Дания-5

  • 174 495
  • 533
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 5 873
Не зная,ако отидем на място за 4-5 дни, дали ще е от полза за намиране на квартира?!
Определено на място ще бъде по-лесно.
Аз направих резервация за три нощувки, надявам се двамата с баща си да намерят стая за това време. Simple Smile

# 421
  • Мнения: 3 865
За съжаление много хора се възползват от проблемите с намиране на жилище в Копенхаген и непрекъснато изникват платени сайтове, в които обаче шансът да си намериш жилище не е голям. Повечето си ги рекламират във вече известни и разработени сайтове като boligportal. Няма конкретен ефективен начин за търсене на жилище. Търси се по всички възможни с връзки, без връзки, с познати, с нахалство дори с лъжа, но най-важното е да се  направи добро впечатление. И не разчитайте на съжаление - всеки си гледа интереса и ще предпочете да даде 3 стаен апартамент на 1 човек отколкото на самотна майка с 3 деца, които живеят на улицата и имат нисък и нестабилен доход. Нищо, че иначе говорят обратното. И пак е на късмет. На място определено ще е по-лесно, но пък има хора, които на място месеци и дори години не могат да си намерят. Затова ще се повторя - да търси в по-отдалечен град и като дойде тук на място да си търси

# 422
  • Мнения: 5 873
Аз се радвам, че се включват хора с реална информация за нещата. Друго е "да пиеш вода от извора". И благодаря на всички. Grinning
Дъщеря ми се регистрира за общежитие, разчитаме много на това, дано не е в края на листата с чакащи...
Всякакви опити за намиране на стая по обява се увенчава засега с неуспех. Само виждаш, че съобщението е прочетено, без никаква обратна реакция. Или пък искат само датчани.  Tired
Ангажирали сме познати, приятели, даже студенти, с които само си пиша във фейсбук, в търсене на стая. Помагат до колкото могат децата, много са мили наистина.
Все съм си мислела, че е трудно да намериш стая в Копенхаген, но е друго, когато човек се сблъска с реалността.  Crazy

# 423
  • Мнения: 148
Не искам да те разочаровам, но ние също се регистрирахме в сайт за общежитие в Копенхаген и много любезно ни отговориха, че имаме шанс след една година. От всички други места където опитахме чакаме, но никой не дава никаква информация. Може би не искат българи, не знам вече.

# 424
  • Мнения: 5 873
Засега отговор  няма, на пък като гледам четирицифрените номера под които чака , освен един... съвсем се отчаях.

# 425
  • Мнения: 148
Ние в един от сайтоветв сме под номера 3,5,9,10 за различни стаи, но две седмици няма никакъв резултат. Номерът не означава поредност на предлагане.

# 426
  • Мнения: 5 873
Пожелавам ви успех!
Ние ще се въоражим с търпение, друго не ни остава. Simple Smile

# 427
  • Мнения: 148
Като последна възможност, университетът предлага през септември помощ (стая за около месец) докато си намериш, но ми се струва много рисковано да чакаме септември.

# 428
  • Мнения: 5 873
Дано не се налага да използвате тази възможност, но е вариант.
Успех!

# 429
  • Мнения: 148
Успех и на Вас и пишете ако има новости!👍

# 430
  • Мнения: 5 873
Благодаря.
Задължително ще пиша. Simple Smile

# 431
  • Мнения: 17
Ако имате някакви въпроси относно студентство или живот в дания, може да ми пишете, с удоволствие ще дам информация. Имам и няколко билета Бургас - Копенхаген за 15 август ако някой се интересува. Simple Smile

# 432
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми още няма стая.  Tired С общежитието засега нищо. Голяма мъка. Sad

Ако имате някакви въпроси относно студентство или живот в дания, може да ми пишете, с удоволствие ще дам информация. Имам и няколко билета Бургас - Копенхаген за 15 август ако някой се интересува. Simple Smile

Вие студент ли сте? И ако да, къде?  Напишете за първите трудности с които се сблъскахте, как си намерихте квартира? Харесва ли ви живота в Дания, доволни ли сте от обучението? Ей такива неща. Simple Smile   Hug

# 433
  • Мнения: 17
Аз бях студент, завърших си образованието и в момента работя. Аз живея в Олборг(Aalborg), третия по големина град в Дания(на много места на първо място сред най-добрите/щастливите места за живеене в света хехе Simple Smile). Мога да ви пиша на лично и да навляза в повече подробности но на кратко - не е никак лесно да дойдеш като студент в Дания, особено в началото -
Нужни са ти стабилни финансови възможности, освен ако не си достатъчно късметлия да си намериш работа веднага(било то в ресторант, почистваща компания, пицария, хотел и т.н.). Лично на мен трудностите ми бяха откриване на квартира. Най вероятно знаете че наемите не са въобще ниски особено в столицата, за храната - нека да кажем че е 1.5 пъти по скъпа от нашата Simple Smile
Лично ми беше най-трудно първите 6 месеца до около година. В началото си търсих квартира, дойдох тук без да уредя нищо онлайн, понеже се надявах да намеря нещо по-евтино, затова и стоях на хостел почти месец(не е по лесно да намериш квартира на място според мен, освен ако не се социализираш и направиш приятели с правилните хора Simple Smile)
Следващата трудна стъпка за мен бе да си открия работа, защото родителите ми не можеха да ме издържат вечно и съответно започнах да си търся усилено работа тук. Минаха няколко месеца докато успея да си открия нещо дребно с което да си покривам наема и да имам достатъчно часове на месец за да изкарам държавната стипендия СУ(мога да ви пиша повече за нея) и съответно си изкарвах предостатъчно за да си покривам наема и съответно разходите.
Лошото нещо е, че аз съм нетърпелив човек, а тук всичко става бавно и постепенно. Изключително малко са хората, които са дошли тук и са си наредили живота за 1 месец, просто отнема време...
За Дания и датската образователна система мога да говоря страшно много и само хубави неща. Бих казал, че учителската професия е много повече уважавана тук от колкото в България. много от моите учители бяха хора които са имали частни бизнеси и са ръководели компании и работили над мащабни интернационални проекти и съответно преподават знания от първа ръка, практикувани и изпитани, не само четени от книгите - естествено не трябва да се очаква, че ще те научат на всичко, ти сам трябва да имаш желанието, търпението и да отделяш доста от свободно си време ако искаш да успееш Simple Smile
Лично според мен е важно да се научи датски също, ако ще останеш в Дания. Вярно почти всеки датчанин говори английски и ще те разбере идеално, но ако искаш да си намериш стабилна работа и да се впишеш в обществото - датския е голям плюс. Погледни го от друга страна - ако дойде един чужденец в България и отиде в един ресторант, шансът да го наемат без да говори български е доста малък. Същото е и в Дания.
Системата им просто работи - изключително високи данъци(около 40 процента от заплатата ти), но виждаш с очите ти къде се вливат парите - как пристигат 5 работника с индустриален камион да запълнят две дупки по малки от педя, как всеки си върши работата с удоволствие, с усмивка, как ако си свършиш образованието и си безработен или си изгубиш работата си получаваш помощ в размер от от 15000 крони и си задължен да подаваш Сивито а не да мързелуваш вкъщи, имаш право на доста добър платен отпуск, как в основните училища не се оплакват че нямат време да предадат всички уроци, а решават че един път в седмицата ще практикуват това което са учили(ако са учили за природата ще отидат в парка, ще си сготвят супа на огън, ако са учили за динозаврите ще отидат в зоологическата градина, във фермите в околността и т.н.), как когато отиде майка ми на родителска среща и вместо учителите да се оплачат че малката ми сестра изостава в някои предмети, те са хората които я насърчават да й даде време и че тя ще навакса, как до 10-и клас тя няма никакви домашни, защото учителите казват, че това е тяхно задължение не хоби за вкъщи, как тя всъщност ходи с удоволствие на училище за разлика от БГ.
И някои хора ще кажат, че просто плащат добре, затова хората са щастливи, и няма да лъжа, това е една от причините аз да съм тук - да си финансово стабилен ти дава много по-голямо спокойствие и веднъж щом имаш спокойствие може всъщност да се насладиш на останалите неща от живота Simple Smile.
И не е само държавата, която ги решава тези неща, официално няма закон, който да каже каква е минималната заплата в Дания. Това е решено в споразумение на хората и Работническите юниъни които защитават правата на работниците. И от това сякаш идва оскъпяването на живота тук - хората ценят свободното си време и точно услугите - човешката намеса е най-скъпа Simple Smile
Споменах малко по-горе "за да се впишеш в обществото", но честно казано това е доста трудно тук дори и да знаеш езика, това не ти гарантира, че си заобиколен от датчани и ще направиш първия приятели с тях. Те са затворени хора, които трудно може да им спечелил доверието но веднъж направиш ли го, ще ти се доверят. Лошото е че(Това си е лично мое мнение) повечето хора, особено в по малките градове са си расисти по отношение на източно европейците(конкретно румънци и българи), просто защото чуват по новините само негативни истории за нас - как този българин или група българи или група румънци ограбили тази къща, онази вила, откраднали това... Имаме много нашенци които градят лошо име за нас. Лошото е, че много от тези хора никога не са чували за нас и веднъж щом видят един българин по телевизията да прави глупости и вече слагат всички под общ знаменател. В големите градове е малко по-различно според мен. Срещал съм много работодатели, които казват, че са имали страхотни кадри от българия, латвия, литва и т.н, умове, таланти, работохолици, хора, които не ги мързи да работят дори за общото благо. Simple Smile
Като цяло бих казал че Дания е страхотна държава особено ако си роден датчанин. В противен случай ще ти е трудно да адоптнеш техния стил на живот и култура. Много хора се оплакват от времето тук - вярно постоянно е мрачно и вали, лятото има 3-4 часа нощ, зимата е повече от 12 часа тъмно, лично на мен не ми влияе на психиката(набавям си витамин Д под друга форма Grinning) и поне два пъти в годината ходя някъде на топло Simple Smile
PS: уау поста се оказа доста по голям от колкото очаквах, и както казах, това е само накратко Grinning

# 434
  • Мнения: 5 873
След краткото описание, което много ме заинтригува, ще се радвам на по-дълго.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт