнения: 108
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 687
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

  bouquet

# 25
  • Мнения: 5 001
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

Радвам се,че ти е харесала! Поне ще знаеш какво консумирате вкъщи,а и ще е полезно.... Hug Hug Hug Hug

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 687
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

Радвам се,че ти е харесала! Поне ще знаеш какво консумирате вкъщи,а и ще е полезно.... Hug Hug Hug Hug

Аз се опитах да направя боза по някаква друга рецепта, беше с по-малко вода и пак толкова брашно и захар. но не ми се получи Sad Направих я с брашно от просо, но брашното се усещаше едно зърнесто (не на бучки) и много се утаяваше, а и закваската ми не се получи. Сега ще опитам по тази рецепта, но ще използвам за закваска купена боза на Хармоника или Бомакс.
Дано се получи този път  Praynig Само се чудя дали да използвам пак просо  newsm78 Като гледам май няма боза от просо в България, само от пшеница или ръж  Thinking

# 27
  • Мнения: 5 001
Ивче...Точно от просото е такава зърнеста....И понеже на нас не ни харесва такава,та затова с обикновенно брашно я правя....Опитай по тази рецепта.....Няма да сбъркаш,лесно е..... Hug

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Ивче...Точно от просото е такава зърнеста....И понеже на нас не ни харесва такава,та затова с обикновенно брашно я правя....Опитай по тази рецепта.....Няма да сбъркаш,лесно е..... Hug

А, и другото, което забравих да кажа, е че стана много рядка, а хем беше само с 2л вода, с 5л няма ли да стане още по-рядка  newsm78

# 29
  • Мнения: 5 001
Опитай по рецептата.....


П.П. Леле,колко си бърза.... Laughing Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт