Истинска боза

  • 14 696
  • 71
  •   1
Отговори
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
 Здравейте, дами,
От известно време ме мъчи една мисъл. Влезнала ми е, като муха в бременния мозък и няма изкарване от там. Пие ми се боза, но не това, което продават по баничарниците и супермаркетите, на което са лепнали етикет-Боза, а истинска. Някой има ли представа дали и къде в София може да се купи такава-със захар, а не с подсладител. Четох и рецепти за това как да си направиш сам, но трябва да имаш чаша истинска боза пак за закваска, или да си я направиш сам. С другото ше се справя предполагам, но с правенето на закваска-не съм сигурна. Трудно ще се намери и брашно от просо, макар, че четох, че може да се направи и от пшенично. Както и да е, ако някой може да ми помогне, ще съм благодарна   bouquet или също, ако някой прави в къщи и би могъл да ми продаде закваска, също е вариант за мен.

# 1
  • Мнения: 41
В кв. Горна Баня , над Овча купел 2 , ама не знам точно името на улицата . Като тръгнеш от спирката на 111 срещу ОМВ на околовръстното - навътре в Горна Баня , може да питаш живущите . Мъжът ми  носи от там (наливна е). За 2-3 дена прокисва в хладилника.

# 2
  • Мнения: 4 198
Стана ми любопитно и намерих това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=380221.0
И тук се говори за Горна баня, но не пише адреса. А ни е близо.

# 3
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
хм, мерси, ще проучим вариантам ако успея да накарам мъжа ми да мине от там. Между другото днес купих от Кауфланд боза Бомакс, със захар. Беше съвсем прясна, може би малко по-рядка, но пише, че е направена с пшенично брашно. Не е лоша и мисля да пробвам с нея да заквася, да видим дали ще стане. Ще пиша после...  Hug

# 4
  • Мнения: 1 732
Старлет,близо до клиника Щерев има една сладкарничка,точно до магазин Щъркел,там продават наливна боза,не мога да ти кажа точния адрес,защото не съм от Сф,но като ходя на консултация в клиниката задължително минавам и през сладкарницата.

# 5
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
мерси, Мими. Дано да е със захар... Защото аз вчера намерих наливна, но пак беше с подсладител. В сладкарница Пчела. Ще пробвам да направя, пък да видим дали ще излезе нещо.

# 6
  • Хасково
  • Мнения: 4
Здравейте, Боза Бомакс в тъмните / кафяви / бутилки е със захар и е истинската боза.

# 7
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Старлет. тази в сладкарница пчела не само, че не е със захар а я забъркват от готова смеска. Когато бях бременна с баткото,една от работещите там жени ми каза, че е  по - добре да не пия от  бозата им.  Mr. Green
За Бомакса също имам известни съмнения, но при следващото ми ходене в Хасково ще проуча, защото отдавна я бях отписала тази боза.

# 8
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Здравейте, Боза Бомакс в тъмните / кафяви / бутилки е със захар и е истинската боза.
аз такава купих, поне пише, че е със захар.
enimna, проучи - да видим. То и аз сега ще видя дали ще стане за закваска. А някой ма ли представа дали закваската трябва да е повкиснала леко боза или трябва да се прясна или пък няма значение?

# 9
  • Мнения: 166
*starlet*, виж този линк:http://harmonica.bg/blog/vsichko-za-bozata/

Някоя мацка го беше постнала май в друга тема.Надявам се това да е истинска боза, ще пробвам и ще кажа, но ако ме изпревариш, не забравяй да споделиш мнението си:)

# 10
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
*starlet*, виж този линк:http://harmonica.bg/blog/vsichko-za-bozata/

Някоя мацка го беше постнала май в друга тема.Надявам се това да е истинска боза, ще пробвам и ще кажа, но ако ме изпревариш, не забравяй да споделиш мнението си:)
ей, много ти благодаря!  Hug Имаш ли идея къде ще се продава? някакъв Биомаг...

# 11
  • Мнения: 5 001
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Защо не пробваш да си направиш в къщи боза? Поне ще знаеш какво пиеш......

# 12
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
по принцип това обмислях, като краен вариант, ако нищо не намеря, но може и въпреки всичко да опитам. Имам 1 една чаша боза в хладилника от тази на Бомакс и може би ще се пробвам, но първо ще пробвам тази на хармоника, за която lilis е дала линк.

# 13
  • Мнения: 5 001
Гарантирам ти,че направената в къщи боза е незаменима пред купената......
Откакто си направихме в къщи боза,вече купена не искам да виждам,камо ли да помирисвам..... Mr. Green
Пък и лесно става....И си е вкусът на детството ми....

# 14
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
опа, хванах те! Така исках да попадна на някой, който е правил в къщи, че да му задам някои въпросчета, ако не възразявш... Първо искам да те попитам ти с бяло брашно ли я правиш или с просо? Второ: интересно ми е закваската трябва ли да е позакиселяла, като се слага в бозата? И трето: пише, че трябвало готовата боза да се остави на топло да ферментира. Какво се има пред вид на топло? Дали да се завие с одеало, като киселото мляко? И каква е идеята на ферментацията? Кисела ли става? Защото аз я обичам съвсем прясна-сладка. Мерси предварително!   bouquet

# 15
  • Мнения: 5 001
hahaha hahaha hahaha hahaha
Хващай ме,колкото си искаш.... Hug Нали сме тук за да си помагаме....
Идеята на закваската е,че това ти е маята......
Не се завива както киселото мляко...Просто като се остави и шупва.....Появяват се повече млечнокисели бактерии.....Това е идеята на закваската(маята)...

Ползвам бяло брашно,но закваската ми е с ръжен хляб....Както е описано в линка...

Да добавя....Бозата става резлива с всеки изминат ден....Така,че ако искаш да е сладка и нерезлива трябва да я пиеш бързо Mr. Green

Последна редакция: вт, 27 сеп 2011, 21:11 от TheNMaster

# 16
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
ами защото пише, че трябва да се остави на топло да ферментира. Значи оставяш я просто така в стаята? И как разбирам кога е ферментирала? Или пък още, като я направя и добавя закваската трябва да я пия, ако искам да е прясна?

# 17
  • Мнения: 5 001
ами защото пише, че трябва да се остави на топло да ферментира. Значи оставяш я просто така в стаята? И как разбирам кога е ферментирала? Или пък още, като я направя и добавя закваската трябва да я пия, ако искам да е прясна?
Да на стайна Т се оставя и то шупва изамирисва на боза....Тогава е готова закваската да се добави в общата боза....Трябва да се остави 1 ден поне за да започне да става...Иначе мирише на сурово не знам как да ти го опиша......След като мине един ден без да е резливозапочва да си мирише на боза.....Тогава вече може да се пие....

# 18
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
аха, т.е. след, като сложиш закваската, трябва да мине 1 ден, за да почне да мирише на боза, така ли? И без да е кисела? Що ми се върти, че навремето по баничарниците ги правеха сутрин и веднага ги пускаха за продажба?

# 19
  • Мнения: 5 001
Не знам как е ставало по баничарниците едно време,а и каква им е била Т в цеховете или сладкарниците Rolling Eyes newsm78....Говоря от наблюдения от вкъщи......Може да има и по-лесен начин,ама не го знам....

# 20
  • Мнения: 166
*starlet*, виж този линк:http://harmonica.bg/blog/vsichko-za-bozata/

Някоя мацка го беше постнала май в друга тема.Надявам се това да е истинска боза, ще пробвам и ще кажа, но ако ме изпревариш, не забравяй да споделиш мнението си:)
ей, много ти благодаря!  Hug Имаш ли идея къде ще се продава? някакъв Биомаг...

http://biomag.bg/magazini/
Ето тук са адресите на БИОМАГ. Иначе и аз съм 100% за домашно приготвената боза! Не знам кога ще е, но и аз мога да се пробвам за приготвя боза. Благодаря на TheNMaster за инфото!

# 21
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
ами аз да кажа... Купих я тази бозичка Хармоника, от Биомаг и е наистина страхотна. Беше съвсем прясна и сладка. Даже синчето призна, че е много хубава, а то милото до сега не беше пил истинска боза през живота си и смяташе, че тя е нещо гадно. Дставят я в понеделник, сряда и петък. Т.е. ако човек дързи на прясна боза е хубаво в някой от тези 3 дни да отиде. А иначе, като купим в петък мисля да пробвам с нея да заквася и да направя дом. боза. Сигурно наистина е по-хубава, а и същата да е, ще е по-евтина, защото тази струва 1,27 лв за 0,5 л.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 687
hahaha hahaha hahaha hahaha
Хващай ме,колкото си искаш.... Hug Нали сме тук за да си помагаме....
Идеята на закваската е,че това ти е маята......
Не се завива както киселото мляко...Просто като се остави и шупва.....Появяват се повече млечнокисели бактерии.....Това е идеята на закваската(маята)...

Ползвам бяло брашно,но закваската ми е с ръжен хляб....Както е описано в линка...

Да добавя....Бозата става резлива с всеки изминат ден....Така,че ако искаш да е сладка и нерезлива трябва да я пиеш бързо Mr. Green

Може ли да споделиш по коя точно рецепта правиш бозата, че аз срещам няколко такива в нета и коренно се различават в съотношението вода-брашно-захар?

  bouquet

# 23
  • Мнения: 108
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 687
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

  bouquet

# 25
  • Мнения: 5 001
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

Радвам се,че ти е харесала! Поне ще знаеш какво консумирате вкъщи,а и ще е полезно.... Hug Hug Hug Hug

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 687
TheNMaster е споделила линк на предната страница:
http://www.omda.bg/bulg/cook/boza.htm

Аз я пробвах. Получи се вкусна боза и определено вече ще си я правя в къщи.
Огромни благодарности TheNMaster.

Радвам се,че ти е харесала! Поне ще знаеш какво консумирате вкъщи,а и ще е полезно.... Hug Hug Hug Hug

Аз се опитах да направя боза по някаква друга рецепта, беше с по-малко вода и пак толкова брашно и захар. но не ми се получи Sad Направих я с брашно от просо, но брашното се усещаше едно зърнесто (не на бучки) и много се утаяваше, а и закваската ми не се получи. Сега ще опитам по тази рецепта, но ще използвам за закваска купена боза на Хармоника или Бомакс.
Дано се получи този път  Praynig Само се чудя дали да използвам пак просо  newsm78 Като гледам май няма боза от просо в България, само от пшеница или ръж  Thinking

# 27
  • Мнения: 5 001
Ивче...Точно от просото е такава зърнеста....И понеже на нас не ни харесва такава,та затова с обикновенно брашно я правя....Опитай по тази рецепта.....Няма да сбъркаш,лесно е..... Hug

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Ивче...Точно от просото е такава зърнеста....И понеже на нас не ни харесва такава,та затова с обикновенно брашно я правя....Опитай по тази рецепта.....Няма да сбъркаш,лесно е..... Hug

А, и другото, което забравих да кажа, е че стана много рядка, а хем беше само с 2л вода, с 5л няма ли да стане още по-рядка  newsm78

# 29
  • Мнения: 5 001
Опитай по рецептата.....


П.П. Леле,колко си бърза.... Laughing Laughing Laughing

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Опитай по рецептата.....


П.П. Леле,колко си бърза.... Laughing Laughing Laughing

Ще пробвам пак, дано се получи този път  Praynig

# 31
  • Мнения: 353
На четене всичко ми е лесно, навих се и аз за бозата, обаче да попитам за стайната температура - у дома е 25-26 градуса, много ли ще й е топло и на маята и на бозата, или да изнеса на балкона? Предварително Ви благодаря   bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 162
Днес реших и аз да се пробвам с домашната боза по тази рецепта която сте дали. Да ама добре , купих от био бозата със захар за закваска, препекох брашното, премерих 5л вода, захар абе всичко по рецепта. Сложих на котлона и останах без ръце докато бърках да заври това чудо, а то рядко та рядко... Помислих то като заври ще се сгъсти поне малко Да ама Не! завря си тъй наречената боза и си остана същата рядка смес сега вече три часа след това даже се и утайла и не знам въобще да слагам ли тази закваска според мен нещо не е както трябва или поне за нас това май няма да е точната рецепта.
Помагайте моля  Praynig ако някой знае или разбере къде бъркам. Все още не съм сложила закваската и се чудя въобще дали да я слагам при този вид на бозата от сега...

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Днес реших и аз да се пробвам с домашната боза по тази рецепта която сте дали. Да ама добре , купих от био бозата със захар за закваска, препекох брашното, премерих 5л вода, захар абе всичко по рецепта. Сложих на котлона и останах без ръце докато бърках да заври това чудо, а то рядко та рядко... Помислих то като заври ще се сгъсти поне малко Да ама Не! завря си тъй наречената боза и си остана същата рядка смес сега вече три часа след това даже се и утайла и не знам въобще да слагам ли тази закваска според мен нещо не е както трябва или поне за нас това май няма да е точната рецепта.
Помагайте моля  Praynig ако някой знае или разбере къде бъркам. Все още не съм сложила закваската и се чудя въобще дали да я слагам при този вид на бозата от сега...

Точно за това и аз говорех . На мен ми стана по същия начин, като се има  в предвид, че сложих само 2л вода (рецептата беше с по-малко вода) , а не знам с 5л какво ще стане  Thinking Та не знам другите как успяват по тази рецепта да направят истинска, хубава боза  newsm78

# 34
  • Мнения: 5 001
Хм......Странно......Ще взема да правя сега боза и да снимам заради вас..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Ще взема да го направя,че да ви е лесно... Hug Hug

П.П. Гледам болен човек в момента и ми е трудно с времето,но при първа възможност ще направя и ще снимам процеса....

# 35
  • Мнения: 15 379
Здравейте, Боза Бомакс в тъмните / кафяви / бутилки е със захар и е истинската боза.

Има я в Билла.
Днес купих 3 бутилки по литър Crazy.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте, Боза Бомакс в тъмните / кафяви / бутилки е със захар и е истинската боза.

Има я в Билла.
Днес купих 3 бутилки по литър Crazy.


Хихи, аз днес взех всичките 6 бутилки от Лекси  Crazy

# 37
  • Мнения: 15 379
Леле, за дупета или за цици се грижим Laughing.

Ужасно обичам боза. Дребното се оказа също.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Леле, за дупета или за цици се грижим Laughing.

Ужасно обичам боза. Дребното се оказа също.


Хихи, лошото е, че май за дупета  Grinning Аз на ден омитам по две бози  Crazy Crazy

# 39
  • София
  • Мнения: 162
Хм......Странно......Ще взема да правя сега боза и да снимам заради вас..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Ще взема да го направя,че да ви е лесно... Hug Hug
....

Аз поне за себе си днес си открих грешката, която може би допусках до сега.  newsm78 Снощи мислих, мислих и си казвах, че то е само вода, захар и брашно, чак толкова трудно няма да е да открия къде бъркам. Къде, къде по сложни неща готвя, та една боза ли ще ми се опре.
Е в крайна сметка установих, че всъщност съм препекла брашното повече и може би за това то губи способността си да сгъсти.  Thinking Thinking
Днес съвсем малко препекох брашното и пробвах по рецептата, но на половина та да не ме е яд като снощи когато хвърлих всичко че не стана.
И сега имаме на лице вкусна боза която вече отлежава, може би до няколко часа ще можем спокойно да я пием тъй като в нас е доста топло...

# 40
  • Мнения: 2 275
какъв е резултата Thinking
аз миналата година хварлих на няколко пъти мътна течност с утайка и чакам да видя резултат при вас
тук ,Париж,намерих в българският магазин боза с подсладител Sick
става ли за закваска (като не става за пиене)

# 41
  • Мнения: 4 198
И аз я направих. Сега отлежава. Мирише на боза. Само, че ми стана на топчета от брашното.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 090
Има вече истинска боза на Хармоника. Купих си от магазин Балев в Мола на Цариградско.
Не е с подсладител, а с кафява захар. Вкусът й се покрива със спомените от детството ми.  Peace

# 43
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Stryper, няма а стане щом бозата е с подсладител. Няма как да ферментира.
krikri, аз вече на няколко пъти си купувам от тази боза и е наистина уникална. Върна се спомена от детството ми.

# 44
  • Мнения: 2 275
аз питах за закваска от боза с подсладител Laughing
благодаря  bouquet
следователно може да стои в хладилника и след като е изтекъл срока
днес изтича ,но не ми се пие,а и с подсладител Sick
май ще отиде на боклука и ще опитвам пак да правя
дали да не опитам с ръжен хляб Thinking

# 45
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
аз питах за закваска от боза с подсладител Laughing
моя грешка, извинявам се...  Grinning

# 46
  • Мнения: 108
tania6, ще стане за закваска бозата с подсладител - аз също използвах такава за закваска, защото бързах да направя бозата, а се притеснявах с ръжения хляб дали ще успея да случа закваската.
Stryper, прецеди бозата и при мен се получиха топчета брашно, но като прецедих - стана супер.

# 47
  • На топло...
  • Мнения: 584
И аз не живея в България, опитвам сега да си направя закваската сама. Вчера забърках сместа и уж на стайна температура отлежава, да ама се утаи хубаво на дъното, нищо, че час по час я бъркам. Та я турнах във фурната на 40 градуса, да видим какво ще стане. Имам един стропорен съд, в който приготвям кисело мляко, мисля в него да я държа два дни след като първо се позатопли.
Стискайте палци Grinning.

# 48
  • Мнения: 2 275
Нану Hug стискам палци и докладвай,моля те
аз съм от бозаджийския район и ... накратко искаааам  истинскаааааа бозаааааа #Cussing out
мъжо вика "няма я бг-бактерията и няма да стане",но на мен и главата ми е от шопско Joy
отивам да пробвам с  боза с подсладител за закваска,мерси kresmi  bouquet
вчера е изтекъл срока,нали нищо й няма Thinking
истинската е без срок Joyне може да се пие като "изтече срока"

# 49
  • На топло...
  • Мнения: 584
Таня, непременно ще споделя резултата. В момента чашата пак е във фурната, да не изстива докато затоплям стиропора. Имам леееекото усещане, че започва някаква ферментация, защото като че ли се появиха балончета (след поредното бъркане, които май ги нямаше преди, въпреки че и тогава бърках)...

Стискам палци и твоето начинание да даде плодове Grinning!

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Аз бях правила боза по тази рецепта http://www.blizodobebeto.com/2008/06/19/boza/ . Водата е доста по-малко. На мен не ми се получи, но проблема не мисля, че е в рецептата  Mr. Green

# 51
  • На топло...
  • Мнения: 584
Уффф, просо намирам, но не мога да го смеля, това е проблемът... И ми прави впечатление, че тук закваската е със сурово такова брашно и чак после се препича - за същинската боза Thinking.

# 52
  • Мнения: 2 275
 ooooh!колко съм тъпа #Cussing out
аз по тази рецепта правих няколко опита (безуспешни) и закваската я правих с препечено брашно ooooh!
и сега нямаше да видя,че е сурово,ако не беше Нану  bouquet
брашно от просо трудно се намира,защото е с мноооого малка трайност
има в някои натурални магазини и в безглутеновите търговски сайтове

# 53
  • На топло...
  • Мнения: 584
Тъй, мисля да пробвам и с една чаша закваска, която да е със сурово брашно. Таня, не знам кое е правилно. Просто едната рецепта, тази на N-Master e с препечено, а на Василена е сурово.

Ако може Мастърчето да се включи с мнение много ще се радвам. Дано само не я притесняваме, искрено се надявам болният човек бързо да се подобри Praynig...

# 54
  • На топло...
  • Мнения: 584
Днес резултат определено има и той е в полза на суровото брашно, което си седя отвън, другото не иска и не иска да тръгва (може и да съм го претоплила). Но суровата закваска вече не мирише на брашно, а ароматът киселее леко, мехурчета се образуват постоянно, но още не са съвсем като при мая. Мисля да изчакам да стане като шапчица и тогава да забъркам основната смес с препеченото...

# 55
  • Мнения: 5 001
Oх....Ей мЪ!.....
Гледам справяте се успешно с бозата,доколкото виждам.... Hug Hug Hug
Правилно сте схванали,че закваската е с непрепечено брашно....Другото вече(за бозата е с препечено,но съвсем леко)......По рецептата дето съм дала ,закваската е също с препечено брашно,но явно не всеки се справя за да получи закваска.....Ей това не ми е много ясно защо се получава при вас......Единият вариант е ,че много го препичате.....Затова,с непрепечено по-бързо става.....Схванали сте "номера" явно!  Hug

Ако може Мастърчето да се включи с мнение много ще се радвам. Дано само не я притесняваме, искрено се надявам болният човек бързо да се подобри Praynig...


П.П. За съжаление болният човек не отива на добре....Божа работа!.....Както ТОЙ реши....Но на нас ни е много тежко(хората дето се грижим) ooooh!

# 56
  • Мнения: 2 275
мда,аз май хубаво го попрепичам брашното Mr. Green
Мастърче,мерси  bouquet
и кураж за болния човек

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 687
А защо трябва да е с препечено брашно? Дали няма да стане самата боза и със сурова, каква е разликата всъщност?  newsm78

# 58
  • На топло...
  • Мнения: 584
Предполагам, че ароматът е различен, на първо и най-важно място, а също и че по-бавно се разваля Simple Smile.

