Дания-5

  • 174 453
  • 533
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 147
 Много интересно пишеш,за новаци като нас е изключително полезно.
Ако имаш време разкажи още нещо.

# 436
  • Мнения: 17
Ако желаете нещо допълнително, мога да ви пиша на ЛС, не искам да спамя групата с неща, които не всички искат да четат Simple Smile

# 437
  • Мнения: 147
Някой може ли накратко да обясни организацията на обществения транспорт в Дания. Има различни зони, карти се купуват през Интернет, четох, но не разбрах много от правилата.  ooooh!

# 438
  • Мнения: 17
темата за транспорта е малко сложна и по-различна от Българската. Има много линкове особено в страниците на университетите които обясняват как стоят нещата -
например тази е за Копенхаген -
http://housingfoundation.ku.dk/practical_information/living_in_c … n/transportation/
Ето тук може да плануваш пътуването си, и съответно да видиш каква би била цената
http://www.rejseplanen.dk/

Последна редакция: сб, 13 авг 2016, 02:25 от teti_

# 439
  • Мнения: 3 865
аз пък мога да ви кажа за случаи, когато българи идват тук и от 1 ден имат жилище и работа и седят 6 месеца, не им харесва и се връщат в БГ. Е... сега пак са решили, е все пак в Дания е по-добре от БГ и им се дава 2 шанс да дойдат на постлано. Да видим тоя път дали ще е по-различно. Така че вярно е написало момчето, но в никакъв случай не може да се генерализира. Всичко е индивидуално, начин на възприятие, късмет, умения да се установиш и адаптираш и кво ли не.

# 440
  • Мнения: 324
Здравейте,
след 2 седмици пристигаме с децата в Дания.За момента няма да досаждам с много въпроси.
Моля само да ми кажете,ако сте запознати как стои въпросът с ваксинацията .И основно ме интересува трябва ли да нося бележка от личния лекар на децата ми какви васкини са им сложени до момента.(децата са на 1г и 2м)
Много благодаря предварително!
 bouquet

# 441
  • Мнения: 147
Това което за момента знам относно здравеопазването е, че когато се регистрирате и получите CPR номер, от общината Ви определят личен лекар и тогава може би той ще поиска информация за направените ваксини.
Не е много информацията, но и ние още сме новаци в Дания - който е живял по-дълго може да каже повече.

# 442
  • Мнения: 147
Моля, ако някой от Вас е абонат на фирмата seas-nve.dk, която доставя ел.енергия моля да ми пише. Искат банкова гаранция за депозит необходим за първоначално сключване на договор, но нямат човек който говори английски за да получим необходимата информация!
Хубав Ден!

# 443
  • Мнения: 8
Здравейте ,

тъй като и на нас ни предстои преместване в Дания , исках да попитам запознатите как стоят нещата за децата ? В смисъл синът ми е на 11 год. и ще трябва да бъде записан в училище там , с английския се оправя , но много ме притеснява факта , че датския ще му е адски сложен .

# 444
  • Мнения: 8
Здравейте на всички Simple Smile

с половинката ни предстои местене в Дания и естествено ние си вървим с двете ремаркета , едното на 4 другото на 11 год . За малката не се притеснявам толкова , но за големият ми син имам големи тревоги . Не знам как да го запиша в училище и не знам той как ще преодолея шокът от това голямо преместване . Моля ако някой има някаква информация относно това да се свържи с мен .

Благодарна съм за всякаква помощ !

# 445
  • Мнения: 28
Здравейте на всички Simple Smile

с половинката ни предстои местене в Дания и естествено ние си вървим с двете ремаркета , едното на 4 другото на 11 год . За малката не се притеснявам толкова , но за големият ми син имам големи тревоги . Не знам как да го запиша в училище и не знам той как ще преодолея шокът от това голямо преместване . Моля ако някой има някаква информация относно това да се свържи с мен .

Благодарна съм за всякаква помощ !

 Живея в Дания от 6 години, говоря датски и ми остава само година докато се дипломирам като учител във датското "фолкесколе".

Не мисля, че имаш повод за притеснения. Учебният процес в Дания не е натоварващ като в България. Домашни не се дават почти. Децата учат език бързо, а щом синът ти е на 11, има голяма вероятност дори да няма български акцент след няколко години. Вярно е, че ще му бъде малко трудно в началото, но със сигурност ще се справи. В Дания не се пишат и оценки до 10ти клас, децата ходят на училище с желание.
Езикът не се учи както в България - много граматика и писане, напротив, набляга се на говоренето.

Може ли да попитам къде в Дания ви предстои местене?

# 446
  • Мнения: 8
Здравей ,

благодаря много за информацията . Насочили сме се към Horsens моята половинка има братовчеди там и ни поканиха, за да бъда точна поканиха него с обещание за съдействие за намаране на работа .
Планът е когато той успее да си намери работа , аз и децата да го последваме , за това и се опитвам предварително да открия информация за това как ще запиша децата в училище и вообще всякаква информация относно живота в Дания Simple Smile

# 447
  • Мнения: 28
Здравей ,

благодаря много за информацията . Насочили сме се към Horsens моята половинка има братовчеди там и ни поканиха, за да бъда точна поканиха него с обещание за съдействие за намаране на работа .
Планът е когато той успее да си намери работа , аз и децата да го последваме , за това и се опитвам предварително да открия информация за това как ще запиша децата в училище и вообще всякаква информация относно живота в Дания Simple Smile

Аз съм в Хорсенс от месец и половина, живяла съм в различни части на Дания, засега града много ми харесва. Нещата с работата в Хорсенс не знам как стоят, но ако имаш въпроси - питай, с радост ще помогна. След като дойдете и получите жълти карта (здравноосигурителна карта, издава се срещу разрешително за престой или работа и адрес) общината ще ви насочи към училища.

# 448
  • Мнения: 8
Здравей ,

благодаря много за информацията . Насочили сме се към Horsens моята половинка има братовчеди там и ни поканиха, за да бъда точна поканиха него с обещание за съдействие за намаране на работа .
Планът е когато той успее да си намери работа , аз и децата да го последваме , за това и се опитвам предварително да открия информация за това как ще запиша децата в училище и вообще всякаква информация относно живота в Дания Simple Smile

Аз съм в Хорсенс от месец и половина, живяла съм в различни части на Дания, засега града много ми харесва. Нещата с работата в Хорсенс не знам как стоят, но ако имаш въпроси - питай, с радост ще помогна. След като дойдете и получите жълти карта (здравноосигурителна карта, издава се срещу разрешително за престой или работа и адрес) общината ще ви насочи към училища.


Благодаря много Simple Smile със сигурност ще имам още въпроси и  ще съм благодарна за всякаква помощ . Както казах , ние с децата сами ще трябва да се справяме . Подготвена съм за предстоящите трудности , но все пак  е хубаво да има човек , който може да те насочи в правилната посока .
Казаха ми че живота в Дания е много спокоен и уреден, притеснява ме , че не знам Датски , за английския нямам проблем , защото съм живяла 9 години в Щатите и там го научих , надявам се бързо да науча и датски за да мога и аз да си намеря работа Simple Smile

# 449
  • Мнения: 3 865
Даскалката на дъщеря ми по пиано е унгарка (но знае датски) и има 25 ученика. Приема ги в тях, но по желание може и при учениците срещу доп заплащане. 300кр за 45 мин. Предполагам обаче не ги получава всичките щото един сайт и съдейства. Е на това му викам спокойна работа.
А датския ако ти вървят езиците се учи ама ако не...  Confused Мен след почти 13 год живот тук още много хора не ме разбират нито пък аз разбирам всички или поне трябва да свикна с дикцията за да почна да им хващам. И говорят много бързо и заваляно, но ако разбираш на англичани и с тия ще се оправиш. Но датския не е като гръцки или др езици, които се учат от въздуха

Общи условия

Активация на акаунт