Въпрос за топлофикация и топломерите

  • 10 273
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • пак там
  • Мнения: 2 885
А някой знае ли при изключени зимата радиатори (непломбирани) топломерът дали няма да се влияе от топлината на електрическите печки/климатиците?

# 16
  • София
  • Мнения: 8 933
А някой знае ли при изключени зимата радиатори (непломбирани) топломерът дали няма да се влияе от топлината на електрическите печки/климатиците?
Няма да се влияе. Иначе и лятото щяхме да навъртаме парно.

# 17
  • София
  • Мнения: 650
Според мен се влияе. Поставиха ми топломер на лирата в банята, която не ползваме и се намира в близост до бойлера и от излъчващата се от бойлера и тръбата за топлата вода, излизаща от бойлера, топлина ми навъртя 15 единици за една година. Въртеше и извън отоплителния сезон /средно по 1-2 единици на месец/. От Бруната идваха да видят защо върти и след снемане на данни от топломера, ми отговориха че единиците са от външен източник на топлина и ще ги приспаднат в изравнителните сметки. Да ама приспаднаха само тези единици извън отоплителния сезон, защото за тези от отоплителния сезон нямало как да докажем, че са от външен източник и се наложи да демонтираме лирата. Когато температурите паднаха много през зимата, тогава въртеше най-много.
Всичко зависи колко е отдалечен излъчващия уред от топломера. През лятото не навъртат защото няма голяма температурна разлика между повърхността на радиатора и околния въздух, но през зимата металните радиатори в близост до външните стени понижават температурата са значително и когато топлиш стаята няма как да не отчетат. За щастие обаче това влияние не е много значително, защото една единица струва стотинки, основното перо на сметките е сградната инсталация.

# 18
  • София
  • Мнения: 8 933
Ние сме към Техем. За техните уреди изрично си пише, че имат защита от отчитане на топлина от външни източници. Може би при вас по-скоро е проблем на монтаж, не са съобразили на какво разстояние от топлата тръба на бойлера да го монтират (защото не ми се вярва самият ви бойлер да излъчва топлина). Но топлина от климатик или печка няма как да отчете нещо, освен ако печката не е залепена за радиатора и той не се нагрява директно от нея. Разпределителите не отчитат повишаване на температурата в стаята, те са на контактен принцип, трябва повърхността (в случая радиатора или лирата) да повиши температурата си. През лятото един открит радиатор е с температурата на стаята.

# 19
  • Мнения: 2
Яко , стоят на студено и плащат към 100 лв. с топлата вода. #Cussing out

Те пне са само 100 лв , ние за 80 кв. , от 3 години по -ниски сметки от 300 - 400 лв , не сме падали ,даже имахме няколко , които са над 500 лв. Според инспекторката  на района ни е НАПЪЛНО нормално.  Shocked

# 20
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 698
Тази сутрин си пуснах заявката за спиране на парното.
Практиката е следната-отчитат ти топломерите, те съответно показват 0 и не плащаш.Но за целта трябва да имаш поставени топломери.Просто парното не се включва.
Попълних си една бланка и взех три подписа на съседите,платих два лева.Това беше цялата процедура.Срокът е до края на октомври  Wink
За по-сигурно направо отиди и питай, но без топломери няма как да докажеш не ползване на парно.
За това, че минават тръби през моят апартамент ще плащам около 60лв за отоплителния сезон  Confused
Само да попитам - радиаторите свалихте ли ги след това или просто си стоят, само не ги пускате?
Къде се пуска заявката за спиране и имат ли някакви условия за това?
Бланката от къде я взехте?
И аз пуснах подобна тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=613981.0;topicseen че направо съм бясна след последното събрание при нас. Не знам каква е процедурата и търся информация.
При нас таксата мощност вече е 90лв месечно за 65 кв.м. апартамент  Tired

# 21
  • Мнения: 1 296
Ние ще сваляме радиаторите задължително, но това преди да се пусне молбата ли трябва да се направи или след това?

# 22
  • Мнения: 373
Unknown_lady, здравей,
Радиторите не са свалени,
Заявката всъщност е да отидеш до (в моя случай Техем) и да кажеш, че искаш да спираш парно, те ти дават бланка, ти попълвш и събирш три подписа от съседите.Връщаш се в Техем и даваш бланката + 2 лв такса. Те си отчитат и това е..няма повече нищо.Казаха като пуснат парното да отворя радаторите, за да се напълнят и после да ги спра.Ако не ги ползвам при отчитнето ще видят, че не е ползвано, ако реша все пак да ползвам ще ми дойде сметка съответно с използваното...което е добре, защото ако не се справим с тези конвектори ще имам резервен вариант  Wink
Тази година така, до година ..ще видим има ли смисъл  Wink
Мислех, че ще искат да свалят радиаторите, но явно друга процедура са измислили.Четох ти темата, и аз съм се замисляла за разкачането, но се отказах поне тази година .
Пиши после за процедурата ако разбереш  Wink

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 698
mustaine сега ще им звъня  да попитам и ще пиша пак. Само не разбрах, как така си спряла парното, като всъщност радиаторите си стоят там и не са разкачени, за какво тогава е тази молба? Thinking При мен от години си е така и без мобла - имам топломери, но кранчетата са затворени и не ползвам изобщо парно. Каква е целта на молбата, след като нищо не се променя после?

# 24
  • Мнения: 373
Не е молба, а бланка, на нея си отбелязваш-спирне на цялото отопление, има и други варинти...
Преди бях на пълна мощност сега на никаква  Laughing

# 25
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
mustaine  Каква е целта на молбата, след като нищо не се променя после?
Целта е ако не идват да отчитат всеки месец уредите да не пишат потребление на база предходната година, защото при нас мин.отоплителен сезон беше точно така. Просто ще пишат нулево потребление на топлинна енергия, същата бланака се попълва и ако жилището не се ползва.

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 698
Благодаря ви момичета за информацията!
Сега се обадих в Техем. Последна информация - който иска, да си разкачи радиаторите сам, но да са махнати и кранчетата - и горните, и долните. След това да се обади в районния офис на фирмата. Ще дойде човек с протокол, който ще са попълни на място. Посещението ще струва 7лв и това е всичко. Друго нищо не се плаща и подписи не се събират. Няма точен срок, на трябва да е преди отоплителния сезон. Ако е след това, ще трябват подписи и е дълга и широка. Това е за сега.

# 27
  • Мнения: 0
Здравейте,
абсолютно нищо не разбирам от парно. До входната врата имам едно табло, което е заключено, но там гледат за топлата вода. А на самото парно нямам нищо закачено. Та въпроса ми е, аз имам ли топломери и ако не трябва ли да си сложа?

# 28
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Sony, явно си в нова сграда с истински топломери и хоризонтални щрангове.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 719
И аз заявих нулево потребление с молба в Бруната. Сега кранчетата са затегнати. Питах няколко пъти служителите нещо по-специално трябва ли, казаха - не, кранчетата да си стоят така, да не ги въртя. Значи радиаторите може би ще останат пълни с въздух, надявам се да няма някакъв  шум или да пречи на съседите. Затова продължавам да се чудя дали правилно ми казаха служителите, дали разбраха въпроса ми...
По-горе някой беше писал, че са го посъветвали да ги развинти в началото. Така обаче топломерът ще отчете някакви потребени единици.
Въпрос към тези, които са заявили нулево потребление и не са свалили радиаторите - как постъпвате в началото на отоплителния сезон? При мен има кранчета само горе на радиатора, ако има значение.

Общи условия

Активация на акаунт