Мастърче Hug Hug Hug. Желая ви сила на тези, които се грижите... и най-доброто за болния Praynig.
Благодаря ти!

Последна редакция: чт, 27 окт 2011, 21:19 от Нану

# 59
  • Мнения: 5 001
Мастърче Hug Hug Hug. Желая ви сила на тези, които се грижите... и най-доброто за болния Praynig.
Благодаря ти!
Нанунче....Мерси миличка !  Hug Hug Hug Hug

А защо трябва да е с препечено брашно? Дали няма да стане самата боза и със сурова, каква е разликата всъщност?  newsm78

Щото освен това дето е казала Нану вкуса е като на сурово....Не става оня вкус на боза,дето всички търсим.... Laughing

# 60
  • На топло...
  • Мнения: 584
За съжаление докладвам неуспех Sad. Спряха мехурчетата. И в двете чаши, в първата с препеченото брашно още оня ден, в тази със суровото вчера след като се похвалих.
Май няма да се хваля вече, но боза ще си направя (кисело мляко така се заинатих и си донесох закваска накрая от биволско мляко (от една мандра, т.е. съвсем истинско) в една бебешка чашка, сега само такова, вкисващо, се яде у нас Laughing. Иначе тук пробвах с купешко уж българско да си хвана закваската, е не стана и това е Confused). Ако пък не се получи, ще чакам другото лято да си донеса и закваска от софийско за боза Crossing Arms. То веднъж да се хване няма отърване...

Мисля да си осигуря сега просо, да се жертвам (демек да изчистя от кафе кафемелачката) да го смеля на брашно и да направя закваската от него. А ще продължа с обикновено брашно, че за повече няма да удържи душата юнашка (а и синковците дребосъци) да съмели  chef.


ПП: Ако имате ръчна ориенталска кафемелачка, никога не правете грешката да я разглобявате над мивката Mr. Green. Болтчетата и лагерчето може да пропаднат в канала, което да ви удължи процеса на и без това досадното ѝ почистване.

Последна редакция: пт, 28 окт 2011, 15:49 от Нану

# 61
  • Мнения: 5 001
Нанунче Hug...я пробвай да сложиш изворна вода в закваската,защото може това да ти прецаква маята.....При мен се получи така един два пъти - явно бяха правили някаква профилактика и имаше повече хлор във чешмяната вода....Тогама не ми стана закваската!

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Момичета, купих си боза на Хармоника и ще я ползвам за закваска. Тази вечер съм решила да правя боза. Имам в момента пълнозърнесто ръжено и пълнозърнесто пшенично, с кое ще стане по-добре?(имам и от просо, но предния път не ми хареса, стоеше едно зърнесто)   Thinking Колко време долу горе да препичам брашното? Мисля, че и на мен не ми се получи предния път бозата, защото препекох доста брашното.
Този път ще я направя по рецептата с 5 литра вода. А, и друго да питам, колко време да я оставя да ферментира и на каква Т, трябва ли да я завия, както к.мляко, в нас е около 22-23 С ?

Ох, стискайте палци да се получи този път  Praynig

П.П В рецептата пише 2 чаши брашно, това какво ще рече, две чаени чаши от 200 мл ли ?? newsm78

# 63
  • На топло...
  • Мнения: 584
Мастърче, много благодаря за съвета Hug, ще го имам предвид за в бъдеще, явно от много неща зависи това шупване Thinking. Ние сме с кана Брита, защото водата ни е ужасна в мрежата, ако не си измиеш мивката два дни с тия прахообразните препарати, става на бели петна Tired. Възможно е от това да е, в съчетание с брашното.

Аз направих снощи закваската според новия план, с просено брашно 2 лъжици и 2 захар. Ииии Party преди два часа видях, че е шупнала (явно просото е по-безчувствено на качество на водата) Grinning. Така че забърках основната смес. Но! Препичах с дребния ревящ и в последствие сучещ в едната ръка, а с другата бърках. Та от страх да не го препека и от невъзможност да проверя като хората май го оставих не баш препечено. Както и да е обаче, поне не блъска съвсем на сурово.
Брашното обаче беше пшенично тип 550 и динкел 1050 (1:1, общо 480 мл. - измерих накрая в една мерителна кана, защото заради дребното не ми се получи да сипвам от пакета в чаша и после в тигана), т.е. малко по-едро, така че слагах водата на око до гъстота на боза. Отиде ми към 3,5 литра мисля.

