Отговори
  • Мнения: 88
Здравейте.

Интересува ме с нотариално заверен договор за паричен заем и с разписка за дадената сума, достатъчно ли е да заведа дело срещу човек, на когото съм дал пари, но не ги връща (срокът отдавна изтече и в момента тече всеки ден наказателна лихва за просрочката)?

Ако да, то искам да попитам някои неща:
- горе-долу някой има ли представа какви пари би ми струвало подобно дело (хонорари за адвокат, ако в съда се плаща нещо допълнително...)?
- за какъв период от време се приключва подобно дело?
- ако бъде осъден заемополучателя, какво следва, за да си взема парите? Все пак целта е да си получа обратно парите, а не просто да го осъдя.

Благодаря предварително за отговорите.

П.П. Ако познавате добър адвокат в този род дела, препоръчайте ми някого в София Simple Smile

Последна редакция: нд, 28 фев 2016, 21:11 от Marian Petkov

# 1
  • Мнения: 2 450
Мога да кажа само за третото  - ако го осъдиш, и пак не ти върне парите доброволно ще го дадат на съдия-изпълнител, който следва да му наложи запор на заплатата и/или да разпродаде движима/недвижима собственост до сумата, която се дължи според решението по делото.
Ако длъжника работи на сиво  и няма собственост на негово име може от сега да пиеш една студена вода, пари няма да видиш.

# 2
  • Мнения: 88
Работи в GP Group, ама на колко го осигуряват, идея си нямам. А сумата хич не е малка - 15 000 лв. без лихвите.

# 3
  • Мнения: 7 325
Иди при адвокат за консултация. Той ще ти каже нужно ли е дело или може направо да се изкара ИЛ.
Ако длъжникът ти няма нищо ще е трудно да си вземеш парите, но съдия изпълнителя може да го тормози. И другата лоша новина е, че ще имаш разходи. Ще ги прибавиш към дълга, ама ти трябва да ги платиш предварително.

Щом работи на договор имаш някакви шансове.

# 4
  • Мнения: 88
В Русенско има част от къща с прилежащи земи към нея по наследство останали на него и брат му. Или поне имаше до скоро, знам ли какво може да е направил... 

# 5
  • Мнения: 7 325
Като стигнеш до изпълнително дело т.е. до съдия изпълнител ще му се направи проучване какво има и какво може да му се вземе. И да разбереш сам нищо не можеш да направиш, защото нямаш правомощия.
Няма смисъл да чакаш, явно няма намерение да ти връща парите доброволно. Действай според закона и дано се получат нещата. Аман от нахалници.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 271
Най-бързия начин и всъщност най-добрия е да си вземеш заповед за изпълнение и изпълнителен лист директно, след като договорът за заем ти е с нотариална заверка. Държавната такса е 2% от цената на иска - в случая от 15000 лева + калкулираните лихви. След това отиваш при съдебен изпълнител и завеждаш дело. В зависимост от изпълнителните действия неговата такса е различна - но да кажем около 200 лева.
Хонорар на адвокат - зависи и от адвоката.  Има минимум посочен в Наредбата за минималните адвокатски хонорари и се определя върху материалния интерес (в случая 15000 лева + лихви)

# 7
  • Мнения: 88
Сумата е 15 000 лв, лихвите максимално може да достигнат 25% от сумата, което е 3 750 лв. + разноските по делото (адвокат, съдия-изпълнител, съдебни такси), та всъщност искът отива към 20 000 лв. Върху тази сума ли се изчисляват съдебните такси и хонорарите или само върху основната, в случая 15-те хиляди?

# 8
  • Мнения: 398
Цената на иска се формира от главницата + лихвата на дълга.  Peace
Направените от теб допълнителни разходи за адвокат и държавни такси ще си ги искаш, но те не влизат в цената на иска.

# 9
  • Мнения: 142
Според мен можеш да му разкатаеш фамилията с документите, които имаш. Дори и да го осъдиш и да не си вземеш парите ще му създадеш сериозни спънки за вбъдеще. Няма да може да ползва банки, не може да има нищо на свое име и други неща. Абе тегаво ще стане за него. Отиди при адвокат, консултирай се, мисля, че спокойно може да си спечелиш делото. Сега до колко ще си вземеш парите обратно е друг въпрос. Но можеш да му почерниш живота сериозно.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 271
Според мен можеш да му разкатаеш фамилията с документите, които имаш. Дори и да го осъдиш и да не си вземеш парите ще му създадеш сериозни спънки за вбъдеще. Няма да може да ползва банки, не може да има нищо на свое име и други неща. Абе тегаво ще стане за него. Отиди при адвокат, консултирай се, мисля, че спокойно може да си спечелиш делото. Сега до колко ще си вземеш парите обратно е друг въпрос. Но можеш да му почерниш живота сериозно.


Абе няма какво да печели дело. Той може направо да си вземе изпълнителен лист. Ако длъжника има някакво имущество или заплата ще си вземе парите.

# 11
  • Мнения: 88
Междудругото преди да пиша тук във форума, бях пуснал същото запитване и до адвокат, който предлага безплатна онлайн консултация. Ето отговора му:


Здравейте, господин Петков,
Благодаря, че се обръщате към нас!
Може да подадете заявление за издаване на Заповед за незабавно изпълнение въз основа на документ -договор, с нотариална заверка на подписите относно съдържащите се в тях задължения за заплащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи.
 Необходимо е да подадете заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 417 по образец, като опишете подробно задължението, което твърдите, че длъжникът има към Вас (от какво точно произтича, какъв е размерът му, съответно за какъв период се отнася). Важно е да знаете, че заявлението не е в свободен текст. То е в утвърден от Министерството на правосъдието образец.Към заявлението трябва да приложите в оригинал документа, въз основа на който претендирате задължението.
 Заявлението се подава до районния съд по постоянния адрес на длъжника или по местоизпълнение.Когато със заявлението е представен документ, на който се основава вземането, кредиторът може да поиска от съда да постанови незабавно изпълнение и да издаде изпълнителен лист. Въз основа на изпълнителния лист може да образувате изпълнително дело при съдебен изпълнител, който принудително ще събере вземането Ви.
Имаме опит в успешното разрешаване на аналогични проблеми, ако желаете да бъдем Ваши адвокати, обадете се на някой от посочените телефони...



Пускам отговора, евентуално ако бъде полезен и за други потребители на форума. Simple Smile

# 12
  • Варна
  • Мнения: 37
Евтиното накрая излиза най-скъпо ...вместо да питаш тук, питай където трябва - адвокат. Намери си читав. Акъл от всезнайковци тук не търси, проблемът на тази държава е, че всеки разбира от всичко и всеки търси акъл от който не трябва, стига да е на "тънка лайсна" ...а тя винаги излиза най-дебела накрая!  newsm78

# 13
  • Мнения: 88
Питането ми тук имаше чисто информативен характер. Естествено, че ще ползвам услугите на адвокат при необходимост. Засега уж се договорихме за план-график за изплащане на сумата на три вноски, пък ще видим на 11-ти, когато трябва да е първата вноска Wink

# 14
  • Мнения: 88
Сега звънна адвоката, при когото бях на консултация по темата. Изчислили са хонорар за завеждане на делото от 1114 лв. - не е ли прекалено висок или е сравнително стандартен? Казусът беше 15 000 лв главница + лихви. Което ми обясниха на място е, че се завежда дело за издаване на изпълнителен лист,  като ако заемополучателят не оспорва иска, листът се издава бързо. Ако го оспорва - има протакване. Интересува ме хонорарът за това дело нормален ли е или е висок?

Общи условия

Активация на акаунт