Иве, за пълнозърнесто се чудех и аз, че от него винаги най-много имам (то и затова ми е смесено сега де - остатъци), но в крайна сметка реших да е по-фино. Бих внимавала с водата в такъв случай обаче...
Успех Grinning!

Стискайте палци да стане този път. Закваската не ме предава засега и си седи мехурчеста, чакам да изстине основната смес и да ги объркам Grinning!

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Аз сега свалих бъдещата боза от котлона и чакам да изстине. Използвах пълнозърнесто пшенично и я направих с 2,5л вода, че поне ако не стане, да хвърлям по-малко  Crazy Вие как познавате дали брашното е добре препечено, аз хич не разбирам? Аз от страх да не го препека много, дано не съм го оставила сурово  Whistling

Утре ще пиша какво е станало. Hug

# 65
  • Мнения: 5 001
Eййй...Браво на отбора по правене на боза.... Laughing Hug
Не се отказахте бре!  Mr. Green Браво на вас! ....

Иве,не се завива както киселото мляко...И на стайна Т шупва маята......
После като объркаш оставяш да почне да ти мирише на боза и тогава прибираш в хладилника....В зависимост от това каква боза обичаш(по-резлива или по-сладка) действаш.....По-резлива става след някой друг ден....Сладка е в началото....

# 66
  • На топло...
  • Мнения: 584
Тази сутрин рано в 7 часа (по новото време в 6) ме изненада тенджерата с прекрасна бяла пяна над готовата боза. Страхотно и вкусно, и истинско newsm44!

Мастърче, благодаря ти много още веднъж за разясненията  bouquet. Това ми избистря в още една допълнителна светлина познанията във ферментацията при различните продукти (хляб и кисело мляко ядем само домашно правени, сега и боза), така че догодина като узрее гроздето вместо на сироп току-виж съм го сготвила на вино Joy.

Сега остава въпросът колко ли дълго ще се запази в хладилника в бутилките Thinking. Че някои хора са на hahaha диета и не могат да я пият всеки ден за съжаление Wink.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Да се похваля и аз  Grinning Този път бозата се получи  newsm44 Още снощи беше започнала да мирише на боза, но днес сутринта беше супер. Ние не я обичаме много резлива, за това я сложих в хладилника. Единственото, което не ми хареса малко е, че се получи малко по-рядка ( не знам защо  newsm78 ) и пак стана малко като зърнеста ( използвах пълнозърнесто пшенично брашно). Мисля, че това е от препичането на брашното, явно трябва да се препече  наистина съвсем малко  Thinking Понеже правя каши на бебко от пълнозърнести брашна, та когато ги препичам, кашата става наистина като леко зърнеста, а когато направо я варя си става хубава, гъста, хомогенна смес. Та си мисля следващия път като правя боза, да бъде от просо и няма да го препичам, а ще я варя малко повече, за да не е сурово брашното и пак ще докладвам  Peace
На Хармоника бозата също е от пълнозърнеста ръж , но си е гладка смес  newsm78

Последна редакция: нд, 30 окт 2011, 12:06 от ivka ♥ 007

# 68
  • Мнения: 5 001
Ихааа..... newsm44
БРАВО! Радвам се заедно с вас....Така да знаете!  Hug Hug Hug Hug

# 69
  • Мнения: 2 275
БРАВО девойки  bouquet
аз още не съм опитала
сигурно днес,но отново ще прочета коментарите ви Laughing
ще опитам с пшеничено брашно най-напред и ще слагам вода на око
последният път, миналата година не само се утаи,но имаше и един гаден каймак Sick
----------
дописвам
май само аз останах,но....
мирише на боза,изглежда и на гъстота е като истинска боза
облизах лъжицата и мисля ще стане
сега престоява на стайна Т,не е много топло
явно преди съм препичала много брашното
направих я с пълнозърнесто пшеничено брашно,закваската ми е купена БГ боза с подсладител и изтекъл срок за годност

Последна редакция: пн, 31 окт 2011, 22:51 от tania6

# 70
  • Мнения: 360
Запалихте ме!
Бозата на Хармоника е хубава, но малко скъпа идва, така че и аз ще пробвам да направя. А и явно е интересно!

# 71
  • София
  • Мнения: 7 945
Само при мен ли брашното на просото не се разтваря или и други са имали този проблем. Говоря за закваската.

Общи условия

Активация на акаунт